Решение по дело №199/2021 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 214
Дата: 11 октомври 2021 г. (в сила от 11 октомври 2021 г.)
Съдия: Росица Христова Славчева
Дело: 20217070700199
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 август 2021 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ214

гр. Видин, 11.10.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

I административнонаказателен състав

в публично заседание на

Двадесет и седми септември

през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Биляна Панталеева

Росица Славчева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Росица Славчева

 

Касационно АНД №

199

по описа за

2021

Година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Предмет на касационното административно – наказателно производство е Решение № 206 от 14.06.2021 г. по АНД № 353 по описа за 2021 г. на Районен съд – Видин, с което е потвърдено наказателно постановление № 26-0000188/17.03.2021 г. на Директор РД "Автомобилна администрация" Враца длъжностно лице по реда на чл. 92, ал. 2 от ЗАвтП, чл. 189, ал. 12 от ЗДвП и чл. 47, ал. 2 от ЗАНН. С наказателното постановление на П.Т.И. е наложено административно наказание – глоба в размер на 2000. 00 лв. /две хиляди/ на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвтП за извършено административно нарушение на  чл. 58, ал. 1, т. 4 от Наредба № 11 от 31.10.2002 за международен автомобилен превоз на пътници и товари издадена от министъра на транспорта и съобщенията /Наредбата/.

Касационният жалбоподател в представени писмени бележки навежда доводи за неправилност на решението на първата инстанция поради нарушаване на процесуалните правила и противоречие с материалния закон. Твърди, че към датата на съставяне на АУАН е притежавал свидетелство за завършен курс, което щял да представи в съдебно заседание, което го прави професионално компетентен за да подаде документи за издаване на карта за квалификация. Излага доводи за това, че срока на всички документи е удължен с 10 месеца спрямо датата на изтичане. Моли за отмяна на въззивното решение и на издаденото НП.

Ответника по касационната жалба изразява становище по касационната жалба в писмен вид, като оспорва жалбата и иска решението на ВРС да остане в сила.

Окръжна прокуратура – Видин, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, правилно е приложен материалния закон и не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Извършеното деяние е доказано по категоричен и несъмнен начин, поради което атакуваното решение следва да се потвърди като обосновано и мотивирано.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, предвид приложеното проследяване на пратка по делото, от страна във въззивното производство, за която обжалваното съдебно решение е неблагоприятно, при което същата е допустима.

В настоящото производство не са събрани относими към предмета на делото доказателства по реда на чл. 219, ал. 1 от АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл. 218 от АПК във вр. чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН жалбата се явява неоснователна.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните намира следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима за разглеждане. Разгледана по същество е неоснователна.

Жалбоподателят И. е наказан за това, че на 10.03.2021 г. при извършена проверка от инспектор служител на РД „АА“ гр. Врацасв. В. около 08.08 часа в гр. Видин на гл. Път Е79 в района на ТЕЦ Видин е управлявал товарен автомобил с прикачено към него полуремарке, като извършва обществен международен превоз на товари от България за Хърватия, съгласно ЧМР от 09.03.2021г.,без да притежава карта за квалификация на водача за кат. С+Е в сила от 10.09.2009г.

От приложената справка-извлечение от информационната система на ИА"АА", е видно, че касатора не е имал издадена карта за водач, неговата е издадена на 31.03.21 год., т.е. след проверката. По делото не е представено и свидетелство /удостоверение/ за завършен курс, което се твърди в жалбата, че касатора притежава. В конкретният случай изобщо не се касае до карта, която към момента на проверката не е подновена.

Районният съд е приел, че при съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процедурата, регламентирана в ЗАНН. Счел е, че нарушението е доказано по несъмнен начин. АС Видин споделя изводите на ВРС.

От събраните пред районния съд доказателства се установява еднозначно, че нарушението, за което е ангажирана административно-наказателната отговорност на И. е доказано, като в посочения ден и час, на описаното в наказателното постановление място е управлявал товарен автомобил, с които извършва международен превоз на товари от Р. България до Хърватия, притежаващ заверено копие от лиценз на ЕО №********* за превоз на товари, без карта за квалификация на водача. Фактите, очертаващи обективните предели на състава на нарушението, не се оспорват от наказаното лице, а същите се установяват и от събраните доказателства.

Неснователно се явява възражението на касатора което е направил и пред въззивния съд, които го е обсъдил и е стигнал до изводи, които се споделят от настоящия касационен състав, а именно, че съгласно разпоредбата на  чл. 58, ал. 1, т. 4 от Наредба № 11/31.10.2002 г. на МТС, "... водачът на автомобил за международен превоз на товари е длъжен да притежава валидна карта за квалификация на водача по смисъла на наредбата по чл. 7б, ал. 5 от ЗАвтПр". Съгласно § 77, т. 2 от Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 11/31.10.2002 г. на МТС за международен автомобилен превоз на пътници и товари, разпоредбата по § 56, т. 1, буква "б" относно чл. 58, ал. 1, т. 4 влиза в сила, както следва: а) за водачи на моторни превозни средства, за управлението на които се изисква свидетелство за управление на моторно превозно средство от категории и подкатегории D1, D1+E, D или D+E - от 10 септември 2008 г. и б) за водачи на моторни превозни средства, за управлението на които се изисква свидетелство за управление на моторно превозно средство от категории и подкатегории C1, C1+E, C или C+E - от 10 септември 2009 г. Именно като не е притежавал изискуемата валидна карта за квалификация на водача, касатора е осъществил от обективна страна състава на вмененото му административно нарушение. Предвид факта, че изобщо не е притежавал такава карта, нито удостоверение за това, че е преминал курс, същият е съзнавал, че с бездействието си осъществява и субективната страна на вмененото му нарушение. Поради изложеното настоящият състав приема, че ответникът е приложил правилно материалния закон спрямо конкретния деец и административно нарушение. Картата за квалификация на водач е предвидена в разпоредбата на чл. 7б, ал. 6 от ЗАвтП и същата се издава на лица, притежаващи удостоверение за професионална компетентност, удостоверяващо начална квалификация или периодично обучение по смисъла на ал. 7 и 8. Реда за издаване на тази карта е разписан в Наредбата по чл. 7б, ал. 9 от ЗАвтП - Наредба № 41 от 4.08.2008 г. за условията и реда за провеждане на обучение на водачите на автомобили за превоз на пътници и товари и за условията и реда за провеждане на изпитите за придобиване на начална квалификация, която урежда правилата и реда за придобиване на карта за квалификация на водачите. От гледна точка на материалния закон нарушението е доказано. Що се касае за възражението за удължен срок на документите, поради епидемичната обстановка, то най-малкото следва да притежаваш такава карта преди проверката, за да може изобщо да се обсъжда нейната валидност.

Неоснователни са възраженията на касатора за наличието на съществени процесуални нарушения, тъй като АУАН е съставен в деня и часа на установяване на нарушението от компетентни лица, връчен е надлежно на нарушител. При съставянето на АУАН са спазени сроковете, визирани в чл. 34 от ЗАНН. Както АУАН, така и наказателното постановление съдържат всички изискуеми от ЗАНН реквизити. Както правилно е приел и районният съд, в хода на административнонаказателното производство не са допуснати процесуални нарушения.

В случая е неприложима нормата на чл. 28 ЗАНН, както правилно е отбелязал в мотивите си въззивния съд.

Посочените в жалбата касационни основания не се потвърждават. Установено е по категоричен и безспорен начин извършеното деяние, неговия автор и наличието на вина. В хода на производството не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Не е накърнено правото на защита на нарушителя, да разбере в осъществяването на кое конкретно деяние е обвинен и въз основа на какви доказателства.

Поради изложеното касационната инстанция не констатира наличието на поддържаните от касатора основания за отмяна на проверяваното решение на Районен съд – Видин, други такива не бяха установени и при служебно дължимата проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК, поради което решението следва да бъде оставено в сила като валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон.

По изложените съображения на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Видин,

 

                                        Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 206 от 14.06.2021 г. по АНД № 353 по описа за 2021 г. на Районен съд – Видин.

Решението е окончателно.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                                          2.