Решение по дело №173/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 2
Дата: 10 януари 2020 г. (в сила от 10 януари 2020 г.)
Съдия: Мирослав Милчев Начев
Дело: 20191500600173
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 8 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                      Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   №2

 

                                  гр.Кюстендил, 10.01.2020г.

 

                           В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

          Окръжен съд Кюстендил, наказателно отделение, в открито заседание на двадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                    Председател: М. НАЧЕВ

 

                                                           Членове:  ПЕНКА БРАТАНОВА                                                                               

                                                                             ГАЛИНА МУХТИЙСКА

 

          при секретаря В.Бараклийска и с участието на прокурора К.Босачки, като разгледа докладваното от съдия Начев внохд 173 по описа за 2019г. на ОС Кюстендил и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

   Адв.В.В., защитник на подсъдимата А.С.С. ***, обжалва присъда № 5 от 29.01.2019г., постановена по нохд 2281/ 2017г. по описа на Районен съд Кюстендил, с която С. е призната за виновна в извършване на престъпление от общ характер по чл.234 ал.1 пр.2 вр.чл.26 ал.1 НК, като са й наложени наказания „лишаване от свобода” за срок от 1 година при първоначален режим на изтърпяване „общ” и „глоба” от 2000 лв. с привеждане в изпълнение по реда на чл.68 ал.1 НК на наказанието, наложено на С. по нохд 293/2014г. по описа на ОС Кюстендил. Излагат се съображения за незаконосъобразност и необоснованост на обжалвания съдебен акт, като се иска отмяна на присъдата и постановяване на нова оправдателна такава.

   Адв.В. поддържа подадената жалба и настоява за отмяна на присъдата в горния смисъл, алтернативно – за частично оправдаване на подсъдимата и налагане на административно наказание по реда на чл.336 ал.1 т.4 НПК единствено за извършено деяние на 04.03.2015г., което представлява маловажен случай.

   Подсъдимата С. пледира за постановяване на оправдателна присъда.

            Представителят на Окръжна прокуратура Кюстендил изразява становище за потвърждаване на присъдата.

            Окръжен съд Кюстендил, след цялостна проверка на събрания  доказателствен материал, след неговото обсъждане поотделно и в

съвкупност, приема за установено следното:

              Фактическата обстановка е изяснена от страна на районния съд, като в съответствие с процесуалния ред по делото са събрани доказателства, имащи съществено значение за правилното му решаване. От страна на въззивният съд са предприети действия за допълване на доказателствения материал с оглед необходимостта от задълбоченото му  анализиране и изясняване в пълнота на фактите по делото.

             На базата на възприетите фактически обстоятелства  и въз основа на логичен и последователен анализ на събраните по делото доказателства, първоинстанционният съд съобразно обвинението правилно и обосновано е приел, че от обективна и субективна  страна подсъдимата А.С. е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъпление от общ характер по чл.234 ал.1 пр.2 вр.чл.26 ал.1 НК. Окръжният съд споделя напълно извода на първоинстанционния такъв, че обвинението срещу подсъдимата е  доказано по несъмнен и безспорен начин, съответно – че описаното в обвинителния акт деяние е извършено именно от нея.

            Установява се от събраните по делото доказателства  следната фактическа обстановка:

            Подсъдимата С. е на ****г. и живее постоянно в гр.Кюстендил, като има две малолетни деца, родени съответно през **** и ****г. Същата живее на семейни начала с бащата на децата – св.Е.К., който е с призната степен на инвалидност от 91% без чужда помощ. През периодите 2006 – 2009г. и след 2016г. подсъдимата е полагала общественополезен труд,  като от страна на защитата по време на първото разглеждане на делото / нохд 1363/2015г./ са представени трудови характеристики. С. е осъждана, като с влязло в сила на 05.11.2014г. определение на РС Кюстендил по нохд 293/2014г. й е наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от 2 години с отлагане на изтърпяването за изпитателен срок от 3 години – за извършено на ГКПП Гюешево през периода 27.05.2012г. – 11.01.2014г. престъпление от общ характер по чл.242 ал.1 б.а НК, а именно : пренасяне през границите на страната на стоки / 290 кутии цигари на обща стойност 2 087лв/, без знанието и разрешението на митниците.  

             На 21.01.2015г. подсъдимата пристигнала на ГКПП Гюешево на път за Република Северна Македония в лек автомобил „*****”, управляван от св.В.Т.. Освен тях, в автомобила се намирали още 3 жени – св.С.З.

и Т.Н., както и тяхна позната. След преминаване на границата, подсъдимата и останалите жени се разделили и започнали да пазаруват в магазини, намиращи се в близост до македонския граничен пункт. С. закупила и 111 кутии цигари от различни марки, част от които облепила около тялото си, а останалата сложила в личния си багаж. След известно време всички се събрали и потеглили обратно към гр.Кюстендил.

              Автомобилът преминал безпрепятствено ГКПП Гюешево, но около 20.00ч. бил спрян за проверка в с.Гърляно от служители на РГС Кюстендил. На Т. било наредено да върне обратно автомобила на граничния пункт за извършване на допълнителна проверка.  В хода на нейното извършване на всяка от жените в автомобила била извършена  лична проверка от св.К.К. и служителка на Митница Югозападна. Установено било, че всяка от пътничките, включително и подсъдимата С., е укрила под дрехите и в личния си багаж различно количество кутии цигари без български акцизен бандерол. Костадинова съставила съответни протоколи за проверка на лични вещи на лица и за доброволно предаване на кутиите.

               Срещу всяка от жените тях бил съставен акт за установяване на административно нарушение, като този срещу подсъдимата С. – сер.А № 328687 / служ.№ 4485р-703 от 22.01.2015г./, бил съставен от св.Н.К.. В него подробно били описани като марки и съдържание на цигари откритите у подсъдимата 111 бр.кутии.

                Независимо от извършената й проверка и откриването у нея на акцизни стоки без бандерол / цигари/, подсъдимата С. продължила да посещава Северна Македония с цел закупуване и пренасяне в България на кутии цигари без бандерол.

                  На 04.03.2015г. влязла в Северна Македония през ГКПП Гюешево, като управлявала лек автомобил „*****. Закупила 68 кутии цигари без български акцизен бандерол, които укрила в личния си багаж. по същото време св.К.С. *** и Началник на Група „Охрана на държавната граница”, получил сигнал от съвместен българо - македонски граничен патрул за товарене на акцизни стоки в автомобил „****” с българска регистрация. Непосредствено след преминаване на ГКПП Гюешево управляваният от подсъдимата лек автомобил бил спрян за проверка от С. и негови колеги. По време на нейното извършване в личния багаж на С. били намерени укритите 68 кутии цигари. С. съставил срещу подсъдимата акт за установяване на административно нарушение сер.Р № 600732, както и протокол за доброволното им предаване.

                  На 23.06.2015г. С. отново влязла в Северна Македония през ГКПП Гюешево като пътник в лекия автомобил „***”, този път управляван от св.Е.К., с когото подсъдимата към този

момент живеела на семейни начала. Двамата закупили храна и цигари, необлепени с български акцизен бандерол, като подсъдимата укрила под дрехите и в личния си багаж част от тях – 70 кутии. След преминаване на граничния пункт, лекият автомобил бил спрян от служители на РГС Кюстендил – св.М.М. и К.Г. и върнат за извършване на допълнителна проверка. По време на нейното извършване св.Д.И. открила под дрехите и в личния багаж на С. укритите 70 кутии цигари.

            Съставен бил протокол за проверка на лични вещи на лица и превозни средства, подписан от И..

            Св.М.М. съставил срещу подсъдимата акт за установяване на административно нарушение сер.Т № 481363, както и протокол за доброволното им предаване. Изписването на съдържанието на акта било извършено от неустановен по делото служител на РГС. Актът бил подписан от М. и вписаните като свидетели М. и Г..

              Стойността / продажната цена/ на откритите у подсъдимата кутии цигари при извършените три проверки – на 21.01.2015г. / 90 кутии по 20 къса „Trokadero Blue”, 20 кутии по 19 къса „York 100S” и една кутия по 19 къса „Rodeo”/, на 04.03.2015г. / 48 кутии по 19 къса „York 100S Gold” и 20 кутии по 20 къса „Trokadero 100S”/ и на 23.06.2015г. / 70 кутии по 19 къса „57-80S”/, съгласно разпоредбата на чл.71 ал.1 т.1 ППЗАДС / 7.50 лв за 20 къса/ възлиза съответно на 824.63 лв, 492 лв и 498.75 лв, или общо на 1815.38 лв.                

              Така изложената фактическа обстановка не се различава от установената от страна на първоинстанционния съд. С оглед разкриване в пълна степен на обективната истина по фактическите обстоятелства, изложени в обвинителния акт,от страна на Окръжният съд бе извършен разпит на трима нови свидетели – М., М. и Г., както и допълнителен такъв на И. и С..

               Гореописаната фактология се установява и подкрепя в пълна степен от събрания по делото доказателствен материал – свидетелски показания и писмени документи, съдържащи се в ДП и приобщени от страна на първоинстанционния съд при двукратното разглеждане на делото – нохд 1363/2015 и 2281/2017г. Правилно и обосновано Районният съд не е дал вяра в цялост на показанията на св.К. и тази преценка се споделя в пълна степен от въззивния съд. Част от твърденията на този свидетел, изложени при разпита му в с.з. от 27.03.2018г., не следва да бъдат приемани за достоверни, а именно : че по време

на проверката на 23.06.2015г. С. е имала у себе си единствено 2 кутии цигари, че същият е закупил в Северна Македония 10 стека цигари и без знанието на подсъдимата ги е сложил в ръчния багаж, както и че след откриването на стековете граничният полицай е „разделил” откритите цигари между него и подсъдимата с цел съставяне на актове за установяване на административно нарушение и срещу двамата.

              Тези му твърдения са нелогични и се опровергават по категоричен начин от показанията на св.М., М., Г. и И., както и от описаното в съставените на 23.06.2015г. протокол за проверка на лични вещи на лица и акт за установяване на административно нарушение / л.202 и 203 от ДП/. Очевидно е, че с тези твърдения се цели оправдаване на подсъдимата.      

               Изложените от страна на защитата както в жалбата, така и в съдебно заседание, доводи и възражения не могат да бъдат споделени.

               На първо място, както на досъдебното производство, така и при разглеждане на делото от страна на първоинстанционния съд, не са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяна на присъдата.

               За да постанови своята присъда, районният съд е обсъдил събраните доказателства, като правилно не е дадена вяра на част от твърденията на св.Китанов. Извършването на посоченото в обвинителния акт деяние по чл.234 ал.1 пр.2 вр.чл.26 ал.1 НК от страна на С. е установено по несъмнен начин. Безспорно се установява, че на три пъти / 21.01., 04.03. и 23.06.2015г./ в условията на продължавано престъпление по смисъла на чл.26 ал.1 НК в района на ГКПП Гюешево подсъдимата е държала акцизни стоки / общо 249 кутии цигари/ без бандерол, когато такъв се изисква по закон – чл.28 ал.1 вр.чл.25 ал.1 ЗТТИ / ЗТТСТИ/ и чл.64 ал.2 вр.чл.2 ал.2 ЗАДС, и случаят е немаловажен.

                  В подкрепа на този извод са събраните по делото доказателства, сред които и показанията на познати на подсъдимата / св.Т. и И./, пътували заедно с нея в лекия автомобил на 21.01.2015г. Действително, показанията на тези свидетелки са прочетени от съда по реда на чл.281 ал.4 НПК, но същите кореспондират с други, събрани в хода на наказателното преследване доказателства – свидетелски показания и писмени документи. Показанията на служители на РГС Кюстендил, извършили и присъствали на проверките на подсъдимата, недвусмислено разкриват, че същата е държала у себе си кутии цигари, посочват къде са били укрити тези стоки и какви са техните вид и количество. А именно : св.К. и К. досежно случилото се на 21.01.2015г., св.С. – на 04.03.2015г. и св.М. и И. – 23.06.2015г. Показанията на тези свидетели се подкрепят и от съставените актове и протоколи. 

                  Установява се в хода на съдебното следствие, че текстовото съдържание на протокол за проверка на лични вещи на лица и акт за установяване на административно нарушение / л.202 и 203 от ДП/, не е изписано саморъчно от посочените като съставители св.И. и М.. Но същите надлежно са подписали съответните документи, както и в своите показания пред Окръжния съд подкрепят описаното в тях.

                  Извършеното от подсъдимата деяние не представлява маловажен случай, доколкото общото количество на откритите у С. цигари е 249 кутии на обща стойност 1815.38 лв. Същото осъществява състава на престъпление по чл.234 ал.1 вр.чл.26 ал.1 НК и не представлява административно нарушение.                                                                                                                                   

                 След признаването на подсъдимата за виновна, Районният съд и е наложил наказания „лишаване от свобода” за срок от 1 година, както и „глоба” от 2 000 лв., като първото наказание е определено в минималния, предвид в закона размер, а второто – в близък до минималния. Макар Окръжният съд да намира че индивидуализацията на така определените наказания не е съобразена с изискването на чл.54 ал.2 НК, липсата на подаден протест от страна на прокуратурата не позволява изменяне на присъдата в посока увеличаване на техния размер.  Както правилно е отбелязано от страна на първоинстанционния съд, степента на обществена опасност на деянието е висока, тази на С. също не е ниска, доколкото същата е осъждана за контрабанда и е извършила деянието в рамките на установения изпитателен срок и в условията на продължавано престъпление. Смекчаващи обстоятелства по отношение на нея се явяват както добрите характеристични данни, така и отглеждането на две малолетни деца и влошеното здравословно състояние на техния баща, с когото подсъдимата живее на семейни начала.

               Предвид предходното осъждане на С. с определено наказание при условията на чл.66 ал.1 НК, правилно Районният съд е определил първоначален режим „общ” на изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода”, както и привеждане по реда на чл.68 ал.1 НК на предишното такова.

               С оглед на тези съображения въззивният съд намира подадената жалба за неоснователна. Атакуваната присъда следва да бъде потвърдена, доколкото не са налице основание за нейните отмяна или изменение.

               Предвид гореизложеното и на основание чл.338 НПК Окръжният съд

 

 

                                      Р          Е          Ш         И  :

 

 

           ПОТВЪРЖДАВА присъда № 5 от 29.01.2019г., постановена по нохд 2281/ 2017г. по описа на Районен съд Кюстендил.

           РЕШЕНИЕТО  не подлежи на протестиране и обжалване.

           На основание чл.340 ал.2 пр.2 НПК да се съобщи писмено на страните, че решението е изготвено.

            На основание чл.340 ал.4 НПК препис от решението да се изпрати незабавно на Районна прокуратура Кюстендил.

 

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:        

 

 

                              ЧЛЕНОВЕ:         1.                          2.