Определение по дело №20/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 30
Дата: 12 януари 2018 г. (в сила от 30 януари 2018 г.)
Съдия: Даниел Нанев Марков
Дело: 20182100200020
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

         

  7                                         12.01. 2018 година                                     град Бургас

                                                                                          

Бургаският окръжен  съд                                                       наказателен състав На дванадесети януари                                        две хиляди и осемнадесета година

В закрито заседание в   следния състав:

Председател: Даниел Марков

                                                                          Членове:

                                                                                             

Секретар……………….

Прокурор ……………..

като разгледа докладваното от  съдията Д.Марков 

ЧНД № 20 по описа за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Съдебното производство е по реда на чл.83а и следващите от ЗАНН, и е образувано по предложение на прокурор в Районна прокуратура-Бургас за налагане на имуществена санкция на юридическото лице „Б.” ЕООД, вписано по ф.д № 3533/2004 г. по описа на БОС, Фирмено отделение, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ул. „Г. С.Р. *, ет.*, управлявано и представлявано от И. Н. Б., ЕГН **********.

Според  направеното предложение по внесен обвинителен акт по Досъдебно производство № 203/2016г. по описа на ОДМВР-Бургас срещу  И. Н. Б.,  управител на „БИ“ ЕООД“, гр.Бургас с обвинение за престъпление по  чл.172б, ал.1 от НК, вр.чл.13, ал.2, т.2, предл.първо, вр.чл.13, ал.1, т.2, вр.чл.22, ал. 1 от Закона за географските ограничения е било образувано НОХД № 3300/17г. по описа на Районен съд Бургас, което е  приключило с влязла в сила присъда.

Внесеното предложение е немотивирано и не отговаря на изискванията на закона по отношение на два от задължителните реквизита от съдържанието на предложението по чл.83б, ал.1 от ЗАНН.

1.Не е изяснена причинна връзка между „предлагане за продажба“ на описаните в обвинителния акт по НОХД № 3300/17г. на БРС стоки, в каквото изпълнително деяние се е  осъществило престъплението по чл.172б, ал.1 от НК  и възможността за облагодетелстване на  „Б.“ ЕООД“, гр.Бургас – задължителен реквизит по чл.83б, ал.2,т. 1, предл. трето от ЗАНН .  Вместо това се  твърди, че облагата „... би настъпила именно поради извършеното престъпление – продажба на гореописаните стоки.“ – т.2 на предпоследна, неномерирана страница от предложението.

Освен че е налице разлика в деянията на соченото престъпление по чл.172б, ал.1 от НК ,  в предложението изобщо липсват обстоятелства за някаква връзка между описаните в него стоки(дрехи и джапанки) и правната сфера на юридическото лице, освен че са намерени от полицейските органи в магазин, нает от дружеството(за последните две обстоятелства на са представени и никакви доказателства, дори протокол за изземване или договор за наем с ЮЛ). Последните две обстоятелства  обаче са крайно недостатъчни за да се твърди, че дружеството би могло да получи пряка или непряка облага, каквото разграничение, ако бе направено и в предложението, би  било в пълно съответствие с §1,т.т.2,3 от ДР на ЗАНН.

Липсват каквито и да са факти, които по някакъв начин да обосновават заявеното очакване облагата да възникне в патримониума на „Б.” ЕООД. Не е ясно защо се очаква, че дружеството би получило  стойността от продажбата на стоките и че ще се обогати имуществено с разликата от между същата стойност и вложените средства за закупуването им, когато няма никакви данни в предложението, дали инкриминираните в обвинителния акт стоки са заприходени в дружеството, или дали са закупени с дружествени средства( дори не е ясно дали то е получател на фактурираните от „Нигея“ на  14.04.16г. стоки, с които не се изчерпва предмета на престъплението по чл.172б, ал.1 от НК), което поне да предполага отчитане на приходи през дружественото счетоводство. Няма посочен факт , който да сочи на връзка между правната сфера на „Б.” ЕООД и описаните стоки в обвинителния акт по НОХД № 3300/17г. на БРС.

2.Налице е и противоречие досежно размера на  облагата – реквизит по чл.83б, ал.2, т.2 от ЗАНН. Според  предложението тя възлиза  на 8 570лв., на колкото оценителната експертиза е определила стойността на иззетите стоки като имитация. Същевременно с това, отново  според предложението, облагата „…би била в размер на стойността, която дружеството би получило от продажбата на стоките, след приспадане на вложените средства за закупуването им.“ Предлаганият метод за определяне на облагата очевидно е в противоречие с оценъчната стойност на стоките (дори само защото последната не се намалява с  придобивните цени). В предложението изобщо липсват данни за покупните и за продажните цени на същите стоки за да бъде определена разликата между тях, т.е. размера на възможната облага е неопределяем.

 По изложените съображения настоящия състав намира , че внесеното от прокурора предложение е немотивирано и не отговаря на изискванията на закона, което налага неговото връщане на прокурора и прекратяване на настоящото съдебно производство.

Мотивиран от горното и на основание чл.83г ал.1 т.1, вр. чл.83ж от ЗАНН, вр. чл.249 ал.1 и ал.3 от НПК, Бургаският окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД № 20/ 2018г. по описа на Окръжен съд-Бургас.

 

ВРЪЩА  предложението на Районна прокуратура-Бургас.

 

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд-Бургас с частна жалба и частен протест в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                                                         Председател: