Решение по дело №20662/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8788
Дата: 28 декември 2017 г. (в сила от 31 юли 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20141100120662
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 декември 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

28.12.17г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 30.11.17г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/ гражданско дело № 20662/14г. и констатира следното:

Предявени са искове от Й. Д. и А. А. против НББАЗ с правно основание чл. 282 от КЗ за сумите по 100 000 лева – за всеки от ищците /обезщетения за неимуществени вреди – следствие от ПТП/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху посочените суми, считано от 12.03.12г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 12.03.12г. е настъпило ПТП-е, в резултат на което е загинал В. Д. /наследодател; син на ищците/. Произшествието е причинено от О. Д./който в момента на инцидента е управлявал МПС-во с чуждестранна регистрация/. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността му, вредоносния резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата и вината на О. Д./ са удостоверени със събраният по делото писмен и експертен доказателствен материал /преценен в съвкупност/, съответно и с влязъл в сила съдебен акт на наказателен съд, който акт е задължителен за настоящия граждански съд на основание чл. 300 от ГПК.

 Изложеното удостоверява, че в случая са налице предпоставките на чл. 282 от КЗ. От друга страна – не се спори /а този факт е и удостоверен по делото с писмени доказателства/, че ищците вече са били обезщетени /доброволно, извън-съдебно/ от ответника със суми в размер на по 50 000 лева /за всеки от ищците/. Посоченото обстоятелство на практика представлява признаване на исковете по – основание.

Главните искове са основателни до размера на сумите по 30 000 лева – за всеки от ищците:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице физическо увреждане на дадено лице /или когато е налице смъртен случай/ наличието на неимуществени вреди следва да се презумира, т.е. обезщетение принципно се следва във всички случаи на причинено телесно увреждане или смърт. От друга страна - по делото са разпитани и свидетели /по делегация/, приета е и медицинска експертиза. Тези доказателства /преценени в съвкупност/ удостоверяват конкретното измерение на процесните неимуществени вреди /преценени в контекста на отношенията в семейството приживе и след настъпване на инцидента/.

Процесните обезщетения се определят в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна – съобразява горните принципни съображения, а от друга страна отчита и конкретните събрани по делото доказателства досежно претърпените неимуществени вреди /свидетелски показания и медицинска експертиза/. Съдът отчита също и възрастта на загиналия, възрастта на ищците и наличието на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на загиналия. В тази връзка:

От една страна – употребата на алкохол от страна на пострадалия /съответно и от страна на другите пострадали лица в рамките на същото ПТП-е/ се явява неотносима пряко към настъпването на инцидента /предвид конкретният механизъм на същия, установен подробно по делото от приетата техническа експертиза и от наказателният съд в рамките на процеса срещу О. Д./. В последната връзка – наказателният съд /в мотивите към присъдата си/ не констатира наличието на причинно следствена връзка между алкохолното опиянение на пострадалите от ПТП-е лица и настъпването на ПТП-е. Това обстоятелство следва да бъде съобразено по настоящото дело в хипотезата на чл. 300 от ГПК. Независимо от това обаче – това обстоятелство следва да се окачестви като косвено допринасящо за настъпването на процесния инцидент /предвид факта, че всички пострадали – в състояние на алкохолно опиянение са взели решение да пътуват в каруца по неосветен път в тъмната част на денонощието/.

Наказателният съд /втората и третата инстанция/ констатира изрично, че в момента на инцидента процесното ППС-во- /каруца/, в която са пътували пострадалите лица – не е било оборудвано със светло-отразителни знаци и светеща лампа /въпреки, че инцидентът е настъпил в тъмната част на денонощието/. Във връзка с това – посочените съдебни инстанции приемат наличие на съпричиняване от страна на всички пътуващи в каруцата и окачествява това съпричиняване като смекчаващо вината обстоятелство /съответно отчита същото при индивидуализацията на наказанието на О. Д./. Този извод на наказателният съд също следва да бъде съобразен в настоящото производство /в хипотезата на чл. 300 от ГПК/.

Председателят на състава отчита и размера на вече изплатените на ищците /доброволно; извън-съдебно/ обезщетения.

Частично основателни са и акцесорните искове:

На ищците следва да бъде присъдена и законната лихва върху горните главници – при условията на чл. 282, ал. 5 от КЗ във връзка с чл. 271 от КЗ за периода след 09.12.13г. /когато е изтекъл визираният в цитираните законови разпоредби 3-месечен срок, започнал да тече на 09.09.13г. – когато ответникът е бил сезиран от ищците с искане за извън-съдебно обезщетяване на процесните неимуществени вреди/.

Възражението на ищците по чл. 78, ал. 5 от ГПК е основателно /претендираният от ответника адвокатски хонорар превишава минимума по Наредба № 1; с оглед това последният следва да бъде редуциран в съответствие с правилата на Наредбата и цената на исковете/.

Възражението на ответника по чл. 78, ал. 5 от ГПК е неоснователно /претендираните от ищците адвокатски хонорари съответстват на минимумите по Наредба № 1/.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА Н.Б.на Б.А.З.да плати на Й.В.Д. ЕГН ********** и на А.А.А. ЕГН ********** сумите по 30 000 лева – за всеки от ищците /обезщетения за неимуществени вреди, следствие от ПТП-е/ - на основание чл. 282 от КЗ; законната лихва върху тези суми от 09.12.13г. до цялостното им изплащане и 2 322 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ главните искове за сумите над по 30 000 лева за всеки от ищците, а акцесорните искове за периода до 09.12.13г.

ОСЪЖДА Й.В.Д. и на А.А.А. да платят на Н.Б.на Б.А.З.– 4 963 лева съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове; при приложение на правилото по чл. 78, ал. 5 от ГПК/.

ОСЪЖДА Н.Б.на Б.А.З.да плати на СГС 2 400 лева държавна такса - на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: