Решение по дело №3371/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 431
Дата: 14 февруари 2020 г.
Съдия: Явор Иванов Колев
Дело: 20197180703371
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

Номер 431           Година  2020, 14.02.         Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІ състав

 

   на 15.01.2020 година

 

 в публичното заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

     ЧЛЕНОВЕ:     ЯНКО АНГЕЛОВ

                               ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и при присъствието на прокурора СТЕФАНИ ЧЕРЕШАРОВА, като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЯВОР КОЛЕВ к. адм. дело номер 3371 по описа за 2019 година и като обсъди:

            

          Производство по чл.208 и сл. АПК във вр. с чл.63 ал.1 ЗАНН.

Постъпила е касационна жалба от В.Т. ***, чрез адв. А., срещу Решение №126/12.09.2019г. по АНД №905/18г. по описа на Районен съд – Асеновград, II н. с., с което е потвърдено наказателно постановление/НП/ №277 от 28.11.2018г. на Директора на РДГ - гр.Пловдив, с което на Т. на основание чл.257 ал.1, т.2 от Закона за горите/ЗГ/ е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 900 лева за нарушение по чл.257 ал.1 т.2 ЗГ, във връзка с чл.50 ал.3, ал.4 и ал.5 от Наредба №8 от 05.08.2011г. за сечите в горите.

В жалбата се сочи, че решението е незаконосъобразно, неправилно и необосновано, като се развиват доводи за неговата незаконосъобразност и се настоява за отмяната му и отмяна на наказателното постановление, алтернативно да бъде изменено, като бъде намален размерът на наложеното административно наказание. Претендира присъждане на разноски.

Ответникът по касационната жалба – Регионална дирекция по горите – Пловдив, чрез процесуалния си представител юриск. И., излага съображения за неоснователност на касационната жалба, като подробни такива са развити в депозирания отговор.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив застъпва становище за неоснователност на така подадената касационна жалба.

Пловдивският административен съд – двадесет и първи състав, след като разгледа поотделно и в съвкупност, наведените с жалбата касационни основания, намира за установено следното.

Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и производството е процесуално допустимо. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Настоящият състав установи, че с оспореното НП №277 от 28.11.2018г. на Директора на РДГ – Пловдив,Т. е бил санкциониран на основание чл.257 ал.1, т.2 ЗГ с административно наказание „Глоба“ в размер на 900 лева за нарушение по чл.257 ал.1 т.2 ЗГ, във връзка с чл.50 ал.3, ал.4 и ал.5 от Наредба №8 от 05.08.2011г. за сечите в горите, за това, че в качеството си на лице по чл.235 ЗГ в периода 14.06.2018г. – 31.08.2018г. е изготвил карнет-опис за извършено маркиране в имот с к. № 29581.5.165, подотдел 135-ж и имот с к. № 29581.5. 152, под.135-з-ЧГТ в землището на село Жълт камък, община Асеновград, без в подотдел 135-ж на терен реално да е извършено маркиране за предвидения конкретен вид сеч, а в подотдел 135-з само на площ от 0,25 ха от 2,039 ха.

За да обоснове крайния си извод за законосъобразност на атакуваното НП, състав на Районния съд е приел, че от една страна, по несъмнен начин и с безспорни доказателства се установява извършване от страна на Т. на вмененото му нарушение на Наредба № 8/05.05.2011г. за сечите в горите, а от друга, че наложеното му наказание съответства на осъществената от него противоправна дейност, както и че не са налице допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от административнонаказващия орган. Прието е също така и че не са налице основания за прилагане разпоредбата на чл.28 ЗАНН.

Като е стигнал до тези правни изводи, Районният съд е постановил правилен съдебен акт. В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспореното НП. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон. Фактическите констатации и правните изводи, формирани от първостепенния съд, се споделят напълно от настоящата инстанция. Това прави излишно тяхното преповтаряне.

Съставеният АУАН е съобразен с изискванията на закона, нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителят и му е дадена възможност да направи възражение във връзка с констатираното нарушение съгласно чл.42-44 ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и оспореното наказателно постановление против Т., което е изцяло съобразено с изискванията на чл.57 ал.1 ЗАНН.

Доводите, наведени в касационната жалба, са идентични с тези, наведени и пред районния съд, който в мотивите на решението си ги е обсъдил подробно. Отделно от това, в решението на АРС е обосновано наличието на съответствие между писмените доказателства и събраните гласни доказателствени средства. В случая не са ангажирани доказателства, които да оборят фактическите констатации относно вмененото на касационния жалбоподател административно нарушение, т.е. липсват доказателства, че в периода 14.06.2018г. – 31.08.2018г. на терен реално е извършено маркиране за предвидения конкретен вид сеч, съгласно изготвените карнет-описи в имот с к. № 29581.5.165, подотдел 135-ж и имот с к. № 29581.5.152, под.135-з-ЧГТ в землището на село Жълт камък, община Асеновград, поради което правилно и законосъобразно е ангажирана административнонаказателната му отговорност.

Във връзка с възражението за липса на посочено качество на свидетеля в АУАН/свидетел на извършването или установяването на нарушението и/или на съставяне на акта/ следва да бъде посочено, че дори и да не е отбелязано изрично, това обстоятелство се установява от собственоръчните показания на вписания като свидетел Петър А. Б.в АУАН, а именно: „Съставихме акта по становище и доклад на РДГ-Пловдив от инж. Ан. Б.“. Или иначе казано, установява се, че Б.е свидетел по съставянето на акта. Отделно от това, съгласно чл.53 ал.2 ЗАНН наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. Т.е., дори да се приеме за основателно възражението на касатора, по същество той не оспорва извършването на нарушението и не сочи доказателства, които да оборват констатациите на контролните органи, въпреки дадената му от Районния съд възможност за това.

Все в тази насока, във връзка с възраженията, изложени в касационната жалба, следва да се посочи, че за маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл.28 ЗАНН, следва да се приеме това административно нарушение, което с оглед липсата на вредни последици или незначителността му, и с оглед другите смекчаващи отговорността обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид/арг. чл.93 т.9 НК във връзка с чл.11 ЗАНН/. Не такъв обаче, е настоящият случай. В казуса деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от обичайните административни нарушения от същия вид, предвид и характера на обществените отношения, регулирани от Закона за горите, свързани с опазването, стопанисването и ползването на горските територии в Република България, отчитайки обстоятелството, че нарушението засяга гарантирането на многофункционално и устойчиво управление на горските екосистеми. При това положение, деянието не може да бъде квалифицирано като маловажен случай по смисъла на чл.28 б.“а” ЗАНН.

Не са налице и основания за намаляване размера на наложената глоба, доколкото за нарушения от категорията на процесното, е предвиден размер на глобата от 300 до 5000 лева, а по отношение на Т. се установява, че е санкциониран за изготвени 2 бр. карнет-описи без реално извършено маркиране. Отделно от това по административнонаказателната преписка са налице данни за влезли в сила 2 бр. НП, с които в предхождащи процесното НП периоди, Т. е бил санкциониран за нарушения по ЗГ. Ето защо определеният размер на глобата - 900 лева, който освен всичко друго е в посока към минимума, съдът намира, че съответства напълно на тежестта на извършеното нарушение, и способства в най-пълна степен за постигане на целите, регламентирани в нормата на чл.12 ЗАНН.

Този съдебен състав намира, че правилно Районният съд е преценил всяко доказателство поотделно, събрано в хода на съдебното производство, а освен това и всички в съвкупност, като е достигнал до единствения правилен извод, а именно, че се установяват изложените факти в АУАН и основания на него последващ акт – наказателното постановление, предмет на съдебна проверка по реда на ЗАНН.

С оглед на изложеното, не са налице касационните основания по чл.348 ал.1,т.1 и т.2 НПК, а атакуваното решение на Районния съд е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и във връзка с чл.221 ал.1 АПК следва да бъде оставено в сила.

Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе ПЛОВДИВСКИЯТ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХХI състав:

 

Р      Е      Ш      И

                       

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №126/12.09.2019г. по АНД №905/2018г. по описа на Районен съд – Асеновград, II н. с.

 

РЕШЕНИЕТО НЕ подлежи на обжалване.

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

                                                                                                                                                                                                                                                             2.