Решение по дело №168/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 септември 2022 г.
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20227160700168
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юли 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 164

 

гр. Перник, 29.09.2022 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Перник, в открито съдебно заседание на двадесет и осми септември две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАЙЛО ИВАНОВ

          ЧЛЕНОВЕ:  ЦВЕТЕЛИНА ГОЦОВА

          СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар Наталия Симеонова и с участието на прокурор Бисер Ковачки от Окръжна прокуратура - Перник, като разгледа, докладваното от съдия Силвия Димитрова КАНД № 168/2022 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда чл.208чл.228 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Б.Д.А. с ЕГН ********** и адрес: ***, чрез адв. А.Д. от САК, срещу Решение № 6/19.05.2022 г., постановено по АНД № 28/2022 г. по описа на Районен съд – Трън, с което е изменено Наказателно постановление № 22-1158-000204/21.02.2022 г., издадено от началника на сектор ПП при ОДМВР – Перник като е изменен размера на наложеното на А. административно наказание глоба за извършено административно нарушение по чл.123, ал.1, т.2, б.“а“ от ЗДвП от 100,00 лв. на 50,00 лв., и същото е потвърдено в останалата част, в която на А. е наложено административно наказание глоба в размер на 20,00 лв. за извършено административно нарушение по чл.20, ал.1 от ЗДвП.

Касаторът - редовно призован, не се явява в съдебно заседание и не изпраща процесуален представител.

Ответникът по касационната жалба – началникът на сектор ПП при ОДМВР – Перник - редовно призован, не се явява. Същият се представлява от главен юрисконсулт З.В. с пълномощно по делото, която оспорва жалбата и моли за оставяне в сила на първоинстанционното решение.

Окръжна прокуратура – Перник, чрез прокурор Бисер Ковачки счита жалбата за неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на Районен съд – Трън като правилно и законосъобразно.

Настоящият касационен състав, на основание чл.218 от АПК, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди изложените от страните съображения и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение със закона, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от лице по чл.210, ал.1 от АПК, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт. С оглед на това тя е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна по следните съображения:

За да постанови обжалваният съдебен акт, районният съд е приел за установено, че на 31.01.2022 г., в 08:30 ч., в гр. Трън, на ул. Денчо Знеполски, жалбоподателят Б.Д.А., като водач на МПС – товарен автомобил „Камаз 43118“ с рег. ****, собственост на „****“ ЕООД, при излизане от крайпътна територия /двора за снегопочистващите машини в гр. Трън до бензиностанция „****“/, при извършване на маневра – десен завой, за да навлезе по ул. Денчо Знеполски, поради недостатъчен контрол над управляваното от него МПС, със своята предна част /с гребло за почистване на сняг/ е ударил рекламна табела, разположена до бензиностанция „****“, и й нанесъл материални щети. С това си поведение А. реализирал ПТП, но не уведомил компетентната служба за контрол, а се оттеглил в посока към с. Стрезимировци. Срещу А. е образувано административнонаказателно производство със съставянето на АУАН серия GA, № 536424/31.01.2022 г. От актосъставителя е прието, че същият е извършил две нарушения: 1. по чл.20, ал.1 от ЗДвП, защото като водач на МПС не е изпълнил задължението си да контролира непрекъснато пътното превозно средство, което управлява; 2. по чл.123, ал.1, т.2, б.“а“ от ЗДвП, защото като участник в ПТП не е уведомил компетентната служба на МВР. Въз основа на АУАН началникът на сектор ПП при ОДМВР – Перник издал Наказателно постановление № 22-1158-000204/21.02.2022 г., с което за извършено нарушение по чл.20, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.185 от ЗДвП наложил на А. административно наказание глоба в размер на 20,00 лв., а за извършеното нарушение по чл.123, ал.1, т.2, б.“а“ от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП му наложил административно наказание глоба от 100,00 лв.

Съдът достигнал до извода, че съставеният акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление отговарят на изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, както и че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, налагащи отмяна на оспорения акт на процесуално основание.

След анализ на събраните по делото доказателства и при извършена проверка относно правилното приложение на материалния закон, съдът приел, че описаните деяния са извършени от лицето, сочено за нарушител, че установените по делото факти покриват всички обективни и субективни елементи от състава на административните нарушения по чл.20, ал.1 от ЗДвП и по чл.123, ал.1, т.2, б.“а“ от ЗДвП, за които правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя.

Относно законосъобразността и справедливостта на наложените наказания решаващият първоинстанционен състав е приел, че наказанието по чл.185 от ЗДвП е наложено в предвидения по вид и размер наказание, което е посочено в тази разпоредба и е определено в абсолютен размер, а именно глоба от 20,00 лв. Относно наказанието по чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП съдът е установил, че административнонаказващият орган е наложил глоба в размер на 100,00 лв. /при определена такава в посочената разпоредба от 50,00 до 200,00 лв./ без да спази изискванията на чл.27, ал.2 от ЗАНН - без събере доказателства за имущественото състояние на нарушителя и без да изложи мотиви относно тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване, другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, поради което е изменил наказателното постановление в тази част като е изменил размера на глобата до минимално предвидения такъв за това нарушение, а именно: на 50,00 лв. 

Настоящият състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, при надлежното му сезиране с допустима жалба, поради което е валидно и допустимо. Същото обаче е неправилно.

Съображенията са следните:

Фактическата обстановка по делото е установена при спазване принципите на чл.13 и чл.14 от НПК, във вр. с чл.84 от ЗАНН. Събрани са писмени и гласни доказателства, относими към факти, включени в предмета на доказване. Обсъден е приобщения доказателствен материал. В решението е обективирана извършената от съда дейност по оценка на доказателствата, като са посочени фактите, които са приети за установени и доказателствата за това. Изложени са аргументи във връзка със заявените оплаквания. При провеждане на съдебното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Същевременно:

По т.1 от НП жалбоподателят е санкциониран на основание чл.185 от ЗДвП за извършено от него нарушение по чл.20, ал.1 от ЗДвП. Според последната разпоредба „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.”/, изразяващо се в това, че не контролира ППС, което управлява, допуска ПТП с материални щети. Това правило за поведение изисква от водача да следи непрекъснато пътната обстановка и да борави с превозното средство по начин, осигуряващ правомерното му движение. Изгубването на контрол може да се дължи на много причини. В случая АНО, а после и ДНО са приели, че причиненото ПТП се дължи на неупражнен контрол без да посочат защо и как са достигнали до този извод. В акта не са вписани такива данни, а това е довело до липса на  пълно и детайлно описание на нарушението, както и на обстоятелствата при които е извършено. Последното се е пренесло и в наказателното постановление, тъй като не е ясно какви са били пътната и метеорологичната обстановка /условията на видимост - ясно, мрачно, мъгливо, сумрачно или друго, какво е състоянието на пътя - има ли неравности, дупки, сух или мокър е бил той, била ли е мокра или хлъзгава настилката, и т.н./, за да се прецени, че загубата на контрол върху автомобила се дължи на виновното поведение на водача. Неясното описание на фактическа обстановка безспорно е ограничило правото на защита на жалбоподателя, а последното винаги представлява съществено нарушение на процесуалните правила. Ето защо в тази част наказателното постановление е незаконосъобразно. Като го е потвърдил, районният съд е постановил неправилно решение, което следва да се отмени.

По т.2 от НП касаторът Б.А. е санкциониран на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП за извършено нарушение по чл.123, ал.1, т.2, б.“а“ от ЗДвП. Според последната разпоредба „Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен: … т.2. когато при произшествието са пострадали хора: а) да уведоми компетентната служба на Министерството на вътрешните работи“.

В обстоятелствената част на акта за установяване на административно нарушение е посочено, че поведението на нарушителя,  квалифицирано като осъществяващо от обективна и от субективна страна състав на административно нарушение по чл.123, ал.1, т.2, б.“а“ от ЗДвП, че на 31.01.2022 г., в 08:30 ч., в гр. Трън, на ул. Денчо Знеполски, жалбоподателят Б.Д.А., като водач на МПС – товарен автомобил „Камаз 43118“ с рег. ****, собственост на „****“ ЕООД, с предна част на същия /с гребло за почистване на сняг/ ударил рекламна табела, разположена до бензиностанция „****“, и й нанесъл материални щети като по този начин реализирал ПТП, но не уведомил компетентната служба за контрол, а се оттеглил в посока към с. Стрезимировци. Това е възпроизведено и в обстоятелствената част на наказателното постановление. Цифрово е посочено и в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление, че от страна на Б.А. е осъществен съставът на административно нарушение по чл.123, ал.1, т.2, б.“а“ от ЗДвП. В хода на развилото се административно наказателно производство не са събрани доказателства, че при пътнотранспортното произшествие са пострадали хора. Такива доводи дори не са наведени. Тъкмо обратното – установено е по категоричен и безспорен начин, че са причинени единствено материални щети. Ето защо липсата на този важен съставомерен признак води до извод, че деянието е квалифицирано неправилно.

Съгласно чл.42, ал.1, т.5 от ЗАНН и чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН,  както в акта, така и в НП следва да бъде посочена законовата разпоредба, която е нарушена, както и обстоятелствата при което е извършено деянието. Обстоятелството, че и в АУАН и в НП като нарушена е посочена разпоредба, уреждаща различна хипотеза на противоправно поведение на водачите при пътнотранспортно произшествие, не изпълва изискването за логическо и правно единство между  фактическото и правното обвинение, което  води до извод за незаконосъобразност на обжалваното постановление в тази  му част. С това  действие съществено е засегнато  и правото на защита на сочения като нарушител, тъй като го е поставило в невъзможност да разбере какво точно нарушение му се вменява и при какви обстоятелства се твърди, че го е извършил.

По тези съображения,  наказателното постановление в тази част също се явява незаконосъобразно. Решението на първоинстанционния съд в тази част е в обратния смисъл, поради което същото следва да бъде отменено.

С оглед на гореизложеното, настоящият състав на Административен съд – Перник намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо, но неправилно. Ето защо и на основание чл.221, ал.2 от АПК то следва да бъде отменено.

При горния извод искането на касатора за присъждане на направените по делото разноски се явява основателно и следва да бъде уважено. Същият е направил такива както пред настоящия съд, така и в производството пред Районен съд – Трън. Ето защо, ответникът по жалбата следва да бъде осъден да му заплати сумата от по 500,00 лв., представляващи платено адвокатско възнаграждение пред двете съдебни инстанции. 

Мотивиран от горното, Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И :

 

        ОТМЕНЯ Решение № 6/19.05.2022 г., постановено по АНД № 28/2022 г. по описа на Районен съд – Трън, и вместо това ПОСТАНОВИ:

        ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО Наказателно постановление № 22-1158-000204/21.02.2022 г., издадено от началника на сектор ПП при ОДМВР – Перник.

        ОСЪЖДА ОДМВР – Перник, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. Самоков, № 1, да заплати на Б.Д.А. с ЕГН ********** и адрес: ***, сумата от 500,00 лв. /петстотин лева/, представляваща платено адвокатско възнаграждение в производството пред Административен съд – Перник, както и 500,00 лв. /петстотин лева/, представляваща платено адвокатско възнаграждение в производството пред Районен съд – Трън.

        РЕШЕНИЕТО Е ОКОНЧАТЕЛНО.

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

                                                                ЧЛЕНОВЕ:  1. /п/

 

 

                                                                                 2. /п/