Решение по дело №5663/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 4341
Дата: 14 ноември 2019 г.
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20195330105663
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

4341

гр. Пловдив, 14.11.2019 г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

      ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, I граждански състав, в публично заседание на шести ноември  две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                Районен съдия: АНЕТА ТРАЙКОВА

            при участието на секретаря Цвета Василева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 5663 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

                Ищецът М.К., ** гражданка, родена на ***г. в ***, е предявила против ответника  ПОЗИТ” ЕООД, с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: с. Отец Кирилово 4163, ул. 7-ма № 1, представлявано от ***иск за признаване за установено между страните недължимостта на парично вземане в размер на 1000 евро главница, представляваща вноска за управление и поддържане на общите части на сграда в режим на ЕС, на сграда с ИД № ***по ККРР на гр. ***, ведно със зак. лихва върху тази сума, считано от 23.02.2016г. до пълното й изплащане, както и сумата от 300 евро главница за заплащане на вноска за ****, ведно със зак. лихва върху тази сума, считано от 23.02.2016г. до пълното й изплащане; държавна такса от 50,85 лева; 919,24 лева адв. хонорара по гр.д. № 249/2016г. по описа на ОС ****, за които суми е издаден изп. лист въз основа на Европейска заповед за плащане от 26.09.2016 г. по гр. д. № 249/2016г. по описа на ОС ****, и е било образувано изп. дело № ****/2017г. по описа на ****, рег. № **, поради новонастъпил факт - цесия на вземането от **

Ищецът твърди, че срещу него е била издадена Европейска заповед за плащане по гр. дело № 249/2016 г. по описа на ОС - **** за процесните суми и е било образувано изпълнително дело пред ****. Твърди се, че издаването на Европейската заповед за плащане, вземането е било прехвърлено от „Пропъртиуайз” ЕООД, в качеството му на **на ЕС на сграда в „Курортна жилищна сграда” сграда /вход/ * и сграда /вход/ * в имот № **, с кадастрален идентификатор **, м. „**”, землището на гр. **, община **, обл. **** на ответника „Позит” ЕООД, с оглед на което е предявен и иск за недължимост на сумите по изпълнението, поради новонастъпил факт – извършена цесия на вземането. Релевирани са възражения за нищожност на договора за цесия, поради липса на предмет, доколкото с нея били прехвърлени несъществуващи бъдещи вземания, които не били изискуеми; за нищожност на цесията, поради липса на съгласие на носителя на вземането в лицето на етажната собственост, доколкото не имало законно свикано и проведено Общо събрание на ЕС за избиране и упълномощаване на **на ЕС с правата да сключи договор за продажба на вземането; както и че цесията не е била съобщена на ищцата, поради което не я е обвързвала. Оспорено е и процесуалното и материалноправното приемство на ответника, тъй като изпълнителният лист бил издаден в полза на Етажната собственост, представлявана от Пропъртиуайз” ЕООД, което дружество  не било легитимно избрано за **на ЕС, с оглед на което решението за избора му като **било атакувано по исков ред.

В допълнителна молба от 24.04.2019 г. ищцата е оспорила връчването на уведомлението за цесия, твърдейки, че подписът върху разписката за получаването на уведомлението за цесия не е на ищцата, като за установяване неистинността на подписа е поискана СГрЕ.

В писмения отговор на ответника се твърди, че срещу ищцата е била  издадена и връчена Европейска заповед за плащане, която е влязла в сила. Сочи се също така, че с решение на ВКС е била отхвърлена молбата на ищцата с правно основание член 303 ГПК, вр. с чл. 20 от Регламент № 1896/2006г., като е било потвърдено издаването, връчването до длъжника и влизането в сила на Европейската заповед за плащане. Твърди се също, че осъществената цесия е валидна, както и че управителят на ЕС на ОС в лицето на „Пропъртиуайз” ЕООД е бил валидно избран да представлява ЕС.  Настоява се за липса на правен интерес от ищцата за водене на установителния иск.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства и въз основа на закона, намира за установено следното:

             От представените по делото писмени доказателства се установява, че срещу ищцата М.К. е била издадена Европейска заповед за плащане от 26.09.2016 г. по гр. д. № 249/2016г. по описа на ОС **** за сумите 1000 евро главница, представляваща вноска за управление и поддържане на общите части на сграда в режим на ЕС, на сграда с ИД № ***по ККРР на гр. **, ведно със зак. лихва върху тази сума, считано от 23.02.2016г. до пълното й изплащане, както и сумата от 300 евро главница за заплащане на вноска за ****, ведно със зак. лихва върху тази сума, считано от 23.02.2016г. до пълното й изплащане; държавна такса от 50,85 лева; както и сумата от 919,24 лева адв. хонорар по гр.д. № 249/2016г. по описа на ОС ****, която е влязла в сила. Заповедното производство е било изискано от настоящия състав, но след поискването му от заповедния съд делото му е било изпратено, като до момента не  е било върнато в състава. За това, че издадената европейска заповед за плащане е влязла в сила може да се съди от представеното от ответника и неоспорено от ищцата решение № 202 от 19.03.2018г. по гр. д. № 2821/2017г. на ВКС, по подадена от ищцата молба за отмяна, видно от което молбата за отмяна е била отхвърлена.

       С влизане в сила на европейската заповед за плащане, независимо от това в коя от хипотезите на чл. 416 от ГПК е станало това (неподадено в срок или оттеглено възражение на длъжника; влизане в сила на съдебното решение за установяване на вземането) всяко възражение на длъжника, че вземането не съществува, е преклудирано и не може да бъде заявено с нов иск, извън специалните хипотези на чл.424 и чл.439 от ГПК. При настъпване, респ. стабилизиране изпълнителната сила на заповедта за изпълнение, по отношение на материализираното в нея вземане, то не може да се оспорва от длъжника по съображения, твърдения и факти, които е могъл и е следвало да заяви  преди влизането й в сила. Ето защо по тези съображения възраженията на ищцата относно незаконосъобразния избор на **на ЕС на ОС и за  нищожност на решенията на ЕС на ОС за определяне на разходите се явяват преклудирани, поради което и няма да бъдат разгледани и обсъдени.

      По отношение на новонастъпилия факт- цесията на вземането, след влизането в сила на заповедта за изпълнение на парично задължение.

       Ищецът е поддържал, че не дължи на новоконституирания взискател в изпълнителното производство, поради това, че не е получил от кредитора си надлежно уведомление за цесията. Искът по член 439 ГПК е свързан с оспорване на изпълняемото право, като ищецът цели да установи спрямо ответника, че изпълняемото право не съществува. Осъществената промяна в страните по изп. производство не заличава това право, като то продължава да съществува и да бъде обект на принудително изпълнение, което остава предмет на изпълнението. Правната последица от уважаване на иска по член 439 ГПК е отричане на изпълняемото право и прекратяване на изпълнението /чл. 440, ал. 1, т. 7 от ГПК/, и срещу цедента. В този смисъл е и решение № 209 от 28.11.2018г. по т.д. № 2530/2017г., ВКС, І т.о.. Отделно от това, следва да се отбележи и обстоятелството, че в хода на настоящото производство ищцата е била уведомена за цесията на вземането, с връчване на отговора на исковата молба, към който отговор е било приложено уведомление за извършената цесия, с оглед на което следва да се приеме, че длъжникът е бил надлежно уведомен за обстоятелството, кой е новият му кредитор.

           С оглед изхода на делото и на направеното от ищцата в молба от 01.11.2019г. възражение за прекомерност на адв. възнаграждение на ответника, ще се присъди адв. възнаграждение в размер на 951,68 лева.

            Така мотивиран, съдът

                                                                  Р Е Ш И:

            ОТХВЪРЛЯ предявения от М.К., **гражданка, родена на ***г. в ***, против  ПОЗИТ” ЕООД, с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: с. Отец Кирилово 4163, ул. 7-ма № 1, представлявано от **, иск по член 439 ГПК, за признаване за установено между страните недължимостта на парично вземане в размер на 1000 евро главница, представляваща вноска за управление и поддържане на общите части на сграда в режим на ЕС, на сграда с ИД № ***по ККРР на гр. **, ведно със зак. лихва върху тази сума, считано от 23.02.2016г. до пълното й изплащане, както и сумата от 300 евро главница за заплащане на вноска за ****, ведно със зак. лихва върху тази сума, считано от 23.02.2016г. до пълното й изплащане; държавна такса от 50,85 лева; 919,24 лева адв. хонорара по гр.д. № 249/2016г. по описа на ОС ****, за които суми е издаден изп. лист въз основа на Европейска заповед за плащане от 26.09.2016 г. по гр. д. № 249/2016г. по описа на ОС ****, и е било образувано изп. дело № ****/2017г. по описа на ****, рег. № **, поради новонастъпил факт - цесия на вземането от 27.01.2017г., като недоказан и неоснователен.

ОСЪЖДА  М.К., **гражданка, родена на ***г. в *** да заплати на “ПОЗИТ” ЕООД, с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: с. Отец Кирилово 4163, ул. 7-ма № 1, представлявано от **, разноски от 951,68 лева платено адв. възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съдПловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                                                Районен съдия:/п/ Анета Трайкова

Вярно с оригинала: Ц.В.