Решение по дело №5846/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260303
Дата: 26 февруари 2021 г. (в сила от 17 март 2021 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20205330205846
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 септември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                            № 260303

                                     гр. Пловдив, 26.02.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесет и шести януари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                         

          при участието на секретаря  Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5846/2020  г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл.от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от Б.Е.К. *** против Наказателно постановление №20-1030-005094 от 12.06.2020 г., издадено от Началник група към ОД на МВР Пловдив, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.140, ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на основание чл.175, ал.3 пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца, както и за нарушение на чл.137А, ал.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.4 т.7 пр.1 от ЗДвП е наложено администартивно наказание „глоба” в размер на 50 лв., също и на основание Наредба №Iз-2539 на МВР са отнети общо 16 точки.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, изпраща представител адв.М.К. ***  с приложено към жалбата пълномощно, която поддържа жалбата по направените в нея оплаквания.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител. Постъпило е писмено сатонвище, според което обжалваното наказателно постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Жалбата е допустима – подадена е от лице, което има право на обжалване, в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното :

На 24.05.2020 г. около 16:40 ч. полицейските служители  С.С.П. и И.В.П. установили жалбоподателя да управлява т.а. Форд Транзит с рег.№ ***, собственост на Д.С. от ***, което МПС не било регистрирано по надлежния ред, било със служебно прекратена регистрация. При проверката било установено също, че водачът не използва обезопасителен колан, с който е оборудван автомобилът.

Така описаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните по делото устни и писмени доказателства – показания на св. С.С.П. и И.В.П..

Пред съда двамата свидетели потвърдиха направените от тях констатации. Обстоятелството, че същите заявиха, че не си спомнят подробности относно извършената проверка, не внася съмнение в обективността на техните показания предвид изминалия период от време. Показанията на разпитаните свидетели относно констатациите в акта се намират в съответствие с приложеното към административнонаказателната преписка копие на справка за регистрация на управляваното от жалбоподателя МПС. От посочената справка се установява, че е налице прекратяване на регистрацията на посоченото в акта МПС по чл.143, ал.10 от ЗДвП след уведомяване от страна на Гаранционен  фонд за липса на сключена застраховка Гражданска отговорност. За прекратяване на регистрацията на МПС собственикът също е бил уведомен. Обстоятелството, че собственикът на МПС е уведомен за прекратената регистрация на МПС не се опорва и от самия жалбоподател.

Така от събраните по делото устни и писмени доказателства безспорно се установява, че МПС е било собственост на трето лице. Установява се и че посоченото МПС е било с прекратена регистрация, както и че собственикът му е знаел за прекратяването на регистрацията. След като собственикът е знаел, че автомобилът е с прекратена регистрация, то същият не е следвало въобще да предоставя на трето лице управлението на МПС, а в случай че го е предоставил на едно трето лице то е следвало да го уведоми за това. Ползвателят на МПС е следвало на свой ред да се информира от собственика на МПС, респ. от съоветните държавни органи. Прекратяването на регистрацията на МПС е обстоятелство, което се знае не само от собстевника, то представлява информация, която се съдържа в съответните регистри. Също така не може да се възприеме като основание, което изключва знанието за прекратена регистрация и това, че МПС в деня на управлението е било с регистрационни табели , тъй като прекратяването на регистрацията не води автоматично до отнемане /сваляне/ на регисрационните табели. Да се толерира подобно незаконосъобразно поведение от едно трето лице, означава да се предоставя възможност за незаконосъобразно управление на МПС с прекратена регистрация от всяко трето лице, което на практика представлява заобикаляне на закона.

Не на последно място следва да  се отбележи, че доказателства, опровергаващи направените в съставения акт констатации, не бяха представени от жалбоподателя пред настоящата инстанция, въпреки съществуващата възможност за това по време на две съдебни заседания. Съгласно чл.189, ал. 2 от ЗДвП редовно съставените актове имат доказателствена сила до доказване на противното.

При наличие на обективно и правилна установена фактимеска обстановка правилно жалбоподателят е бил санкциниран за неспазване на разпоредбата на  чл.140, ал.1 от Закона за движение по пътищата, както и  на чл.137А, ал.1 от ЗДвП. Налице е правилно приложение на материалния закон и на съответните на нарушенията санкционни разпоредби.

Нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП е формално и за осъществяването му не е необходимо настъпването на вредоносни последици, такива не се предвиждат в състава му. Същите са изводите на съда и досежно другото нарушение по 137А, ал.1 от ЗДвП за управление на МПС без поставен обезопасителен колан. Съгласно чл.175, ал.3 пр.1 от ЗДвП наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. Така наложеното на жалбоподателя наказание  е в минимален размер, поради което и съдът приема, че същото е в съответствие с изискванията на чл.27 от ЗАНН. Наказанието за нарушението по чл.137А от ЗДвП е във фиксиран от  закона размер съгласно чл.183, ал.4 т.7 пр.1 от ЗДвП, поради което  наказателното постановление в тази част също не подлежи на ревизиране.

Правилно и в съотвествие с Наредба №Iз-2539 от 17.12.2012 г.   на жалбоподателя са отнети съответните контролни точки. Съгласно чл. 6,ал.1 т. 5 от посочената наредба за управление на моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер (чл. 175, ал. 3 ЗДвП) се отнемат 10 контролни точки, а съгласно т.10 от същата наредба- 6 контролни точки.

При проверка относно спазване процесуалните изисквания за съставяне на АУАН и на НП съдът не констатира допуснати процесуални нарушения. Нарушенията са описани по ясен начин, даващ въможност на нарушителя да разбере в какво се състоят и да организира защитата си, което право жалбоподателят е реализирал в пълен обем. Спазени са сроковете по чл.34 от ЗАНН за съставянето на АУАН и за издаване на наказателното постановление. Налице е и съответната материална компетентност на издателите на тези актове предвид приложената към преписката Заповед № 8121з-825/19.07.2019 г.

Поради изложеното съдът намира, че наказателното постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Ето защо съдът

 

РЕШИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №20-1030-005094 от 12.06.2020 г., издадено от Началник група към ОД на МВР Пловдив, с което на Б.Е.К. *** за нарушение на чл.140, ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на основание чл.175, ал.3 пр.1 от ЗДвП, ЕГН ********** е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца, както и за нарушение на чл.137А, ал.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.4 т.7 пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лв., също и на основание Наредба №Iз-2539 на МВР са отнети общо 16 точки.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

                                    Районен съдия : ………………………………

 

Вярно с оригинала! МК