Определение по дело №176/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 юни 2020 г.
Съдия: Димитринка Емилова Купринджийска
Дело: 20207200700176
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 март 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. Русе, 15.06.2020г.

 

Административен съд - Русе, II състав, в закрито   заседание  на петнадесети юни през две хиляди и двадесета година,:              

 

                                                 Съдия: Димитринка КУПРИНДЖИЙСКА

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 176 по описа за 2020г., прецени следното:

 

Производството по настоящото дело е образувано по повод депозирана в съда искова молба(ИМ) от адв.В.С.С. в лично и служебно качество, рег.№ **********, от гр.София, против Държавата чрез МФ, респективно Директора на РДГ Русе - МЗХ, Изпълнителна агенция по горите, с която предявява искове за заплащане на имуществени щети за периода от 2006г. до днес в размер на 200 000лв., ведно със законната лихва и разноските, както и за неимуществени вреди в размер на 100 000лв., ведно със законната лихва и разноските, начиная от завеждане на исковата молба до окончателното изплащане.

С определение от 22.04.2020 г. съдът е дал указания на ищцата за отстраняване на нередовности в исковата молба, касаещи както коректното посочване на ответника, така и уточняване на исковите претенции. В дадения срок ищцата е депозирала заявление вх. № 1850/12.06.2020г., в което подробно обяснява, че е мотивирана да подаде исковата молба от нормата на чл. 4 пар.3, ал. 2 и ал. 3 от Договор за Европейския съюз и е вдъхновена от нормата на чл. 1 от Хартата на Европейския съюз (вероятно се има предвид Хартата на основните права на Европейския съюз) и чл. 57 от Конституцията на Р България. Позовавайки се на решения на СЕО /сега СЕС/ и Договор за функционирането на ЕС, счита че отговорността на Държавата за вреди на частни лица е обективна – тя произтича от договор /ДЕС/, а не от правните норми на закона. В този смисъл Държавата е единствения правен субект, който носи отговорност по предявения иск. В отговор на указанията на съда заявява, че исковата й молба не следвала разпоредбите на чл. 203 и сл. АПК и чл. 127 и сл ГПК, а правното й основание се извеждало от цитираните от ищцата решения на СЕС като част от първичното общностно право. Според нея материалната и процесуална легитимация на ответника е на Държавата чрез МФ, поради което поддържа исковата си молба именно срещу Държавата.

По отношение на уточняване на исковите си претенции ищцата отново е преповторила изложението си от исковата молба, без да уточни относно кои документи счита, че са издадени с невярно съдържание и от кой орган са издадени. Изясняването на този въпрос е важен не само за конкретизиране на ответната страна, но и с оглед предмета на доказване. В т.2 на заявлението са посочени отново „таксационни описания на имота“ и се твърди, че този документ е просъществувал от 2006 г. до края на 2014 г., но не е индивидуализиран документа, в който се съдържат „таксационните описания на имота“ и кой е органа-издател. Нещо повече – ищцата иска да бъде изискан този документ, но без да посочи от коя институция… От една страна в приложеното към исковата молба Решение № 17 от 06.11.200г. на ОСЗГ с.Иваново са цитирани скица № Ф1151/15.11.2006г. и таксационна характеристика, а от друга – приложена  е и извадка от Регистър на земеделските земи, гори и земи в ГФ на имот № х000089, издаден от ОСЗ с.Иваново, но съдът не следва да гадае кой от всичките тези документи визира ищцата. Следва да се уточни при издаването на кой точно документ и от кой орган, според ищцата е допуснато невярно отразяване в описанието на имота. 

На следващо място ищцата не е изпълнила указанията на съда относно претендираните имуществени и неимуществени вреди. Не е уточнена сумата на имуществените вреди – 200 000 лв. или 100 000 лв. В исковата молба е посочена сума от 200 000лв., а в допълнителното заявление от 11.03.2020г. е посочена сумата от 100 000лв. Не е посочено за какъв период се претендира присъждането на обезщетение за неимуществени вреди, коя е началната дата и коя крайната дата на претърпените вреди.

Следва отново да се дадат указания на ищцата да отстрани констатираните нередовности, с предупреждение за последиците от неизпълнение на указанията на съда      

Воден от изложеното съдът      

 

                                              ОПРЕДЕЛИ:

 

          ОСТАВЯ исковата молба без движение.

УКАЗВА на ищцата, че в 7-дневен срок от получаване на съобщението следва да отстрани нередовностите в исковата молба , както следва:

-     да се уточни при издаването на кой точно документ и от кой орган, според ищцата е допуснато невярно отразяване в описанието на процесния имот;

-      да се уточни сумата на претендираните имуществените вреди – 200 000 лв. или 100 000 лв.;

-      да се уточни за какъв период се претендира присъждането на обезщетение за неимуществени вреди, коя е началната дата и коя крайната дата на претърпените вреди.

ПРЕДУПРЕЖДАВА ищцата, че ако в дадения й срок не отстрани нередовностите в исковата молба, същата ще бъде оставена без разглеждане и делото ще бъде прекратено.

Определението не подлежи на обжалване.

                                                                                         СЪДИЯ: