Решение по дело №44/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 91
Дата: 8 април 2022 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20227240700044
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

91                                   08.04.2022 год.                    гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, в публично съдебно заседание на десети март две хиляди двадесет и втора год., в състав        

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                          Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                           МИХАИЛ РУСЕВ                         

при секретаря Пенка Маринова и в присъствието на прокурора Маргарита Димитрова, като разгледа докладваното от съдия Дарина Драгнева КАН дело №44  по описа  за 2022 год., за да се произнесе, съобрази следното

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба на В.Д.В. против Решение №361/19.12.2021г постановено по АНД №2850/21г по описа на РС Стара Загора, с което е потвърдено НП № 21-1228-002021/07.07.2021г издадено от Началник сектор ПП при ОД МВР Стара Загора, с наложени на касатора глоба в размер на 800лв и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца на основание чл.182 ал.1 т.6 от ЗДвП -  Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва за превишаване над 50 km/h - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв., за това че на 14.05.2021г в 15.13ч в град Стара Загора на булевард Никола Петков като водач на лек автомобил **** с рег №*** до магазин ХЮНДАЙ в посока център на града е управлявал със скорост от 106км/ч след приспаднат толеранс -3% при разрешена максимална скорост за населеното място от 50км/Ч. Наказуемо превишение на разрешената скорост е 56км/ч. Скоростта е установена-измерена и заснета със система за видеоконтрол TFR1-M 544 и радар TR4-D с точен час, дата, GPS координати и снимка, показана на водача при съставяне на АУАН на 12.06.2021г, предявен и подписан без възражения. Нарушителя е установен на 25.05.2021г въз основа на декларация по чл.188 от ЗДвП представена от управителя на собственика на управлявания автомобил КРЕМЪК ЕООД.

За да потвърди НП, РС Стара Загора е приел, че извършването му се доказва от представеното веществено доказателствено средство, разпита на свидетелите актосъставител и свидетел по съставяне на АУАН, които потвърждават изложените факти в обстоятелствената част на АУАН. Обсъдено е съдържанието на НП с оглед изискванията на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, включително правилното определяне на размера на наложеното наказание глоба, като в отговор на оплакванията за допуснати Нарушение На Наредба №8121з-532/12.05.2015г е посочено, че те са основание на ТР №1/26.02.2014г на ВАС на РБ, след което са последвали изменения на Наредбата, а именно нарушенията могат да бъдат установявани с мобилна радарна система. Съдът е счел, че глобата от 800лв е правилно определена, тъй като на основание чл.182 ал.1 т.6 от ЗДвП на всеки започнати 5км/ч над превишение от 50км/ч се добавят по 50лв към размера на наказанието „Глоба“.

        С касационната жалба се твърди неправилно приложение на материалния закон, тъй като нарушението не е безспорно доказано, поради липсата на протокол по чл. 10 от Наредба №8121з-532/12.05.2015г, а такъв не е представен по делото. Значението му е да установи мястото на поставяне на АТСС и  разстоянието между пътния знак, въвеждащ ограничението и мястото на контрол, за да се докаже, че управлението на МПС с измерената скорост е извършено в границите на действие на знака. Поради това се твърди, че при издаване на НП са допуснати нарушения на производството по установяване на административното нарушение, които е следвало да бъдат основание за неговата отмяна, а не за постановяване на решение за потвърждаване на наложените административни наказания. Няма и снимка на пътен знак В26, като не се доказва и дали управлението на МПС е в рамките на града или извън населеното място, като се твърди, че мястото посочено в АУАН и НП е Европейски път Е773, съгласно Гугъл Мапс. На приложените разпечатки от Гугъл Мапс е вписано мястото – Е773, Стара Загора. Освен това не можело с радар и система за видеоконтрол да се измерва едновременно скоростта.

      Ответника ОД на МВР Стара Загора в писмен отговор пледира за неоснователност на касационната жалба и иска от съда да бъде оставено в сила въззивното съдебно решение, а в условията на евентуалност прави възражение за прекомерност на възнаграждението на един адвокат.

      Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за законосъобразност на въззивното съдебно решение.  

         Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          Разгледана по същество жалбата е частично основателна – досежно размера на наложеното наказание, което е определено при неправилно приложение на чл.182 ал.1 т.6 от ЗДвП.

          Снимковия материал съдържа GPS координати, което означава, че при оспорване от страна на нарушителя на мястото на нарушението – в случая, ако е твърдял, че булевард Никола Петков до магазин ХЮНДАЙ в посока центъра на града не е управлявал моторното превозно средство на 14.05.2021г в 15.13ч, то тогава въз основа на тези координати съдът би бил длъжен да назначи експертиза и да провери верността на това съставомерно обстоятелство, вменено на нарушителя. От представения снимков материал се вижда улично осветление и околна градска среда, а освен това републиканските пътища могат да пресичат населени места, което за път Е773 се потвърждава и от представените – без доказателствена стойност, разпечатки от Гугъл Мапс – участъка, който касатора представя е точно в рамките на Стара Загора / Е 773, Стара Загора/. Законът установява ограничение на скоростта на движение в населеното място, а не за конкретен вид път – републикански, улица, алея, пътека, трансграничен или какъвто и да е друг вид. Важно е мястото. Поради това и магистралите не преминават по правило през населените места. След като управлението е в населено място, то по аргумент за противното от чл.21 ал.1 вр. с ал.2 от ЗДвП / когато скоростта на управление е различна от посочената в ал.1, тогава разрешената максимална се сигнализира с пътен знак/ следва извода, че не е необходимо и обективно не е възможно да се представят доказателства за разстояние между АТСС и пътния знак, нито снимка на пътния знак. Оплакванията за неправилно приложение на материалния закон при постановяване на въззивното решение се състоят в довода, че няма протокол, който да посочва мястото на пътния знак В 26 и мястото на разполагане на АТСС, за да е доказано, че управлението е в зоната на действие на знака. Такова обвинение липсва в обстоятелствената част на АУАН и на НП. Обвинението е за превишение на скоростта, установена в чл.21 ал.1 от ЗДвП – 50км.ч за управление на МПС в населено място, поради което доводите, че обвинение, което не е отправено не са доказани са без правно значение. С въззивната жалба са посочени доводи за липса на доказателства за нарушение на скоростта на движение, ограничена от пътен знак, повторени и в касационната, но не това е фактическото и правно обвинение вменено на касатора, а той не е оспорил, че на посочените дата и час е управлявал МПС по булевард Никола Петков до магазин ХЮНДАЙ, където е разположена стационарна АТСС за видеонаблюдение и контрол на скоростта едновременно – този факт е общо известен.   

       Съставомерното превишение е равно на 56км/ч, а според чл.182 ал.1 т.6 от ЗДвП за превишение над 50км/ч глобата е 700лв, като за всеки следващи 5км/ч превишение на скоростта, глобата се увеличава с 50лв. Следващите 5км/ч превишение над 50км/ч са равни на 55км/ч, за които се следва глоба от 750лв, а глоба в размер на 800лв се полага за превишение от 60км/ч – плюс следващите 5км/ч. В закона ясно граматично е записано за всеки следващи 5км/ч, а не за всеки следващ километър превишение. Ето защо се налага решението да бъде отменено в частта за потвърждаване на наложеното административно наказание глоба, и вместо него да бъде постановено друго за изменение на наказателното постановление като се намали размера от 800лв на 750лв. В останалата му част за потвърждаване на наложеното административно наказание лишаване от право да се управлява МПС за срок от три месеца, решението следва да бъде оставено в сила. Ответника претендира разноски за две съдебни инстанции, но възнаграждението за юрисконсулт е следвало да бъде поискано и присъдено от въззивния съд. Предвид, че жалбата срещу въззивното съдебно решение е частично основателна – само досежно размера на глобата, е налице основанието по чл.143 ал.3 от АПК -обжалването на НП не е довело до отмяната му, поради което на ОД МВР Стара Загора се следва възнаграждение за юрисконсулт в размер на 80лв.  Мотивиран от изложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, Административен съд Стара Загора

Р Е Ш И

                 ОТМЕНЯ Решение №361/19.12.2021г., постановено по АНД №2850/2021год. по описа на Районен съд Стара Загора в частта, с която е потвърден размера на глобата, наложена с НП № 21-1228-002021/07.07.2021г издадено от Началник група в сектор ПП при ОД МВР Стара Загора и вместо него постановява: ИЗМЕНЯВА размера на глобата от 800лв на 750лв/ седемстотин и петдесет/лв., наложена на В.Д.В. с НП №21-1228-002021/07.07.21г издадено от Началник група в сектор ПП при ОД МВР Стара Загора. 

        ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 361/19.12.2021г, постановено по АНД №2850/21г по описа на РС Стара Загора в частта за потвърждаване на НП №21-1228-002021/07.07.21г издадено от Началник група в сектор ПП при ОД МВР Стара Загора, с наложено на В.Д.В.  „лишаване от право на управление на МПС за срок от 3 месеца“.

       ОСЪЖДА В.Д.В. ЕГН ********** *** сумата от 80лв/ осемдесет/, представляваща разноски по делото.

           

                    Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

                                                                                     2.