Решение по дело №492/2018 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 106
Дата: 21 март 2019 г. (в сила от 21 март 2019 г.)
Съдия: Пламен Димитров Петков
Дело: 20181800600492
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 21. 03. 2019 година

 

С. о. съд, наказателно отделение, първи въззнвен наказателен състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и първи януари, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                    Председател: П. П.

                                                                    Членове: 1. Н. Н.

                                                                                     2. А. И.

 

с участието на секретаря Р. А., като разгледа докладваното от съдията П., в.ч.н.д. № 492 по описа за 2018 год., и за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 345, ал. 1, вр. чл. 318 и следващите от НПК и е образувано по постъпила жалба от частният тъжител М.Ц.Б.-Н. с ЕГН ********** ***, против протоколно определение от 06. 07. 2018 год., постановено по н.ч.х.д. № 24 / 2018 год. по описа на Районен съд – Е..

С обжалваното определение, съдът на основание чл, 287, ал. 7 от НПК вр. чл.24, ал. 5, т. 2 от НПК и чл. 81, ал. 3 от НПК е прекратил съдебното производство по по Н.Ч.Х.Д. № 24 / 2018 год. по описа на Районен съд – Е. и е постановил след влизане в сила на определението, делото заедно с всички материали да се изпрати на Районна прокуратура – Т..

В жалбата по същество се твърди, че обжалваното определение се явява неправилно и незаконосъобразно поради и което се моли за неговата отмяна и връщане на делото на същия състав на районния съд за продължаване съдопроизводствените действия по н.ч.х.д. № 24 / 2018 год. по описа на Районен съд – Е..

С. о. съд, първи въззивен наказателен състав, след като се запозна с жалбата и материалите по делото, намира следното:

Жалбата е неоснователна. Това е така поради следните съображения:

Както бе посочено по-горе, с обжалваното определение, състава на районния съд е прекратил съдебното производство по по н.ч.х.д. № 24 / 2018 год. по описа на Районен съд – Е. и е постановил след влизане в сила на определението,

делото заедно с всички материали да се изпрати на Районна прокуратура – Т.. За да достигне до този си извод, решаващият съдебен състав след запознаване и приобщаване към материалите по делото, на преписка № 1378 /2016 год. по описа на Окръжна прокуратура – Л. и преписка № 7082 /2016 год. по описа на ВКП, е констатирал, че горепосочените, са образувани във връзка с постъпили сигнали от подсъдимата по н.ч.х.д- № 24 / 2018 год. по описа на Районен съд – Е. -подс. Ц.Д.П. срещу кмета на гр. Троян - тъжителката и в настоящия случай, жалбоподател, М.Ц.Б.-Н., като в депозираните сигнали е отразено, че Б.-Н. е извършила престъпление по чл. 282 от НК.

Видно от материалите по делото, сигналите са станали известни на тъжителката през месец октомври - ноември 2016 год., когато са й били представени от органите по разследването, във връзка с образувана проверка. Тъжителката и жалбоподател М.Ц.Б.-Н. е подала тъжба за извършено от Ц.П. срещу нея престъпление по чл. 147 от НК /клевета/ на датата 24. 02. 2017 год. в Районна прокуратура – Т.. В тъжбата е било посочено като основание за завеждането й, депозирани сигнали от поде. Ц.П. против Б.-Н. до Главния прокурор на РБ, до Окръжна прокуратура – Л., РДВР – Л., както и, че на сесия на Общинския съвет /гр. Т./ на 29. 06. 2016 година, подсъдимата отново е изнесла такива клеветнически твърдения, във връзка с провеждане на обществена поръчка. Съдебният състав на районния съд е намерил, че по отношение на твърдението в тъжбата, че на 29. 06. 2016 год. на сесия на Общинския съвет в гр. Т., поде. П. е разгласила позорно обстоятелство за настоящия кмет и му е преписала престъпление, шестмесечния срок за подаване на тъжба от узнаването за това от пострадалия, съгласно чл. 81, ал.З от НПК, е изтекъл на датата 29. 12. 2016 год., поради и което, възможността за подаване на тъжба, за това деяние на подсъдимата, е преклудирано и производството по делото на основание чл.24 ал.5 т.2 от НПК следва да бъде прекратено за това деяние. Този извод на решаващият съдебен състав на Районен съд – Е. се явява законосъобразен и като такъв, следва да бъде споделен.

На следващо място, във връзка със сигналите които подс. Ц.П. е подала до Главния прокурор на РБ, Окръжна прокуратура – Л. и РДВР – Л., първоинстанционният съд е намерил, че касателно същите, по делото се явява установима хипотезата на чл. 286 от НК, тъй като съгласно посочената законова разпоредба : „Който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него, се наказва за набедяване..".

Не може да има спор, че съгласно непротиворечивата и трайно установена съдебна практика, когато сигнали с твърдения, че едно лице е извършило престъпление, какъвто е и настоящия случай, са адресирани до надлежен орган на власт, който може да възбуди и образува наказателно преследване срещу лицето, може да се касае за престъпление по чл. 286 от НК, което извън съмнение, се явява престъпление от общ характер, а съгласно разпоредбата на чл. 46, ал. 1 от НПК, само и единствено прокурора е законово оправомощен да повдига и поддържа обвинението за престъпления от общ характер.

 

Не може да има спор също така, че когато се касае до деяния възможно представляващи престъпление от общ характер, съобразно нормата на чл. 191 от НПК следва да се проведе досъдебно производство, със съответните стадии и то от посочените в чл. 193 от НПК органи, а именно, прокурора и разследващите органи по смисъла на чл. 194 от НПК.

Иначе казано, изводът на съдебният състав на Районен съд – Ет., разглеждаш производството по н.ч.х.д. № 24 / 2018 год. по описа на същия съд. че в настоящия случай, следва да бъде постановено определение, с което се прекрати съдебното производство по делото и същото впоследствие бъде изпратено на компетентната прокуратура съгласно разпоредбата на чл. 287, ал. 7 от НПК, в конкретната хипотеза - Районна прокуратура – Т., за предприемане на съответните процесуални действия с оглед наличието на данни за извършено престъпление по чл. 286, ал. 1 от НК. се явява законосъобразен и съответен на установеното в хода на съдебното производство.

Гореизложеното формира у настоящия състав извод, че следва да постанови определение с което, потвърди обжалваното определение на състава на Е. районен съд като правилно и законосъобразно.

Воден от горното и на основание чл. 345, ал. 3, вр. чл. 334, т. 6 от НПК,

съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение от 06. 07. 2018 год., постановено по н.ч.х.д. № 24 /2018 год. по описа на Районен съд – Е..

Определението е окончателно.

 

                  Председател :

 

Членове: 1.

                                                                                    2.