Решение по дело №178/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 717
Дата: 13 април 2020 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20207180700178
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

РЕШЕНИЕ

№ 717/13.4.2020г.

град Пловдив,   13.04. 2020 год.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХІХ к.с., в открито заседание на  десети март през две хиляди и двадесета година,  в състав:

                     Председател:  Милена Несторова - Дичева 

                            Членове:  Мариана Михайлова

                                              Татяна Петрова

 

при секретаря Б.К. и прокурора Г. П., като разгледа   докладваното от съдия  Дичева КНАД № 178  по описа за  2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

                   Производството е по чл.208  и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 от ЗАНН. 

Образувано е  по касационна жалба, подадена от  П.С.Б., ЕГН ********** ***, против Решение № 2301/16.12.2019 г. по АНД № 7137/2019 г. по описа  на Районен съд Пловдив.

Твърди се, че обжалваното решение е неправилно. Според касатора, изводът на районен съд, че процесният автомобил е бил върнат от наелите го чужденци, преди настъпването на соченото ПТП е неправилен. Несъгласие е изразено и по отношение на извода, че в следствие на ПТП-то има настъпили щети по управлявания автомобил. Твърди се несъответствие между описанието в обстоятелствената част на НП и посочената за нарушена правна норма на чл.123 ал.1 т.3 б.“в“ пр.1 от ЗДвП, което е съществено процесуално нарушение. Според касатора не са спазени изискванията на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН.

В СЗ касаторът се представлява от адв.Л., поддържа касационната жалба и претендира отмяна на НП.

Ответникът по касация – Сектор ПП при ОД на МВР Пловдив, не се представлява по делото.

Представителят на Окръжна Прокуратура - Пловдив моли съда да остави в сила първоинстанционния съдебен акт.

Жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на настоящото касационно оспорване е Решение № 2301 от 16.12.2016 г. по АНД № 7137 по описа за 2019г. на ПРС, с което е потвърдено НП №19-1030-006964/06.08.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив с-р Пътна полиция Пловдив с което на касационния жалбоподател са наложени следните административни наказания: ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева за извършено нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и ,,глоба‘‘ в размер от 100 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 1 месец за извършено нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 3, буква ,,В‘‘ от ЗДвП.

Решението е правилно.

АУАН и НП са издадени от компетентни органи съгл. чл. 189 от ЗДвП, като при издаването им не са допуснати нарушения на административнопроизводствените правила. Установената с акта и НП фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото доказателства. Съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП редовно съставените АУАН имат доказателствена сила до доказване на противното. Процесният АУАН е съставен редовно, а доказателства в подкрепа на противното от страна на касатора не са ангажирани.

Съдебното решение не страда от посочените пороци и е съобразено с материалния закон и процесуалните правила. При постановяването му, районният съд пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка, която следва да се възприеме и от настоящия съдебен състав.

Наведените от касатора доводи относно правилната преценка на събраните по делото доказателства са неоснователни.

В действителност в протокола за ПТП не е посочено да има нанесени щети върху предна дясна част на лекия автомобил, но както правилно е посочено и от районния съд за щети на автомобила твърди самата П.Б. в нейните обяснения, а и от съществено значение в случая са щетите по уличния стълб, доколкото с вмененото нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 3, буква ,,В‘‘ по ЗДвП се касае за липса на съгласие между участниците в произшествието относно обстоятелствата, свързани с него. Щетите по уличния стълб са отбелязани в приложения по делото Протокол за ПТП № 1716523 от 08.07.2019г., а и в дадените от Б. обяснения на 28.09.2019г. и 08.07.2019г. е посочила, че с предната дясна част на предната броня е ударила стоящ пред нея стълб.

Що се отнася до несъгласието на касатора, с извода на районен съд, че процесният автомобил е бил върнат от наелите го чужденци, преди настъпването на соченото ПТП, следва да се отбележи, че подробно съдът е описал, че това се установява от представения Протокол за ПТП на лист 17 по АНД 7137/2019г. по описа на ПРС, в който е посочено, че на 26 юни 2019г. при пътуване от Варна до Пловдив наемателите на процесният лек автомобил спукали гума и в тази връзка, в жалбата пред Районен съд Б. е посочила, че в качеството и на представител на „Аутотехника“ ООД след запитване от клиентите /наемателите на процесния автомобил/ е отишла в хотела им (на ул.“Съборна“ № 49 в гр.Пловдив) и от рецепцията е взела ключовете и документите на автомобила, след което закарала автомобила на сервиз и при връщането му пред хотела, правейки маневра е забелязала оса в краката й. Следва да се отбележи, че тук не се има предвид окончателното връщане на автомобила от наемателите по договора за наем, което видно от приложената по делото фактура е станало на 29.06.2019г., а се касае за упражняване на фактическата власт над автомобила от Б. в момента на настъпилото ПТП на 27.06.2019г., около 11:00 часа, за което и самата тя признава, че е управлявала процесния автомобил.

Напълно неоснователно е и възражението, че между описанието в обстоятелствената част на НП и посочената за нарушена правна норма на чл.123 ал.1 т.3 б.“в“ пр.1 от ЗДвП има несъответствие. Съгласно цитираната норма, водачът на пътно превозно средство, който е участник в ПТП е длъжен, когато при произшествието са причинени само имуществени вреди и ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на МВР на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания. А в обстоятелствената част на НП е посочено, че „като участник в ПТП, в което няма съгласие относно обстоятелствата, напуска местопроизшествието“. Както бе отбелязано по-горе във вменената като нарушена норма е посочено „без да напускат местопроизшествието“. Касаторката е напуснала мястото на ПТП, след като го е причинила, без да уведоми съответната служба за контрол на МВР на територията, на която е настъпило произшествието. В тази насока настоящата инстанция напълно споделя изводите на ПРС, че  ПТП винаги ще е налице, когато в процеса на движението на пътно превозно средство са възникнали материални щети – какъвто е настоящият случай, както и че нарушителката не отрича, че при установяване на сблъсъка с уличния стълб е напуснала мястото на ПТП без да осъществи контакт със собственика. Напълно се споделя и извода, че дори и да се приеме, че Б. не е разполагала с мобилен телефон, тя могла да поиска от някой минувач да й услужи с такъв, или след осъществяване на достъп до мобилен телефон да се обади на съответните органи.

ПРС е установил правилно фактическата обстановка по спора и при обсъждане в съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и показанията на разпитания по делото свидетел е стигнал до законосъобразният извод, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и правилно.

Ето защо атакуваният съдебен акт, като постановен в съответствие с материалния закон и при липса на съществени нарушения на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставен в сила.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 2301 от 16.12.2019 г. по АНД № 7137 по описа за 2019 г. на ПРС, с което е потвърдено НП № 19-1030-006964/06.08.2019 г., издадено от Началник с-р „Пътна полиция“ при ОДМВР Пловдив.

Решението е окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ :     

 

 ЧЛЕНОВЕ: