Решение по дело №2186/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1471
Дата: 15 ноември 2021 г.
Съдия: Ралица Добрева Андонова
Дело: 20217050702186
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер              /           .11.2021 год., град Варна

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Х касационен състав, в публичното заседание на четиринадесети октомври през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА НЕДЕВА

РАЛИЦА АНДОНОВА

 

Секретар: Добринка Долчинкова

Прокурор при Варненска окръжна прокуратура: АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ

Като разгледа докладваното от съдия Ралица Андонова

кАНД № 2186 по описа на съда за 2021 година,

за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК вр.чл.63 ал.1 ЗАНН и е образувано по касационна жалба от Н.Р.К., ЕГН **********,***, против решение №329/09.07.2021г по АНД №1395/2021г по описа на ВРС, ХХVІІІ с-в, в частта, с която е потвърдено издаденото от Началник група към ОДМВР-Варна, Сектор „Пътна полиция” НП № 20-0819-002722/05.08.2020г и наложените на касатора административни наказания: Глоба в размер на 20лв. на осн.чл.185 от ЗДвП, и Глоба в размер на 100лв. и Лишаване от правоуправление на МПС за срок от 2 месеца на осн.чл.179 ал.2 вр.ал.1 т.5 от ЗДвП. Касаторът релевира основанието на чл.348 ал.1 т.1 от НПК, приложим по препращането на чл.63 ал.1 от ЗАНН – неправилно приложение на материалния закон при постановяване на обжалваното решение, като оспорва изцяло изводите на въззивния съд за безспорна доказаност на вменените му две административни нарушения, и въз основа на анализ на приобщените по делото доказателства поддържа, че изобщо не ги е извършил. Противно на възприетото от ВРС счита, че нарушението по чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП може да бъде извършено само с пряк умисъл, какъвто не е доказан в случая; алтернативно оспорва и отказа на съда да квалифицира случая като маловажен, като изтъква и факта, че се грижи и обслужва с МПС двамата си незрящи възрастни родители. С тези съображения настоява за отмяна на решението в обжалваната му част и на НП като незаконосъобразни. В съдебно заседание касаторът се явява лично и поддържа изцяло така депозираната жалба.

Ответникът ОДМВР – Варна, надлежно уведомени, не се представляват; чрез ст.ю.к.К. А. са депозирали писмени бележки, с които оспорват касационната жалба против законосъобразното и правилно решение на ВРС, настояват за отхвърлянето й като неоснователна и претендират присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Участващият в производството представител на Варненска окръжна прокуратура дава становище за неоснователност на жалбата.

 

Касационната инстанция намира, че жалбата е основателна.

 

Анализирайки събраните в хода на съдебното следствие релевантни гласни и писмени доказателства, с оспореното си решение въззивният съд приел за установено от фактическа страна, че в Сектор ПП при ОДМВР-Варна постъпил сигнал, придружен с видеозапис, че на 26.06.2020г водачът на л.а. „Фолксваген Пасат“с рег.№ ******, при движение на заден ход е ударил л.а. „Алфа Ромео“ с рег.№ ******и му причинил материални щети. След извършена проверка било установено, че автомобилът „Фолксваген Пасат“ бил управляван от Н.Р.К., комуто – видно от справката за нарушител от КАТ – били налагани множество наказания по ЗДвП. Бил извършен оглед на двата автомобила и бил съставен протокол за ПТП от 08.07.2020г, снети били обяснения от водача на л.а. „Алфа Ромео“. Въз основа на установените в хода на проверката данни против К. бил издаден АУАН от 08.07.2020г за три нарушения:  1). по чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП за това, че с поведението си като водач на МПС е създал пречки на движението и е причинил имуществени вреди; 2). по чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП за това, че като участник в ПТП не е спрял, за да установи последиците от него и го е напуснал без да уведоми компетентните органи и да остане на място до тяхното пристигане; и 3). по чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП за това, че не носи контролен талон към СУМПС. При личното предявяване на акта и в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН не са депозирани възражения. Въз основа на акта е издадено и НП, с което АНО възприел изцяло фактическите констатации на актосъставителя и правната квалификация на нарушенията, за които наложил на К. следните административни наказания: 1). Глоба в размер на 20лв. на осн.чл.185 от ЗДвП; 2). Глоба в размер на 100лв. и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец на осн.чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП; и 3). Глоба в размер на 10лв. на осн.чл.183 ал.1 т.1 пр.2 от ЗДвП.

При така установената фактология ВРС приел от правна страна, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в предвидените за това срокове, в производството по издаване на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила като самостоятелни отменителни основания, актът и постановлението съдържат всички минимално изискуеми за редовността им реквизити от формална страна.

По приложението на материалния закон приел, че нарушението по т.3 от НП е недоказано, понеже проверката, при  която К. не е представил СУМПС, била извършена в дома му на 08.07.2020г, а той е наказан за непредставяне на свидетелството на 26.06.2020г, когато изобщо не е бил проверяван. В този смисъл ВРС счел, че касаторът е наказан за неизвършено нарушение, и отменил НП в тази му част. Решението на въззивния съд не е обжалвано в тази част и е влязло в законна сила.

По отношение на наложеното с т.1 от НП наказание ВРС анализирал гласните и писмени доказателства и приел, че на 26.06.2020г при движение на заден ход К. е причинил ПТП с материални щети – така, както първото от нарушенията е описано в мотивната част на НП. При това съдът посочил, че в случая е налице специална норма, която урежда задълженията на водача на МПС при движение на заден ход, а именно – чл.40 ал.1 от ЗДвП, за което със санкционната норма на чл.183 ал.2 т.11 от ЗДвП е предвидено наказание глоба в размер на 20лв. Съдът отчел, че АНО неправилно е квалифицирал нарушението по общия текст на чл.5 от ЗДвП, съответно го е санкционирал по субсидиарно приложимия чл.185 от ЗДвП, вместо по специалния такъв – чл.183 ал.2 т.11 от ЗДвП, но приел, че в случая не е налице допуснато съществено процесуално нарушение, нито неправилно приложение на материалния закон, което да доведе до отмяна на НП, тъй като наказанието, предвидено и с двете санкционни норми, е едно и също – глоба в размер на 20лв.

По отношение на наложеното с т.2 от НП наказание ВРС приел, че по делото действително няма доказателства Н.К. да е разбрал за причиненото от него ПТП (в какъвто смисъл са дори показанията на разпитания актосъставител). Посочил обаче, че нарушението е извършено непредпазливо, понеже водачът е бил длъжен по всяко време да следи пътната обстановка и да вземе предвид разположението на другите автомобили, вкл. и на паркиралите. Ако не е разбрал за ПТП – това се дължи на собственото му виновно поведение, от което не следва да черпи права, след като е бил длъжен и е могъл да знае кога автомобилът му се удря в друг автомобил, поради което следва да носи отговорност за нарушението по чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП, независимо дали е извършено умишлено или по непредпазливост.

В обобщение ВРС приел, че наложените наказания по т.1 и т.2 от НП са справедливи и съответни да изпълнят целите по чл.12 от ЗАНН, предвид и характеристичните данни на К..  С тези мотиви ВРС потвърдил НП и наложеното с неговите т.1 и т.2 наказания.

Настоящият касационен състав намира, че при постановяване на проверяваното решение са допуснати две съществени и неотстраними в настоящата фаза на производството процесуални нарушения.

Първото от тях се състои в пропуска на въззивния съд да преквалифицира нарушението, описано и санкционирано по т.1 от НП. След като изрично е посочил, че фактическото описание на това нарушение в мотивите на НП съответства на правна квалификация по чл.40 ал.1 от ЗДвП (становище, което изцяло се споделя от настоящия състав), за което при това е предвидено същото по вид и размер наказание – Глоба от 20лв, предходният съд е бил длъжен да го преквалифицира с решението си, като на осн.чл.334 т.3 вр.чл.337 ал.1 т.2 от НПК, приложим по препращането на чл.84 от ЗАНН, измени НП само относно правната квалификация на нарушението по т.1 и приложимата санкционна норма. Това негово задължение е изрично уредено и с измененията на ЗАНН с ДВ бр.109 от 2020г, в сила от 23.12.2021г. Пропускът да направи това представлява съществено процесуално нарушение, състоящо се в неизпълнение на задължението му като въззивна инстанция (втора първа инстанция по същество на спора) по приложението на материалния закон, и е неотстранимо в касационната фаза на съдебното производство съгласно актуалното разрешение, дадено с ТР № 8/16.09.2021г по т.д.№ 1/2020г, ОСС на ВАС – І и ІІ колегия. Извършването на дължимото от съда преквалифициране на нарушението е от значение не само в конкретното производство за ангажиране отговорността на нарушителя за действително извършено от него административно нарушение, което намира отражение в официален свидетелстващ документ - справката за нарушител на КАТ, но и за последваща квалификация на евентуални нарушения от негова страна като повторни, поради което и изрично е предвидено от законодателя с изменените норми на ЗАНН.

Второто нарушение представлява допусната техническа грешка – във втория абзац от диспозитива на проверяваното му решение вместо действителния текст, по който е санкционирано нарушението по т.2 от НП – чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП, въззивният съд е посочил друг текст, неотносим към настоящия казус – чл.179 ал.2 вр.ал.1 т.5 от ЗДвП, който предвижда само едно, а не кумулативни наказания, и то в различен размер. Доколкото техническата грешка е непозната като институт на НПК и е неотстранима в касационното производство, допускането й на самостоятелно основание налага отмяна на решението и връщането му за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

При този изход на делото разноски не следва да се присъждат в хипотезата на чл.226 ал.3 от АПК, приложим съгл.чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Мотивиран от изложеното и съобразно правомощията си по чл.222 ал.2 т.1 от АПК касационният съдебен състав

 

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение №329/09.07.2021г по АНД №1395/2021г по описа на ВРС, ХХVІІІ с-в, в частта, с която е потвърдено издаденото от Началник група към ОДМВР-Варна, Сектор „Пътна полиция” НП № 20-0819-002722/05.08.2020г и наложените на Н.Р.К., ЕГН **********,***, административни наказания: Глоба в размер на 20лв. на осн.чл.185 от ЗДвП, и Глоба в размер на 100лв. и Лишаване от правоуправление на МПС за срок от 2 месеца на осн.чл.179 ал.2 вр.ал.1 т.5 от ЗДвП, и

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на ВРС.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                                      2.