Определение по дело №375/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 301
Дата: 19 юни 2023 г.
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20237100700375
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 юни 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                ОПРЕДЕЛЕНИЕ

                                          

                             19.06.2023, гр. Добрич

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, III състав, като дежурен състав, в закрито заседание на деветнадесети юни през две хиляди двадесет и трета година:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

като разгледа докладваното от председателя адм. д. № 375 по описа за 2023 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е образувано по жалба вх. № 2465/ 19.06.23 г. на К.Н.Н., ЕГН **********,***, против Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 104-ФК/ 08.06.2023 г., издадена от изпълняващ длъжността Началник отдел “Оперативни дейности” Варна, в Главна дирекция “Фискален контрол” при ЦУ на НАП, с която е наложена принудителна административна мярка – “запечатване на търговски обект” – златарско ателие, находящо се в гр. Добрич, бул. 25-ти септември № 13, стопанисвано от К.Н.Н., както и забрана за достъп до него за срок от 14 (четиринадесет) дни на основание чл. 186, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност и чл. 187, ал. 1 от с.з.

Разпоредено е предварително изпълнение на наложената мярка.

С жалбата се оспорва Заповедта, както и наложеното предварително изпълнение на акта, което оспорване съдът възприема като ОСОБЕНО ИСКАНЕ за отмяна на предварителното изпълнение на оспорената Заповед. На основание чл. 60, ал. 6 от АПК жалбата срещу предварителното изпълнение на акта се разглежда незабавно в закрито заседание, като преписи от нея не се връчват на страните. С оглед необходимостта от незабавно произнасяне, жалбата (особеното искане) в случая срещу допуснатото предварително изпълнение се разглежда от дежурен съдия.

Съдът, след преценка на изложеното в жалбата, представените с административната преписка доказателства и съобразно закона, приема следното по допустимостта на искането за отмяна на предварителното изпълнение на оспорената Заповед:

Със Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 104-ФК/ 08.06.2023 г., издадена от изпълняващ длъжността Началник отдел “Оперативни дейности” Варна, в Главна дирекция “Фискален контрол” при ЦУ на НАП, е наложена принудителна административна мярка – “запечатване на търговски обект” – златарско ателие, находящо се в гр. Добрич, бул. 25-ти септември № 13, стопанисвано от К.Н.Н., както и забрана за достъп до него за срок от 14 (четиринадесет) дни на основание чл. 186, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност и чл. 187, ал. 1 от с.з.

На основание чл. 188 от ЗДДС, във връзка с чл. 60 от АПК е допуснато предварително изпълнение на ЗНПАМ.

Съгласно разпоредбата на чл. 60, ал. 5 от АПК разпореждането, с което се допуска или отказва предварително изпълнение, може да се обжалва чрез административния орган пред съда в тридневен срок от съобщението му, независимо дали административният акт е бил оспорен. Видно от разписката на л. 5 от делото, Заповедта е връчена на физическото лице на 13.06.2023 г., а ОСОБЕНОТО ИСКАНЕ, съдържащо се в жалбата, срещу Разпореждането за предварително изпълнение, е подадено, ведно с жалбата срещу Заповедта, на 19.06.2023 г., т.е. извън тридневния срок, предвиден в закона, който е изтекъл в случая на 16.06.2023 г., работен ден.

Срокът, предвиден в разпоредбата на чл. 60, ал. 5 от АПК, е преклузивен, т.е. Разпореждането, с което е допуснато предварително изпълнение, е влязло в сила, поради което искането то да бъде отменено, е недопустимо. За допустимостта на жалбата (искането в случая) съдът следи служебно. При тези данни съдът приема, че направеното искане за отмяна на предварителното изпълнение на акта на основание чл. 60, ал. 1 от АПК е процесуално недопустимо, поради което следва да бъде оставено без разглеждане, а производството в частта на искането - прекратено.

Жалбоподателят разполага с възможността да направи искане по чл. 166, ал. 2 от АПК, съгласно който, при всяко положение на делото до влизането в сила на решението, по искане на оспорващия съдът може да спре предварителното изпълнение, допуснато с влязло в сила разпореждане на органа, издал акта по чл. 60, ал. 1 от АПК, ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда. Изпълнението може да се спре само въз основа на нови обстоятелства.

Водим от горното, Административен съд – Добрич, Трети състав,

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искане, съдържащо се в жалба вх. № 2465/ 19.06.23 г. на К.Н.Н., ЕГН **********,***, срещу/за отмяна на допуснатото от административния орган предварително изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 104-ФК/ 08.06.2023 г., издадена от изпълняващ длъжността Началник отдел “Оперативни дейности” Варна, в Главна дирекция “Фискален контрол” при ЦУ на НАП.

ПРЕКРАТЯВА производство по адм. д. № 375 по описа за 2023 г. в частта на искането (жалбата срещу Разпореждането за предварително изпълнение) за отмяна на Разпореждането за предварително изпълнение на  Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 104-ФК/ 08.06.2023 г., издадена от изпълняващ длъжността Началник отдел “Оперативни дейности” Варна, в Главна дирекция “Фискален контрол” при ЦУ на НАП.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба чрез Административен съд – Добрич пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

СЪДИЯ: