Определение по дело №376/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2021
Дата: 30 май 2019 г.
Съдия: Мила Йорданова Колева
Дело: 20183100900376
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 9 март 2018 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ......../…...05.2019 г.

гр.в.

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание, проведено на тридесети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

    

СЪДИЯ: МИЛА КОЛЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията Колева

търговско дело376/2018 г. по описа на ВОС, ТО,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                   По изложените в исковата молба обстоятелства, ФОНДАЦИЯ „ДЕНТАКОЙН“, регистрирана под фирмен № 68356722 в Търговска камара - Нидерландия, Фирмен регистър, Ид. № *********, с адрес: Вим Дюсембергплантсоен 31, 6221SE, Маастрихт, Холандия, представлявано от Димитър Димитракиев, чрез адв. М.А.З. - ВАК, е поискала да бъде осъден П.А.Ф.М., роден на *** г. в Германия, немски гражданин, с ЛНЧ: ***********, със заявен настоящ адрес ***, да й заплати сумата от 393 261,35 лв. /триста деветдесет и три хиляди двеста шестдесет и един лева и тридесет и пет стотинки/, представляваща левовата равностойност на 500 000 000 Дентакойн /DCN/, получени от ответника по сключен между тях договор от 09.06.2017 г., който в последствие е развален от прехвърлителя-ищец, сумата от ******лв. /деветстотин двадесет и девет хиляди деветстотин и десет лева и шестдесет и три стотинки/, представляваща реализиран от ответника доход в следствие на разпореждането с 250 000 000 DCN, получени по договора от 09.06.2017 г. и  сумата от 1 564 664,00 лв. /един милион петстотин шестдесет и четири хиляди шестстотин шестдесет и четири лева/, представляваща левовата равностойност на 800 000,00 евро вреди, които ищецът е претърпял в следствие на неизпълнение на разваления договор от страна на ответника, като тази сума се претендира като частична от общата сума от 160 000 000,00 евро. Претендира се присъждане и на направените по делото разноски.

                   В случай, че тези искове бъдат отхвърлени, ФОНДАЦИЯ „ДЕНТАКОЙН“, регистрирана под фирмен № 68356722 в Търговска камара - Нидерландия, Фирмен регистър, Ид. № *********, с адрес: Вим Дюсембергплантсоен 31, 6221SE, Маастрихт, Холандия, представлявано от Димитър Димитракиев, чрез адв. М.А.З. – ВАК, е поискала да бъде осъден П.А.Ф.М., роден на *** г. в Германия, немски гражданин, с ЛНЧ: ***********, със заявен настоящ адрес ***, да й заплати сумата от 393 261,35 лв. /триста деветдесет и три хиляди двеста шестдесет и един лева и тридесет и пет стотинки/, представляваща левовата равностойност на 500 000 000 Дентакойн /DCN/, получени от ответника по сключен между тях договор за дарение с тежест /под условие/ от 09.06.2017 г., който в последствие е отменен от дарителя-ищец, сумата от ******лв. /деветстотин двадесет и девет хиляди деветстотин и десет лева и шестдесет и три стотинки/, представляваща реализиран от ответника доход в следствие на разпореждането с 250 000 000 DCN, получени по договора за дарение с тежест /под условие/ от 09.06.2017 г. и  сумата от 1 564 664,00 лв. /един милион петстотин шестдесет и четири хиляди шестстотин шестдесет и четири лева/, представляваща левовата равностойност на 800 000,00 евро вреди, които ищецът е претърпял в следствие на неизпълнение на отменения договор за дарение с тежест /под условие/ от страна на ответника, като тази сума се претендира като частична от общата сума от 160 000 000,00 евро. Претендира се присъждане и на направените по делото разноски.

С исковата молба ищецът е направи искане за приемане на представените писмени доказателства и за допускане на трима свидетели при режим на довеждане за установяване на условията на сключения между страните договор от 09.06.2017 г. Поискано е назначаването на съдебно-икономическа експертиза със задача, подробно формулирана в исковата молба, както да бъде допуснато като доказателствено средство видеозапис на срещата от 16.09.2017 г.

С разпореждане № 4935 от 22.05.2018 г., съдът е констатирал, че исковата молба отговаря на изискванията по чл. 127, ал. 1 и чл. 128 от ГПК, поради което е разпоредил препис от исковата молба, ведно с доказателствата приложени към нея да се изпратят на ответника, на основание чл. 367, ал. 1 от ГПК.

В срока по чл. 367 от ГПК, възстановен по реда на чл. 64, ал. 3 от ГПК с определение, постановено в открито съдебно заседание на 19.02.2019 г., ответникът П.А.Ф.М., чрез пълномощника адв. М.Г., е подал писмен отговор, в който е изразено становище, че исковете са неоснователни. Посочено е, че ответникът е немски гражданин, който не говори нито български, нито английски език. Сочи се, че действително с персонала на болницата са били проведени две срещи от ищеца, на които ответникът е присъствал, но тъй като се е говорело само на английски език и е имало частичен превод на български език, той не е разбрал предложението. След срещата ответникът е получил разяснения от колегите си и от ръководството на болницата, че Фондацията желае да им подари криптовалута, наречена „Дентакойн”, без каквито и да било условия. Ответникът се е съгласил с това предложение и затова е предоставил данните си и по-късно е получил „Дентакойни”. Поради това ответникът счита, че не е налице неизпълнение на договора от негова страна, тъй като става въпрос за едностранен договор, без каквито и да е задължения от негова страна. Твърди се, че ищецът не е претърпял вреди в следствие на неизпълнението. Дори и хипотетично да се приеме, че има такова, нямало как да е довело до настъпване на вреди за ищеца, тъй като продажбата на 250 000 000 DCN е незначителна като количество, на фона на общия брой DCN от 8 000 000 000 000, поради което няма как да доведе до някаква осезаема промяна в цената им. Освен това, по същото време много други лица са извършвали сделки с „Дентакойни” и цената им на пазара се регулирала от съвсем други обективни и субективни фактори.

С отговора е поискано да бъдат допуснати до разпит двама свидетели при условията на довеждане за установяване на посочените в отговора факти, както и да бъде допълнена задачата на поисканата с исковата молба съдебно-икономическа експертиза с посочените в отговора на исковата молба и с допълнителна молба вх. № 1002/14.01.2019 г. задачи. С последната молба е поискано да бъде прието и приложеното към същата писмено доказателство.

В срока по чл. 372, ал. 1 от ГПК, ищцовата страна е депозирала допълнителна искова молба, в която е пояснила и допълнила първоначалната си молба във връзка с изложеното от ответника. С допълнителната искова молба е поискано да бъде допълнена задачата на поисканата съдебно-икономическа експертиза.

В срока по чл. 373, ал. 1 от ГПК, ответникът не е подал допълнителен отговор на допълнителната искова молба.

Съдът намира представените с исковата молба и с молбата на ответника с вх. № 1002/14.01.2019 г. писмени доказателства за допустими и относими към повдигнатия за съдебно разрешаване спор между страните, поради което следва да бъдат приети и приобщени към доказателствения материал по делото. Следва да бъдат допуснати до разпит поисканите от страните с исковата молба и с отговора на исковата молба свидетели при режим на довеждане. Същите са допустими, тъй като се искат за установяване не на съществуването на сключения между страните договор, а за волята на страните към момента на сключването му. Съдът намира, че следва да бъде допусната съдебно-икономическа експертиза със задачи, формулирани в исковата молба, в отговора на исковата молба, в молба вх. № 1002/14.01.2019 г. и в допълнителната искова молба. Посоченото доказателствено средство е допустимо и относимо към заявения за съдебно разрешаване спор между страните. Следва да бъде допуснато като доказателствено средство видеозаписа от проведената на 16.09.2017 г. среща.

Съдът намира за уместно да укаже на страните, че преклузията за посочване и представяне на допълнителни доказателства настъпва след първото по делото открито съдебно заседание. Това е така, тъй като именно в това заседание се прави доклада по делото, с който се очертават релевантните, спорни между страните факти и се указва как се разпределя тежестта за тяхното доказване.

Във връзка с исканията на страните да им бъдат присъдени сторените разноски за производството, съдът намира за уместно да им укаже необходимостта от представянето на списък на разноските най-късно до приключване на последното заседание по делото (чл. 80 от ГПК).

Настоящото определение следва да се съобщи на страните, ведно с изготвения от съда проект за доклад по делото, инкорпориран в него, като им се укаже, че в съдебното заседание следва да изложат становища във връзка с доклада по делото.

Страните могат да изложат становища по настоящото определение във връзка с произнесените доказателствени искания и дадени указания, както и по изготвения проект за доклад по делото, като обосноват и съответни искания, и преди датата на насроченото по делото открито съдебно заседание с писмена молба с препис за насрещната страна.

На страните следва да се укаже и възможността да уредят доброволно възникналия помежду им спор, например чрез медиация или сключване на спогодба, в който случай половината от внесената държавна такса ще бъде върната на ищеца, на основание чл. 78, ал. 9 от ГПК.

По изложените съображения и на основание чл. 374 от ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ предявените обективно съединени искове с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 3 от ЗЗД, чл. 57, ал. 2 от ЗЗД и чл. 79, ал. 1, предл. 2 от ЗЗД, от ФОНДАЦИЯ „ДЕНТАКОЙН“, регистрирана под фирмен № 68356722 в Търговска камара - Нидерландия, Фирмен регистър, Ид. № *********, с адрес: Вим Дюсембергплантсоен 31, 6221SE, Маастрихт, Холандия, представлявано от Димитър Димитракиев, с които е поискано да бъде осъден П.А.Ф.М., роден на *** г. в Германия, немски гражданин, с ЛНЧ: ***********, със заявен настоящ адрес ***, да й заплати сумата от 393 261,35 лв. /триста деветдесет и три хиляди двеста шестдесет и един лева и тридесет и пет стотинки/, представляваща левовата равностойност на 500 000 000 Дентакойн /DCN/, получени от ответника по сключен между тях договор от 09.06.2017 г., който в последствие е развален от прехвърлителя-ищец, сумата от ******лв. /деветстотин двадесет и девет хиляди деветстотин и десет лева и шестдесет и три стотинки/, представляваща реализиран от ответника доход в следствие на разпореждането с 250 000 000 DCN, получени по договора от 09.06.2017 г. и  сумата от 1 564 664,00 лв. /един милион петстотин шестдесет и четири хиляди шестстотин шестдесет и четири лева/, представляваща левовата равностойност на 800 000,00 евро вреди, които ищецът е претърпял в следствие на неизпълнение на разваления договор от страна на ответника, като тази сума се претендира като частична от общата сума от 160 000 000,00 евро.

ПРИЕМА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ предявените при условията на евентуалност обективно съединени искове с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 3 от ЗЗД, чл. 57, ал. 2 от ЗЗД и чл. 79, ал. 1, предл. 2 от ЗЗД, от ФОНДАЦИЯ „ДЕНТАКОЙН“, регистрирана под фирмен № 68356722 в Търговска камара - Нидерландия, Фирмен регистър, Ид. № *********, с адрес: Вим Дюсембергплантсоен 31, 6221SE, Маастрихт, Холандия, представлявано от Димитър Димитракиев, с които е поискано да бъде осъден П.А.Ф.М., роден на *** г. в Германия, немски гражданин, с ЛНЧ: ***********, със заявен настоящ адрес ***, да й заплати сумата от 393 261,35 лв. /триста деветдесет и три хиляди двеста шестдесет и един лева и тридесет и пет стотинки/, представляваща левовата равностойност на 500 000 000 Дентакойн /DCN/, получени от ответника по сключен между тях договор за дарение с тежест /под условие/ от 09.06.2017 г., който в последствие е отменен от дарителя-ищец, сумата от ******лв. /деветстотин двадесет и девет хиляди деветстотин и десет лева и шестдесет и три стотинки/, представляваща реализиран от ответника доход в следствие на разпореждането с 250 000 000 DCN, получени по договора за дарение с тежест /под условие/ от 09.06.2017 г. и  сумата от 1 564 664,00 лв. /един милион петстотин шестдесет и четири хиляди шестстотин шестдесет и четири лева/, представляваща левовата равностойност на 800 000,00 евро вреди, които ищецът е претърпял в следствие на неизпълнение на отменения договор за дарение с тежест /под условие/ от страна на ответника, като тази сума се претендира като частична от общата сума от 160 000 000,00 евро.

ПОСТАНОВЯВА разглеждане на делото по реда на част ІІІ, Глава тридесет и втора от ГПК „Производство по търговски спорове”.

ОБЯВЯВА на страните следният проекто-доклад по т.дело № 376 по описа за 2018 г. на Варненски окръжен съд:

В исковата молба се излага, че Фондация „Дентакойн” е юридическо лице, регистрирано в Търговска камара – Нидерландия и е с предмет на дейност придобиване и съхраняване на дялове в капитала на Дружество с ограничена отговорност Дентакойн Б.В., в замяна на издаване на депозитарни разписки за дялове, в полза на притежателите на тези депозитарни разписки. Последното дружество е учредено в Дутинхем (Нидерландия), съгласно законодателството на Нидерландия. Твърди се, че по силата на споразумение за издаване на депозитарни разписки от 22.03.2017 г., Дружество с ограничена отговорност Дентакойн Б.В. (Дружеството), чрез законния си представител Дружество с ограничена отговорност „ИЛС Блокчейн Дивелъпмънт Холдинг Б.В., прехвърля на Фондацията 80 001 дяла (от които 1 дял дарение) срещу издаването на депозитарна разписка за дяловете съгласно условията, посочени в Условията на попечителство и споразумението за издаване на депозитарни разписки. Сочи се, че съгласно споразумение за издаване на депозитарни разписки, ищецът издава сто милиона (100 000 000) депозитарни разписки за всяка акция, получена за съхранение под попечителство или осем трилиона депозитарни разписки за дяловете. Съгласно чл. 1 буква (з) от Договор за учредяване на попечителство, всеки Дентакойн (DCN) е депозитар. DCN има международна регистрация като дигитална/крипто валута. Тази веднъж създадена сума от осем трилиона DCN е гарантирана от приложението smart contract, поддържано от Етериум блокчейн технологията и не може да бъде увеличавана. Към момента на създаването на дигиталната валута Дентакойн (14.02.2017 г.) DCN няма стойност или 1 DCN= 0 лева/USD/ EUR. Той придобива стойност с предлагането му на пазара на крипто валути, което започва на 01.07.2017 г. с т.нар. pre sell или предварителна продажба.

Сочи се, че съгласно Договор за учредяване на попечителство, с който се уреждат и отношенията между Фондация „Дентакойн” и притежателите на валута Дентакойн, Дентакойн се използва за краудфъндинг при блокчейн с цел финансиране на нови успешни практики и клиники и за да осигури на пациенти и инвеститори дял в тези практики и клинични предимства при лечението, както и за да поддържа дългосрочно използване на Дентакойн, като по този начин печели от ползите и работата на практики, клиники и лаборатории. Съгласно т. 3 от Преамбюла на Договор за учредяване на попечителство, валутата Дентакойн ще бъде отпускана на журналисти и пациенти, както и на служители на стоматологични клиники, стоматологични лаборатории и управленски състав, за възнаграждение на висококачествена работа и ценни качества в интерес на пациентите.

Излага се, че през 2017 г., ответникът П. Майер е служител на МДЦ „Суис Дентапрайм" ЕООД, ЕИК *********. Във връзка с проявените от служители на МДЦ „Суис Дентапрайм" ЕООД добри качества в интерес на пациентите Фондация „Дентакойн” решава да им предостави DCN преди валутата DCN да бъде предложена на пазара на крипто валута (преди 01.07.2018 г.). Сред тези служители е ответника П. Майер, комуто Фондацията желае да предостави 500 000 000 (петстотин милиона) DCN.

Твърди се, че на 09.06.2017 г. във вила Марциана, с. Падина, общ. Девня е организирано събиране на служителите от МДЦ „Суис Дентапрайм" ЕООД, на които Фондацията желае да предостави Дентакойн. Отевтникът Майер е присъствал на срещата, която се е ръководила от членовете на Борда г-н Димитър Димитракиев и г-н Филип Гренцебах. Целта на срещата е била да се представи концепцията на Фондация „Дентакойн”, механизма на работа с блокчейн платформата и условията, при които Фондацията ще предостави Дентакойн на служителите на клиниката. На присъстващите е разяснено, че следва да имат портфейл (да си отворят сметка) в платформата на https://www.myetherwallet.com и да изпратят номера на портфейла си на емайл адрес: **********@***.***., като всеки от тях ще получи от Фондацията определено количество Дентакойн преди започване на предлагането на крипто валутата на пазара.

Твърди, че условието да се предостави Дентакойн на всеки един е било получателят да не се разпорежда с предоставеното му количество DKN в рамките на две години, считано от датата на стартиране на официалното предлагане. Съгласието с така поставеното условие било потвърдено чрез единодушно гласуване на всеки от присъстващите.

Сочи се, че на   09.06.2017 г. ответникът е изпратил на посочения от Фондацията имейл от служебния си имейл номера на регистрирания от него портфейл/сметка, по която същия ден са били преведени 500 000 000 /петстотин милиона/ DCN.

Твърди се, че на 16.09.2017 г. е проведена нова среща на служителите на клиника Дентапрайм - получатели на DCN по силата на споразумението от 09.06.2017 г., на което ответникът отново е присъствал. Обсъдена и възприета от присъстващите е била възможността, ако някой все пак желае да търгува с предоставените му от Фондация „ДентакойнDCN преди изтичане на договорения двугодишен срок, то това да става чрез специално организирана за това към Фондацията група Дентакойн Депофервалтунг Фемили енд Френдс (Dentacoin Depotverwaltung Family & Friends). Желаещите имат правото чрез групата да изнесат на пазара 50% от предоставените им DCN, при предложени от Борда и възприети от присъстващите условия. Събранието било документирано на видеозапис. На база на взетите на срещата решения Фондация „Дентакой” взела Решение № 2 от 17.09.2017 г. Приетите от събранието условия за участие в групата Дентакойн Депофервалтунг Фемили енд Френдс (Dentacoin Depotverwaltung Family & Friends) са имплементирани в нарочен Договор за депозиране на дентакойн, който бил подписан от ответника на 06.02.2018 г.

Твърди се, че в периода 15 – 23 януари 2018 г. ответникът е извършил действия, като на 15.01.2018 г. е превел от основната си сметка по две новоучредени сметки 2 500 000 DCN – по първата сметка и  247 500 000 DCN – по втората сметка. На 15 - 16.01.2018 г. ответникът е превел от втората новоучредена сметка по първата такава 147 500 000 DCN, и на 18.01.2018 г. е продал от първата сметка чрез платформата за търговия с крипто валута HitBTC 150 000 000 DCN.

В периода 20-23.01.2018 г. ответникът е превел от втората новоучредена сметка по нова негова сметка 100 000 000 DCN, които е продал на платформата за търговия с крипто валута Coinexchnge. Сочи се, че по този начин в периода 15-23.01.2018 г. ответникът продава общо 250 000 000 DCN от предоставените му от Фондация „Дентакойн” 500 000 000 /петстотин милиона/ DCN, с което нарушава условието, под което те са му предоставени, а именно да не се разпорежда с тях за срок от две години, считано от датата на стартиране на официалното предлагане. Наред с това на 06.02.2018 г. ответникът подписва и Договор за депозиране на Дентакойн, който му дава възможност чрез групата Дентакойн Депофервалтунг Фемили енд Френдс (Dentacoin Depotverwaltung Family & Friends) да се разпореди с 50% от DCN, които е получил от Фондацията, при условие, че до 31.12.2022 г. не се разпорежда с останалите 50%. Твърди се, че с тях той вече се е разпоредил в периода 15-23.01.2018 г.

Излага се, че след установяване на движенията от сметката на ответника, представител на Фондацията е провел разговор с ответника, на който същия потвърдил, че новооткритите сметки са негови и че е продал 50% от предоставените му от Фондацията DCIM, а останалите 50% е превел по сметката на Дентакойн Депофервалтунг Фемили енд Френдс (Dentacoin Depotverwaltung Family & Friends). В следствие на действията на разпореждане, предприети от ответника, стойностт на DCN на пазара за крипто валути значително паднала, а Фондацията е претърпяла вреди в размер на 160 000 000 (сто и шестдесет милиона) евро.

В срока по чл. 367 от ГПК, възстановен по реда на чл. 64, ал. 3 от ГПК с определение, постановено в открито съдебно заседание на 19.02.2019 г., ответникът П.А.Ф.М., чрез пълномощника адв. М.Г., е подал писмен отговор, в който е изразено становище, че исковете са неоснователни. Посочено е, че ответникът е немски гражданин, който не говори нито български, нито английски език. Сочи се, че действително с персонала на болницата са били проведени две срещи от ищеца, на които ответникът е присъствал, но тъй като се е говорело само на английски език и е имало частичен превод на български език, той не е разбрал предложението. След срещата ответникът е получил разяснения от колегите си и от ръководството на болницата, че Фондацията желае да им подари криптовалута, наречена „Дентакойн”, без каквито и да било условия. Ответникът се е съгласил с това предложение и затова е предоставил данните си и по-късно е получил „Дентакойни”. Поради това ответникът счита, че не е налице неизпълнение на договора от негова страна, тъй като става въпрос за едностранен договор, без каквито и да е задължения от негова страна. Твърди се, че ищецът не е претърпял вреди в следствие на неизпълнението. Дори и хипотетично да се приеме, че има такова, нямало как да е довело до настъпване на вреди за ищеца, тъй като продажбата на 250 000 000 DCN е незначителна като количество, на фона на общия брой DCN от 8 000 000 000 000, поради което няма как да доведе до някаква осезаема промяна в цената им. Освен това, по същото време много други лица са извършвали сделки с „Дентакойни” и цената им на пазара се регулирала от съвсем други обективни и субективни фактори.

В срока по чл. 372, ал. 1 от ГПК, ищцовата страна е депозирала допълнителна искова молба, в която е пояснила и допълнила първоначалната си молба във връзка с изложеното от ответника.

В срока по чл. 373, ал. 1 от ГПК, ответникът не е подал допълнителен отговор на допълнителната искова молба.

 

Предявените обективно съединени искове с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 3 от ЗЗД, чл. 57, ал. 2 от ЗЗД и чл. 79, ал. 1, предл. 2 от ЗЗД, към които при условията на евентуалност са съединени искове с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 3 от ЗЗД, чл. 57, ал. 2 от ЗЗД и чл. 79, ал. 1, предл. 2 от ЗЗД

 

 Факти, подлежащи на доказване и разпределение на доказателствената тежест:

На основание чл. 146 ГПК, съдът указва на ищеца, че дължи доказване на твърдените от него факти, от които извлича изгодни за себе си правни последици. В тази връзка, ищецът следва да установи, че на 09.06.2017 г. между него и представители и служители на МДЦ „Суис Дентапрайм” ЕООД е била проведена среща, на която е била представена валутата „Дентакойн” /DCN/, на която среща е присъствал и ответника П.А.Ф.М.. Следва да установи, че на тази среща е разяснено на присъстващите, че следва да си открият сметка на посочената в исковата молба платформа, като изпратят номера на сметката на имейла на Фондацията, след което ще получат определено количество „Дентакойн” преди предлагането й на пазара. Трябва да установи, че условието за предоставянето на това количество DCN е било получателят да не се разпорежда със същите в рамките на 2 години, считано от датата на официалното предлагане на валутата. Следва да установи, че на 09.06.2017 г. ответникът е изпратил на указания имейл от своя служебен такъв номера на регистрираната сметка, по която същия ден са били преведени 500 000 000 DCN. Също така следва да установи, че на 16.09.2017 г. е била проведена нова среща със служителите, получатели на DCN по силата на споразумението от 09.06.2017 г., на която ответникът също е присъствал. Трябва да установи, че на тази среща е била обсъдена и приета от всички присъстващи възможността, ако някой от получателите на DCN желае да търгува с тях преди изтичане на договорения 2-годишен срок, то това следва да стане чрез специално организираната за това към Фондацията група. Следва да установи, че желаещите да търгуват са имали право да изнесат на пазара 50% от предоставените им DCN, както и че на база на взетите на тази среща решения е било взето решение № 2/17.09.2017 г. на Фондацията, като условията са възпроизведени в нарочен договор от 06.02.2018 г., който е подписан от ответника П.А.Ф.М.. Следва да установи твърдението си, че ответникът се е разпоредил с предоставените му DCN в нарушение на така посочените условия, като докаже и конкретните действия, с които това е направено. Следва да установи и твърдението си, че на 06.02.2018 г. ответникът е подписал и договор за депозиране на Дентакойн”, който му дава право да се разпореди с 50% от получените DCN при условие, че до 31.12.2022 г. не се разпорежда с останалите 50%. Трябва да установи и твърдението си, че след установяване на движенията по сметката на П.А.Ф.М., представител на Фондацията е провел разговор с ответника, на който същия е потвърдил, че е продал 50% от предоставените му от Фондацията DCN, а останалите 50% е превел по сметката на Дентакойн Депофервалтунг Фемили енд Френдс (Dentacoin Depotverwaltung Family & Friends). Следва да установи, че в следствие на извършеното от ответника разпореждане е претърпял вреди, в какво точно се изразяват същите и какъв е техния размер.

От своя страна ответникът следва да установи твърдението си, че е бил с разбирането, че направените на проведените срещи предложения от ищеца са били на желаещите да се предоставят определено количество DCN, без каквито и да са условия, както и че той се е съгласил да получи определеното количество DCN именно при това положение.

Всяка от страните носи доказателствена тежест за установяване на действително извършени от нея плащания за разноски по производството.

УКАЗВА на страните, че на основание чл. 235, ал. 3 ГПК може да взема предвид и факти, настъпили в хода на процеса, но за тези от тях, настъпили преди приключване на размяната на книжа допълнително следва да се спазят  условията по чл. 147 ГПК (да не са могли да ги узнаят и посочат до изтичане на съответния срок).

УКАЗВА на страните съобразно разпоредбата на чл. 375, ал. 1, във вр. с чл. 374, ал. 2 от ГПК, съдът, че могат да изложат становища по настоящия проект за доклад по делото, разпределената доказателствена тежест досежно подлежащите на доказване факти, като обосноват и съответни искания в тази насока, като могат да сторят това и преди датата на насроченото по делото открито съдебно заседание с писмена молба с препис за насрещната страна.

ДОПУСКА като доказателства по делото представените с исковата молба и с молбата на ответника с вх. № 1002/14.01.2019 г. писмени доказателствата, като по прилагането им съдът ще се произнесе в о.с.з.

ДОПУСКА изслушването на съдебно-икономическа експертиза, която да отговори на конкретно формулираните в исковата молба, в отговора на исковата молба, в молба вх. № 1002/14.01.2019 г. и в допълнителната искова молба въпроси.

ОПРЕДЕЛЯ първоначален депозит за извършване на експертизата в размер на 1000,00 лв., вносим от съответно по 500,00 лв. от ищеца и от ответника в 3-дневен срок от получаване на съобщението по сметката на Варненски окръжен съд, с представяне на доказателства за внасянето му в същия срок, вещото лице ще бъде определено след внасяне на определения депозит.

ДОПУСКА до разпит трима свидетели при режим на довеждане от ищеца, за установяване на условията на сключения между страните договор от 09.06.2017 г.

ДОПУСКА до разпит двама свидетели при режим на довеждане от ответника, за установяване на посочените в отговора на исковата молба факти.

УКАЗВА на страните, че следва да водят допуснатите свидетели в първото открито съдебно заседание по делото.

ДОПУСКА като доказателствено средство видеозаписа от проведената на 16.09.2017 г. среща, като указва на ищеца, че същия следва да бъде представен по делото на технически носител в едноседмичен срок от получаване на препис от настоящото определение.

УКАЗВА на страните, че преклузията за посочване и представяне на допълнителни доказателства настъпва след първото по делото открито съдебно заседание, съображения за което са изложени в мотивите на настоящото определение.

УКАЗВА на страните, че следва най-късно до приключване на последното заседание по делото ДА ПРЕДСТАВЯТ списък на разноските (чл. 80 ГПК).

УКАЗВА на страните възможността в съдебното заседание да изложат становище във връзка с доклада по делото, както и възможността да уредят доброволно възникналия помежду им спор, например чрез медиация или сключване на спогодба, в който случай половината от внесената държавна такса ще бъде върната на ищеца, на основание чл. 78, ал. 9 от ГПК.

НАСРОЧВА открито съдебно заседание за 28.06.2019 г. от 10,30 часа, за която дата и час да се призоват страните.

ДА СЕ ИЗПРАТЯТ преписи на страните от настоящото определение.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: