Решение по дело №10293/2023 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 ноември 2023 г.
Съдия: Диана Николова Костова
Дело: 20237060710293
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№267

гр. Велико Търново,21.11.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Велико Търново, втори касационен състав в публично заседание на седемнадесети ноември две хиляди двадесет и трета  година в състав:

 

                                                            

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:   КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:              ДИАНА КОСТОВА

                                                                                                          ЕВТИМ БАНЕВ

                                                                                                         

                                                                      

При секретаря М.Н.и в присъствието на прокурора от Великотърновска окръжна прокуратура С.И.,  разгледа докладваното от съдия Костова касационно НАХД № 10 293/2023 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

           

           

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63в от Закон за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

 

            Образувано е по касационна жалба на директора на Национално ТОЛ управление – Специализирано звено към АПИ, гр. София чрез ...Е.П.против Решение № 375 /11.7.2023г.  постановено по НАХД 231/23г. по описа на Районен съд гр. Велико Търново, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление – НП № 008461/8.12.2022г. на  Директора на Национално ТОЛ управление към Агенция „Пътна инфраструктура“, гр. София, с което на И. В. П. *** за извършено нарушение – незаплатена за МПС дължима такса па чл. 10, ал.1, т.2 от Закон за пътищата, съставляващо такова по чл. 139, ал. 7 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал.3а от ЗДвП е наложено административно наказание“Глоба“ в размер на 1800- хиляда и осемстотин – лева. Със същото решение АПИ е осъдена да заплати на И.В.П. разноски в производството в размер на 720 лева.

 

В касационната жалба се релевират оплаквания за неправилност на съдебното решение, които съдът квалифицира като касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, вр. чл. 63в от ЗАНН – нарушение на материалния закон. Касаторът твърди, че АУАН и НП съдържат всички необходими реквизити по чл. 42 от ЗАНН и чл. 57 от ЗАНН, включително и посочване на разпоредбата на чл.179, ал. 3а от ЗДвП. Оспорва изводите на въззивния съд за недоказаност на авторството на деянието, като се позовава на липсата на направени от нарушителя възражения в този смисъл в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН. Посочва, че констатациите в АУАН не са оборени и нарушението е безспорно установено. Счита, че описаната фактическа и правна обстановка е подкрепена от събраните по делото доказателства. По тези съображения моли решението да бъде отменено и да се постанови друго, с което НП да се потвърди. Претендира присъждане на разноски, като при условие на алтернативност прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

В о.з. редовно призован, се представлява от  юк Корфонозова, която поддържа жалбата по изложените в същата съображения. Посочва, че процесното пред ВТРС НП е издадено в предвидения от закона ред и форма, съдържа всички изискуеми от закона реквизити като по делото е доказано по безспорен начин твърдяното нарушение. Съгласно законовите разпоредби – водачът на ППС от категорията по чл. 10 б, ал. 3 от ЗП, е длъжен преди движение по път , включен в обхвата на платената пътна мрежа да закупи маршрутна карта за участъците на пътя, които ще използва и да изпълни съответните задължения , свързани със заплащането на дължимата тол – такса. В конкретния случай това не е извършено, поради което решението на ВТРС е незаконосъобразно.

 

Ответник касационна жалба И. В. П. редовно призован не се явява, не се представлява от *** А., негов процесуален представител е постъпило писмено становище по хода на делото ведно със списък на разноските по чл. 80 от ГПК. 

 

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново заема становище за неоснователност на жалбата. Споделя изводите на съда за недоказаност авторството на нарушението по несъмнен начин. Правилно съдът е посочил , че в тежест на АНО е доказването на обстоятелството, че именно наказаното лице е управлявало МПС на датата, посочена в НП  и тъй като това не е сторено, то е издадено незаконосъобразно НП. Споделя всички останали изтъкнати от съда обстоятелства и правни аргументи. Счита, че решението е правилно и предлага да бъде оставено в сила.

 

Административният съд – Велико Търново, като прецени допустимостта на жалбата и наведените в нея касационни основания, съгласно чл. 218 от АПК приема за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК, приложим в производството по силата на препращащата разпоредба на чл. 63в, и е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

 

            Предмет на настоящото производство е Решение № 375 /11.7.2023г.  постановено по НАХД 231/23г. по описа на Районен съд гр. Велико Търново, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление – НП № 008461/8.12.2022г. на  Директора на Национално ТОЛ управление към Агенция „Пътна инфраструктура“, гр. София, с което на И. В. П. *** за извършено нарушение – незаплатена за МПС дължима такса па чл. 10, ал.1, т.2 от Закон за пътищата, съставляващо такова по чл. 139, ал. 7 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал.3а от ЗДвП е наложено административно наказание“Глоба“ в размер на 1800- хиляда и осемстотин – лева. Със същото решение АПИ е осъдена да заплати на И.В.П. разноски в производството в размер на 720 лева.

 

 

За да постанови този правен резултат, ВТРС  е установил фактическата обстановка, като от значение за спора е следното. На 10.06.2022г в 5:17 часа , ППС с рег.№ В 7523НА,марка и модел ИВЕКО СТРАЛИС  с обща техническа допустима максимална маса от 18 т. , попадащ в категорията на ППС, за които е дължима такса по чл. 10, ал.1 т.2 от ЗП е засечено на път I-4 ,км.133+194-Велико Търново –Шереметя 2, включен в обхвата на платената пътна мрежа от св. Д. и св. М., без горепосочената такса да е била заплатена. За извършеното нарушение е съставен АУАН № 008461/10.6.2022г.,.на водача на ППС – И.П., комуто същият е предявен. След което в законоустановения срок е издадено и процесното пред ВТРС  - НП.

 

Тези факти съдът е установил въз основа на събраните по делото писмени доказателства: снимков материал и доказателствен запис от електронната система, приложен по делото, от който се установява движението на посоченото ППС на 10.6.2022г. в 5:17:47 на горепосоченото място от платената пътна мрежа , без валидна маршрутна карта или валидна тол- декларация за преминаването, приложено е СРМПС за ППС, приложен тристранен договор от 28.2.2020г. с А1 и Интелигентни трафик системи АД и П. ЕООД, от който първите двама се задължават да предоставят на собственика на ППС услуга по електронно събиране на тол такси , да предоставят за ползване бордови устройства, както и да заплащат на АПИ в пълен размер сумите , генерирани от И.П. ЕООД в следствие използване на услуги на електронно таксуване на база изминато разстояние, приложение от договора, от което е видно, че на ППС е монтирано такова устройство, Заповед № РД -11-167/8.2.2021г. и Заповед № РД 11-760/19.8.2022г. на Председател на УС на АПИ за определяне на Г. Т. за оправомощен да издава НП. По делото са били разпитани като свидетели актосъставителя Д. , който не фигурира в представените Заповеди като лице, което може да осъществява контрол по ЗДвП, и св. М.- вписан като свидетел в АУАН.

 

В срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН НП е обжалвано пред ВТРС, който е отменил НП със следните мотиви :

 

АУАН не е издаден от длъжностно лице, надлежно оправомощено по реда на чл. 167а, ал.2 вр. с чл. 37,б.“б“ от ЗАНН, поради което се явява акт на некомпетентен орган.

Освен това макар издадено извън инструктивния срок по чл. 52, ал.1 от ЗАНН, НП е издадено в рамките на срока по чл. 34, ал.3 от ЗАНН. Въпреки това е налице съществено процесуално нарушение изразяващо се в липса на описание на изпълнителното деяние на нарушението по чл. 179, ал.3а от ЗДвП, доколкото никъде в него не е отразен правнорелевантния факт, че П. е управлявал процесното ППС на посоченото място и време, което съставлява процесуално нарушение на чл. 57, ал.1, т. 5 от ЗАНН.

От обективна страна е налице неяснота коя от двете хипотези на нарушението по чл. 179, ал. 3а от ЗДвП е приета за осъществена от страна на ответник касационна жалба от АНО: управление на ППС, за което не са изпълнени съответните задължения по установяване на изминатото разстояние , съгласно изискванията на ЗП  за участък от пътя , вкл. В обхвата на платената пътна мрежа, който е започнал да ползва или няма закупена маршрутна карта за посочената мрежа. Двете хипотези е посочил съдът, че могат да се проявяват заедно и поотделно, като кореспондират на задължението по чл. 139, ал. 7 от ЗДвП водачът па ППС да закупи маршрутна карта за участъците от платената пътна мрежа, които ще ползва или да изпълни съответните задължения за установяване на изминатото разстояние и заплащане на дължимата такса по чл. 10, ал.1 т.2 от ЗП , освен когато тези задължения са изпълнени от трето лице. В конкретната хипотеза няма спор, че на посочената дата няма получени тол декларации и закупени маршрутни карти и не е получено надлежно плащане в АПИ за сегмента на рамката, на която е отчетено нарушението, но органите е следвало да изяснят обективно фактическата обстановка. Същите не са взели предвид, че е сключен и приложен тристранния договор за оказване на е- услуги по заплащане на тол такси, че ППС е снабдено с бордово устройство, не са събрани дали същото е функционирало.  С оглед на така изложеното ВТРС е намерил, че по този начин АНО не е изследвал и въпроса за приложението на разпоредбата на чл. 179, ал. 3г от ЗДвП , който съдържа предпоставките за неналагане на наказание,ако е монтирано устройство за целите на подаване на декларирани тол – данни, същото не функционира, и при извършена проверка на място  се установи, че това неподаване на декларирани данни  не се дължи на умишлена намеса във функционирането на устройството. Всчико това ВТРС е приел че води до извод за необоснованост на НП.

Съдът е посочил, че не е доказана и субективната страна на деянието, доколкото съгласно чл. 14 от НК, която намира субсидиарно приложение и в административно- наказателното  производство, незнанието на фактическите обстоятелства, които принадлежат към състава на престъплението изключва както умисъла , така и непредпазливостта В посочения случай липсват доказателства, че наказаното лице е знаело за проблема с функционирането на бордовото устройство.

 

 

Така постановеното съдебно решение е правилно.

 

Установената по делото фактическа обстановка изцяло съответства на събраните в хода на производството доказателства. При пълен и всеобхватен анализ на събраните по делото доказателства районният съд е достигнал до правни и фактически изводи, които се споделят от настоящия състав и не следва да бъдат преповтаряни на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК.

Изводът, че авторството на нарушението не е доказано, е правилен. Съгласно посочената в АУАН и НП санкционна норма на чл. 179, ал. 3а от ЗДвП субект на нарушението е водачът, който управлява пътно превозно средство от категорията по чл. 10б, ал. 3 от ЗП по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, за което не са изпълнени съответните задължения за установяване на изминатото разстояние, съгласно изискванията на ЗП, за участъка от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, който е започнал да ползва, или няма закупена маршрутна карта за същата, съобразно категорията на пътното превозно средство. В случая не е спорно, че на 9.06.2022г. датата на проверката на  граничен контролно-пропускателен пункт Кулата ответник-жалба е управлявал посоченият в АУАН и НП влекач рег. ...При проверката, която му е извършена тогава е установено, че за това ППС не е заплатена дължимата такса по чл. 10, ал. 1, т. 2 от ЗП на 22.05.2022г в часа за движение по път I-3 Горна Студена, отсечка 25+271.  Обстоятелството, че ответникът по касация е спрян на излизане от територията на страната със същия товарен автомобил, не означава непременно, че именно той е извършил твърдяното нарушение на посочената в АУАН и НП дата. Не може да бъде споделено становището на АНО, че след като в АУАН не е направено възражение, че на посочената дата ответник касация не е управлявал ППС  и такива не са постъпили в законоустановения срок, то това се приравнява на признание от страна на нарушителя и това обстоятелство не следва да се доказва. На първо място, предварителен отказ от права се явява недействителен съгласно нашата правна система. Отразяването на конкретни писмени възражения в акта, съответно възможността за депозирането им в последващ етап, е проявление на правото на защита на лицето и отсъствието им само по себе си не налага извод за доказаност на авторството на деянието. Да се възприеме противното би имало за резултат нарушение на основополагащия принцип, заложен в чл. 116 от НПК.

На следващо място АНО не може да се позове на нормата на чл. 189, ал.2 от ЗАНН, АУАН  не се ползва с презумптивна доказателствена сила в производството пред районния съд. Съгласно правната теория (П..Л.; И..Р, Процесът по ЗАНН, С, 2009 г.) съставеният АУАН има констатираща, обвинителна и сезираща наказващия орган функции, като се застъпва становището, че всяка от констатациите, залегнали в проверявания санкционен акт следва да бъде доказана с всички допустими по НПК доказателствени средства, но не и с АУАН. Доколкото процесуалният административен закон (ЗАНН) не съдържа указания относно допустимите в административно-наказателното производство доказателства и доказателствени средства и способи за доказване, по отношение на процеса на доказване в съдебната фаза на производството, на основание препращащата разпоредба на чл.84 от ЗАНН се прилагат правилата на НПК. Предвид съдържащите се в този кодекс указания, че доказателствата и средствата за тяхното установяване не могат да имат предварително определена сила (чл.14, ал.2 от НПК), както и че тежестта да се докаже обвинението лежи върху субектите, осъществяващи обвинителна функция в процеса (чл.103, ал.1 от НПК) и приложимостта в административно-наказателното производство на презумпцията за невиновност, презумптивната доказателствена сила на акта следва да се счита за отречена (вкл. съгл. т.7 от ППВС №10 от 28.09.1973 г.). По тези съображения съдът приема, че АУАН не само че няма презумптивна доказателствена сила, на същия е отречено и възможността да се ползва като  доказателствено средство.

Настоящата съдебна инстанция споделя становището, че в процеса по обжалване на НП, издадено въз основа на АУАН, придаването на презумптивна доказателствена стойност на последния акт по силата на специалната разпоредба на чл.189, ал.2 от ЗДвП е в явно противоречие с разпоредба от по-висок ранг, каквато е тази по чл.14, ал.2 от НПК, приложима на основание препращането на чл.84 от ЗАНН. В съдебния процес по обжалване на НП, АУАН няма обвързваща доказателствена сила, още повече , че в конкретната хипотеза АУАН е издаден от некомпетентен орган, доколкото аксосъставителят не е бил надлежно оправомощен да издава АУАН. За да се ангажира административно-наказателна отговорност на привлеченото лице е необходимо органът, върху когото лежи доказателствената тежест, да докаже пред съда по безспорен начин, с допустими от закона доказателства, че претендираното административно нарушение е извършено от соченото за нарушител лице. В процесния случай това не е сторено във въззивното производство въз основа на събраните допустими доказателства. Освен това АНО не е обсъдил представените в преписката писмени доказателства, че касаторът е сключил тристранен договор с трети лица, които се задължават да заплащат тол таксите по електронен път, като за това МПС е било снабдено с бордово устройство. Не е изследвал въпроса при горепосочените данни дали е налице умишлено намеса във функционирането му или не, както и не е изложил мотиви по приложението на чл. 179, ал.3г от ЗДвП, който изключва наказуемостта на деянието при липса на умисъл за повредата на бордовото устройство.

Както правилно е указал районният съд, съответна на чл. 179, ал. 3г от ЗДвП е императивната разпоредба на чл. 139, ал. 7 от ЗДвП, която вменява на водачите на ППС от категорията по чл. 10б, ал. 3 от ЗП дължимото поведение преди движение по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа – да закупи маршрутна карта за участъците от платената пътна мрежа, който ще ползва, или да изпълни съответните задължения за установяване на изминатото разстояние и заплащане на дължимата такса по чл. 10, ал. 1, т. 2 от ЗП, освен когато тези задължения са изпълнени от трето лице. Изцяло се споделят доводите на ВТРС досежно процесуално нарушение, изразяващо се в нарушение на формалните изисквания на чл. 57, ал.1, т. 5 от ЗАНН, тъй като като нарушител е посочен собственикът на ЕООД, за когото липсват каквито и да било доказателства да е управлявал МПС на посочената дата в НП. Споделят се и изводите на ВТРС, че АНО не е посочил коя от двете хипотези на нарушението по чл. 179,ал. 3а от ЗДвП е приета за осъществена от ответник касационна жалба: дали неизпълнение на задължението за установяване на изминатото разстояние , съгласно ЗП за участък от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа или няма закупена маршрутна карта за тази мрежа.

Правилни са изводите на ВТРС и досежно липсата на субективната страна на деянието, като за да е съставомерно едно деяние като административно нарушение е необходимо най- малко от субективна страна да е осъществено при условията на непредпазливост – чл. 7 от ЗАНН. Съгласно чл. 14, ал.2 от НК , която намира субсидиарно приложение в настоящия казус, незнанието на фактическите обстоятелства, които принадлежат към състава на нарушението , изключват какато умисъла, така и непредпазливостта , когато самото незнание на фактическите обстоятелства не се дължи на непредпазливост. След като ответник касационна жалба е сключил договор с трети лица за заплащане по електронен път на тол такси, снабдил е ППС с бордово устройство, същият надлежно е изпълнил вменените му от закона задължения по чл. 139 ,ал. 7 от ЗДвП. Липсват по делото каквито и да било доказателства, че посоченият в НП като нарушител е бил длъжен и е могъл да узнае обстоятелството, че бордовото устройство не работи, но въпреки това е извършил вмененото му нарушение.

 

В рамките на служебна проверка по чл. 218 от АПК касационният състав установи, че атакуваното съдебно решение е валидно, допустимо и в съответствие с приложимия материален закон. Поддържаните от касатора възражения не се оправдават от гледище на закона и на доказателствата по делото. По тези съображения касационната жалбата е неоснователна. Обжалваното решение е правилно и следва да остане в сила.

 

При този изход на делото, в полза на ответник по касация следва да се присъдят направените по делото разноски, съгласно представеният списък по чл. 80 от ГПК във вр.с чл.144 от АПК . Доколкото от ответната страна е направено възражение за прекомерност на същите по чл. 78, ал. 5 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК , съдът го намира за основателно. Съгласно нормата на чл. 18, ал.2 от Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения от 23.7.2004г. на ВАС  размерът за една инстанция е 480 лева при този материален интерес на наложената глоба. В този размер следва да се присъдят разноските за адвокатско възнаграждение. 

 

Водим от горното и на основание чл. 63в от ЗАНН, вр. с чл. 221, ал. 2, пр. І от АПК, Административния съд - В. Търново

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 375 /11.7.2023г.  постановено по НАХД 231/23г. по описа на Районен съд гр. Велико Търново

 

ОСЪЖДА АПИ гр. София да заплати на И. В. П. ***  разноски в производството в размер на 480- четиристотин и осемдесет лева.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:  1.                        2.