Определение по дело №1121/2019 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 април 2021 г.
Съдия: Поля Павлинова Иванова
Дело: 20193520101121
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 154

 

гр. П., 26.04.2021 г.

 

          ПОПОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в закрито заседание на двадесет и шести април през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ ПАВЛИНОВА

 

          като постави на разглеждане гр.д. № 1121/2019 г. по описа на ПпРС, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството по делото е образувано по искова молба, предявена от Г.Б.Р. ***, действаща чрез пълномощник: адв. Ц. Х. ***, със съдебен адрес:***, противС. А. ***, за развод.

Към исковата молба са приложени писмени доказателства. Направено е доказателствено искане за допускане на гласни доказателствени средства.

          В едномесечния срок и по реда на чл. 131 от ГПК е подаден писмен отговор от ответника, действащ чрез пълномощник: адв. П. Й. П.от САК, със съдебен адрес:***, офис 28, в който е изразено становище за допустимост, но неоснователност на предявените искове.

С отговора е направено е доказателствено искане за допускане на гласни доказателствени средства.

Съдът намира, че исковата молба е редовна, предявените искове са допустими, родово подсъдни на районен съд и местно подсъдни на Поповски районен съд.

Съдът прецени, че приложените към исковата молба писмени доказателства, както и поисканите от двете страни гласни доказателствени средства са относими, допустими и необходими за изясняване на делото от фактическа страна, поради което следва да бъдат допуснати.

Следва да бъде насрочено съдебно заседание, за което страните да бъдат призовани, както и да им бъде указана възможността да постигнат съгласие за започване на медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

С оглед разпоредбата на чл. 15, ал. 6 от ЗЗДетето отново следва да бъде призована  и уведомена Дирекция „С. П.“ – отдел „З. на д.“– гр. П. за образуваното гражданско дело по чл. 49, ал.1 от СК, като същите следва да изпратят в съда представител, в присъствие на който да бъде изслушано непълнолетно дете, както и да изразят становище по въпросите, свързани с децата  Н. С. А., ЕГН ********** и А. С. А., ЕГН **********, като посочат къде живеят децата, какви са социално-битовите и материални условия на живот, при които живеят, с кои други лица съжителстват, какво влияние им оказва съжителството с тези лица, емоционалното състояние на децата, привързаността им към родителите им, кой от родителите упражнява непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието  на децата, кой осигурява издръжката им и др. съобразно предмета на делото.

Следва да бъде указано на страните за датата на съдебното заседание да доведат детето Н., за непосредствено изслушване от съда, на основание чл. 15, ал. 1 от Закон за З. на д., освен ако това би навредило на неговите интереси.

Следва да бъде изготвен и съобщен и проектът за доклад по делото.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 140 ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА съдебно заседание на 02.06.2021 г. – 10.30 ч., за която дата и час да се призоват страните на посочените в исковата молба и в отговора съдебни адреси, както и ДСП – П..

НАПЪТВА страните към постигане на съгласие за започване на медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.     

ДОПУСКА приложените към исковата молба и подробно описани в нея  писмени доказателства.

ДОПУСКА по двама свидетели на всяка от страните, при довеждане, за доказване твърденията им в исковата молба и в отговора.

ДА СЕ УВЕДОМИ Дирекция „С. П.” – отдел „З. на д.”– П. за образуваното гражданско дело по чл. 49, ал. 1 от СК, като същите да изпратят в съда представител, в присъствие на който да бъде изслушано непълнолетно дете, както и да изразят становище по въпросите, свързани с децата Н. С. А., ЕГН ********** и А. С. А., ЕГН **********, като посочат къде живеят децата, какви са социално-битовите и материални условия на живот, при които живеят, с кои други лица съжителстват, какво влияние им оказва съжителството с тези лица, емоционалното състояние на децата, привързаността им към родителите им, кой от родителите упражнява непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието  на децата, кой осигурява издръжката им и др. съобразно предмета на делото.

УКАЗВА на страните да водят в съдебното заседание детето Н. за непосредствено изслушване пред съда в присъствието на социален работник.

СЪДЪТ СЪОБЩАВА НА СТРАНИТЕ ПРОЕКТА ЗА ДОКЛАД ПО ДЕЛОТО:

          1. Обстоятелства, от които произтичат претендираните права и възражения:

Ищцата твърди в исковата си молба, че с ответника са съпрузи от 07.03.2007 г. Твърди, че от брака си имат две родени деца – Н., родена на *** г. и А., роден на *** г.

Твърди, че първоначално отношенията им били нормални, но впоследствие, преди около 10 години ответникът започнал да неглижира  задълженията си като съпруг и родител. Нямал желание да работи и да се грижи за семейството си. Периодично започвал и  напускал работа, като често оставал безработен. Ищцата била принудена да осигурява изцяло средствата за издръжката на семейството, а децата израствали и нуждите им се увеличавали.

Вследствие поведението на ответника отношенията между съпрузите охладнели, отчуждили се един от друг и бракът им се превърнал в една формална юридическа връзка.

Като счита, че е налице дълбоко и непоправимо разстройство в брака им, моли съда да постанови решение, с което да го прекрати с развод, без да се произнася по въпроса за вината, да предостави на нея упражняването на родителските права по отношение на децата, като определи подход9ящ режим на лични отношения на бащата с децата. Моли ответникът да бъде осъден да заплаща месечна издръжка на децата в размер на по 160.00 лв., считано от подаване на исковата молба. Не претендира издръжка от съпруга си след прекратяването на брака. При евентуално съгласие от страна на ответника, моли да бъде трансформирано производството в развод по взаимно съгласие.

В едномесечния срок и по реда на чл. 131 от ГПК е подаден писмен отговор от ответника, действащ чрез пълномощник: адв. П. Й. П.от САК, със съдебен адрес:***, офис 28, в който същият изразява становище за допустимост, но неоснователност на предявения иск за развод.

Счита за безспорно сключването на гражданския му брак с ищцата, раждането на двете деца, както и обстоятелството, че от сключването на брака до момента семейството им живеело в жилище, СИО, находящо се в с. ***.

Оспорва останалите фактически твърдения в исковата молба. Твърди, че поведението на ищцата се променило коренно няколко години след раждането на първото им дете. От тогава ищцата започнала да пренебрегва семейните си задължения, станала сприхава и избухлива. Държала съпругът да изкарва много пари, за да живеят като богати хора.

Оспорва твърденията на ищцата, че не работел и че неглижирал семейните си задължения. Твърди, че работел като строителен работник и получавал доста прилично възнаграждение за стандарта на живот в страната.

Действително били водили много разговори на тема доходи и често тези разговори прераствали в скандали, но те били попродени единствено от нереалистичната представа на съпругата за икономическата реалност в страната.

Не оспорва, че към момента на подаване на отговора съпрузите водят живот отделно и независимо един от друг и че в отношенията им  е настъпило физическо и духовно отчуждение, но в същото време счита, че те като съпрузи, не са направили всичко необходимо за запазването на брака си. Счита, че бракът им не е изчерпан от съдържание.

Ако до първото по делото съдебно заседание съпругата му не променяла мнението си и продължавала да поддържа исковата молба за развод, тогава щял да изрази становище относно упражняването на родителските права и отношения, както и по отношение издръжката на децата.

Изразява становище, че в хода на процеса е готов да води преговори с ищцата за евентуално сключване на споразумение.

          2. Правната квалификация на иска е по чл. 49, ал. 1 от СК, съединен с искове по чл.  59 във вр. чл. 143 от СК. 

          3. Ответникът признава само факта, че с ищцата са съпрузи, както и че от брака им са родени две деца, ненавършили пълнолетие понастоящем. Не оспорва и факта, че понастоящем със съпругата си водят самостоятелен и отделен един от друг живот.

          4. Обстоятелства, които не се нуждаят от доказване: горепосочените.

          5. Разпределение на доказателствената тежест:

          Всяка от страните носи тежестта да докаже фактите, от които претендира настъпване на изгодни последици за себе си. 

Ищцата в иска по чл. 49 от СК носи тежестта да докаже фактите, изложени  исковата молба, довели до дълбоко и непоправимо разстройство в брачните отношения.

В иска по чл. 59 от СК – за определяне на родителските права по отношение на родените от брака деца, ищцата носи тежестта да докаже по-добрите си родителски,  възпитателски качества, полагани до момента грижи и отношение към децата, привързаност на децата към нея, възможности за помощ при отглеждането и възпитанието на децата от трети лица – близки на родителя, социално обкръжение, възможностите си за осигуряване на по-добри битови и материални условия за отглеждане на децата, както и че предоставянето на упражняването на родителските права по отношение на децата на нея, ще гарантира в по-висока степен интересите на същите.

В иска по чл. 143, ал.1  от СК ищцата носи тежестта да докаже нуждите на децата и възможностите на родителите за даване на издръжка.

Ответникът следва да докаже възражението си, че бракът им с ищцата не е дълбоко и непоправимо разстроен и че  все още има възможност да бъде заздравен.

Препис от определението ДА СЕ ВРЪЧИ на страните, като на ищцата чрез пълномощника  й да се връчи препис от писмения отговор на ответника, ведно с приложените към него писмени доказателства.

 

СЪДИЯ: