Решение по дело №101/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260002
Дата: 31 януари 2023 г.
Съдия: Румяна Иванова Андреева Атанасова
Дело: 20215300500101
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 260002

 

гр. Пловдив, 31.01.2023 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско въззивно отделение, Х-ти граждански състав, в закрито заседание на тридесет и първи януари през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЧАКАЛОВ

ЧЛЕНОВЕ: РУМЯНА АНДРЕЕВА

БРАНИМИР ВАСИЛЕВ

 

разгледа докладваното от съдия Андреева въззивно гражданско дело № 101 по описа на съда за 2021 година съдът констатира следното:

 

            Производства по реда на чл. 248 и 250 ГПК.

            Подадена е молба с вх. № 270594/22.12.2022 год. по описа на Окръжен съд –Пловдив, от С.П.Ж./Т./, като ЕТ „С.-Т-С.Т.“, ЕИК ***, с адрес: ***, представлявана от адв. Р. П., с която се иска допълване на постановеното по делото Решение № 260289/29.11.2022 год., по реда на чл. 250 и чл. 248 ГПК. Молбата за допълване се основава на твърденията, че съдът не е взел предвид изложените във въззивната жалба подборни твърдения, че не са били извършвани изпълнителни действия по ИД №398/2011 год., по описа на ЧСИ С.Г., за периода от 04.09.2013 г. до 16.12.2015 г., в следствие на което делото е било прекратено по силата на закона, предвид настъпилата перемпция. Като последица частният съдебен изпълнител не е имал право да издаде обжалвания съдебен акт. Сочи се, че настоящата инстанция не е взела отношение по тези оплаквания и само е препратила към Решение № 1365/07.11.2022 год., което също било непълно. Сочи се още, че цитираното решение не се ползва със сила на присъдено нещо, поради което настоящият съд следвало да се съобрази с обстоятелството, че същото било непълно, или съдът, следвало да направи собствена преценка, досежно възражението за настъпила перемпция по изпълнителното дело. В случай, че молбата по чл. 250 ГПК бъде уважена, се иска и допълване на решението в частта за разноските, като на молителката се присъдят направените от нея разноски по заплащане на държавна такса в полза на ПОС и всички други такси и разноски за администриране на подадената жалба.

            В срок е постъпил отговор от С.П.Ж. в лично качество, с който се твърди, че молбата е допустима и основателна и се моли същата да бъде уважена.

            С депозираните отговори С.А.Т. и Б.А.Т. също изразяват становища за допустимост и основателност на подадената молба и искат уважаване на същата.

            Постъпило е и становище от „Юробанк България“ АД, чрез юрк. С.Т., с което се иска оставяне на молбата без уважение, доколкото постановеният съдебен акт е правилен, законосъобразен и подробно мотивиран. Сочи се, че чл. 435, ал. 3 ГПК дава възможност на длъжника по изпълнението да обжалва само на две, конкретно посочени в закона, основания, които в настоящия случай не са налице. Наведените в молбата оплаквания за настъпила перемпция се сочат като ирелевантни, доколкото излизат извън лимитативно изброените възможност за обжалване в чл. 435, ал. 3 ГПК. Иска се молбата да бъде оставена без уважение.

            По отношение на допустимостта:

            Съдът намира и двете подадени молби за допустими, тъй като същите са подадени от легитимирана страна в производството и в едномесечния срок от постановяването на необжалваем съдебен акт, доколкото в частта си с характер на решение актът е окончателен съгласно чл. 437, ал. 4 от ГПК.

            За преценка основателността на молбите съдът съобрази следното от фактическа страна:

            Настоящото производството е образувано по жалби на: Б.А.Т., С.П.Ж. /Т./, лично и като ЕТ „С. Т“, ЕИК ***, и А.Б.Т., като с всяка от жалбите се атакува Постановление от дата 27.05.2020 год., на ЧСИ С.Г. за възлагане на недвижим имот по изпълнително дело № 20118250400398/2011 г. по описа на кантората на съдебния изпълнител.

            В жалбата на С.Ж. се сочат нарушения, свързани с: уведомяването й за изготвеното постановление; влизането в сила на предходни актове на ЧСИ; нарушения на закона, свързани с извършването на изпълнителни действия през време на извънредното положение. Освен това се излагат аргументи за настъпила перемпция по отношение на изпълнително дело № 398/2011 год.; за срочност на учредената договорна ипотека; неуведомяване на съпруга недлъжник относно изпълнителните действия по отношение на съсобствения имот. 

            В хода на производството, с молба вх. № 261918/19.01.2021 год., подадена от един от жалбоподателите, настоящият въззивен състав е уведомен, че са налице: висящо пред ВКС производството по реда на чл. 303 ГПК във връзка с влезли в сила решения на ПОС и ПАС, по повод Разпределение от дата 01.06.2018 год.; депозирана в ПОС жалба срещу отказа на ЧСИ С.Г.да издаде на основание чл. 433, ал. 1, т. 8 от ГПК постановление за прекратяване на изпълнителното производство по изпълнително дело № 398/2011 год. Предвид тази информация и на основание преюдициалността на поставените за разглеждане въпроси по тези производства по отношение на настоящия спор, е поискано от съда да постанови спиране на настоящото дело. Молбата е уважена и с постановеното определение производството се спира до приключване с влязъл в сила съдебен акт на производството пред ВКС и производството по жалба с вх. № 10883/04.08.2020 год.

             На по-късен етап, по делото е било представено доказателство, че ВКС се е произнесъл с Решение № 60/20.04.2021 год., с което е оставил без уважение молбата по чл. 303 ГПК за отмяна на решение № 50/13.04.2020 год.  по гр. д. № 127/2020 год., с което е потвърдено Разпределение, изготвено на 01.06.2018 год. по ИД № 398/2011 год.

            В последствие е представен по делото и препис от Решение № 1365/07.11.2022 год., постановено по гр.д. № 2652/2022 год. на ПОС. С решението е оставена без уважение жалбата на С.П.Ж. против Разпореждане, с което е оставена без уважение молба за прекратяване на изпълнителното производство поради перемпция и е отменено същото Разпореждане по отношение на Б.А.Т.. Решението е окончателно по своя характер и влече след себе си като последица признаването на настъпила перемпция по отношение на Б.Т., поради което и загубване от негова страна на качеството на страна в изпълнителното производство, както и потвърждаването на липсата на настъпила перемпция по отношение на С.Ж. и потвърждаване спрямо нея на качеството й на страна по изпълнението.

            Като следствие от окончателното приключване на тези производства, съдът е възобновил производството по настоящото дело и е постановил крайния си съдебен акт.

            С решението по настоящото дело съдът е оставил без уважение жалбата на С.П.Ж. /Т./, подадена лично и в качеството й на ЕТ „С.-Т-С.Т.“ против постановлението за възлагане на недвижим имот от 27.05.2020 год., изготвено по изп. дело № 398/2011 год. на ЧСИ С.Г..

            При така изложеното съдът намира от правна страна следното:  

            С разпоредбата на чл. 250, ал. 1 ГПК законодателят установява, че непълнота на съдебното решение е налице когато има непълно произнасяне по съществото на правния спор, в обема на цялото искане на страната.

            Настоящата съдебна инстанция не установи постановеното съдебно решение да страда от подобен порок, поради което и подадената молба е неоснователна. С първоначално подадената жалба е било поискано от съда да отмени акта на съдебния изпълнител – Постановление за възлагане на недвижим имот от дата 27.05.2020 год., на ЧСИ С.Г., издадено по изпълнително дело № 20118250400398/2011 г. Във връзка с това искане са били изложени поредица от аргументи, всеки от които възприет от  съда /последното видно от изброяването в съдебното решение на стр. 117-гръб от делото/. Предвид характера на производството обаче, което е обвързано с лимитативно изброени в закона предпоставките за уважаване на жалба срещу Постановление за възлагане, съдът е отсял като относимо към предмета на настоящото производство единствено оплакването, актът на съдебния изпълнител да е постановен при условията на прекратено изпълнително производство, доколкото наличието на висящ изпълнителен процес обуславя законосъобразността на всички извършени изпълнителни действия. С молбата по чл. 250 ГПК се навежда, че именно това оплакване не е било взето предвид от съда, а в действителност, видно от постановения съдебен акт, точно то е било обект на проверка от настоящата инстанция.

            Както вече се установи, страните са направили  подобно възражение не само по настоящото дело. Същото оплакване е направено и в жалба, с която се обжалва отказът на ЧСИ Г. да прекрати висящото пред него изпълнително производство поради настъпила перемпция. Това обжалване е съобщено по делото от жалбоподателите, като е поискано от съда да спре настоящото производство до постановяването на съответният съдебен акт, доколкото, както сами те посочват в молбата си, желаят “да бъде избегнато постановяването на противоречиви съдебни решения“. Съдът е взел предвид искането на страните и е спрял производството, тъй като е възприел, че действително е налице връзка на обусловеност от изхода на същото и настоящия спор. Делото е приключило с постановяването на съдебно решение № 1365/07.11.2022 год. с което е оставена без уважение жалбата на С.Ж. срещу отказа на ЧСИ да бъде прекратено изпълнителното производство на основание чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК. Като е съобразил този резултат, съдът е направил извода, че към момента на изготвяне на постановлението за възлагане, по отношение на същата е било налице висящо ИД, поради което подадената срещу Постановлението жалба е неоснователна. Заключението на съда се оспорва с аргументи, извлечени от Тълкувателно решение № 7/31.07.2017 год., постановено по тълкувателно дело № 7/2014 год. на ВКС, и възприетото в същото разбиране, че решението по чл. 437 ГПК не се ползва със сила на присъдено нещо относно изпълняемото право, респ. относно материалното право, но доколкото в настоящия случай се касае до извършена проверка на процесуалните действия, извършено от частния съдебен изпълнител, то с постановяването на решение по настоящото дело същият въпрос не следва да бъде повторно пререшаван. Постановяването на второ решение, относно същите действия на ЧСИ, в различен смисъл от предходното, би довело до дублиращ се съдебен контрол по отношение на действията на съдебния изпълнител, които съгласно закона следва да се подложат на една контролно-отменителна проверка, след която същите биват стабилизирани, или – при отмяна – актът на съда води до настъпването на различен процесуален резултат от досегашния в изпълнителното производството, в зависимост от конкретното обжалвано действие. Ето защо оплакване в молбата по чл. 250 ГПК, че съдът единствено е препратил към предходно постановеното решение също е неоснователно и не може да послужи като аргумент за допълване на постановеното по делото решение. 

            Не на последно място следва да се посочи, че със съдебния си акт съдът се е произнесъл, като е оставил без уважение жалбата в нейната цялост. По този начин формулиран диспозитивът не оставя място за съмнение, че жалбата не е уважена в нейната цялост, а не само по отношение на един или друг аргумент.

            С оглед на така изложеното молбата по чл. 250 ГПК ще бъде оставена без уважение. Доколкото направеното искане по чл. 248 ГПК е заявено в условията на евентуалност и е изцяло обвързано с резултата от производството по чл. 250 ГПК, то решението не следва да бъде допълвано и в частта за разноските.

            Предвид изложеното, съдът       

Р Е Ш И :

       

             

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с вх. № 270594/22.12.2022 год. по описа на Окръжен съд –Пловдив, подадена от С.П.Ж./Т./, като ЕТ „С.-Т-С.Т.“, ЕИК ***, с адрес: ***, представлявана от адв. Р. П., с която се иска допълване на постановеното по делото Решение № 260289/29.11.2022 год., по реда на чл. 250 и чл. 248 ГПК.

            Определението не подлежи на обжалване. 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: