Решение по дело №5526/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261556
Дата: 9 май 2022 г. (в сила от 18 юни 2022 г.)
Съдия: Силвана Иванова Гълъбова
Дело: 20211100505526
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 № …

гр. София, 09.05.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ІІ-д въззивен състав, в публичното заседание на осемнадесети март две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР МАЗГАЛОВ

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: СИЛВАНА ГЪЛЪБОВА

                                                                                          Мл.с. ИВЕЛИНА СИМЕОНОВА

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдията Гълъбова гр.д. №5526 по описа на СГС за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 – 273 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ищеца Н.Х.С. срещу решение от 25.02.2021 г. по гр.д. №1240/2020 г. на Софийския районен съд, 82 състав, в частта, в която е отхвърлен предявеният от жалбоподателя срещу Е.Ц.Ц. осъдителен иск с правно основание чл.45 ал.1 ЗЗД за разликата над сумата от 1000,00 лв. до пълния претендиран размер от 10 000,00 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в болки, страдания, неудобства и психологически дискомфорт, вследствие извършено престъпление по чл.133 пр.2 вр. чл.129 ал.2 НК.

В жалбата се твърди, че решението на СРС е неправилно, необосновано и несправедливо. Поддържа, като присъденото и обезщетение е в изключително занижен размер, а съдът не е отчел изискванията на чл.52 ЗЗД, не е преценил тежестта на претърпените от ищеца травматични увреждания и на трайно установената съдебна практика. Предвид изложеното, жалбоподателят моли въззивния съд да отмени решението в обжалваната му част и да уважи изцяло предявения иск. Претендира разноски.

Въззиваемата страна ЗД „Б..И“ АД в срока за отговор по чл.263 ал.1 ГПК не взема становище по жалбата, в о.с.з. – оспорва същата. Не претендира разноски.

Решението на СРС в частта, в която предявеният иск с правно основание  чл.45 ал.1 ЗЗД е уважен до посочения по-горе размер, не е обжалвано от ответника и е влязло в сила.

Съдът, като обсъди доводите във въззивната жалба относно атакувания съдебен акт и събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

Жалбата е подадена в срок и е допустима, а разгледана по същество е частично основателна.

Съгласно разпоредбата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата с изключение на случаите, когато следва да приложи императивна материалноправна норма, както и когато следи служебно за интереса на някоя от страните – т.1 от ТР №1/09.12.2013 г. по тълк.д. №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС. Настоящият случай не попада в двете визирани изключения, поради което въззивният съд следва да се произнесе по правилността на решението само по наведените оплаквания в жалбата.

Процесното първоинстанционно решение е валидно, допустимо, но частично неправилно в обжалваната му част, поради следното:

Тъй като решението на СРС е влязло в законна сила в посочената по-горе част, то основанието на предявения иск е установено със сила на присъдено нещо, поради което спорът по настоящото дело се съсредоточава върху обстоятелството дали първоинстанционният съд правилно е приложил критериите за справедливост, уредени в разпоредбата на чл.52 ЗЗД.

От представените по делото лист за прегледа на пациент №026048/26.08.2017 г. и епикриза, издадена от „ПМБАЛ - София“ ЕАД, се установява, че на 26.08.2017 г. ищецът е получила счупване на втори пръст на дясната ръка.

От приетото по делото заключение на СМЕ, което съдът кредитира напълно, се установява, че при процесния инцидент ищецът е получила травма на втория пръст /показалеца/ на дясната ръка, довела до откъсване на малко костно парченце от основата на крайната фаланга, която травматична увреда по същество не е фрактура /пълно прекъсване на целостта на костта/ и каквато травма реализира трайно затруднение на движенията на ръката за срок по-голям от 30 дни, а в случая – 2 мес. Вещото лице сочи още, че това са и сроковете за претърпените болки и страдания – висока интензивност на болката до поставяне на имобилизацията, после слаба за същинския имобилизационен срок и слаба с усилване до умерена при провеждане на рехабилитацията, като след втория месец болката би трябвало да е затихнала, както и че описаната травматична увреда е довела до временен фунционален дефицит в движенията на дясната и ръка за срок до 2 мес. От заключението се установява още, че към момента на извършения от вещото лице преглед ищецът е с напълно възстановена функция на дясната ръка, но при промяна в атмосферното налягане може да доведе до слаба болка на по-късен етап, по-скоро дискомфорт.

От приетото по делото заключение на СПЕ, което съдът кредитира напълно, се установява, че в резултат на преживяното при ищеца се наблюдава тревожност, тъй като за нея това е било стресово събитие, която тревожност е не само в резултат от процесната физическа травма, като преобладават психологични последици, които са мъчителни, причиняват емоционален дискомфорт и включват: емоционална лабилност, безсъние, оплаквания от главоболие, тревожност, страхови опасения, повишено артериално налагане. Вещото лице сочи още, че посттравматичния стрес при ищеца с времето е намалял, но все още има прояви, като ищецът се чувства унизена пред себе си, при нея доминира усещането за емоционално и материално ограбване.

От показанията на свид. Ц.И.се установява, че след инцидента ищецът е била с превързана с гипс ръка за около 40 дни, чувствала се е неудобно, имала е нужда от чужда помощ – за носене на по-тежки неща, за домакинската работа, въобще страдала е от инцидента и то най-вече психически. Свидетелят сочи още, че към настоящия момент ищецът на моменти не чувства ръката си и не е забравила инцидента.

Други относими доказателства не са ангажирани.

С оглед на така събраните доказателства, съдът намира, че в причинна връзка с ПТП ищецът е претърпял телесна повреда, вследствие на което за определен период от време е изпитвала болки и страдания. Налице е основание за обезщетение на претърпените неимуществени вреди.

Съгласно чл.52 ЗЗД размерът на обезщетението се определя по справедливост, като преценката следва да се извърши въз основа обективни и доказани по делото факти – интензитет и продължителност на болката, период на възстановяване, наличие на остатъчна травма. Съдебната практика приема като критерии за определяне на справедливо обезщетение житейски оправданото и утвърденото в практиката обезщетение за аналогични случаи, но съобразени с конкретния случай.

Съдът, при определяне размера на обезщетението, отчита обстоятелството, че травмата на ищеца е била без риск за живота на пострадалия, че интензивността на болката не е била значителна, че на ищеца е проведено само консервативно лечение, периодът на възстановяване е с кратка продължителност и не се е налагало значителен ограничен двигателен режим на пострадалия. Съдът отчита и обстоятелството, че към датата на процесното ПТП ищецът е била на 67 години, т.е. вече в пенсионна възраст възраст, както и че прогнозата е напълно благоприятна – липсват остатъчни травми, но отчита и претърпения от нея емоционален дискомфорт – тревожност и притеснение, както и че увреждането и е причинено от човек, с който е била в близки и интимни отношения, което е довело до допълнително емоционално натоварване. С оглед на изложеното по-горе съдът счита, че справедливо обезщетение за претърпените травматични увреждания е в размер на 2000,00 лв.

Поради изложеното, решението на СРС следва да бъде отменено в частта, в която искът е отхвърлен за сумата над 1000,00 лв. до 2000,00 лв., като на ищеца бъде присъдена допълнително сумата от 1000,00 лв., а в останалата част, в която искът е отхвърлен до пълния предявен размер от 10 000,00 лв., решението следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на делото и направеното искане, на ищеца на основание чл.78 ал.1 ГПК следва да се присъдят допълнително разноски в първоинстанционното производство в общ размер на сумата от 160,00 лв., както и разноски във въззивното производство в размер на сумата от 122,22 лв., представляваща адвокатско възнаграждение, а на основание чл.78 ал.6 ГПК ответникът следва да заплати по сметка на СГС сумата от 25,00 лв., представляваща държавна такса.

 

Воден от гореизложеното, съдът

 

      Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ решение №20052656 от 25.02.2021 г., постановено по гр.д. №1240/2020 г. по описа на СРС, ГО, 82 състав, в частта, в която е отхвърлен предявеният от Н.Х.С., ЕГН **********, съдебен адрес: ***, Търговски дом, ет.2, кантора 223 – чрез адв. Н.Ц., срещу Е.Ц.Ц., ЕГН **********, адрес: ***, иск с правно основание чл.45 ал.1 ЗЗД за разликата над сумата от 1000,00 лв. до сумата от 2000,00 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в болки, страдания, неудобства и психологически дискомфорт, вследствие извършено престъпление по чл.133 пр.2 вр. чл.129 ал.2 НК, и вместо него постановява:

ОСЪЖДА Е.Ц.Ц., ЕГН **********, адрес: ***, да заплати на Н.Х.С., ЕГН **********, съдебен адрес: ***, Търговски дом, ет.2, кантора 223 – чрез адв. Н.Ц., на основание чл.45 ал.1 ЗЗД допълнително сумата от 1000,00 лв. /или разликата над присъдените 1000,00 лв. до 2000,00 лв./, ведно със законната лихва, считано от 26.08.2017 г. до окончателното изплащане, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в болки, страдания, неудобства и психологически дискомфорт, вследствие извършено престъпление по чл.133 пр.2 вр. чл.129 ал.2 НК.

ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата обжалвана част.

ОСЪЖДА Е.Ц.Ц., ЕГН **********, адрес: ***, да заплати на Н.Х.С., ЕГН **********, съдебен адрес: ***, Търговски дом, ет.2, кантора 223 – чрез адв. Н.Ц., на основание чл.78 ал.1 ГПК допълнително сумата от 160,00 лв., представляваща разноски в първоинстанционното производство, и сумата от 122,22 лв., представляваща разноски във въззивното производство, а на основание чл.78 ал.6 ГПК да заплати по сметка на СГС сумата от 25,00 лв., представляваща държавна такса.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС с касационна жалба в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.