Решение по дело №485/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 381
Дата: 17 ноември 2022 г.
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20227100700485
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 септември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 381 / 17.11.2022 г., град Добрич

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                                                                    

Административен съд - Добрич, в открито съдебно заседание на първи ноември, две хиляди двадесет и втора година, І касационен състав:

                                      

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                          ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА                                                                             СИЛВИЯ САНДЕВА

 

при участието на прокурора РАДОСЛАВ БУХЧЕВ и секретаря Мария Михалева изслуша докладваното от съдия Т. Милева касационно дело с административно–наказателен характер №485 по описа на съда за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на С.Г.Н. ***, срещу Решение №41/28.06.2022 г. по нахд №42/2022 г. по описа на Районен съд – Каварна, с което е потвърдено Наказателно постановление № 03-138 от 03.12.2021 г.,  издадено от началника на Отдел „Рибарство и контрол - Черно море“ към Главна дирекция "Рибарство и контрол" при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури - Бургас.

В касационната жалба са изложени съображения за незаконосъобразност на постановеното решение, поради неправилно приложение на материалния закон и поради допуснати съществени процесуални нарушения. Твърди, че управляваният от касатора риболовен кораб има право да се движи в описаната зона. Релевират се доводи, че първоинстанционният съд не е събрал всички относими по спора доказателства.  Моли се, решението на районния съд да бъде отменено като вместо него се постанови решение за отмяна на наказателното постановление. 

В с.з. касаторът се явява лично, като поддържа жалбата си и излага допълнителни съображения за неправилност на решението на районния съд.

Ответната страна, Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури – Бургас, чрез старши юрисконсулт Силвия Илчева с писмена молба оспорва изцяло подадената касационна жалба и изразява становище за законосъобразност на постановеното решение, което моли да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич, дава заключение за неоснователност на касационната жалба и изразява подробно и мотивирано становище за законосъобразност на издаденото наказателно постановление. Предвид това намира решението за правилно и законосъобразно.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, приема следното от фактическа и правна страна:

Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, тя е неоснователна.

С оспореното пред Районен съд – Каварна наказателно постановление на С.Г.Н. е наложена глоба от 1 500 лева на основание чл.70, ал.1 от Закона за рибарството и аквакултурите затова, че на 22.06.2021 г. в акваторията на Черно море в точка с координати N43.23.470 Е 028.21.225 по сигнал на Центъра за наблюдение на риболова, е извършена инспекция на море на риболовен кораб с външна маркировка ВН 4562 и име Виктория, собственост на „Вистел“ ЕООД, представлявано от С.Г.Н. – управител на фирмата, капитан и правоспособен рибар. При проверката е установено, че Н. извършва стопански риболов на рапани с бимтрал, в зона забранена за риболов на разстояние по-малко от три морски мили от брега, между нос Сиврибурун и устието на нос Емине. Като нарушение е посочен чл.30, ал.3, т.1 от ЗРА и Заповед № РД-09-69/01.02.2019г. на министъра на земеделието и храните.

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, АУАН и НП съдържат всички необходими реквизити и са съставени от длъжностни лица в рамките на определената им компетентност. Обсъдена е правната квалификация на деянието, както и доказателствата, които установяват извършването на нарушението на чл.30, ал.3, т.1 от ЗРА. Обсъдена е и наложената санкция.

Така постановеното решение е валидно, допустимо и правилно. Не са допуснати съществени процесуални нарушения във въззивното производство, материалният закон е приложен правилно.

Съгласно чл.70, ал.1 от ЗРА, който лови риба и други водни организми в период на забраната по чл. 30, ал. 3, т. 1, ал. 4 и 5 и чл. 32, ал. 1, се наказва с глоба от 1500 до 3000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание. Санкцията е определена в регламентирания от закона минимум.

 Неоснователно е становището на касатора, че не са събрани относимите към спора доказателства от районния съд и са се обсъдили само доказателствата на другата страна. Първоинстанционния съд е взел своето решение като е обсъдил всички писмени и гласни доказателства, събрани пред него. Касаторът не е имал никакви други искания за събиране на доказателства, освен разпита на неговия свидетел, нито пред районния съд, нито пред настоящата касационна инстанция, поради което и липсват такива, които да не са обсъдени от първоинстанционния съд.

По изложените съображения касационният състав приема, че законосъобразно С.Н. е било санкциониран за извършеното от него нарушение. Не са налице касационни основания за отмяна на решението, с което е потвърдено законосъобразно издаденото наказателно постановление.

С оглед изложеното и на осн. чл. 221, ал. 2 от АПК във вр. с чл.63в и чл.63д, ал.4 от ЗАНН, Административен съд –Добрич І касационен състав

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №41/28.06.2022 г. по нахд № 20213240200242/2022 г. по описа на Районен съд – Каварна.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: