Решение по дело №2232/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2336
Дата: 20 декември 2023 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20237180702232
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 септември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Gerb osnovno jpegР Е Ш Е Н И Е

 

№ 2336/20.12.2023г.

 

гр. Пловдив, 20.12.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, XXIV състав, в открито заседание на двадесет и девети ноември две хиляди двадесет и трета година, в състав :

 

                                                                         Председател : Здравка Диева

Членове : Величка Георгиева      

                                                                                       Адриан Янев

                 

при секретаря Г.Г. и с участието на прокурор Св.Пенчева, като разгледа докладваното от съдия Диева касационно административно дело № 2232/2023г., взе предвид следното :

Касационно производство по чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс във връзка чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Директор на дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП – Пловдив с процесуален представител гл. юрисконсулт И. А. обжалва Решение № 1170 от 28.06.2023г., постановено по АНД № 2069/2023г. на РС – Пловдив, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 684646-F681343/05.01.2023г., издадено от директора на дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП - Пловдив, за наложена на „СИТ БИЛД“ ЕООД, ЕИК *********, имуществена санкция в размер на 500 лв. за нарушение на чл.125 ал.5 вр. с чл.125 ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/, на основание чл.179 ал.1 с. з.

Касаторът счита решението за незаконосъобразно с искане за отмяната му и с произнасяне по същество – потвърждаване на НП и присъждане на юрисконсултско възнаграждение за две инстанции. Оспорен е извода на ПРС за това, че задълженията за подаване на справка -декларация и отчетни регистри за един и същ данъчен период нямат самостоятелен и обособен характер, тъй като са функционално предназначени към постигане на една и съща цел – отчитане пред ТД на НАП-Пловдив на данните по ЗДДС за съответния едномесечен данъчен период, като неподаването на справка-декларация по чл.125 ЗДДС без отчетни регистри по чл.124 ЗДДС, респект. отчетни регистри без справка-декларация води до едно и също административно нарушение по чл.125 ал.5 ЗДДС. Поддържа се, че законодателят е уредил две отделни задължения, а съгласно чл.125 ал.5 ЗДДС ги е включил в една разпоредба с оглед еднакъв срок за изпълнението им и тяхната взаимовръзка /справката-декларация се съставя въз основа на данните от отчетните регистри/. Подаването на всеки от документите по чл.125 ал.1, чл.125 ал.2 и чл.124 ЗДДС представлява отделно задължение, за неизпълнението на което се предвижда да се налага отделно административно наказание. В тази вр. са изброени няколко форми на изпълнително деяние в диспозицията на чл.179 ал.1 ЗДДС. Твърди се, че съдът не е отчел, че задължението за изготвяне на отчетните регистри и на справки-декларации са уредени в две отделни разпоредби, както и, че в санкционната норма са предвидени две отделни наказания за неподаването или закъснялото подаване на СД по ЗДДС и отчетни регистри.  

Ответникът „СИТ БИЛД“ ЕООД с пълномощник адв. Б. оспорва жалбата. В отговор на касационната жалба излага подробни доводи за законосъобразност на решението. Претендира разноски по делото.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив счита жалбата за неоснователна.

Касационната жалба е допустима - подадена в срока по чл.211 ал.1 от АПК, от страна с право и интерес от оспорване. По същество е неоснователна.

1. НП е издадено от надлежно упълномощено длъжностно лице /Заповед № 3ЦУ-1149 от 25.08.2020г. – 1, т.1.2, б."в" е приета по делото и цитирана в НП/, а АУАН № F681343/13.10.2022г. е съставен от инспектор по приходите в НАП. Според обстоятелствената част на НП, идентично описваща фактическата установеност с АУАН: данъчнозадълженото по ЗДДС лице „СИТ БИЛД“ ЕООД, гр. Пловдив не е спазило установения от закона срок за подаване на справка-декларация по смисъла на чл.125 ЗДДС в ТД на НАП Пловдив за данъчен период 01.06.2022г. – 30.06.2022г. до 14.07.2022г. включително. Справката - декларация по чл.125 от ЗДДС не е подадена в ТД на НАП Пловдив към момента на съставяне на АУАН.

Установеният факт е квалифициран от правна страна за административно нарушение на чл.125 ал.5 вр. с чл.125 ал.3 ЗДДС : „Декларациите по ал. 1 и 2 и отчетните регистри по ал. 3 се подават до 14-о число включително на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят.; Заедно със справка-декларацията по ал. 1 регистрираното лице подава и отчетните регистри по чл. 124 за съответния данъчен период..”. Наложена е санкция в размер на 700лв. на основание чл.179 ал.1 ЗДДС : „Лице, което, като е длъжно, не подаде справка-декларацията по чл. 125, ал. 1, декларацията по чл. 125, ал. 2, отчетните регистри по чл. 124 или не ги подаде в предвидените срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и еднолични търговци, в размер от 500 до 10 000 лв.”. В НП е посочено, че са взети предвид доказателствата от преписката: нарушението е извършено за първи път; възражението против АУАН не е постъпило; СД не е подадена.

ПРС приел, че задълженията за подаване на справка - декларация и отчетени регистри за един и същи данъчен период нямат самостоятелен и обособен характер, доколкото са функционално предназначени към постигане на една и съща цел - надлежно отчитане пред приходната администрация на данните от значение за законосъобразно формиране на данъчния резултат за съответния едномесечен данъчен период. Посочено е, че задълженията за подаване на справки-декларации и на отчетни регистри съгласно законодателната воля се изпълняват заедно и едновременно, по един и същи начин – по електронен път при условията и реда на ДОПК, като частично изпълнение е технически невъзможно. Възприет е извод за това, че нарушението може да бъде в няколко алтернативни форми на изпълнително деяние – недеклариране на данъка въобще или декларирането му извън законоустановения срок, но при всички случаи се върши едно единно нарушение, за което следва на основание чл.18 ЗАНН да се наложи една единна санкция в рамките на един наказателен процес.

Освен тези съображения ПРС констатирал и отделно самостоятелно основание за отмяна на НП – АУАН от 13.10.2022г. е съставен в отсъствие на нарушителя и е връчен на 24.11.2022г. В случая според РС – Пловдив не са били спазени изискванията на чл.40 ал.2 ЗАНН и в тази вр. е посочено, че при насрочване на делото съдът е изискал доказателства за поканване на жалбоподателя за съставяне на АУАН, каквито не са представени. По делото са представени пликове с обратни разписки, от които не може да се установи, че са получени от жалбоподателя и че същият е бил уведомен по някакъв начин за съставянето на АУАН.

2. Решението е правилно като резултат. При анализ на съдържанието на санкционната разпоредба на чл. 179 ал. 1 ЗДДС, съпоставена с отделните задължения на регистрирания по ДДС субект – търговец, следва извод за това, че както неподаването на справка-декларация по ДДС, така и неподаването на отчетните регистри по чл. 124 ЗДДС, съставляват отделни административни нарушения, за всяко от които е приложима санкцията по чл. 179 ал. 1 ЗДДС. Всяко от задълженията – за подаване на справка - декларация /по чл. 125 ал. 1 ЗДДС/ и за подаване на отчетните регистри по чл. 124 ЗДДС /по чл. 125 ал. 3 ЗДДС/ са отделни за задължения субект, относими към декларирането и съответно към отчитането му. В случая следва да се изхожда от хипотезата на санкционната разпоредба на чл. 179 ЗДДС, която отграничава две отделни изпълнителни деяния – както неподаването на справка - декларация по чл. 125 ал. 1 ЗДДС, така и неподаването на отчетни регистри по чл. 124 ЗДДС, съответно неподаването им в срок. Изискването да се подават заедно, предвидено в нормата на чл. 125 ал. 3 ЗДДС, произтича от самия характер на отчетните регистри, въз основа на които именно, съгласно чл. 125 ал. 1 ЗДДС, се съставя и справката - декларация. Поради това са предвидени и две отделни хипотези на нарушения при неподаване на който и да било от двата документа, респективно неподаването им в срок. В тази вр. и санкциониране на нарушителя за всяка от посочените в разпоредбата на чл. 179 ЗДДС отделни хипотези на нарушения не е недопустимо и е в съответствие с нормата на чл. 18 ЗАНН.

Извън посоченото, останалите съображения на ПРС са законосъобразни. При насрочване на делото ПРС е указал на въззиваемата страна в срок до първото съдебно заседание да представи доказателства за поканване на дружеството-жалбоподател за съставяне на АУАН № F681343/13.10.2022г. В съдебното заседание по делото доказателства по указанията не са представени. Разпитаното като свидетел лице - актосъставител е заявило, че покани са изпратени, но няма информация за връчването им, като „лицето не се явява и акта е съставен служебно.“. В касационната жалба отсъства възражение по отношение посоченото самостоятелно основание за отмяна на НП и не са представени допълнителни доказателства, обосноваващи извод за правилно прилагане нормата на чл.40 ал.2 ЗАНН. От съдържащите се в преписката пликове с обратни разписки не се установява получаване на покана за съставяне на АУАН. На част от върнатите в цялост съобщения е отразено „непознат“, на други „непотърсена“, вкл. „преместен“. В тежест на административно-наказващият орган е да докаже спазване на правилата по ЗАНН и тъй като нарушителят не е уведомен редовно за възможността да се яви при съставянето на акта, хипотезата на чл. 40 ал. 2 ЗАНН е приложена без основание. Допуснатото нарушение е съществено, тъй като нарушава правото на лицето, чиято административнонаказателна отговорност е ангажирана, да участва в производството в най – ранния му етап /в тази насока Решение по КАД № 760 / 2019г., АС – Пловдив и др./. Личното присъствие при съставяне на АУАН е гаранция и за действителното му съставяне на датата, която се сочи в него и че не е антидатиран, което е от значение за преценката за спазване на сроковете по чл. 34 ЗАНН.

На ответника е дължимо присъждане на разноски в претендирания размер от 300лв. /договор за правна защита и съдействие от 21.11.2023г., л.20/.

Мотивиран с изложеното и на основание чл.221 ал.2 пр.1-во АПК, Административен съд Пловдив, ХХІV касационен състав,

 

Р Е Ш И :

 

Оставя в сила Решение № 1170 от 28.06.2023 г., постановено по АНД № 2069/2023 г. на РС – Пловдив.

Осъжда Национална агенция за приходите да заплати на „СИТ БИЛД“ ЕООД, ЕИК *********: *** – 300лв. разноски по делото /адвокатско възнаграждение/.  

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

   Председател :

 

                                  

           Членове :