Решение по дело №4497/2017 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 1132
Дата: 4 декември 2018 г. (в сила от 30 април 2020 г.)
Съдия: Татяна Андонова Лефтерова Савова
Дело: 20173230104497
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 декември 2017 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Добрич, 04.12.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Д. районен съд, гражданско отделение, четвърти състав, в публично съдебно заседание, проведено на двадесети ноември, две хиляди и осемнадесета година, в следния състав:

 

                                    Председател: Татяна Лефтерова-Савова

Секретар: Р. Р.

 

разгледа докладваното от районния съдия гр.д. № 4497 по описа на Д. районен съд за ** г., като за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 310, ал.1, т.1 ГПК.

Образувано е въз основа на отделени материали от гр. д. №4134/** г. по описа на ДРС, а именно - молба на Р.Г.Ж., ЕГН **********,*** /ответник по първоначалния иск/, с която против „А.***” ***, ЕИК **, със седалище и адрес на управление: гр. В., ул. „Х.С.” №**, ет.**, ап.**, представлявано от управителя *** И. *** са предявени обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1 и т.3 КТ за признаване на **то на ищеца за незаконно и за неговата отмяна и осъждане на ответното дружество да заплати на ищеца сумата от 16051,20 лв., представляваща обезщетение за времето, през което е останал без работа, поради незаконното му **. Претендират се сторените разноски по делото.

Обстоятелства, от които произтичат претендираните от ищеца права:

Ищцата се намирала в трудово правоотношение с ответника „А.***” *** по силата на трудов договор № **/11.08.**г., като заемала при него длъжността „**”. Постъпила е на работа на 14.08.** г., а с Допълнително споразумение от същата дата, Ж. е била командирована за периода от 14.08.** г. до 31.12.2018 г. във ФР Г., в складова база в гр. ***, със задача **. Със заповед № 694/10.10.**г., на ищцата е наложено дисциплинарно наказание „**”, на основание чл.187, ал.1, т.1 и чл.190, ал.1, т.2 КТ и чл.187, ал.1, т.8 и чл.190, ал т.4 КТ „*** „А.***” ***.”

Трудовото правоотношение на ищцата е прекратено със Заповед № 695 /без дата/. Твърди се незаконосъобразност на заповед № 694/10.10.**г. и заповед № 695. Уволнителната заповед е издадена за това, че Р.Ж. не се явява на работа от 18.09.** г. и 19.09.** г. и за нарушение по чл.187, т.8 КТ, което не отговаря на действителното положение. Ищцата е постъпила на работа при ответника в ** база гр. ***, Р. Г., съгласно подписаните трудов договор и допълнителното споразумение към него. Изпълнявала е съвестно възложените ѝ задължения, но на 15.**.** г. към ** часа, след приключване на вечерята на ****

За инцидента ищцата е уведомила П. инспекция в гр. *** на 18.09.**г. в ** часа. Във връзка с подадения сигнал на 18 и 19 септември ** г., Р.Ж. е била подложена на редица изследвания, прегледи, давала е обяснения и т.н., като на 22.09.** г. с автобус на „E.” отпътува от ФР Г. от град М.за Р. Б. Твърди се, че работодателят не е спазил нормата на чл.193 КТ като не е изслушал работника, не е приел писмените му обяснения преди налагане на дисциплинарното наказание. От ищцата е поискано единствено да даде обяснения за неявяване на работа на 18 септември **г., а наложеното дисциплинарно ** е за неявяване на работа на 18 и 19 септември ** г., както и за нарушение на чл. 187, ал.1, т.8 КТ- подадена жалба до полицията в гр. ***, Р Г., с която ** съобщава ***.

Искането за даване на обяснения от страна на Р.Ж. е изпратено по пощата с обратна разписка до постоянния ѝ адрес в с. Ч., но не е връчено лично на ищцата, а на майка ѝ. Трудовите правоотношения са лични, съответно искането за даване на обяснения се връчва лично на работника, а не на трето лице. Отделно от това, работодателят сам е поставил в състояние на невъзможност Ж. да даде обяснения. Оспорваните заповеди също са изпратени по пощата с обратна разписка и са връчени на 13.10.** г. на трето лице, което не е означено с име и фамилия като получател. За проведеното дисциплинарно производство и за наложеното наказание, Р.Ж. узнава с връчване на исковата молба по гр.дело №4134/** г. на ДРС. В мотивите на заповедите се съдържа изложение единствено досежно едно от всички твърдени нарушения, а именно неявяване на работа на 18 и 19 септември ** г. Съгласно Заповед №695 работодателят е наредил от дължимото обезщетение за неизползван платен годишен отпуск да се направи удръжка за дължимото от работника обезщетение по чл.221, ал. 2 КТ, което е в противоречие с нормата на чл. 272 от КТ, тъй като Ж. не е давала съгласието си.

Ответникът оспорва в писмен отговор в срока по чл. 131 ГПК основателността на исковете. Твърди, че изложените от ищеца обстоятелства не отговарят на истината.

На 18.09.** г. ** на ответното дружество в гр. *** - А.Д.П. се е обадила по телефона и е уведомила ***** И. ***, че работникът Р.Г.Ж. не се е явила на работа на 18.09.** г. и че същата без предупреждение е изнесла всичките си вещи и е напуснала квартирата. Р.Г.Ж. не се е явила на работа и на 19.09.** г. поради което ѝ е изпратена покана да се яви в офиса на дружеството, за да даде обяснения за неявяването си на работа от 18.09.** г. Изпратената от ** покана е връчена на работника на 21.09.** г., чрез нейната майка П.***. Майката на Р.Г.Ж. - П. ***, се е свързала същия ден по телефона със служителите в офиса на дружеството, находящ се в гр. ***, ул. „К. и М.” № **, ет. **, оф. ** и се е интересувала какво се е случило с дъщеря ѝ. До този момент П. ***, не с знаела, че дъщеря ѝ Р.Г.Ж. е напуснала работа. Ищцата е отпътувала за Б. на 22.09.** г. Във връзка с подадената жалба от Р.Г.Ж., за ** *** от ** на „А.***” *** - *** И. *** е било образувано дело № **** в п. в гр. ***, като същото е приключено. Със съобщаване на ** срещу ** на фирмата „А.***”, Р.Г.Ж. ** е **име на *** И. *** пред ** му в Г. и е ***

         Твърди се, че ищцата е извършила нарушението на трудовата дисциплина, заради което трудовото ѝ правоотношение е било прекратено, като се оспорва твърдението, че  процедурата по чл.193 КТ не е била спазена. Ответникът сочи, че до ищцата е била отправена покана да се яви в офиса на дружеството и да даде обяснения за неявяването си на работа „от” 18.09.** г., което включва и 19.09.** г. (датата на която е изпратена поканата, след като отново не се е явила на работното си място), както и следващите дни в които може да не се яви на работното място, до датата на което ще получи поканата и ще се яви да даде обяснения пред работодателя. Оспорва твърдението на ищцата, че тъй като трудовите правоотношения са лични, съответно искането за даване на обяснения и заповедта се връчват лично на работника, а не на трето лице. От 23.09.** г. (датата на която е пристигнала в Б.) до 13.10.** г. Р.Г.Ж. е разполагала с 20 дни и не се е явила да даде обяснения. В този смисъл е налице вината на Ж. по смисъла на чл. 193, ал. 3 КТ, както е прието с установената съдебна практика. Твърди неоснователност на претенцията за заплащане на обезщетение за времето през което е останала без работа.

В проведено по делото открито съдебно заседание, ищецът чрез процесуален представител поддържа предявените искове, а ответникът чрез пълномощник настоява за отхвърлянето им като неоснователни.

Д. районен съд, след като взе предвид направените искания и доводи, обсъди поотделно и в тяхната съвкупност събраните по делото доказателства, и след като съобрази закона, намира за установено следното:

Предявени са при условията на кумулативно обективно съединяване искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1 и т.3 КТ.

По делото не се спори, а и от представен по делото препис от трудов договор № **/11.08.** г. се установява, че на 11.08.** г., в гр. В., между ответното дружество, в качеството на работодател и ищеца, в качеството на работник, е сключен трудов договор, на осн. чл.67, ал.1, т.1 КТ вр. чл.70, ал.1 КТ, по силата, на който, между страните е възникнало трудово правоотношение, като работодателят е възложил, а работникът е приел да изпълнява длъжността „**”, със задължения, утвърдени от работодателя в длъжностна характеристика, представляваща неразделна част от трудовия договор. Последният е сключен с шестмесечен срок на изпитване, уговорен в полза на работодателя. Съгласно предвиденото с договора, работникът се задължава да постъпи на работа на 14.08.** г.

С допълнително споразумение към горепосочения трудов договор, сключено под № **/11.08.** г., страните се уговарят работникът да бъде командирован в Р. Г. – гр. ***, за периода от 14.08.** г. до 31.12.** г., със задача - „**”.

Видно от декларация на Р.Ж., подписана на 11.08.** г., същата е дала съгласието си да бъде командирована на територията на Р. Г., за срок от две години.

С писмо, с обратна разписка, изпратено на 19.09.** г. и връчено на майката на ищцата – П. ***, на 21.09.2018 г., работодателят на ищцата – ответник в настоящото производство, отправя искане Ж. да се яви в офиса на ответното дружество в гр. ***, най-късно до 29.09.** г. за да даде писмено обяснение за неявяването си на работа „от 18.09.** г.”

Със заповед №694/10.10.** г. работодателят „А.***” ***, налага на Р.Ж. дисциплинарно наказание „**”, на основание чл. 330, ал.2, т.6 КТ, за извършени нарушения на трудовата дисциплина по чл.187, ал.1, т.1 КТ и чл.190, ал.1, т.2 КТ и чл.187, ал.1, т.8 и чл.190, ал.4 КТ.

Със заповед №695 без дата, по отношение, на която ответникът твърди, че е издадена на 13.10.** г. /в с.з., проведено на 13.02.2018 г./, „А.***” *** уволнява Р.Г.Ж., считано от деня на получаване на заповедта за **, за това, че не се е явила на работа в два последователни дни – 18.09.** г. и 19.09.** г. - нарушение на трудовата дисциплина по чл.187, ал.1, т.1 КТ и чл.190, ал.1, т.2 КТ, както и подаване на жалба до п.в гр. ***, ФР Г., с която ** е ** на „А.***” *** - нарушение на трудовата дисциплина по чл.187, ал.1, т.8 и чл.190, ал.4 КТ.

Заповедите, изпратени на 10.10.** г., с писмо с обратна разписка до адреса на ищцата, посочен в трудовия ѝ договор са връчени на 13.10.** г. на лице, което не е установено по делото. В разписката, в частта касаеща получателя на пратката е положен единствено подпис, на лицето, на което е била предадена.

Видно от представени по делото 2 бр. фиш за заплата, на 09.10.** г. на Р.Ж. ответникът е изплатил дължимото трудово възнаграждение за м.август ** г., а на 06.11.** г. – за м.септември ** г.

Видно от приложен препис от съобщение по гр. д. № 4134/** г. на ДРС, препис от исковата молба „А.***” *** против Р.Г.Ж. е връчена на 01.12.2018 г., на нейната майка - .

По делото е представен препис от трудовата книжка на ищцата, видно от който същата е водена нередовно, доколкото в книжката не е вписано нито сключването, нито прекратяването на трудовия договор на Ж. с „А.***” ***.

От представен по делото препис от всички книжа по преписката, водена от П. в гр. ***, ФРГ, се установява, че наказателното производство образувано въз основа на жалба на Р.Ж., че на 15.09.** г. е била *** от ** на „А.***” *** – *** *** е било прекратено поради отправено искане от страна на Ж. и поради липса на доказателства.

По искане на ищеца, по делото е допусната и изготвена съдебно-графическа експертиза, от заключението, на която – неоспорено от страните и прието от съда, се установява, че подписът положен в графа „Подпис на получателя” на известие за доставяне ** не е изпълнен от Р.Ж..

По искане на страните са събрани гласни доказателства чрез разпит на свидетели – един за ищеца и двама на ответника. Свидетелят  – майка на ищцата заявява, че дъщеря ѝ е отпътувала за ФР Г. на 14.08.** г., където е започнала работа. До 15.09.** г. Р. нямала проблеми при изпълнение на трудовите си задължения. На 16.09.** г. в телефонен разговор с Р.Ж., св. *** разбрала, че ** ***. Твърди, че след като научила това, изпратила при нея по-малката си дъщеря, която също живеела във ФРГ, за да помогне на Р.. От показанията на свидетеля се установява, че п. в гр. *** е била незабавно уведомена за случилото се, като ищцата се е намирала в п. управление за период от около 15 часа, а впоследствие е отпътувала за Б. Същевременно сочи, че след проведените действия по разследване в гр. ***, двете ѝ дъщери са отпътували за града, в който живеела по-малката сестра. Св. *** потвърждава, че е получила писмо от работодателя на дъщеря си, с което било отправено искане Р.Ж. да се яви на определена дата в офиса на ответното дружество в гр. *** за да даде обяснение защо е напуснала работа. След като получила горепосоченото писмо, св. *** позвънила в офиса на ответника за да научи подробности и отново ѝ било заявено, че ищцата трябва да се яви в офиса на работодателя си. *** твърди, че не е предала на дъщеря си за полученото писмо, тъй като към този момент тя се е намирала в Г., а и не искала да я **. Сочи, че след като Р.Ж. се върнала в Б. поискала да разбере кога ще ѝ бъде изплатено трудовото възнаграждение за изработеното в Г., но след като не получила окончателен отговор, се обърнала към И. по т., която от своя страна извършила проверка. Твърди, че дъщеря ѝ разбрала, че е била дисциплинарно уволнена едва след като получила препис от исковата молба /въз основа, на която е образувано гр. д. №4134/** г. по описа на ДРС/. Съдът, съобразявайки разпоредбата на чл.172 ГПК, кредитира показанията на св. *** като достоверни само в частта относно твърдението, че е получила писмото, с което ответното дружество е поискало от ищцата писмени обяснения за допуснатото нарушение на трудовата дисциплина. В останалата част, в т.ч. кога ищцата е научила за дисциплинарното си **, намира показанията на свидетеля за противоречиви и недостоверни. Така, св. *** първоначално заявява: „***...” /уволнителната заповед е връчена с писмо, с обратна разписка/, а впоследствие сочи, че са научили за **то от **.

Чрез показанията на водените от ответника свидетели - ****** и *** – двамата служители в ответното дружество, се установява, че Р.Ж. е работила, като ** във ФР Г., във **, с които работодателят ѝ се е намирал в облигационно правоотношение. Ж. е живяла в сграда, в която **. В същата сграда живеел и ** на „А.***” ***. Двамата свидетели заявяват, че отправените ** от Ж. към *** на „А.***” *** са ***. Сочат, че ищцата без предупреждение не се явила на работа, във **, където работела, поради което там не били изпратени необходимия брой работници, респективно договорената работа не била изпълнена.

Според св.***, тя лично е ** за дисциплинарното ** на ищцата, след проведена консултация с И. по т. Сочи, че непосредствено след като е изпратила писмо до Ж. с искане да даде обяснение за допуснатото нарушение на трудовата дисциплина, по телефона ѝ се е обадила майката на ищцата /обстоятелство, което се потвърждава с разпита на св. ***/, с искане да разбере защо е необходимо дъщеря ѝ да посети офиса на работодателя си. Твърди, че след получаване на уволнителната заповед, Р.Ж., ** ѝ, както и ** на ищцата са се обаждали в офиса на ответното дружество, като са отправяли упреци, закани и заплахи.

При така установените фактически обстоятелства се налагат следните правни изводи:

          Съдът е сезиран с трудов спор по смисъла на чл.357 КТ, доколкото между страните е съществувало трудово правоотношение. Исковете са допустими, предявени в срока по чл.358 ал.1 т.2 КТ,  ищецът е активно легитимиран да ги предяви. Налице е и пасивна легитимация на ответника като бивш работодател на ищеца, за който се твърди, че е издал незаконосъобразни заповеди за налагане на дисциплинарно наказание – ** и за прекратяване трудовото правоотношение на ищеца.

         По иска с правно основание чл.344, ал.1, т.1 КТ

         Разпоредбата на чл.186 от КТ определя виновното неизпълнение на трудовите задължения, от страна на работника/служителя, като нарушение на трудовата дисциплина. Съгласно посочения законов текст, нарушителят се наказва с предвидените в КТ дисциплинарни наказания. По отношение налагането на дисциплинарно наказание във връзка с извършено от работника нарушение на трудовата дисциплина законът въвежда императивни изисквания по чл.193 - чл.195 КТ, спазването на които е условие за законосъобразност на наложеното наказание. Така нормата на чл.193, ал.1 от КТ, задължава работодателя да изслуша устните или да приеме писмените обяснения на работника преди налагането на дисциплинарното наказание; да съобрази сроковете установени с нормата на чл.194, ал.1 КТ и уволнителната заповед да съответства на изискванията за форма и съдържание, установени с разпоредбата на чл.195, ал.1 КТ. Последната изисква дисциплинарното наказание да се налага с мотивирана писмена заповед в която, освен наказанието следва да бъдат посочени нарушителят, нарушението, кога е извършено същото, както и законовият текст, въз основа на който наказанието се налага. Спазването на това изискване обуславя възможността да бъде извършена преценка за наличие на предпоставките мотивирали работодателя да наложи конкретното дисциплинарно наказание, в т.ч. дали извършеното представлява нарушение на трудовата дисциплина, както и дали наложеното наказание е съобразено с тежестта на извършеното нарушение. Изискването за съответствие на наказанието с тежестта на извършеното нарушение, обстоятелствата, при които то е извършено, както и поведението на работника или служителя, следва да бъде задължително съобразено от работодателя при определяне на дисциплинарното наказание /така чл. 189, ал.1 КТ/. Евентуално неспазването на горепосочените императивни норми би довело до отмяна на постановената заповед за налагане на дисциплинарно наказание, без да е необходимо съдът да проверява нейната материална законосъобразност.

При оспорване законосъобразността на **, тежестта на доказване е възложена изцяло на работодателя – ответник по спора. Според утвърдената съдебна практика, при дисциплинарните производства, предметът на съдебния контрол е ограничен от основанията за незаконност на **то, които са посочени в исковата молба. Правният спор се развива в рамките на релевираните от ищцовата страна доводи, като съдът няма правомощията служебно да преценява законосъобразността на **то според основания, които не са посочени в исковата молба.

Съдът намира, че Заповед 694/10.10** г., с която се налага дисциплинарното наказание „**” съдържа изискуемите от чл. 195, ал.1 КТ реквизити. В Заповед №695 работодателят е посочил нарушенията, което твърди, че ищецът е извършил, датата на нарушенията, изложени са конкретни фактически твърдения, поради което съдът намира, че заповедта е мотивирана съобразно изискването на чл.195, ал.1 КТ. Същата е изготвена непосредствено след заповед №694/10.10.** г. и е изпратена до ищеца на 10.10.** г., поради което съдът приема, че заповед №695 също е била издадена на 10.10.** г. Фактът, че волеизявлението на работодателя за налагане на дисциплинарното наказание и прекратяване на трудовия договор е обективирано с две заповеди, не води до незаконосъобразност на **то, при положение че същото е постановено при спазване на императивните законови изисквания.

Съгласно нормата на чл.6, ал.2 ГПК, предметът на делото и обемът на дължимата защита и съдействие се определят от страните, поради което съдът не следва да следи служебно дали сроковете по чл.194, ал.1 КТ са спазени – така - решение № 297/03.10.2014 г. по гр. д. № 7528/2013 г., IV г. о., ВКС, постановено по реда на чл.290 ГПК. Ищецът нито с предявяване на исковете, нито по реда на чл.143, ал.2 ГПК е въвел твърдение за пропускане на срока по чл.194, ал.2 ГПК, поради което и доколкото не са налице предпоставките по чл.147, ал.2 ГПК, възможността да бъде въведено това основание е преклудирана /в този см. решение №23 от 2.02.2016 г. на ВКС по гр. д. № 4553/2015 г., IV г. о., ВКС в производство по чл.290 ГПК/.

Съгласно разпоредбата на чл.193, ал.1 КТ, преди налагане на дисциплинарно наказание, работодателят е длъжен да проведе дисциплинарно производство, в което да установи факта на извършено нарушение на трудовата дисциплина, след което да определи вида на дисциплинарното наказание, да издаде заповед за неговото налагане и да връчи тази заповед на лицето, извършило нарушението. В конкретния случай, работодателят доказа, че е спазил процедурата по чл.193, ал.1 КТ, в т.ч., че е изискал обяснения от уволнения по смисъла на посочената разпоредба в рамките на започнало дисциплинарно производство и по повод на извършено дисциплинарно нарушение, с оглед налагане на конкретно дисциплинарно наказание. За установяване нарушение на трудовата дисциплина работодателят е длъжен да изслуша работника /служителя/ или да приеме писмените му обяснения по повод на нарушението и по повод на евентуално налагане на дисциплинарно наказание. Така, при установяване от работодателя на наличие на предпоставки за ангажиране дисциплинарната отговорност на работника, той /работодателят/ следва да уведоми работника за извършеното нарушение на трудовата дисциплина, както и че обясненията се изискват с оглед започнало дисциплинарно производство срещу него. Действително, няма изискване поканата от работодателя до работника, за даване на обяснения, да е в определена форма, но е необходимо работодателят да уведоми работника, че ще го изслуша, респективно, ще приеме писмените му обяснения във връзка с извършеното нарушение.

Съдът приема, че в процесния случай работодателят е спазил изискването на чл.193, ал.1 КТ и е изпълнил задължението си да поиска от работника писмени обяснения за извършено нарушение на трудовата дисциплина, а именно неявяване на работа в два последователни дни - 18.09.** г. и 19.09.** г. Действително, в уволнителната заповед е посочено още едно нарушение, за което не е поискано обяснение, а именно – за подаване на жалба до п. в гр. ***, ФР Г., с която ** е съобщила *** на „А.***” *** - нарушение на трудовата дисциплина по чл.187, ал.1, т.8 и чл.190, ал.4 КТ, но следва да се съобрази, че непоискването на обяснения за някои от дисциплинарните нарушения, посочени в заповедта за **, не представлява основание за приложението на чл.193, ал.2 КТ по отношение спора за законност на наказанието за нарушенията, за които са поискани обяснения – така – решение №379/24.06.2010 г. по гр. д. №410/***г. IV г.о. ВКС, постановено по чл.290 ГПК.

Независимо, че от ищцата е поискано да даде писмени обяснения в тридневен срок, но не по-късно от 29.09.** г., работодателят е издал уволнителната заповед едва на 10.10.** г., т.е. предоставил е възможност на Р.Ж. да изложи своето становище и след изтичане на определения ѝ краен срок. Ищцата не е представила каквито и да е обяснения пред работодателя си за неявяването си на работа на посочените в уволнителната заповед дни.

Обстоятелството, че в П. в гр. *** е било образувано наказателно производство въз основа на подадена от ищцата жалба против **на „А.***” *** – *** И. ***, с твърдения, че на 15.09.** г. тя е **, е безспорно доказано по делото с представяне на пълен препис от книжата по прокурорската преписка. Видно от същите, производството е било прекратено по искане на Р.Ж., посочена в разпореждането за прекратяване като „**”, като в същото е отбелязано, че събраните доказателства оневиняват обвиняемия /л.501/. Изрично е посочено, че срещу жалбоподателката е възможно да бъде образувано производство за **.

Съдът, намира че при налагане на наказанието, работодателят е съобразил нормата на чл.189, ал.1 КТ. По въпроса за приложението на посочената законова разпоредба е налице формирана задължителна съдебна практика по реда на чл. 290 ГПК, според която преценката по чл.189, ал.1 КР е задължителна за наказващия орган и нейното извършване е изискване за законност на наложеното дисциплинарно наказание. От съществено значение за спора е да се установи дали ищецът е извършил нарушение на трудовата дисциплина и дали това нарушение обосновава налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание – **. Преценката на тежестта на допуснато нарушение следва да се основава на всички обстоятелства, имащи отношение към извършеното дисциплинарно нарушение, в т.ч. характер на изпълняваната работа, възложени и изпълнявани трудови функции, значимост и характер на неизпълнените задължения по трудовото правоотношение, настъпилите или възможни неблагоприятни последици за работодателя, дали тези последици са повлияли върху работата на работодателя, обстоятелствата при които е извършено нарушението, поведението и субективното отношение на служителя към неизпълнението и др.

         Основание за налагане на дисциплинарното наказание е извършено тежко нарушение на трудовата дисциплина по чл. 190, ал.1 т.2 КТ, а именно – неявяване на работа два последователни дни – 18 и 19 септември ** г.

         Безспорно, на 16.09.** г., Р.Ж. самоволно и без предупреждение е напуснала квартирата, която ѝ е била предоставена от работодателя, като в първия работен ден от седмицата – 18.09.** г. тя не се е явила на работа. Не се е явила нито на следващия работен ден – 19.09.** г., нито в някой от следващите дни – факт, който се признава от ищеца в с.з. проведено на 13.02.2018 г. Нещо повече – по делото е представен препис от издаден билет за пътуване на името на Р.Ж., по линията гр. М., ФРГ - гр. В., за 22.09.** г. /л.68/. Извършеното от ищеца нарушение на трудовата дисциплина е безспорно установено. Това нарушение е толкова тежко, че извършването му представлява основание за налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание, предвидено в Кодекса на труда - дисциплинарно **. Не може да бъде споделено становището на ищеца е, че допуснатото неявяване е по обективни причини. Както бе посочено, воденото от П. в гр. *** наказателно производство против управителя на ответното дружество е прекратено по искане на Ж., но и поради липса на доказателства, като в разпореждането за прекратяване изрично е посочено, че против ищцата е възможно да бъде образувано производство за **. Ищцата не се явила на работа не само на 18 и 19 септември ** г., но и без предупреждение е напуснала ФР Г..

С оглед горното, съдът, намира че прекратяването на трудовото правоотношение с ищцата не е незаконно, поради което предявеният иск по чл.344, ал.1, т. 1 КТ е неоснователен и следва да бъде отхвърлен. Като обусловен от този резултат, неоснователен се явява и акцесорният иск по чл.344, ал.1, т.3 КТ, за заплащане на обезщетение за времето, през което Ж. е останала без работа поради **то.

На основание чл.78, ал.3 ГПК, ответникът има право на сторените разноски за заплащане на адвокатско възнаграждение общо в размер на 1848 лева, от които 1000 лева за адвокатско възнаграждение и 848 лева – възнаграждение за превод на документи.

На осн. чл.83, ал.1, т.1 ГПК, ищецът е освободен от заплащане на държавна такса.

По гореизложените съображения, Д. районен съд

 

Р    Е    Ш    И :

        

ОТХВЪРЛЯ предявените от Р.Г.Ж., ЕГН **********,*** против „А.***” ***, ЕИК **, със седалище и адрес на управление: гр. В., ул. „Х.С.” №**, ет.**, ап.**, обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1 и чл.344, ал.1 т.3 КТ за признаване на **то на ищеца за незаконно и за неговата отмяна и осъждане на ответното дружество да заплати на ищеца сумата от 16051,20 лева., представляваща обезщетение за времето, през което е останал без работа, в резултат на **то.

ОСЪЖДА Р.Г.Ж., ЕГН **********,*** да заплати на „А.***” ***, ЕИК **, със седалище и адрес на управление: гр. В., ул. „Х.С.” №**, ет.**, ап.** сторените разноски по делото в общ размер на 1848 лева.

 

         Решението подлежи на въззивно обжалване пред Д. окръжен съд в двуседмичен срок, който тече от датата на обявяването му – 04.12.2018 г., на основание чл.315, ал. 2 КТ.

На страните да се връчи препис от решението, на основание чл.7, ал.2 ГПК.

                                               

РАЙОНЕН СЪДИЯ: