Решение по дело №3219/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261991
Дата: 22 декември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Анелия Здравкова Маркова
Дело: 20191100503219
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                        Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

                                          гр.София, 22.12.2020  г.

 

    В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение,  ІІ-В въззивен състав

в публичното заседание на двадесет и пети ноември

през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕЛИЯ МАРКОВА

                                            ЧЛЕНОВЕ: ПЕПА МАРИНОВА-ТОНЕВА

                                               Мл.с-я   ИВЕЛИНА СИМЕОНОВА

 

при секретаря  МАРИАНА РУЖИНА

и прокурора                                                                     сложи за разглеждане    

докладваното от съдия Маркова в.гр.д.№ 3219 по описа за 2019 г. , за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.258 –чл.273 ГПК /въззивно обжалване/.

Подадена е въззивна жалба от З. „Б.И.“ АД, ищец пред СРС, срещу решение № 501837 от 05.10.2018 г., постановено от СРС,  Трето ГО, 151 състав по гр.д.№ 86981 по описа за 2017 г., с което претенцията му по чл.213,ал.1  КЗ, отм., съединена с такава по чл.86, ал.1 ЗЗД,  е отхвърлена като недоказана и от тук като неоснователна.

Излагат се доводи за допуснати процесуални нарушения при допускането, събирането и обсъждането на доказателствата. Твърди се и неправилно разпределяне на доказателствената тежест между страните; счита, че доказването на вина било в тежест на ответника. Освен това били налице предпоставките за постановяване на неприсъствено решение.

Иска се обжалваното решение да бъде отменено и вместо това постановено друго, с което претенциите му да бъдат уважени. Претендира разноски.

Не е постъпил отговор от  С.С.А., ответник пред СРС.

         Въззивната жалба е допустима:

Решението е връчено на въззивника на 19.10.2018 г и е обжалвано в срок на 02.11.2018 г.

  Налице е правен интерес на въззивника за обжалване на решението на СРС.

По основателността на въззивната жалба:

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо.

За да отхвърли така предявения иск, СРС, 151 с-в е приел, че ищецът не е доказал механизма на ПТП, тъй като данни за същия се съдържали само в протокола за ПТП, който в тази му част не представлявал официален свидетелстващ документ по смисъла на чл.179 ГПК. По отношение на свидетелските показания е посочено,че депозит за разпит на свидетеля не бил внесен, а искането на ищеца за допускане на съдебно-автотехническа експертиза било отхвърлено като СРС е препратил към мотивите си в определението от 03.10.2018 г.

По доводите във въззивната жалба:

Въззивната инстанция като взе предвид доказателствените искания по исковата молба, разпределянето на доказателствената тежест с доклада по чл.140 ГПК и като съобрази, че с доклада СРС е заявил, че по искането за допускане на САТЕ ще се произнесе в първото по делото публично съдебно заседание, а в последното е приел, че механизма на ПТП е установен и затова не е допуснал поисканите съдебни експертизи, с определението си по чл.267 ГПК от 18.02.2020 г. е намерил, че са налице предпоставките на чл.266, ал.3 ГПК. Това е така, защото с обжалваното решение именно заради неангажиране на доказателства от страна на ищеца, претенцията му е била приета за недоказана. Затова беше допусната, изслушана и приета по делото САТЕ със задачи по исковата молба. Тъй като не е оспорено плащането на застрахователното обезщетение, въззивната инстанция счете, че не се налага допускане на поисканата с исковата молба СИЕ /а и такова искане пред въззивната инстанция не беше направено от нито една от страните/.

По съществото на спора:

Относно иска по чл. 213, ал. 1 от КЗ, отм.:

    Съгласно чл. 213, ал. 1, изр. 1 КЗ, отм., с плащането на застрахователното обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата – до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне.

      Видно от съдържанието на делото по което е постановено обжалваното решение, от ответникът не е бил подаден отговор по исковата молба в срока по чл.140 ГПК.

      Следователно, нито една от предпоставките на чл.213, ал.1 КЗ, отм. не е била спорно по делото.

      Решението е неправилно:

В настоящия случай посочените в чл.213, ал.1 КЗ, отм. предпоставки са налице: установено е по делото, че на 19. 04.2013 г. по време на действието на сключения между ищеца и застрахования, договор за застраховка “Каско” на МПС „Тойота Ярис“, рег. № ********е настъпило предвидено в него застрахователно събитие, в резултат на което на застрахованото МПС са били нанесени вреди, а ищецът е изплатил застрахователно обезщетение.

От заключението на допуснатата, изслушана и приета от въззивната инстанция САТЕ се установява, че на прав участък от пътя с двупосочно многоредово движение с по две ленти на движение в едно направление и интензивно движение в колона, водачът на лек автомобил „Алфа Ромео“, рег. № ********поради неспазване на дистанция с движещия се пред него лек автомобил марка „Рено Клио“ при намаляване на скоростта на движението пред светофарна уредба, удря лек автомобил марка „Рено Клио“ в задната част, който от удара отскача напред и удря с предна част намиращия се пред него лек автомобил „Тойота Ярис“ в задна част. Видно от отговора на вещото лице, т.2 описаните увредени части са в зоната на удара на автомобила, застрахован при ищеца, в задна част и нанесените щети по лекия автомобил са в следствие от реализираното ПТП на 19. 04.2013 г., т.е. налице е причинно-следствена връзка.

Само за пълнота на изложението ще посочим, че от представената от СДВР, „Пътна полиция“ служебна бележка от 05.12.2013 г./л.28 по делото пред СРС/ се установява, че на водача на лекия автомобил марка „Алфа Ромео“ – С.С.А. е издадено НП АС 598/14.05.2013 г. на основание чл.183, ал.1,т.1,предл.1 от ЗДвП, което е връчено на 01.08.2013 г. и същото е влязло в сила.

Установява се по делото, че ответника не е бил сключил застраховка „Гражданска отговорност“ към момента на ПТП.

С оглед събраните и пред настоящата инстанция доказателства, по делото са установени и предпоставките за ангажиране отговорността на прекия причинител на вредите по чл. 45 ЗЗД - деяние, вреда и причинната връзка между тях.

Противоправно поведение на водача на застрахования автомобил се предполага до доказване на противното, съобразно презумцията на чл. 45, ал. 2 ЗЗД. Обратно доказване не е проведено от ответника в процеса.

Правото на застрахователя да встъпи във всички права, които застрахованият има срещу третото лице е суброгационно право. Основанието на регресния - суброгационен иск не е в застрахователното правоотношение, а в юридическия факт на изплащане на застрахователно обезщетение на правоимащото лице, по силата на застраховката и установеното в закона законоустановеното право на регрес.

      Обхватът на суброгационното право зависи от размера на застрахователното обезщетение, което застрахователят е платил на застрахования.

       С оглед заключението на САТЕ, размерът на щетите е 2 751,89 лв., определен по средни пазарни цени. Щетата е ликвидирана от застрахователя съобразно цената на извършените авто-ремонтни дейности по фактура № …16879 от 26.07.2013 г./л.20 по делото пред СРС/.

От представения с ИМ платежен документ, л.31 по делото пред СРС, се установява, че на застрахования е заплатена сумата в размер на 1895,04 лв./виж и описа на л.37 по делото пред СРС/. Плащането е извършено на 03.06.2013 г.

Ищецът претендира сумата в размер на 1910,04 лв., която включва и 15 лв. ликвидационни разноски /1 895,04 лв. + 15 лв./.

Въззивната инстанция приема, че се дължи и сумата за обичайни разноски в размер на 15 лв., поради което искът е основателен до пълния предявен размер, ведно с претендираната законна лихва от подаване на исковата молба до окончателното изплащане.

Поради несъвпадане на крайните изводи на двете инстанции, обжалваното решение на СРС ще следва да се  отмени и вместо това въззивната инстанция ще постанови друго, с което претенцията по чл.213, ал.1 КЗ ще бъде уважена.

По иска по чл.86, ал.1 ЗЗД:

Ищецът претендира сумата в размер на 578,53 лв., представляваща лихва за забава от 04.12.2014 г., която определя като дата на падежа за плащане до датата на завеждане на иска – 04.12.2017 г.

При забава на изпълнението на парично задължение на общо основание длъжникът дължи обезщетение на кредитора в размер на законната лихва върху неизпълненото задължение от деня на забавата - чл. 86, ал. 1 от ЗЗД. В случаите, когато задължението не е обвързано с уговорка за срок на изпълнение, длъжникът изпада в забава и дължи обезщетение по чл. 86, ал. 1 от ЗЗ. от момента на поканата за плащане, съгл асно чл. 84, ал. 2 от ЗЗД.

По делото е представена регресна покана, отправена до ответника /л.33 пред СРС/. Същата е с датата на съставяне 22.01.2014 г., но липсват данни да е получена от своя адресат.

В тази си част обжалваното решение се явява правилно макар и по други причини поради което ще следва да бъде потвърдено.

      По разноските:

      Пред първата съдебна инстанция:

      С оглед изхода на спора на ищеца се следват разноски за претенцията по чл.213, ал.1 КЗ, отм., която беше приета за основателна или такива в размер на 366,46 лв.

      Ответникът не е претендирал разноски, а и не е сторил такива поради което съдът не му присъжда.

      Пред въззивната инстанция:

      При този изход на спора на въззивника разноски се следват в размер на 221,69 лв.

      Въззиваемият не претендира разноски; такива не са сторени поради което не му се присъждат.

                     Водим от горното, Софийският градски съд,

 

                                          Р Е Ш И:

 

      ОТМЕНЯ решение № 501837 от 05.10.2018 г., постановено от СРС,  Трето ГО, 151 състав по гр.д.№ 86981 по описа за 2017 г., в частта в която искът по чл.213,ал.1  КЗ, отм., предявен от З. „Б.И.“ АД, ЕИК********, срещу С.С.А., ЕГН **********, е отхвърлен като неоснователен.

      И вместо това

                                  ПОСТАНОВЯВА:

 

      ОСЪЖДА С.С.А., ЕГН **********,***, ДА ЗАПЛАТИ на З. „Б.И.“ АД, ЕИК********, съдебен адрес: ***, на основание чл.213,ал.1  КЗ, отм.,  сумата в размер на 1910, 04 лв. , от които сумата 1 895,04 лв., представляваща заплатено от ищеца на застрахования при него по застраховка „Автокаско“, лек автомобил марка „Тойота Ярис“, рег.№ ** ********по застрахователна полица № А 1213522929010143266, обезщетение вследствие на ПТП реализирано на 19.04.2013 г. по заведена щета № 13010001012386 и 15 лв. ликвидационни разноски, ведно със законната лихва, считано от 12.12.2017 г. до окончателното плащане.

 

         ПОТВЪРЖДАВА решение   № 501837 от 05.10.2018 г., постановено от СРС,  Трето ГО, 151 състав по гр.д.№ 86981 по описа за 2017 г., в частта в която искът по чл.86, ал.1 ЗЗД, предявен от З. „Б.И.“ АД, ЕИК********, срещу С.С.А., ЕГН **********, е отхвърлен като неоснователен.

        

ОСЪЖДА С.С.А., ЕГН **********,***, да заплати на З. „Б.И.“ АД, ЕИК********, съдебен адрес: ***, сумата в размер на 366,46 лв.- разноски пред първата съдебна инстанция.

 

ОСЪЖДА С.С.А., ЕГН **********,***, да заплати на З. „Б.И.“ АД, ЕИК********, съдебен адрес: ***, сумата в размер на  221,69 лв.- разноски пред въззивната инстанция.

 

      Решението е окончателно и не подлежи на обжалване, арг. от чл.280, ал.3 ГПК.

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: