Решение по дело №6537/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261458
Дата: 24 ноември 2020 г. (в сила от 27 ноември 2020 г.)
Съдия: Любка Емилова Голакова
Дело: 20201100506537
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.  София, ........2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, I ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 24-ти състав, в закрито заседание на двадесет и четвърти ноември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖАНА ЖЕЛЯЗКОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБКА ГОЛАКОВА                                                                                         

                                                                                  ДЕСИСЛАВА ЯНЕВА

 

като разгледа ч.гр.д.№ 6 537 по описа за 2020 година, докладвано от съдия Любка Голакова и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 435, ал. 2 от ГПК.                       

Подадена е жалба с вх. № 65 845/07.07.2020г. от длъжника „В.Б.“ АД срещу постановление от 22.06.2020г. постановено по изпълнителното дело №20208510400871, с което е отказано на основание чл. 433, ал. 1, т. 1 ГПК да бъде прекратено изпълнителното производството.

Жалбоподателят - „В.Б.“ АД посочва, че преди връчване на поканата за доброволно изпълнение по изпълнителното производство е изпратил паричен превод чрез „Български пощи“ ЕАД на посочения в търговския регистър адрес на „Ф.1“ ООД за сумата от 300 лв., който не е потърсен и получен от дружеството взискател. Заявява, че на същия адрес е изпратено писмо, с което уведомява за изпратения паричен превод, но същото е върнато, с отбелязване, че „получателят се е преместил на друг адрес“. Посочва, че с това са положени усилия да заплати задължението си, въпреки нежеланието от страна на „Ф.1“ ООД да получи дължимото му се плащане. Моли съдът да отмени обжалваното разпореждане и прекрати производството по изпълнението, тъй като счита че е налице хипотезата на чл. 433, ал. 1, т. 1, предл. 2 от ГПК, като възложи в тежест на взискателя разноските по изпълнението. Претендира направените в настоящото производство разноски.

Взискателят – „Ф.1“ ООД, редовно уведомен на 03.07.2020г. /страница 73/ в срока по чл. 436, ал. 3 от ГПК, не изразява становище.

В мотивите си по чл. 436, ал. 3 ГПК съдебният изпълнител заявява становище за неоснователност на частната жалба.  

Софийски градски съд, след като разгледа обжалваният акт, обсъди изтъкнатите в частната жалба доводите и се запозна с материалите по делото, приема следното:

         Изпълнително дело №20208510400871 е образувано по молба от 08.06.2020г. на „Ф.1“ ООД, чрез адв. Д.А.и въз основа на изпълнителен лист от 15.05.2020г., издаден по гр. дело №53 938/2017 год. по описа на СРС, 144 състав, съгласно който „В.Б.“ АД е осъдено да заплати на „Ф.1“ ООД сумата от 300 лева, представляваща разноски за платено възнаграждение за адвокат по договор за правна защита и съдействие от 22.06.2017г. С молбата за образуване на изпълнителното дело е представен препис от договор за правна защита и съдействие от 06.06.2020 г., съгласно който взискателят е възложил на адв. Д.А.представителство по изпълнително дело, при уговорено и заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 230 лв. В самият договор е отбелязано, че адвокатското възнаграждение е заплатено в брой.

         До длъжника по изпълнението е изпратена покана за доброволно изпълнение, връчена на  09.06.2020г.  /стр. 6 от изпълнителното дело/. В нея е посочено, че общият размер на задължението по изпълнителното дело е 659, 60 лв., от които: 300 лв. – присъдени разноски, 230 лв. – адвокатско възнаграждение и 129, 60 лв. – такси по ТТР към ЗЧСИ.

На 22.06.2020г. длъжникът по изпълнителното дело е подал възражение срещу определения размер на разноските по изпълнителното дело за адвокатско възнаграждение. Представил е платежно нареждане за заплатени по сметка на съдебния изпълнител определената по изпълнителния лист сума в размер на 300 лева, като е заявил, че разноски по изпълнението не дължи, тъй като не е дал повод за образуване на същото. Посочва, че дружеството е направило доброволно плащане на присъдените от съда разноски за адвокатско възнаграждение, за което „Български пощи“ ЕАД е изпратило известие до „Ф.1“ ООД, а те изпратили писмо да си получат платената сума. Счита, че не е дал повод за образуване на изпълнителното дело и не дължи разноски. Поискано е изпълнителното дело да бъде прекратено. Към възражението е приложен служебен бон от „Български пощи” ЕАД за паричен превод с подател – „В.Б.” АД и получател – „Ф.1” ООД за сумата от 300 лв. и дата – 23.03.2020г. Адресът, на който е изпратен пощенския превод съвпада с посочения като седалище на взискателя в молбата му за образуване на изпълнителното дело.  

С обжалваното постановление от 22.06.2020г. съдебният изпълнител е намалил размера на дълга по отношение на адвокатското възнаграждение от 230 лева на 110 лева, както и таксите от Тарифата към ЗЧСИ от 129.60 лева на 115, 20 лева, като е отказал да прекрати изпълнителното производство, поради липса на правно основание.

На 23.06.2020г. е връчено съобщение за постановения отказ от съдебния изпълнител на длъжника.

         При така установената фактическа обстановка настоящият съдебен състав формира следните правни изводи:

Подадената жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена в двуседмичния срок по чл. 436, ал. 1 ГПК от процесуално легитимирано лице и срещу подлежащ на обжалване акт на съдебния изпълнител.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 433, ал.1, т. 1 ГПК изпълнителното производство се прекратява с постановление, когато длъжникът представи разписка от взискателя, надлежно заверена, или квитанция от пощенската станция, или писмо от банката, от които се вижда, че сумата по изпълнителния лист е платена или внесена за взискателя преди образуване на изпълнителното производство.     

В конкретния случай, видно от данните, съдържащи се в изпратеното на СГС по компетентност копие от изпълнително дело, длъжникът по изпълнението преди образуване на изпълнителното дело е направил опит да заплати дължимите суми на взискателя преди издаване на изпълнителния лист.  Изпратената сума, чрез „Български пощи“ ЕАД обаче не е достигнала до дружеството взискател, като това изрично се признава и от самия жалбоподател, който посочва, че същата е върната на дружеството. Именно това е и причината в срока за доброволно изпълнение същият да извърши паричен превод вече по сметка на съдебния изпълнител на същата тази сума от 300 лв. При тези факти следва извода, че действително длъжникът е направил опит да погаси задължението си преди образуване на изпълнителното дело, но реално такова не е настъпило. Не е налице посочената от жалбоподателя хипотеза – неоказване съдействие на кредитора, тъй като в случай, че длъжникът следва да предаде нещо на кредитора начина, по който той може да направи това е регламентиран в чл. 97, ал. 1 от ЗЗД – чрез предаване за пазене в банка или в съда по мястото на изпълнение. Съгласно чл. 97, ал. 3 от ЗЗДПредаването за пазене не произвежда действие, ако длъжникът изтегли вложеното, преди да е прието от кредитора”. Именно това е приложимата разпорежда в разглежданата хипотеза, тъй като преди взискателят да е получил преведената с паричен превод сума, тъй като същият не е бил открит на посочения адрес, същата е върната при длъжника преди образуване на изпълнителното производство. С оглед на изложените мотиви настоящият съдебен състав приема, че правилно съдебният изпълнител е отказал производството по изпълнението да бъде прекратено, тъй като от представените към възражението на длъжника документи не се установява хипотезата на чл. 433, ал. 1, т. 1 от ГПК. Дори и граматическото тълкуване на правния текст води до същият извод, че сумата следва да е внесена по сметка на взискателя преди образуване на изпълнителното дело, тоест същият да може да се ползва от нея и плащането на задължението да бъде извършено извън образуваното изпълнително дело. В конкретния случай такава възможност липсва, тъй като и жалбоподателят признава, че сумата по записа му е върната обратно като непотърсена.

Настоящият съдебен състав счита, че направеното от жалбоподателя възражение, че не дължи определените от съдебния изпълнител разноски, е неоснователно по следните съображения. Отговорността за разноски е уредена в общата част на ГПК, като в чл. 79 ГПК е посочено от кого се понася тази отговорност в изпълнителното производство. Съгласно чл. 79, ал.1, т. 1 ГПК разноските по изпълнението са за сметка на длъжника, освен в случаите, когато делото се прекрати съгласно чл. 433, освен поради плащане, направено след започване на изпълнителното производство. Доколкото по-горе в мотивите е прието, че в разглеждания случай не е налице основание за прекратяване на изпълнителното производство на основание чл. 433, ал. 1, т. 1 от ГПК, то следователно липсва и основание за възлагане на разноските в изпълнителното производство в тежест на взискателя. Жалбоподателят не оспорва, че не е заплатил определените в съденото изпълнение разноски, поради което и изпълнителното дело не може да бъде прекратено. 

Предвид изложените мотиви настоящият съдебен състав приема, че обжалваният акт е правилен и законосъобразен, поради което подадената жалба следва да бъде оставена без уважение.

 Относно направените разноски

Длъжникът е претендирал присъждане на разноски за настоящото производство в размер на 273 лв., от които 200 лева – адвокатско възнаграждение, 25 лева заплатена държавна такса и 48 лева – такси по т. 5 и т. 8 от Тарифата към ЗЧСИ. Предвид изхода на спора, настоящият съдебен състав приема, че на жалбоподателя не се следват разноски.

С тези мотиви съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба с вх. № 65 845/07.07.2020г. подадена от длъжника „В.Б.“ АД срещу постановление от 22.06.2020г. постановено по изпълнителното дело №20208510400871, с което е отказано на основание чл. 433, ал. 1, т. 1 ГПК да бъде прекратено производството.

Решението не подлежи на обжалване.

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ:1.                     2.