Решение по дело №4393/2016 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1050
Дата: 12 декември 2017 г. (в сила от 30 януари 2018 г.)
Съдия: Ани Стоянова Харизанова
Дело: 20165220104393
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №

 

                                    Гр.Пазарджик, 12.12.2017г.                                       

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД граждански състав в закрито съдебно заседание на единадесети декември през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНИ ХАРИЗАНОВА

 

при секретаря ....... като разгледа докладваното от районния съдия Ани Харизанова гр.д.№4393 по описа на съда за 2016г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.247 от ГПК и е  инициирано от ищца с искане за поправка на очевидна фактическа грешка в мотивите на постановеното по делото решение  относно собственото име на В. Г.  Т. като същото да се чете В. вместо В.

          След като разгледа молбата съдът намира следното:

          С разпоредбата на чл.247 от ГПК законодателят е предвидил ред за отстраняване на допуснатите очевидни фактически грешки в решенията по граждански спорове, но единствено в тяхната диспозитивната част,не и в мотивите им. Това е така, тъй като  с правната норма на чл.236, ал.1 от ГПК са въведени задължителните реквизити на всяко съдебно решение, който са : дата и място на постановяването му, посочване на съда, имената на съдиите, на секретаря и прокурора,когато той е взе участие  в делото, номера на делото, по което се постановява решението, имената, съответно наименованието и адреса на страните, какво постановява съда по съществото на спора, в тежест на кого се възлагат разноските и подлежи ли решението на обжалване, пред кой съд и в какъв срок. Мотивите на решението не се посочени като негов елемент , тъй като те имат процесуална функция на обосновка на произнасянето на съдебния орган.Волята на съда относно правния спор се обективира в диспозитивната част на решението и именно тя има сила на пресъдено нещо  и изпълнителна сила. Мотивите на съдебното решение не са част от съдебното решение, респективно същите не подлежат на поправка. На поправка по реда на чл.247 от ГПК подлежат единствено удостоверителната част и диспозитивът на постановения съдебен акт.Ето защо всяка молба за поправка на очевидна фактическа грешка в мотивите на съдебния акт е лишена от основание/ В този смисъл Определение №519/31.07.2013г по ч.гр.д.№707/2012г  на ВКС 4-то г.о./В този смисъл е и правната доктрина / Ж.Сталев-Българско гражданско процесуално право/,според която мотивите не са част от решението, мака и да са материализирани в един и същ писмен документ , тъй като решението е правен акт , който в качеството му на волеизявление коренно се различава  от съображенията / мотивите/ , поради които то е предприето.

          В контекста на гореизложеното молбата, с която се иска поправка на мотивите на съдебното решение е неоснователна и следва да се отхвърли.

Така мотивиран и на основание чл.247 от ГПК Пазарджишкият районен съд

 

Р   Е  Ш  И :

 

 ОТХВЪРЛЯ  подадената от Д.С.С.  молба вх.№21840/30.10.2017г, уточнена с молба вх.№24920/07.12.2017г. за допускане на поправка на  очевидна фактическа грешка в мотивите на решение №434/09.06.2017г., постановено по гр.д.№4393/2016г. по описа на РС-Пазарджик, касаеща собственото има на В. Г.Т.  

Решението подлежи на въззивно обжалване пред ПОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: