Решение по дело №3891/2017 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 331
Дата: 4 април 2018 г. (в сила от 6 ноември 2018 г.)
Съдия: Антония Иванова Тонева
Дело: 20175530103891
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 юли 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ………                           04.04.2018г.                              град Стара Загора

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД               VІІІ ГРАЖДАНСКИ състав

На двадесет и седми февруари                           2018 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                      Председател: АНТОНИЯ ТОНЕВА                                                     

 

Секретар: АЛЕКСАНДРА ТАНЕВА

като разгледа докладваното от СЪДИЯ АНТОНИЯ ТОНЕВА

гр.дело №3891 по описа за 2017 година и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е с правно основание чл.45 ЗЗД.

Ищците Т.И.Т. и С.З.Т. твърдят в исковата молба, че са собственици, в режим на СИО, на следния недвижим имот - апартамент № 8, находящ се е гр.Ст.Загора, ****, състоящ се от спалня, дневна, кухня, баня и тоалетна, антрета и балкон, с обща застроена площ от 55.98 кв.м., а ответникът И.В.И. е собственик на имота, находящ се над техния, представляващ апартамент №11 ет.4.

Твърдят също, че в периода октомври и ноември 2016г. същият извършил ремонт на закупеното наскоро жилище, в това число и ремонт и реконструкция на банята с цялостна подмяна на В и К инсталацията, като тази за чиста вода била изградена с пластмасови тръби-лепени, които без да бъдат предварително изпробвани, са затворени с фаянсови и теракотени плочки. Стария вход на отводнителният канал на банята/сифона/ към вертикалния щранг бил затворен и покрит с теракотни плочки, а е отворен нов вход за отвеждане на водата /нов сифон/ на друго място в банята, без предварително да бъде изпробван. Непосредствено след извършване на ремонта, от месец март-април 2017г. започнал силен теч от банята на ответника върху помещенията, находящи се в имота на ищците, който продължавал и към момента на депозиране на исковата молба.

Ищците заявяват, че първо видели в тяхната баня, че целия таван е мокър. Таванът бил облицован с хънтър и ищецът Т.Т., за да разбере от къде идва водата, свалил няколко елемента от хънтъра. Установил, че има теч точно от горе, от банята на новия съсед И.И.; разговарял с ответника, но последния отказвал да приеме че проблема е от неговата баня и не предприел никакви мерки.

След период от две седмици теча в банята се засилил, започнала да тече струя вода от тавана на банята на ищците; появило се огромно мокро петно в спалнята им, с размери от 1 кв.м. Ищецът Т. се обърнал с молба за съдействие към домоуправителя на блока г-н Д.С.М.. След като същия видял наводнението в дома на ищците, двамата мъже заедно се качили до апартамента на ответника, както и до апартамента, който е над този на ответника, за да се изключи варианта теча да идва от по-горен етаж; установили, че водата идва от апартамент №11 -  на ответника; домоуправителят разговарял с него и също го помолил да предприеме действия за да спре наводнението, но ответникът заявил, че е извършил прекалено скъп ремонт, че плочките които е сложил също са много скъпи, поради което няма да си развали банята и отказал да вземе мерки.

 В уточняваща молба ищците сочат, че вредите, които причинил ответника се изразяват в наводнение на помещенията спалня и баня; засегнат бил целия таван във спалнята и две от стените, които били целите във влага и мухъл; в банята бил засегнат/наводнен/ целия таван, облицован с хънтър, като влагата е засегнала и стените на банята. Заявяват, че за да бъдат отстранени причинените вреди в спалнята стаята следва да се освободи от всички мебели, да се изкърти компрометираната с мухъл мазилка и след това да се грундира, шприцова и да се положи нова варово-циментова мазилка, както и нова шпакловка. За отстраняване на вредите в спалнята считат, че е необходима сумата от 1747.31лв. За отстраняване причинените вреди в банята следва да се направи ремонт на тавана, да се отстрани мокрия хънтър и свали компрометираната мазилка;  да се положи нова мазилка и шпакловката се боядиса и да се закупи и смени хънтъра на тавана. За отстраняване на тези вреди считат, че е необходима сума в размер на 594,06лв.

Молят съда да постанови решение, с което да осъди ответника да им заплати, обезщетение за причинени имуществени вреди, настъпили вследствие на допуснато наводнение от страна на ответника в имота им в размер на 2341,37лв., съставляващи разходи необходими за отстраняване на щетите от наводнението. В хода на делото на основание чл.214 ГПК е допуснато изменение на размера на иска, след което ищците претендират обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на 1108лв. Претендират направените по делото разноски.

Ответникът И.В.И. представя писмен отговор в срока по чл.131 ГПК, в който взема становище, оспорва изцяло предявения иск по основание и размер. Подробни съображения излага в отговора.

Съдът като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и като взе предвид становищата и доводите на страните, приема за установена следната фактическа обстановка:

По делото не се спори и се установява от представените договор  за покупко-продажба на жилище, сключен по реда на чл.117 ЗТСУ от 05.05.1980г. и нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот № 41, нот.дело № 38/2016г., че ищците Т.И.Т. и С.З.Т. са собственици, в режим на СИО, на следния недвижим имот - апартамент № 8, находящ се е гр.Ст.Загора, ****, състоящ се от спалня, дневна, кухня, баня и тоалетна, антрета и балкон, с обща застроена площ от 55.98 кв.м., а ответникът И.В.И. е собственик на имота, находящ се над техния, представляващ апартамент №11 ет.4.

С оглед изясняване на обстоятелствата по делото са допуснати и събирани гласни доказателства и е назначена и изслушана първоначална и допълнителна съдебно-техническа експертиза, чиито заключения съдът възприема, като изготвени компетентно и добросъвестно.

В показанията си св.Д.заявява, че през м.ноември-декември 2016г. ищецът Т.Т. му споделил, че има теч в апартамента си, в банята и тоалетната, но не видял тогава какъв е проблема. Заявява също, че по това време ответникът правел ремонт в жилището си. В началото на лятото на 2017г. свидетелят отново получил оплаквания от ищеца и отишъл да види състоянието на апартамента му. Видял, че хънтъра в банята е свален, по тавана имало мокри петна и капки;  в спалнята – на общата за спалня и баня стена имало мокри петна и мухлясало, като влажното петно в спалнята се разширяло оттогава. Заявява, че и преди това е гостувал на ищеца, но не е виждал да има петна. Свидетелства за проблеми с наводнение, причинено от неправилно монтиран сифон на 6-я етаж, което стигнало до 2-я етаж, но това се случило преди 7 – 8 години и проблемите били отстранени. Свидетелят заявява, че е домоуправител, но от други места не е имал оплакване; също, че е разговарял с ответника, който казал, че при него няма проблем.  Съдът кредитира показанията на свидетеля, тъй като същите са непротиворечиви, отразяват преки впечатления.

Видно от първоначалното заключение на вещото лице, след извършен оглед в жилището на ищците, същото е констатирало нанесени поражения в следните помещения: в баня – следи от теч по стените,  в горната част на стената – олющена мазилка; в спалнята – по стената, граничеща с банята – мухлясали тапети и следи от влага и пожълтяване по тавана. Вещото лице сочи, че водата, причина за описаните щети е дошла от горен или по-горе етаж; към момента на огледа не е констатиран теч на вода в тоалетната/банята на ищеца, нито теч и влага в помещението на водопроводната арматура; вещото лице не е констатирало текущ проблем в канализацията на ап. на ответника. Вещото лице е посочило също, че не може да се даде технически издържано експертно мнение за точния период на причиняването на щетите. В допълнително си заключение, след повторен оглед и достатъчно натоварване с водна струя в банята на ответника, вещото лице заявява, че вследствие на непрекъснато максимално 30 минутно изтичане на вода от мивката, душа и периодично тоалетната на банята на ответника се е появило прокапване от тръбите в общата ревизионна част на ищеца; не се наблюдавал теч по тавана в банята и спалнята на ищеца. Вещото лице сочи, че монтирания допълнително втори сифон, или по точно свързването му към отвеждащата канализационна тръба са вероятната причина за констатираното прокапване на вода в общата ревизионна част на ищеца. Вещото лице сочи също, че пет часа след пробите било уведомен, че течът в апартамента на ищците се е усилил и изразява мнение, че е нормално да има такава часова разлика. Във връзка със заявеното от ответника обстоятелство, че при извършвания от него ремонт не му е осигурен достъп от ищците за подмяна на детайли по свързването на сифоните, което не е оспорено от ищците, вещото лице уточнява в съдебно заседание, че за да се подмени частта от горната канализационна система и сифоните, която се включва в общата канализационна тръба е следвало да бъде осигурен достъп от ищците, тъй като тази част се намира в техния имот.

При така обсъдените доказателства, съдът приема за установено, че в апартамента на ищците са причинени вреди в зоните на банята и спалнята, подробно описани в първоначалното заключение на съдебно-техническата експертиза и изброени по-горе.

Като вероятна причина за настъпването на вредите в апартамента на ищците вещото лице сочи в допълнителното си заключение свързването на втория сифон в банята на ответника към отвеждащата канализационна тръба.

За да се ангажира отговорността по чл.45 ЗЗД, законът изисква да е налице кумулативна даденост на всички елементи от фактическия състав на непозволеното увреждане, а именно: деяние, противоправност на деянието, вреда, причинна връзка и вина. Отговорността по чл.45 ЗЗД е за лични виновни противоправни действия, респ. бездействия. Горната разпоредба изрично сочи, че задължението да поправяне на вредите тежи върху това лице, което ги е причинило. Действително от обсъдените по-горе доказателства се установи безспорно по делото, че в апартамента на ищеца са причинени вреди. Установи се също от заключението на вещото лице, че вероятна причина за констатираното прокапване, теч в апартамента на ищците е монтирания допълнително втори сифон, по-точно свързването му към отвеждащата канализационна тръба. С оглед на това може да се приеме, че в резултат на извършения от ответника ремонт са причинени щети в апартамента на ищците. От друга страна по делото се установи, че още към момента на извършване на ремонта в апартамента на ответника, респ. свързването на допълнителния сифон към отвеждащата канализационна тръба, същия не е бил допуснат в апартамента на ищците, за да подмени детайлите от общата канализационна мрежа, които се намират в апартамента на ищците. А съобразно уточнението на вещото лице в съдебно заседание, за да се подмени частта от горната канализационна система и сифоните, която се включва в общата канализационна тръба е следвало да бъде осигурен достъп от ищците, тъй като тази част се намира в техния имот. Обстоятелството, че посочената от вещото лице причина за уврежданията в апартамента на ищците не е отстранена и към настоящия момент, е резултат не на бездействието на ответника, а на самите ищци, които въпреки задължението се по чл.6 ал.1 т.12 от ЗУЕС /собствениците са длъжни да осигуряват достъп в своя самостоятелен обект или в част от него за извършване на необходимите проучвателни, проектни, измервателни, строителни и монтажни работи, свързани с поддържане, ремонт, реконструкция, преустройство, основен ремонт или основно обновяване на общи части или на други помещения и за проверка на състоянието на инсталациите и на конструктивните елементи на сградата/ и без установена по делото основателна причина, не са осигурили и до момента достъп до жилището си за извършване на необходимия ремонт за отстраняване на посочената причина за увреждането, което според вещото лице е обективно невъзможно без такъв достъп. Пострадалият няма право на обезщетение по чл.45 ЗЗД, когато вредите са настъпили в резултат изключително на неговото поведение, тъй като в този случай няма непозволено увреждане. Предвид изложеното съдът намира, че ищците, чиято е по правилата на чл.154 ал.1 ГПК доказателствената тежест, не доказаха пълно и пряко увреждането на собственото им жилище да е причинено от твърдяното в искова молба противоправно поведение на ответника, поради което предявения иск за обезщетение на нанесените имуществени вреди се явява недоказан и следва да бъде отхвърлен.

На основание чл.78 ал.3 ГПК ищците следва да бъдат осъдени да заплатят на ответника направените по делото разноски в размер на 100лв. възнаграждение за вещо лице.

Водим от горните мотиви, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Т.И.Т., ЕГН ********** и С.З.Т., ЕГН **********, и двамата с адрес гр.Ст.Загора******* против И.В.И., ЕГН **********,***, иск за сумата от 1108,00 лв., представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди, ведно със законната лихва от завеждане на иска, като неоснователен и недоказан.

ОСЪЖДА Т.И.Т. и С.З.Т., с п.а. да заплатят на И.В.И., с п.а. направените по делото разноски в размер на 100 лв.

            Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните, пред Старозагорски Окръжен съд.

 

                                                РАЙОНЕН  СЪДИЯ :