Решение по дело №124/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 320
Дата: 27 март 2023 г. (в сила от 27 март 2023 г.)
Съдия: Христо Йорданов Христов
Дело: 20237040700124
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 януари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

        320                                         27.03.2023г.                                         гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на девети март, две хиляди двадесет и трета година, в открито заседание в следния състав:

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1. ВЕСЕЛИН ЕНЧЕВ

                                                                                    2.НЕЛИ СТОЯНОВА

секретар:  Й. Б.

прокурор: Дарин Христов

Като разгледа докладваното от съдия Хр. Христов  КАН дело № 124 по описа за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. с чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР Бургас, потвърдена от Росица Тодорова Паязова, началник група „АНД, ОПТП, Профилактика и ПОВ“ в сектор Пътна полиция“ ОДМВР – Бургас, в качеството ѝ на АНО, против Решение № 1119/06.12.2022 г. по НАХД № 3949/2022 г. по описа на Районен съд – Бургас. С оспореното решение е отменено Наказателно постановление № 22-0769-001652/19.08.2020 г., издадено от началник група „АНД, ОПТП, Профилактика и ПОВ“ в сектор Пътна полиция“ ОДМВР – Бургас, в частта с която на Д.И.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, за нарушение по чл. 139, ал. 1, т. 1 от  ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 6, т. 2 от с. з. е наложена глоба в размер на 200.00 лв. и за нарушение по чл. 105, ал. 1 от  ЗДвП и на основание чл. 185 от с.з. е наложена глоба в размер на 20.00 лв.

С касационната жалба се иска отмяна на оспорвания съдебен акт и потвърждаване на НП. Излагат се доводи за неправилност и незаконосъобразност на решението. Не се споделят мотивите на съда, обосновали отмяната на издаденото наказателно постановление, като се излагат подробни съображения в тази насока. В случай, че съдът не уважи жалбата, е направено възражение за прекомерност на размера на претендираното адвокатско възнаграждение. Претендира се и присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

В съдебно заседание, касационният жалбоподател не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация – Д.И.Г., редовно и своевременно призован, се представлява от адв. К., който оспорва жалбата като неоснователна.

Представителят на Прокуратурата на РБ поддържа становище за неоснователност на оспорването, счита че решението е правилно и законосъобразно.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:  

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество същата се явява неоснователна поради следните съображения:

Съгласно чл. 63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съобразявайки нормата на чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

С обжалваното решение Районен съд – Бургас е отменил Наказателно постановление 22-0769-001652/19.08.2020 г., издадено от началник група „АНД, ОПТП, Профилактика и ПОВ“ в сектор Пътна полиция“ ОДМВР – Бургас, в частта с която на Д.И.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, за нарушение по чл. 139, ал. 1, т. 1 от  ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 6, т. 2 от с.з. е наложена глоба в размер на 200.00 лв. и за нарушение по чл. 105, ал. 1 от  ЗДвП и на основание чл. 185 от с. з. е наложена глоба в размер на 20.00 лв.

С оспорената част на НП, ответникът по касация е санкциониран за това, че 06.05.2022 г., около 00:20 часа, в гр. Бургас, ул. „Никола Петков“, до бл. 14, в посока ул. „Атанасовско езеро“, управлява лек автомобил „Лексус РЦФ“ рег.№ СВ8885КК, собственост на Уникредит Лизинг ЕАД, като предни странични стъкла и предно обзорно стъкло са с ограничена видимост вследствие на допълнително поставено тъмно фолио, което се явява значителна техническа неизправност на МПС, с което е нарушено качеството им при натрошаване парченцата при счупване да са такива, че рискът от нараняване да е минимален.

За извършеното нарушение му е съставен АУАН. Въз основа на акта е издадено процесното НП.

За да постанови решението си по отношение на нарушението по чл. 105, ал. 1 от ЗДвП, съдът е приел, че е нарушено правото на защита на жалбоподателя, тъй като в обстоятелствената част на НП са посочени признаци и на двете хипотези на чл. 105 от ЗДвП – ограничена видимост и намалена прозрачност на стъклата, като не е направено ясно разграничение за коя от двете хипотези е наказано санкционираното лице. По отношение на нарушението по чл. 139, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, съдът е приел, че същото не е доказано, с оглед на което отменил оспореното НП.

Обжалваното съдебно решение е допустимо, правилно и законосъобразно, като същото не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. При постановяването му съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административните нарушения и налагане на съответните санкции. В хода на съдебното следствие са събрани доказателства, които заедно с възраженията на жалбоподателя, съдът е разгледал и обсъдил всестранно и обективно, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК, настоящият състав препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне. Настоящият съдебен състав споделя установената от районния съд фактическа обстановка, както и направените въз основа на нея правни изводи.

         Видимост, за целите на Закона за движението по пътищата, е възможността на водача да вижда достатъчно ясно и добре, за да може да управлява превозното средство по безопасен начин. Това значи, че превозното средство само по себе си трябва да създава възможно най-благоприятните условия на водача за неговата видимост. Съгласно легалното определение на § 6, т. 55 от ДР на ЗДвП, "намалена видимост" е налице при здрач, мъгла, валеж, запрашеност, задименост и други подобни. А съгласно § 6, т. 56 от ДР на ЗДвП "ограничена видимост" е налице при стръмнини, завои и други препятствия, които пречат на видимостта. Дадените от законодателя специални дефиниции на употребените в закона понятия сочат, че за целите на този закон законодателят разграничава двете понятия, като разграничителният критерий е характера на причината, водеща до видимост, различна от изискваната.

         Следва да се има предвид, че забраната по чл. 105, ал. 1 от ЗДвП не е абсолютна, а е допустима в границите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации съгласно разпоредбата на чл. 105, ал. 3 от ЗДвП.  Съгласно Приложение 3, т. 6.3.1. 1. 1 от посоченото Правило, общата светопропускливост не може да бъде по-малка от 70% при предни и други стъкла, които са разположени на място, необходимо за видимостта на водача. Това обстоятелство е релевантно, тъй като за да ограничава видимостта на водача към пътя, е необходимо затъмняването на стъклата да води до светопропускливост по-малка от 70% и се явява елемент от фактическия състав на нарушението. Липсата му води до непълнота на описанието на нарушението и до неговата неяснота, което пък затруднява привлеченото към административнонаказателна отговорност лице да разбере какво нарушение му се вменява и адекватно да организира своята защита. Същевременно непосочването на това обстоятелство и доказателствената му необезпеченост, водят до невъзможността категорично и безспорно да се установи дали жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение.

         Правилни са и изводите на въззивния съд относно недоказаност на нарушението по чл. 139, ал. 1, т. 1 от ЗДвП. Съгласно посочената разпоредба движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат технически изправни.

          В случая, наказващият орган е приел, че след като предното обзорно и страничните стъкла на автомобила са затъмнени, то същият е технически неизправен. Както беше посочено вече, предвидената забрана в нормата на чл. 105, ал. 1 от ЗДвП за ограничаване на видимостта на стъклата на автомобила не е абсолютна, поради което автоматичният извод, че след като те са затъмнени, то и автомобилът е технически неизправен, е неправилен. След като в случая не е надлежно установена, че степента на пропускливост на стъклата е била намалена под 70 %, то не се установява и че МПС е било неизправно.             Действително нормата на чл. 10, ал. 1, т. 6, б. “в“ от ППЗДвП, предвижда, че МПС е технически неизправно, ако има стъкла, които не отговарят на съответните изисквания на стандартизационните документи, но в случая при издаване на наказателното постановление не е изследвано и не е установено дали стъклата на управлявания от лицето автомобил са отговаряли на изисквания на тези документи или не. Напротив, прието е автоматично, че след като стъклата са видимо затъмнени, то е налице техническа неизправност, като не са посочени на кои точно изисквания на стандартизационните документи не отговорят. Такива твърдения не са направени и в хода на първоинстанционното съдебно производство, като е недопустимо за първи път пред касационната инстанция да се навеждат нови факти и основания за ангажиране на административнонаказателната отговорност на лицето.

Преценявайки фактите РС-Бургас е анализирал правилно фактическата обстановка и е достигнал до верните юридически изводи, поради което неговото решение е правилно и законосъобразно.

С оглед изложеното, не се установиха наведените касационни основания за отмяна на оспореното решение, поради което то следва да бъде оставено в сила, като валидно, допустимо и правилно.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. І-во АПК, във връзка с чл. 63в, ЗАНН, Административен съд - Бургас, ХІХ – ти състав,

 

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение 1119/06.12.2022г. по НАХД № 3949/2022 г. по описа на Районен съд – Бургас..

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.       

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ  1.       

 

 

      2.