Присъда по дело №89/2018 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 13
Дата: 2 октомври 2018 г. (в сила от 18 октомври 2018 г.)
Съдия: Владислава Александрова Цариградска
Дело: 20184320200089
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 април 2018 г.

Съдържание на акта

 

П Р И С Ъ Д А

гр. Луковит, 02 октомври 2018 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публичното заседание на втори октомври две хиляди и осемнадесета година, в следния състав:

                                                          

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИСЛАВА ЦАРИГРАДСКА

                                   СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1.Л.Л.      

                                                                                        2.М.И.      

 

С участието на секретаря МАРИАНА ДОЧЕВА и в присъствието на прокурора В. Д. разгледа докладваното от съдия ЦАРИГРАДСКА НОХД №89/2018 г. и въз основа на Закона и самопризнанието на подсъдимата,

 

                                                           ПРИСЪДИ:

 

ПРИЗНАВА подсъдимата Г.Л.С. ЕГН **********, родена на ***г***, облЛовеч, постоянен адрес ***, ул. „Х. Д."№**, с българско гражданство, българка, със средно образование, не омъжена, безработна, осъждана, за ВИНОВНА в това, че от неустановена дата до 09.01.2018год. в стая на втория етаж на частен дом, находящ се на ул. „Х. Д. "№** в с. Т., обл.Ловеч, без надлежно разрешително и въпреки забраната по чл. 30 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите държала високорискови наркотични вещества, а именно наркотичен коноп (канабис) с общо нетно тегло 4.345 гр. със съдържание на активния наркотично действащ компонент тетрахидроканабинол 15.4 - 29 тегловни процента, на обща стойност 26.07лева, като случаят е маловажен, поради което и на основание чл. З54а, ал. 5, вр. ал. 3, т. 1 НК, чл. 58а, ал. 5 НК и чл. 54 НК я ОСЪЖДА на наказание ГЛОБА в размер на 300.00 (триста) лева, като я ОПРАВДАВА по първоначално повдигнатото обвинение по чл. 354а, ал. 3, т. 1 НК. 

ОТНЕМА на основание чл. 354а, ал. 6 НК в полза на държавата вещественото доказателство, предмет на престъплението - 3.845 гр. суха тревиста маса, оставено на съхранение в ЦМУ отдел“МРР-НОП“, което след влизане в сила на присъдата да се УНИЩОЖИ по реда на ЗКНВП;

Вещественото доказателство - плик с етикет №2 съдържащ  опаковки, да се унищожи като вещ без стойност .

ОСЪЖДА основание чл. 189, ал. 3 Г.Л.С. ЕГН **********,  ДА ЗАПЛАТИ в полза на ОД МВР сумата 173.47 лева  (сто седемдесет и три лева и 47ст.), представляваща разноски по делото за досъдебното производство, както и в полза на Районен съд Луковит сумата 358.44лева(триста петдесет и осем лева и 44ст.), представляващи разноски  за комплексната психолог-психиатрична експертиза.

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Ловешкия окръжен съд.

              

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ……………………………….

 

                                                          

                                                                     ЧЛЕНОВЕ:1:………………………..

 

 

                                                                                        2:………..………………

Съдържание на мотивите

Мотиви към Присъда №13 от 02 октомври 2018 г. по Н.О.Х.Д. №89/2018 г. на Районен съд Луковит

  Районна прокуратура Луковит е внесла обвинителен акт №Д-9/19.03.2018 год. по пр. 18/18г. на РП Луковит, по досъдебно производство № 9/2018г. на РУ МВР Луковит срещу Г.Л.С. с ЕГН ********** ***  за това, че на от неустановена дата до 09.01.2018 год. в стая на втория етаж на частен дом, находящ се на ул. „Хаджи Димитър“ №48 в с. Тодоричене, обл.Ловеч, без надлежно разрешително, и въпреки забраната по чл.30 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, държала високорискови наркотични вещества - наркотичен коноп (канабис), с общо нетно тегло 4.345 гр. със съдържание на активния наркотично действащ компонент тетрахидроканабинол 15.4 - 29 тегловни процента, на обща стойност 26.07лв. - престъпление по чл. 354а, ал. 3, т. 1 НК.

В съдебно заседание по искане на подсъдимата Г.С.  и след проведено предварително изслушване на страните е проведено съкратено съдебно следствие при условията на чл. 373, ал. 2 НПК – при пълно признание на фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

В хода на съдебните прения прокурорът поддържа обвинениe и счита, че същото е доказано от събраните доказателства. Обосновава тезата си, че случаят не е маловажен и нормата на чл. 354а ал.5 НК е неприложима, защото подсъдимата е извършила деянието в изпитателния срок на наказанието, наложено за друго престъпление. Предлага наказанието на С. да бъде определено при условията на чл. 58а, ал.4 вр. чл. 55 ал.1 т.1 НК доколкото счита, че в случая има смекчаващи отговорността обстоятелства: сравнително ниско количество наркотик, личностовите особености на подсъдимата, както и вредната употреба на ПАВ с дългогодишна давност. Счита, че приложението на чл. 55, ал.1 т.1 НК би било по-благоприятно за подсъдимата за приложението на чл. 58а ал.1 НК като моли за налагане на наказание 4 месеца „лишаване от свобода“, което да бъде изтърпяно при общ режим. Счита, че са налице предпоставките на основание чл. 68 ал.1 НК съдът да постанови подсъдимата С. да изтърпи и наказанието от 5 месеца „лишаване от свобода“ наложено и в рамките по НОХД№296/2016г. на РС Луковит, като същото следва да бъде изтърпяно при общ режим.

Алтернативното искане на прокурора в случай че подсъдимата бъде призната за виновна по чл. 354а, ал.5 НК, като в този случай се наложи наказание „глоба“ в рамките на предвиденото от закона.

Становището на прокурора относно веществените доказателства по делото е, че 3,845 грама суха тревиста маса, оставени на съхранение в ЦМУ, следва да се отнемат в полза на държавата. Според прокурора разноските по делото в размер на 173.47 лева в рамките на ДП и 358.44 лева направени в хода на съдебната фаза следва да бъдат възложени за плащане на подсъдимата С..

Упълномощеният защитник адв. Н.Л. не оспорва фактите от обвинителния акт, но въз основа на новите доказателства  - психолого-психиатричната експертиза, приема, че случаят е маловажен. Акцентира върху количеството на наркотика, обстоятелствата, при които е държан, целта – за лична употреба, и установената зависимост на подсъдимата. Контра-аргумент относно тезата на прокурора, че миналите осъждания на подсъдимата са пречка пред оценката на случая като маловажен е обстоятелството, че нито едно от предишните осъждания не е свързано с наркотични вещества. Защитникът обръща внимание на пълното съдействие от страна на подсъдимата от най-ранния етап на разследването, признанието на вината и личностните качества на С., чрез които обосновава извод, че степента на обществена опасност на дееца е ниска. Пледира подсъдимата Г.С. да бъде призната за виновна в извършване на престъпление по чл. 354а, ал.5 НК, т.е. да бъде преквалифициран случая като маловажен, тъй като в противен случай наложеното наказание ще бъде прекалено тежко в сравнение с нейните характеристични данни, като деец и степента на обществената опасност на извършеното от нея деяние.

 Подсъдимата поддържа казаното от защитника.

 В последната си дума подсъдимата поддържа признанието си на вина. Заявява, че съзнава, вижда последиците и се опитва да спре употребата на марихуана. Склонна е да потърси помощ. Моли съда за по-лека присъда.

            Съдът, след като в съдебно заседание установи, че самопризнанието на подсъдимата се подкрепя от събраните в хода на досъдебното производство доказателства, и като по реда на чл. 372, ал. 4 НПК обяви, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието без да събира доказателства за фактите, посочени в обстоятелствената част на обвинителния акт, прие за установената от ФАКТИЧЕСКА СТРАНА следното:

Подсъдимата Г.Л.С. е роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, не работи, осъждана.

На 09.01.2018 г. въз основа на съдебно разрешение е извършено претърсване в дома на подсъдимата, при което върху шках в обитаватана от нея стая на втория етаж на къщата са намерени и иззети 5 отделни обекта – полиетиленови пликове съдържащи суха зелена тревиста маса с бруто тегло, съответно 4 гр. (обект №1), 0.5 гр. (обект №2), 1.5 гр. (обект №3), 4 гр. (обект №4) и 7 гр. (обект №5), всеки от които е реагирал на полеви тест Narco Spray, оцветявайки тест-лентата в розово.

Назначената впоследствие физико-химична експертиза дава заключение, че и петте иззети обекта по морфология и наличие на канабиноиди представят наркотичен коноп (марихуана), като общото количество коноп е 4.345 гр. Със среден АК (активен компонент) 15.4 – 29%, на обща стойност 26.07 лева.

Марихуаната е включена в списъка на „Растенията и веществата с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични (ДВ, 04.11.2011 г.)

Министерство на здравеопазването не е издавало на подсъдимата   разрешение за дейности с наркотични вещества по реда на ЗКНВП.

Подсъдимата редовно употребява марихуана за лични нужди.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена така, както е посочена в обстоятелствената част на обвинителния акт, призната изцяло от подсъдимата.

В правомощията си да събира доказателства за факти извън обстоятелствата посочени от прокурора, но попадащи в предмета на доказване по чл. 102, т. 3 НПК като такива, имащи значение за отговорността на подсъдимата, съдът служебно допусна комплексна психолого-психиатрична експертиза.

            От възприетото без възражения от страните заключение се установява, че подсъдимата страда от вредна употреба на марихуана с повече от 10 годишна давност. Вредната употреба е болест по международния класификатор на болестите в актуалната 10-та ревизия (МКБ – 10), който стадий е преди този на синдрома на зависимост.

Експертизата е оценила индивидуалните личностови особености на подсъдимата, като посочва следните особености: ниска самооценка, страх от отхвърляне и изоставяне от значимите за нея личности; нужда от постоянни потвърждения за близост и признание; склонност към необосновани отстъпки и компромиси, дори със самата себе си, причинявайки си дискомфорт; негативна нагласа и чувства към себе си, изразяващи се в подценяване, самоотричане, себеотхвърляне, потиснатост, несигурност; неспособност да открива силните си страни; поведенчески реакции на пасивност, затваряне в себе си; непоносимост към критика и непрекъснати защитни реакции; загуба на увереността и желанието да експериментира социални роли, да търси собственото си място в света, да развива и изявява силните си страни.

Вещите лица са категорични, че държането на инкриминирания наркотик е мотивирано от личните нужди на подсъдимата, като намереното количество би задоволило обичайните й нужди за около 2 седмици.

 При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните ПРАВНИ ИЗВОДИ:

            Съдът прие, че с деянието си подсъдимата Г.С. е извършила престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, т. 1 НК. Съгласно този текст от закона се предвижда наказание глоба до 1000 лева за този, който без надлежно разрешително придобие или държи високорискови наркотични вещества или техни аналози, когато случаят е маловажен.

            От обективна страна безспорно по делото е, че подсъдимата е извършила деянието във формата на държане на марихуана, при наличието на допълнителните условия – без да има надлежно разрешение и при положение, че това вещество е включено в забранителния списък към Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични.

            Съдът прие, че извършеното престъпление от С. с неговите конкретни обективни проявления и особености на дееца съставлява маловажен случай, каквато е и защитната теза. Съображенията за този решаващ извод, който е в разрез с тезата на прокурора, почиват на оценката на степента на обществена опасност на престъплението.

            Маловажността на случая е резултат от обективните качества на престъплението – много ниска стойност и количество на предмета – малко над 4 гр., на стойност 26.07 лева, което около 1/20 от минималната работна заплата. Това количество е достатъчно да задоволи личните й нужди за около 2 седмици.

            При оценка на обществената опасност съдът обсъди и защитаваните от наказателната норма обществени ценности – здравето. В случая държането на наркотика в дома на подсъдимата реално е увреждало и застрашавало само нейното здраве, което макар и нежелано от правна гледна точка, снижава опасността.

            Съдът отчете и всички обстоятелства, свързани с личността на подсъдимата, които също обуславят правния извод за маловажност на случая. На първо място това е вредната употреба на марихуана, от която страда С. и която е решаващият мотив за извършване на престъплението. Съобразиха се и фактите от миналото на подсъдимата – вкл. родителското неглижиране, довели до изграждане на личност с особености, затрудняващи самоконтрола, самочувствието и избора на адекватно поведение и подходящи стратегии.

            Осъзнатата от подсъдимата в хода на експертното изследване възможност да бъде професионално подкрепена за справяне с вредната употреба и декларираното желание да потърси такава помощ съдът отчете като разкриване на действително намерение, а не като желателно процесуално поведение. Не възникват съмнения в коректното разкриване на факти от вътрешния мир чрез обясненията на подсъдимата, след като същата сътрудничи на разследването от неговия първи етап и до настоящия момент прави пълни самопризнания.

            Единственото съображение на прокурора да счита, че случаят не е маловажен, стъпва на миналата съдимост на Г.С..

            Съдът съобрази нейните осъждания за други престъпления, както и че настоящото е извършено в рамките на изпитателен срок, но прие, че това не променя оценката на настоящото престъпление.

            В подкрепа на този извод и по аргумент на по-силното основание може да бъде посочено Решение №78/09.06.2017 г. по н.д.№134/2017 г., II н.о. на ВКС, в което дори е прието, че минали осъждания на подсъдимия и то за същия вид престъпление не са пречка конкретното деяние, въпреки че формално осъществява признаците на престъпление по чл. 354а, ал. 5 НК да бъде прието, че не е престъпление на основание чл. 9, ал. 2 НК.

            От субективна страна съдът прие, че деянието е извършено от С. виновно, при форма на вината пряк умисъл. Тя без каквото и да било съмнение, отстранено от обясненията й и от експертното заключение, е съзнавала общественоопасния характер на държането на наркотичини вещества, както и факта, че не притежава разрешително за това, въпреки това е държала същото с установената по делото цел – да го употребява.

При тези съображения за доказаност на престъплението, съдът приложи предвидената санкция в чл. 354а, ал. 5 НК – глоба, като определи подходящия размер от 300 лева с оглед смекчаващите отговорността на С. обстоятелства – вредната употреба, целта на държането, младата й възраст и липса на трудов доход.

Съдът отчете, че съгласно специалната норма на чл. 58а, ал. 5 НК особените правила за определяне на наказание при проведено  съкратено съдебно следствие не се прилагат в случаите, когато предвиденото в закона наказание е глоба. 

            Съдът, приемайки че деянието, в което е обвинена С. осъществява състава на по-леко наказуемото престъпление по чл. 354а, ал. 5 НК, за което я призна за виновна и й наложи наказание, я оправда по първоначалното обвинение на прокурора.

            Приобщеният като веществено доказателство остатък от суха тревиста маса, имащ качеството на предмет на престъплението, подлежи на отнемане в полза на държавата и унищожаване от специализирания орган по реда на ЗКНВП.

            Сторените разноски на досъдебното производство в общ размер на 173.47 лева и в хода на съдебното производство в размер на 358.44 лева следва да бъдат заплатени на основание чл. 189, ал.3 НПК от подсъдимата.

             Мотивиран от горното съдът постанови присъдата.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ...........................