Решение по дело №730/2020 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 май 2021 г. (в сила от 2 ноември 2021 г.)
Съдия: Георги Колев Чемширов
Дело: 20207060700730
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ


№ 163


гр. Велико Търново, 25.05.2021г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 


Административен съд Велико Търново – Втори състав, в съдебно заседание на десети май две хиляди двадесет и първа година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ЧЕМШИРОВ                                                                                                             

при участието на секретаря П. И. и прокурора ……………., изслуша докладваното от СЪДИЯ ЧЕМШИРОВ Адм. д. №730 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 149 и сл. от АПК, вр. с чл. 112, ал. 1 от Закона за здравето/ЗЗ/.

Образувано е по подадена жалба от С.Б.И. ***. Търново, срещу Експертно решение №2794 от 197/16.10.2020г. на Националната експертна лекарска комисия, специализиран състав по хирургични, ортопедични и сърдечно-съдови заболявания. Твърди, че решението на НЕЛК е издадено при допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила и при допуснати нарушения на материалния закон. Допълнителни съображения излага в писмена защита. Моли съда да отмени обжалваното решение. Претендира за присъждане на разноски.

Ответникът по жалбата – Националната експертна лекарска комисия, в представено писмено становище оспорва жалбата като неоснователна и моли съдът да я отхвърли. Претендира за присъждане на разноски, представляващи възнаграждение за юрисконсулт.

Заинтересованите страни – ТЕЛК Общи заболявания при „МОБАЛ д-р Ст. Черкезов“ АД – гр. В. Търново, Агенция за хората с увреждания, ТП на НОИ – В. Търново и Регионална дирекция за социално подпомагане – В. Търново, всички редовно призовани, не се представляват и не вземат становище по спора.

Съдът като прецени оспорвания административен акт, взе предвид становищата на страните и представените по делото доказателства, приема за установено следното:

 От ТЕЛК за общи заболявания при МОБАЛ „Д-р С. Черкезов” АД – гр. В. Търново е издадено ЕР №2559 от заседание №131/16.07.2020г. С него на жалбоподателя С.И. е определена 40% трайно намалена работоспособност. Експертното решение на ТЕЛК е оспорено от Ст. И. по реда на чл. 112, ал. 1, т. 3 от ЗЗ пред НЕЛК, която в специализиран състав по хирургични, ортопедични болести и ССЗ е взела спорното в настоящото производство ЕР №2794 от заседание №197 на 16.10.2020г. Със него е потвърдено решението на ТЕЛК по всички поводи. Решението на НЕЛК – София е връчено на жалбоподателя на 25.11.2020г. /стр. 23 от делото/, а жалбата срещу него по съдебен ред е подадена по пощата, директно до АСВТ и заведена с вх. №4592/26.11.2020г. по описа на съда.  

При така установеното от фактическа страна, съдът намира, че жалбата е подадена от лигитимирано лице, адресат на оспорвания административен акт, в срока по чл. 149, ал. 1 от АПК, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

 

С ЕР №2559 от заседание №131/16.07.2020г. на ТЕЛК за общи заболявания при МОБАЛ „Д-р С. Черкезов” АД – гр. В. Търново е извършена оценка на работоспособността на С.И., като е определена водеща диагноза „счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена“. Установена е посттравматична анкилоза на дясна горна и долна скочни стави с валгусна деформация и скъсен десен крак, инактивитетна гонартроза в дясно. Следствие на това е определена 40% степен на увреждане за срок от 3 години/до 01.07.2023г./, съобразно т. III от Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалена работоспособност в проценти от Приложение № 2 към чл. 63, ал. 3 от Наредбата за медицинската експертиза/ПМС №120/23.06.2017г./.

При обжалване на това решение по реда на чл. 112, ал. 1, т. 3 от ЗЗ пред НЕЛК, специализиран състав по хирургични, ортопедични болести и ССЗ е било издадено ЕР №2794 от заседание №197 на 16.10.2020г., с което е потвърдено изцяло решението на ТЕЛК. Решението на НЕЛК се оспорва пред АСВТ с доводи за неговата незаконосъобразност, поради допуснати процесуални нарушения и нарушения на материалния закон.  

След служебно извършената на основание чл. 168, ал. 1 от АПК проверка, съдът намира, че обжалваното решение на НЕЛК – хирургични, ортопедични и ССЗ е валиден акт, издаден от оправомощен за това орган, в рамките на неговата компетентност по чл. 103, ал. 4 и чл. 112, ал. 1, т. 3 от ЗЗ. ЕР е издадено от специализиран състав по хирургични и ортопедични болести, съобразно диагнозата на С.И., възприета от настоящия и предишни състави на ТЕЛК на основание данните от медицинското експертно досие за провеждани изследвания и лечение на жалбоподателя. Специализираният състав по хирургични и ортопедични болести е определен съобразно диагнозата на оспорващия от Приложение №1 към чл. 63, ал. 1 от НМЕ, по аргумент от разпоредбата на л. 49, ал. 1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, съгласно която НЕЛК се произнася с мотивирано експертно решение, постановено от специализиран състав, определен съобразно водещата диагноза. Консултациите на останалите специализирани състави се вписват в експертното решение и са неразделна част от мотивите му – чл. 49, ал. 2 от този правилник.

В конкретната хипотеза специализираният състав на НЕЛК по хирургични и ортопедични заболявания се е произнесъл въз основа на приложената медицинска документация. Решението е подписано от председателя и членовете на състава. Спазено е и изискването на чл. 18, ал. 3 от посочения правилник в специализирания състав да бъдат включени не по-малко от трима лекари заедно с неговия председател. От изложеното е видно, че оспореното решение на НЕЛК се явява постановено при наличието на материална, териториална и предметна компетентност.

Неоснователни са оплакванията относно извършената от НЕЛК преценка единствено по наличните в медицинското му досие документи, без извършването на преглед. Съгласно чл. 50, ал. 1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи/ПМС №83/26.04.2010г./, националната експертна лекарска комисия се произнася въз основа на медицинската и друга документация. След отмяната на алинеи втора и трета на чл. 50 от този правилник нормативно е изключена възможността за извършване преглед на лицето от НЕЛК, независимо от преценката на председателя на специализирания състав. Тоест, отнета е оперативната самостоятелност на органа да вземе решение дали е необходимо извършването на преглед на лицето при освидетелстването му или не, съобразно спецификата на всеки конкретен случай. Независимо дали коментираното нормативно разрешение е удачно или не /в редица случаи и необходимо горестоящият специализиран орган да придобие преки и непосредствени впечатления относно релевантни към вида и степента на увреждане обстоятелства/, то е задължително както за участниците в административното производство, така и за съда. Ето защо не е налице допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила, поради постановяване на оспореното решение само по документи. При издаването на решението е спазен срокът по чл. 47, ал. 1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинските експертизи и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Решението е в писмена форма, съдържа заключения за характера на заболяванията, вида и степента на увреждане и неговия срок.

При обжалване на експертни решения на ТЕЛК, НЕЛК се произнася само по поводите, посочени в жалбата и предвидени в наредбата по чл. 101, ал. 7 от Закона за здравето.Отделно от това, съгласно разпоредбата на чл. 45, ал. 1 от НМЕ при обжалване на експертни решения на ТЕЛК, НЕЛК се произнася само по поводите, посочени в жалбата и предвидени в наредбата по чл. 101, ал. 7 от Закона за здравето.

По тези съображения съдът намира, че обжалваният акт е постановен в предвидената от закона форма, с посочване на фактическите и правни основания за издаването му и при спазване на административнопроизводствените правила.

Решението на НЕЛК не противоречи на материалноправните разпоредби на закона.

По същество, с жалбата се оспорва определеният процент на трайно намалена работоспособност, като се твърди, че с оглед наличното заболяване и конкретното здравословно състояние, както и другите съпътстващи заболявания, процентът следва да е по-голям. Принципите и критериите на медицинската експертиза, както и редът за нейното извършване, са регламентирани в приета на основание чл. 101, ал. 7 от ЗЗ Наредба за медицинската експертиза. Съгласно разпоредбата на чл. 62 от НМЕ, приложима към момента на постановяване на ЕР на ТЕЛК, така и на решението на НЕЛК, видът и степента на увреждането/степента на трайно намалената работоспособност/ се определят въз основа на представената медицинска документация, обективизираща степента на увреждане и функционален дефицит на заболелия орган и/или система, и при необходимост – въз основа на подробна клинико-експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед и насочени лабораторни и функционални изследвания. Съобразно разпоредбата на чл. 63, ал. 1 от НМЕ установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит се съобразяват със съответната отправна точка съгласно Приложение №1, а съгласно чл. 63, ал. 3 от НМЕ при наличие на множествени увреждания, посочени като отправни точки в Приложение №1, процентът на трайно намалената работоспособност/вида и степента на увреждане/ се определя по Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност/вида и степента на увреждане/ в проценти, представляваща Приложение №2 от НМЕ.

За преценката по същество на здравословното състояние на освидетелстваното лице се изискват специални знания в областта на медицината, каквито настоящият съдебен състав не притежава. По искане на процесуалният представител на жалбоподателя по делото е допуснато изслушване на съдебно-медицинска експертиза, която да се произнесе досежно вида на заболяването и начина на определяне не неработоспособността на жалбоподателя. В заключението на приетата по делото СМЕ се посочва, че жалбоподателят страда от лека иснуфициенция на походката, хипотония от 2-3 години. Заболяването е причинено от трудова злополука, настъпила на 29.10.1987г., изразяваща се във фрактура на дясната подбедрица в дисталната й трета и хипотония от неясен произход. Според експерта с оглед на вида на заболяването са изчислени степента на увреждане, при спазване на критериите за оценка на трайно намалената работоспособност и е определен общ процент на увреждане от 40%. Експертизата съответства на представените по делото писмени доказателства/медицинска документация/, не е оспорена от страните и се кредитира от съда.     

При издаване на оспореното решение специализираният състав на НЕЛК правилно е определил крайния процент на вид и степен на увреждане, като е извършил цялостна преценка на установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит, съобразено със съответните отправни точки от Приложение №1 към чл. 63, ал. 1 от НМЕ и Методиката по приложение №2 към чл. 63, ал. 1 от същата наредба. При увреждане на долен крайник, както при жалбоподателя/скъсяване с 4-5 см/ се предвижда процент на намалена работоспособност 20%, съгласно т. 22.3 от Раздел IX „Увреди на долните крайници“ на Приложение №1 към НМЕ. За ограничена биомеханика е определена допълнително 20% намалена работоспособност, съгласно т. 30.2.1 от Раздел IX на Приложение №1 към НМЕ. Съобразно това и липсата на данни за други увреждания на жалбоподателя, крайният процент вид и степен на увреждане, изчислен по Методика за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност в проценти /Приложение №2 към чл. 63, ал. 3 от НМЕ/, е 40%.

По изложените съображения, обжалването решение на НЕЛК, специализиран състав по хирургични, ортопедични болести и ССЗ е законосъобразно, а подадената жалба е неоснователна и следва да бъде отхвърлена като такава.

Независимо от изхода на спора настоящият състав приема, че разноски по делото в полза на ответника не следва да се присъждат. Отправената  претенция за разноски в писмена молба на юрисконсулт на НЕЛК от 05.01.2021г. не е конкретизирана по размер, а съдът не може да определя по свободно усмотрение възнаграждение за процесуално представителство, вкл. и такова за юрисконсулт. Извън това на проведените по делото три съдебни заседания пълномощник на ответната страна не се е явявал.

    Водим от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 112, ал. 1, т. 4 от ЗЗ, Административният съд – В. Търново, ІІ-ри състав

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ оспорването, извършено с жалбата на С.Б.И. ***. Търново, срещу Експертно решение №2794 от 197/16.10.2020г. на Националната експертна лекарска комисия, специализиран състав по хирургични, ортопедични и сърдечно-съдови заболявания.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховен административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: