Решение по дело №380/2021 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 юни 2021 г. (в сила от 22 октомври 2021 г.)
Съдия: Мариела Викторова Йосифова
Дело: 20211320200380
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е №200

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

гр.Видин  14.06.2021 год.

 

    Видински районен съд, наказателна колегия, в публичното заседание на тринадесети май през две хиляди и двадесети първа година в състав:

                                                   Председател: Мариела Йосифова                             

при секретаря К.Илиева и в присъствието на прокурора ................................ като разгледа докладваното от съдия Йосифова АНД № 380 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

              Производството по делото е с правно основание по чл.59 и сл.от ЗАНН.  

Образувано е по жалба на „МОНИ ТРАНС 2011„ ЕООД  гр.Видин  ,представлявано от управителя Н.С.М. против НП № 05-0001171/07.04.2021г. издадено от Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр. Видин.  Считайки същото за постановено в нарушение на закона, жалбоподателя моли НП да бъде отменено. В с.з.  се явява редовно упълномощен процесуален представител , който поддържа жалбата и моли за отмяна на НП.   

Ответника по жалбата счита същата за неоснователна и моли НП да бъде потвърдено.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът установи следното :

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и по реда на чл.60, ал.1 от ЗАНН. Същата е ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА.

При извършена проверка по документи на 19.01.2021г. в офиса на ДИТ Видин е установено , че дружеството жалбоподател е сключило с Иван Ангелов Ковачев трудов договор, като лицето е приело да изпълнява длъжността шофьор на товарен автомобил/международен транспорт/, считано от 02.01.2020г., като е установено , че за периода 01.12.2020г. до 23.12.2020г. лицето е извършвало транспортна дейност , като дружеството в качеството на работодател не е отчело работното време на Ковачев на 01,02,03,04,05,09,10,11,12,15,17,18,21,22 и 23 декември 2020г. в индивидуален дневник по образец, съгласно „Приложение към чл.11 ал.1“ от Наредба за организация на работното време на лицата , които извършват транспортни дейности в автомобилния транспорт.    

За констатираното при проверката бил акт за установяване на административно нарушение. Въз основа на този акт на 07.04.2021г. Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр.Видин издал процесното наказателно постановление, с което за нарушение на чл.11 ал.1 от Наредба за организация на работното време на лицата , които извършват транспортни дейности в автомобилния транспорт , на основание чл.416  ал.5 във вр. с чл.414 ал.1 от КТ е наложил на жалбоподателя административно наказание “имуществена санкция” в размер на 1500 лв.

Горната фактическа обстановка се установява по несъмнен начин от доказателствата по делото. Съдът изцяло кредитира като добросъвестно депозирани показанията на свидетелят А. Шаличева Тутунджиу - актосъставител. Същите са последователни, непротиворечиви. Съдът кредитира като достоверни и показанията на св. Иванка Иванова – гл. счетоводител в дружеството, която по същество не отрича констатациите на проверяващия орган. Същата изяснява , че информацията за работното време се съдържа на дигитален носител , като на 15 дена информацията се сваля от картите и се вписва в дневника. За конкретния случай дава показания, че не е свалена информация, тъй като служителя е претърпял тежка пътна злополука , в следствие на което и сега продължава лечение, а картите – физическия носител на информацията са унищожени при ПТП – то. Изяснява , че именно сигнала за пътното произшествие , който е подаден до НОЙ е и причина за извършване на проверката , въз основа на която е съставен АУАН. В подкрепа на свидетелските показания са и приетите по делото писмени доказателства. Доказателствата кореспондират помежду си, не са налице противоречия налагащи изключване на някое от тях.

Въз основа на така установената и възприета фактическа обстановка съдът, изграждайки вътрешното си убеждение, прави следните изводи от правна страна:

След като към момента на извършване на процесното нарушение, същото е изключено от преценката по прилагане на чл. 415в от КТ, няма пречки да бъде извършвана преценка за неговата маловажност по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

       Легалното определение на понятието "маловажен случай" се съдържа в чл. 93, т. 9 от НК, чиито разпоредби, съгласно чл. 11 от ЗАНН, се прилагат субсидиарно по въпросите за отговорността. Според чл. 93, т. 9 от НК, "маловажен случай" е този, при който извършеното деяние с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. Преценката за "маловажност" следва да се прави на база фактическите данни по конкретния казус - вида на нарушението, начина на извършването му, вида и стойността на предмета му, на вредните последици, степента на обществена опасност, моралната укоримост на извършеното и т. н., като се отчитат същността и целите на административно-наказателната отговорност. Следва да се отбележи и че преценката на административно-наказващия орган за "маловажност" на случая по чл. 28 ЗАНН се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол - ТР № 1/2007 г. на ОСНК на ВКС.

         В конкретния случай съдът счита, че макар и формално  да са налице признаците на извършено административно нарушение от страна на жалбоподателя, се касае за маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, поради следното:

 По делото липсват данни посочената разпоредба вече да е прилагана по отношение на жалбоподателя, поради което следва да се приеме, че нарушението е извършено за първи път. Като резултат от извършеното нарушение обективно не са настъпили  вредни последици включително и за работника. Тези обстоятелства, както и причините поради които е извършено нарушението , несъобразени  от АНО , сочат на  по-ниска степен на обществена опасност на конкретно извършеното нарушение от обичайната за този род административни нарушения  и дават основание за извод за маловажност на случая по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

        По изложените съображения, Съдът намира, че подадената жалба е основателна и като такава  следва да бъде уважена, като се отмени издаденото наказателно постановление  .

По изложените съображения   съдът

   

                                          Р  Е  Ш  И : 

ОТМЕНЯ  наказателно постановление № 05-0001171/07.04.2021г. издадено от Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр. Видин, с което на  „МОНИ ТРАНС 2011„ ЕООД  гр.Видин  ,представлявано от управителя Н.С.М. за нарушение на чл.11 ал.1 от Наредба за организация на работното време на лицата , които извършват транспортни дейности в автомобилния транспорт , е наложено административно наказание –имуществена санкция в размер на 1 500  лева на осн.чл. 416 ал.5  във вр. с чл.414 ал.1 КТ  като незаконосъобразно.

             Решението подлежи на касационно обжалване пред Административния съд –гр.Видин в четиринадесет дневен срок от връчване на съобщенията до страните,че също е изготвено.

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: