Решение по дело №1024/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1026
Дата: 15 август 2022 г.
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20227040701024
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 юни 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 1026                         дата   15 август 2022г.                   град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас,   ІХ-ти състав,

в публично заседание на 28 юли 2022г.,  в следния състав:

 

                                                                                 Съдия:  ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА                                        

Секретар: Илияна Георгиева

Прокурор: …………………...…

 

разгледа адм. дело № 1024 по описа за 2022г.

и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК, във вр. с чл.172, ал.5 от ЗДвП.

            Съдът е сезиран с жалба, подадена от Н.К.А. *** против Заповед № 22-0320-000131/20.06.2022г., издадена от полицейски инспектор в сектор Пътна полиция в ОД на МВР Бургас, РУ Поморие за налагане на принудителна административна мярка, с която, на основание чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП, по отношение на жалбоподателя е приложена ПАМ – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 190 дни, като са отнети два броя регистрационни табели с № А 5021 ВА.

            Жалбоподателят оспорва издадената заповед за прилагане на ПАМ като възразява, че материалният закон е приложен неправилно, както и са допуснати съществени процесуални нарушения, в частност - наличие на пропуски в диспозитивната част на заповедта, която не посочва номера на автомобила, неговата марка, както и датата на нарушението. Също така възразява, че заповедта е немотивирана, като не се посочва защо спрямо него се прилага мярката, след като той не е бил и не са били събрани доказателства, че съзнателно е предоставил автомобила за управление от неправоспособно лице – неговия син. Счита, че след като управлението е станало без негово знание и съгласие, то не следва да бъде прилагана принудителна мярка поради липса на негово виновно поведение.  Иска се отмяна на издадената заповед. 

            В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от пълномощник, който поддържа жалбата на сочените в нея основания, както и ангажира допълнителни доказателства.

            Ответникът – полицейски инспектор в сектор Пътна полиция в ОД на МВР Бургас, Районно управление Поморие, наложил принудителната административна мярка, не се явява и не изпраща представител.

            Жалбата е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна – адресат на административния акт и депозирана в предвидения от закона срок.

Разгледана по същество е неоснователна.

Данните от административната преписка сочат, че при извършена проверка на 19.06.2022г., в 15,30ч., в с.Горица, общ.Поморие, на ул. „Св.Св.Кирил и Методий“, до дом № 22, с посока на движение към ул. „Лазар Маджаров“, от контролни органи на ОД на МВР Бургас РУ Поморие, е установено лицето С.Н.А. да управлява МПС – лек автомобил Фолксваген Венто с рег. № А5021ВА. При извършената служебна справка е било установено, че водачът не е правоспособен, не притежава СУМПС, както и че автомобилът е собственост на жалбоподателя Н.К.А.. За нарушението е съставен АУАН с бланков № 641530, в който водачът не е вписал възражения.

Въз основа на данните от съставения АУАН, полицейски инспектор в сектор Пътна полиция в ОД на МВР Бургас, РУ Поморие, издал против жалбоподателя процесната Заповед № 22-0320-000131/20.06.2022г. за прилагане на принудителна административна мярка, с която, на основание чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП е прекратена регистрацията на пътното превозно средство за срок от 190 месеца, като са отнети два броя регистрационни табели с № А 5021 ВА.

Заповедта е законосъобразна.

Съгласно разпоредбата на чл.171, т.2а от ЗДвП За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: ………… 2а. прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство: а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година;

След като за водача на автомобила С. А. е било установено, че той е неправоспособен, в този случай е налице хипотезата на първото предложение на правната норма. Съобразно законовата регламентация по прилагане на процесната ПАМ административният орган действа в условията на обвързана компетентност и и при констатиране на факта на управление на МПС от неправоспособен водач той е длъжен да приложи принудителната мярка, поради което с издаването на процесната заповед материалният закон е правилно приложен.

Не е налице спор по делото, че жалбоподателят Н.А. (баща на водача) е собственик на превозното средство, на което е прекратена регистрацията, поради което правилно същият е определен като адресат на заповедта, тъй като законът изрично разширява приложното поле на мярката не само по отношение на водача, но и по отношение на собственика, когато той не е водач. Неоснователно съдът счете възражението, че след като той не е предоставил МПС за управление и то се е осъществило без неговото знание и съгласие, то не следва мярката да се прилага спрямо него поради липса на вина. В тази връзка бяха ангажирани свидетелски показания, които да установят липсата на знание и съгласие на жалбоподателя за управлението на МПС от неговия син – неправоспособен водач. Съдът не взема предвид тези показания, тъй като при прилагането на мярка като процесната Законът за движението по пътищата не поставя условие да е налице знание у собственика на МПС, за да се приложи спрямо него мярката. Ирелевантно за прилагане на процесната ПАМ е поведението на собственика - дали същият е знаел, предоставил, преотстъпил, разрешил, допуснал и т.н управлението на собственото му МПС на установения неправоспособен водач, респ. дали е знаел или не дали водачът притежава СУМПС. Незнанието на собственика е без правно значение, тъй като отговорността му е обективна и се поражда единствено в резултат на връзката му с вещта – правото на собственост на управлявания автомобил. Неоснователно е възражението за незаконосъобразност на заповедта поради непосочване в диспозитивната й част на марката и номера на автомобила. Действително те не са посочени, но са видни от мотивите, а по отношение на регистрационния номер той е видим от посочените отнети регистрационни табели. Липсата на дата, в каквато насока са друга част от възраженията, също не опорочава заповедта на това самостоятелно основание, тъй като за разлика от административнонаказателното производство, в настоящото административно производство по издаване на административен акт липсата на посочване на датата на констатираното управление не е съществено процесуално нарушение, респ. не е основание за отмяна. Нарушението би било съществено ако, ако не беше допуснато, би се достигнало до друг правен резултат – посочването или не на дата, не води до друг правен резултат.  

В процеса на цялостния съдебен контрол за законосъобразност не се констатираха отменителни основания по смисъла на чл.146 от АПК – процесната заповед е издадена от компетентен орган, в предвидената от закона форма, при липса на съществени процесуални нарушения, при наличието на релевантните фактически основания, които обосновават правилното приложение на материалния закон и е съобразена с целта на Закона за движението по пътищата да се преустанови управлението на МПС от неправоспособен водач.

Жалбата, като неоснователна, следва да се отхвърли, поради което и на основание чл. 172, ал.2, предл. последно от АПК и чл.172, ал.5 от ЗДвП, Бургаският административен съд,

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Н.К.А. *** против Заповед № 22-0320-000131/20.06.2022г., издадена от полицейски инспектор в сектор Пътна полиция в ОД на МВР Бургас, РУ Поморие, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

Решението не подлежи на обжалване. 

 

 

                                                   СЪДИЯ: