Определение по дело №252/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260873
Дата: 10 февруари 2021 г. (в сила от 14 април 2021 г.)
Съдия: Елена Тодорова Радева
Дело: 20211100900252
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О      П      Р        Е        Д       Е        Л       Е        Н        И         Е

Гр.София, 10 февруари 2021 година

 

Софийски градски съд, ТО, 6-6 състав, в закрито заседание на десети февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                                СЪДИЯ: ЕЛЕНА РАДЕВА

след като изслуша докладваното от съдията Радева т.д.№252 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                   Производство по чл.130 ГПК.

                   В СГС е постъпила искова молба с вх.№276736/09.02.2021 година, подадена от М.К.Б. и И.К.Б., обективираща отрицателни установителни искове по чл.29, ал.1, предл.1 ЗТРРЮЛНЦ, а именно съдът след като съобрази изложеното в исковата молба, да признание за установено по отношение на ответниците ТРРЮЛНЦ, „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК ***** и „О.А.“ООД, ЕИК *****, че извършеното вписване/ обявяване по партидата на ответника „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК *****, въз основа на заявление, образец Г1, вх.№20210124224251, предложение на миноритарните акционери по чл.223а, ал.1 и 2 ТЗ-списък на въпроси за включване в дневния ред на ОСА и предложенията за решения по тях от ОСА на това дружество, свикано за 15.02.2021 година от 11,00часа, са нищожни, поради това, че липсва решение на ОСС на „О.А.“ООД, ЕИК *****, съобразно чл.21.1М от действащия дружествен договор.

                   В исковата молба е поискано и налагане на обезпечителни мерки, а именно: 1/ да се забрани на А.К.Б.да гласува от името и за сметка на „О.А.“ООД, ЕИК *****, който е управител на това дружество, за отказ от права по чл.194 ТЗ в полза на „С.С.“ ЕООД, ЕИК *****, представлявано от същото лице, на насроченото за 15.02.2021 година ОСА на „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК *****;  2/.да се укаже на ТРРЮЛНЦ да не извършва вписвания по партидата на „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК ***** за увеличаване на капитала на дружеството или на други взети решения от ОСА на 15.02021 година;  3/.налагане на запор върху дружествените дялове на „О.А.“ООД, ЕИК *****, евентуално само върху дружествените дялове, притежавани от А.К.Б.; 4/.налагане на запор върху търговското предприятие „О.А.“ООД, ЕИК *****; 5/.спиране на изпълнение на решенията на ОСС на „О.А.“ООД, ЕИК ***** и спиране на участията и гласуванията на управителя на „О.А.“ООД, ЕИК *****, в „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК *****.

                   В исковата молба се излагат твърдения, че ищците имат качество на съдружници в ТД „О.А.“ООД, ЕИК *****, управлявано и представлявано от А.К.Б., което дружество, от своя страна,  има качество на акционер в „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК *****. Твърди се, че А.К.Б., като управител на „О.А.“ООД, ЕИК *****, в противоречие с чл.20.1 М от дружествения договор, който предвижда, че е в изключително компетентност на ОСС да взема решения за откриване и закриване на клонове и за участие в други дружества, за прекратяване на участие в други дружества, за разпореждане с участие в други дружества, е действал против тази норма. Еднолично е взел решение, с което е допълнил списъка на дневния ред на свиканото за 15.02.2021 година ОСА на „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК *****, в резултат на които предложения за решения от ОСА ще се намали участието на „О.А.“ООД, ЕИК ***** в капитала на това дружество, след увеличаване стойността на същия а оттам ищците, като съдружници (идентифицирали се като кредитори на дружеството) в това дружество ще претърпят вреди.

                   По претенцията насочена срещу „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК *****.

                   Исковете са недопустими и това е така, тъй като за ищците не съществува правен интерес от предявяването им.

                       Заявеният от тях интерес е чисто икономически, но не представлява защитим правен интерес от предявяване на отрицателните установителни искове. Действително, ако се вземат решения, с които акционерът „О.А.“ООД, ЕИК *****, се откаже от преимущественото си право по чл.194 ТЗ, това ще доведе до намаляване на неговото участие в капитала на „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК *****, след евентуалното увеличаване на неговата стойност. Този факт ще рефлектира върху членствените права на дружеството – акционер, имуществени и неимуществени, но няма да се отрази върху членствените права на ищците, които притежават въз основа на качеството си на съдружници в „О.А.“ООД, ЕИК *****.

                   Правният интерес при установителните искове не е задължително свързан само и единствено с наличието на спор между страните. Налице е интерес от предявяването им и когато ищецът може да черпи изгодни за себе си правни последици от установяването наличието или липсата на даден факт. Правният интерес е обусловен от установяване на целения с предявения иск резултат, който при положително решение би рефлектирал върху правната сфера на ищеца. За да съществува интерес, следва да се установи смущаване на нормалното упражняване на правата на ищеца.

                   В настоящия случай не се твърди и не може да бъде изведено наличие на правен интерес за ищците, тъй като не се установява от заявените за вписване/обявяване на въпроси, с които се допълва дневния ред на ОСА, насрочено за 15.02.2021 година да доведе до смущаване на нормалното упражняване на членствените права на ищците в дружеството – акционер.

                   Съдебната практика трайно приема, че наличието на икономически интерес не води по необходимост до идентификация на правен интерес и в този смисъл са постановените определения от САС, а именно: определение №680/24.02.2017г. по ч.гр.д.№8714/2017г. по описа на САС, 9-ти състав; определение №524/10.02.2017г. по ч.гр.д.№5686/2016г. по описа на САС, 13-ти състав, недопуснато до касационно обжалване с определение №430/08.08.2017г. по ч.т.д.№1133/2017г. по описа на ВКС, Т.К. Първо т.о.

                   Ето защо съдът намира, че исковете по чл.29 ЗТРРЮЛНЦ, насочени срещу този ответник се явяват недопустими, тъй като наличието на правен интерес е абсолютна процесуална предпоставка със съществуването на която се свързва правото на иск, за която съдът следи служебно.

                   По исковете със същото основание, насочени срещу ТРРЮЛНЦ (всъщност Агенция по вписванията) и „О.А.“ООД, ЕИК *****.

                   Тези претенции също са недопустими, тъй като посочените правни субекти не представляват надлежна страна по тези искове.

                   Смисълът на исковете по чл.29 ЗТРРЮЛНЦ е в последиците от успешното им провеждане – заличаване на пороците на вписването, уредени с нормата на чл.30 от закона. Следователно, като ответник по отношение на който съдът следва да признае съществуване на пороци на вписването, в проявните им форми, регламентирани с нормата на ал.1 на чл.29 ЗТР, е дружеството, в чиято партида е извършено порочното вписване. Посочените по- горе правни субекти не са дружества, по чиято партида е извършено твърдяното от ищците порочно вписване/обявяване, поради което същите не са надлежна страна, а след като не са надлежна страна, исковете срещу тях са недопустими. Това е така, тъй като надлежната процесуална легитимация е абсолютна процесуална предпоставка за съществуване на правото на иска и нейната липса лишава ищците от това процесуално право.

                   Ето защо съдът приема и тези искове за недопустими.

                   По исканите обезпечителни мерки.

                   Искането за допускане на посочената обезпечителна мярка – процесуално допустимо, съгласно предоставената възможност на ищците, по предявени искове, независимо от характера на претенцията, да искат налагане на обезпечителни мерки ( арг. от нормата на чл.389 ГПК).

                   По основателността на искането.

                   За да се уважи молбата за допускане на обезпечение чл.391 ГПК сочи необходимите предпоставки за това, съществуващи  при условие на кумулативност: допустимост, вероятна основателност на претенциите и интерес от сочената обезпечителна мярка.

                   Необходимостта от налагане на обезпечителната мярка е свързана с евентуална невъзможност или затруднение за осъществяване на правата по решението.

                   Поради извод на съда за недопустимост на исковете не следва да се допускат и посочените от ищците обезпечителни мерки, които ще доведат до необосновано ограничаване на чужда правна сфера.

                   Съдът намира за необходимо изрично да отбележи и това, че тези мерки, представляват недопустима намеса във вътрешните работи на дружествата (спиране на изпълнение на решенията на ОСА на „Б.Л.Ц.С.“ АД и спиране на участията и гласуванията на управителя на „О.А.“ООД) и на държавен орган – ТТРЮЛНЦ, което искане противоречи на вменените задължения със закон на този орган. Налагане на запор върху дяловете, формиращи капитала на „О.А.“ООД, респ. на тези, които притежава А.К.Б., както и налагане на запор върху търговското предприятие на „О.А.“ООД се явяват и неподходящи и интерес/нужда от налагането им не е налице.

                   Ето защо съдът намира, че молбата за допускане на посочените обезпечителни мерки следва да се остави без уважение.

                   При изложеното съдът

 

                   О      П      Р       Е       Д       Е       Л       И :

                   ПРЕКРАТЯВА производството по т.д.№252/2021 година по описа на СГС, ТО, 6-6 състав, поради недопустимост на предявените от  М.К.Б. и И.К.Б. отрицателни установителни искове по чл.29, ал.1, предл.1 ЗТРРЮЛНЦ.

                   ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата по чл.389 ГПК, обективирана в исковата молба на М.К.Б. и И.К.Б., за налагане на следните обезпечителни мерки: 1/ да се забрани на А.К.Б.да гласува от името и за сметка на „О.А.“ООД, ЕИК *****, който е управител на това дружество, за отказ от права по чл.194 ТЗ в полза на „С.С.“ ЕООД, ЕИК *****, представлявано от същото лице, на насроченото за 15.02.2021 година ОСА на „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК *****;  2/.да се укаже на ТРРЮЛНЦ да не извършва вписвания по партидата на „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК ***** за увеличаване на капитала на дружеството или на други взети решения от ОСА на 15.02021 година;  3/.налагане на запор върху дружествените дялове на „О.А.“ООД, ЕИК *****, евентуално само върху дружествените дялове, притежавани от А.К.Б.; 4/.налагане на запор върху търговското предприятие „О.А.“ООД, ЕИК *****; 5/.спиране на изпълнение на решенията на ОСС на „О.А.“ООД, ЕИК ***** и спиране на участията и гласуванията на управителя на „О.А.“ООД, ЕИК *****, в „Б.Л.Ц.С.“ АД, ЕИК *****.

                   ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в едноседмичен срок от връчването му на ищците на посочения съдебен адрес ***, чрез адвокатско дружество „Димитров и партньори“, с частна жалба.

 

 

 

                                                                   СЪДИЯ: