Определение по дело №1869/2017 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1716
Дата: 17 юли 2017 г.
Съдия: Мира Симеонова Мирчева
Дело: 20175220101869
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2017 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

17.07.2017 год., гр. Пазарджик

 

Пазарджишкият районен съд, ХVІ състав, в закрито заседание на седемнадесети юли 2017 г. в състав

СЪДИЯ: МИРА МИРЧЕВА

разгледа гр. дело № 1869 по описа за 2017 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по иск на Н.С.Н. *** срещу Средно училище „Георги Брегов“ и се движи по реда на глава 25 от ГПК. Иска се отмяна на уволнението на ищцата, извършено със заповед от 27.03.2017 г. поради обективна невъзможност за изпълнение на договора в резултат на общо заболяване, възстановя­ването и на длъжност учител по музика, народно пеене и тамбура, и присъждане на обезщетение за оставането и без работа в резултат на уволнението за месеците април и май 2017 г. в размер 1843,40 лв.

Съдът изготви следния доклад на делото:

В исковата молба се твърди, че ищцата е работила по трудово правоотношение с ответника до уволнението си с оспорваната заповед. Работила е в това училище от 01.11.1998 г., като в различните периоди е преподавала народно пеене и тамбура в музикална паралелка, музика на 5-6 клас и хорова практика на 12 клас. Специализирала е поп и джаз пеене. Създала е МФГ „Арамии“, която към момента не съществува, но е била включена в енциклопедията на гр. Пазарджик благодарение на успехите си в конкурси. По-късно е образувала друга група – ФГ „Булгария“, която също е печелила призови места в конкурси, последно – през март 2017 г. в Стара Загора, и е включена в най-мащабното изследване за тамбура, правено някога в България, с автор Красимир Желязков. За работата си ищцата е била удостоявана с почетна грамота „Неофит Рилски“, била е номинирана за учител на годината, а на всеки 24 май е получавала от училищното ръководство грамоти. Това говори, че се е ползвала с доверие сред учениците и педагогическия колектив. Неочаквано за нея на 27.03.2017 г. и бил връчен оспорваният с исковата молба акт за прекратяване на трудово правоотношение № 592/2017 г., в който като основание се сочи чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ във връзка с чл. 2, т. 6 от Наредба № 4 от 24.10.2016 г. на министъра на здравеопазването за определяне на нарушенията и отклоненията, които застрашават живота и здравето на децата и учениците; сочи се обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор поради общо заболяване, диагноза биполярно афективно разстройство, сегашен епизод – хипоманиен. В акта за прекратяване на трудовото правоотношение се сочи, че болестта е диагностицирана през м. май 2016 г. и сега, 10 месеца по-късно, изпълнението на трудовия договор е станало невъзможно. В противоречие с посоченото на 16.03.2017 г. е сключено допълнително споразумение към трудовия договор на ищцата, със срок – неопределено време, считано от 01.01.2017 г. Здравословното и психическо състояние на ищцата не се е променило. Ищцата е проявила симптоми на биполярно афективно разстройство преди пет години вследствие на силен стрес след смърт на приятелка и конфликт с баща на ученик, който направил опит да я блъсне с кората си. Постъпила е на лечение в МПБАЛНП „Св. Наум“ – гр. София и е изписана с подобрение. През 6 месеца е ходела на преглед при психиатър, като последното и посещение е било на 10.02.2017 г. Със състоянието и и с цялата медицинска документация е запозната директорката на училището ответник. Според ищцата участието и в конкурси е подразнило директорката, макар че те са се провеждали в извънкласно време и не са пречели на учебния процес. Директорката е отказала на ищцата да я допусне до участие в национален конкурс в гр. Шумен на 10 и 11 март 2017 г., за който тя е била подготвила участничка. По това време тя е била заплатила такси за участие и в други два конкурса – в Стара Загора и в Хасковски минерални бани. Директорката била нарекла ищцата психично болна и казала, че тя трябва да е извън училището.

Ищцата заявява, че по времето, докато е работила в училището, няма наложено дисциплинарно наказание, и въпреки диагнозата е изпълнявала задълженията си, ползвала се е с добро име сред колеги и ученици, извършвала е активна социална дейност в полза на училището и града. Освен това цитираната по-горе наредба на министъра на здравеопазването е изтеглена от сайта на МЗ с оглед съгласуване със синдикатите. В нея не е дефинирано коя категория обхваща понятието педагогически специалист.

Представят се писмени доказателства и се иска разпит на двама свидетели при довеждане, както и назначаване на съдебно-психиатрична и психологична експертиза, която, след като се запознае с материалите по делото и извърши преглед на ищцата, да отговори какво е психичното („психиатричното“) здраве на ищцата към момента; дали с оглед психичното си здраве тя може да заема длъжността учител по музика, пеене и тамбура; дали заболяването застрашава живота и здравето на учениците, както и евентуално на други въпроси, възникнали в хода на изготвянето на експертизата и имащи отношение към правния спор.

Ответникът е представил отговор, с който оспорва основателността на исковете. Счита, че длъжността и заболяването на ищцата попадат в обхвата на цитираната наредба. Нещо повече, поради задълбочаването на заболяването ищцата е била настанена за принудително лечение в Държавнато психиатрична болница – Пазарджик. Заявява, че никой не отрича професионалните качества на ищцата и проявите и в междуучилищни мероприятия, но заболяването и е пречка да заема длъжността. То не само хипотетично я прави опасна за живота и здравето на учениците, но има и конкретни нейни прояви, които не могат да бъдат отмитани заради съчувствие. Според ответника заболяването и се характеризира с повишена емоционалност и свръхактивност, което прерасва в агресия срещу всеки с различно мнение или поведение, което не и се харесва. Твърди се, че тя е отправяла обиди към ученици (сочат се два примера на отправена обида към ученичка и на агресивно поведение към друг ученик), подадени са и жалби до директорката срещу нея. Стигнало се е според ответника до липса на реална педагогическа работа в часовете на ищцата. В тази хипотеза единствената възможност на работодателя е да прекрати трудовото правоотношение поради невъзможност за изпълнение на трудовите задължения.

Ответникът също представя писмени доказателства и иска разпит на трима свидетели при довеждане, както и поставя допълнителни въпроси на вещото лице: страда ли ищцата от психическо заболяване и откога; предприети ли са принудителни медицински мерки за нейното лекуване; към датата на прекратяване на трудовия договор заболяването било ли е налично; заболяването включено ли е в Наредба № 4 от 24.10.2016 г. на министъра на здравеопазването за определяне на нарушенията и отклоненията, които застрашават живота и здравето на децата и учениците; с какво се характеризира заболяването като поведение на личността.

Исковете са с правна квалификация по чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от КТ.

Не е спорно, че ищцата е работила по трудово правоотношение при ответника и че то е било прекратено. Ответникът носи тежестта да докаже законосъобразността на уволнението (спазването на всички изисквания при извършването му), в това число – че заболяването на ищцата във формата, в която е проявено, попада в някоя от хипотезите на чл. 2 от наредбата. Ищцата носи тежестта да установи оставането си без работа и размера на трудовото си възнаграждение за последния отработен месец.

Писмените доказателства, представени от страните, са допустими и относими към предмета на делото. Същото се отнася за поисканата експертиза. Няма пречка и да бъдат разпитани свидетели във връзка с твърденията на страните.

     По изложените съображения и на осн. чл. 312 от ГПК съдът

ОПРЕДЕЛИ:

Приема представените от ищцата с исковата молба и от ответника с отговора писмени доказателства – по опис.

Дава възможност на страните да доведат свидетели.

Назначава съдебно-психиатрична експертиза, която да се извърши от лекар психиатър, определен от ръководителя на Държавна психиатрична болница – Пазарджик, и да отговори на въпросите, поставени от двете страни. Определя депозит в размер 100 лв., вносим от ответника в двуседмичен срок от съобщението, с който да се изплати част от възнаграждението на вещото лице; остатъкът следва да се поеме от бюджета на съда, тъй като ищците по трудови дела са освободени от разноски. Да се изпрати писмо до ДПБ – Пазарджик за определяне на лекар за вещо лице.

Указва на страните в едноседмичен срок да вземат становище във връзка с доклада по делото и разпределянето на тежестта на доказване, както и евентуално да направят допълнителни доказателствени искания. При неспазване на срока страните губят възможност да направят по-късно исканията по доказателствата, които са можели да направят в срок.

Насрочва съдебно заседание на 08.09.2017 г. от 13,30 ч.

Препис от определението да се връчи на страните, а на ищцата – и от отговора.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: