Решение по дело №333/2015 на Районен съд - Нова Загора

Номер на акта: 128
Дата: 10 август 2015 г. (в сила от 26 август 2015 г.)
Съдия: Росица Стоянова Ненова
Дело: 20152220100333
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 юни 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 

гр.Нова Загора, 10. 08. 2015 г.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

           Новозагорският районен съд колегия в публичното заседание на двадесет и осми юли две хиляди и петнадесета година в състав:

 

                                                                   Председател: РОСИЦА НЕНОВА 

 

при секретаря        Д.  Д. и в присъствието на прокурора,         като разгледа докладваното от РОСИЦА НЕНОВА  Гр.дело № 333 по описа за 2015 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

          Производството по делото е образувано по молба на Р.Р.А., с ЕГН **********,***, чрез адвокат М.М. ***, с правно основание чл.19 от Закона за гражданската регистрация, с която молят съда да допусне промяна в трите му имена – собствено, бащино и фамилно поради настъпили важни причини за това.

Молителя твърди в молбата си, че е роден на ***г***, за което му бил съставен Акт за раждане № 387/21.07.1978г. В акта му за раждане бил записан с имената Р.Р.А..

През 2005г. се възползвал от възможността по администартиевн ред, съгласно разпоредбата на чл.19а от ЗГР, да възстанови турските си имена и оттогава носел имената Р.Р.А..

Родителите на молителя останали с българските имена, съответно Р.А.А. и Р.С.А., както и синовете на молителя били с български имена – Р. и А., като в техните актове за раждане молителя като техен баща бил записан с имената Росун Р.ов А..

Въпреки, че вече 10 години официално носел турските си имена, молителя заявява че не можал да свикне с тях. От раждането си носел българските имена, с тях го знаели съучениците му до осми клас, с тях бил записан в множество документи –диплома за завършено основно образование и за придобита квалификация, трудовата му книжка, в документите за собственост, в съдебното решение за учредяване на фирмата му ЕТ ”Р.А. – близнаци”.

Молителят твърди че с имената Р.Р.А. го знаели още колегите му в работата, а и той приемал и желаел да носи само тях, тъй като те отразявали неговата личностна идентичност. Молителя твърди че родителите му, жена му и синовете му също носят български имена и той не желаел да се различава от тях. Всички те живеели в България и молителя приемал за нормално да се именува с български имена.

Молителя твърди още в молбата си че семейството му живяло в Гърция през последните седем години, където се били установили и мислели да останат за постоянно, да отворят магазин и да работят с фирмата, която имал, но поради различието в имената им не могли да докажат пред тамошните власти, че са семейство. А и самият факт, че молителя носел турски имена му пречело много. Проблемите им били свързани с адресната им регистрация там, с придобиването на карти за временно пребиваване, не успял и да пусне фирмата си в действие, както и хората нам не ги приемали добре.

Молителят моли съда да постанови решение с което да допусне промяна на имената  му от Р.Р.А. на Р.Р.А., както и да постанови да бъдат извършени съответните промени в Регистъра за гражданско състояние и в Регистъра на населението в Община Нова Загора.

Заинтересованата страна - Община Нова Загора, не изпраща представител и  не взема становище по молбата.

Районна прокуратура – Нова Загора, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по молбата.

Съдът, след преценка на събраните по делото писмени доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

От представения по делото и приет като доказателство заверен препис от удостоверение за раждане от ***Г. издадено въз основа на акт за раждане № 387/21.07.1978г. на Община Нова Загора е видно, че молителя Р.Р.А. с ЕГН ********** е носел българските си имена.

От представения по делото и приет като доказателство заверен препис от удостоверение за раждане от ***г. издадено въз основа на акт за раждане № 387/21.07.1978г. на Община Нова Загора е видно, че молителя е сменил българските си имена и се е именувал с турските си имена Р.Р.А., които носи и към момента.

 От представените  и приети по делото писмени докадателства: заверени преписи от лична карта на Р.Р.А., свидетелство за основно образование, свидетелство за правоспособност, трудова книжка, решение № 1011/14.06.2001г. по ф.гр.д № 501/2001г. По описа на СлОС, рарешение за строеж на основание чл. 148 от ЗУТ № 30/26.04.2002г., решение № 2/11.01.2005г. е видно, че молителя на всички изброени документи се именувал с българските си имена Р.Р.А., както и видно от представените заверени преписи от личните карти на родителите на молителя – баща Р.А.А. и майка Р.С.А.  е видно че същите носят българските си имена.

От представените по делото и приети като доказателства по делото удостоверения за раждане на децата на молителя  Р. Росенов Ангулов и А. Росенов А. е видно, че молителя е записан в актовете за раждане на децата си с българските си имена Р.Р.А. и те носят неговите български имена като презиме и фамилия.

От събраните в съдебно заседание гласни доказателства чрез разпита на свидетелите М.И.Г. и С.М.П. се установи, че молителя е известен сред всички свои близки, приятели, съседи и като цяло в обществото с българските си имена Р.Р.А...

         При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

         Молбата е процесуално допустима, а разгледана по същество основателна и доказана.

Съгласно чл. 19, ал.1 ЗГР промяна в имената се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересования, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. От доказателствения материал по делото се установява, че са налице важни причини, по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР, които налагат промяна на имената на молителя от Р.Р.А.  на Росен Р.ов Анегелов.

Съгласно Закона за гражданската регистрация на РБ Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.), ал. 1 – „Името на български гражданин, роден на територията на Република България, се състои от собствено, бащино и фамилно име. Трите части на името се вписват в акта за раждане.

Правото на име е субективно, лично и неотчуждимо право, свързано с определено физическо лице и защитено от закона. Начина на образуване на имената на българските граждани се урежда от Закона за гражданската регистрация / ЗГР/ с императивни правни норми, а промяната им е правно уредена възможност при наличието на точно определени предпоставки.

Съгласно чл.13 ЗГР бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка – ов или –ев и окончание, съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставяне на тези окончания или те противоречат на семейните, етнически или религиозни традиции на родителите, а съгласно чл.14, ал.1 от този закон, фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка –ов или –ев и окончание съобразно пола на детето.

Същевременно в чл.19, ал.1 ЗГР  е посочено, че собственото, бащиното и фамилното име на лицето могат да бъдат променени от съда в случаите, когато са осмиващи, опозоряващи или обществено неприемливи, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. Значимостта на важните обстоятелства, налагащи промяната на имената следва да се преценява в контекста на всеки отделен случай. Такива важни по смисъла на закона обстоятелства биха били лични или обществени обстоятелства, които биха направили носенето на съответното име лично или обществено неудобно или неподходящо. Тази преценка обаче винаги следва да бъде обвързана с императивните изисквания на чл.13 и чл.14 ЗГР, досежно начина на образуване на бащиното и фамилно име на всяко физическо лице.

Като важни причини за промяна на трите си имена, молителя е посочил, че   акта си за раждане е записан с имената Р.Р.А., както и  в много от документите които притежава  - лична карта, документи за завършено образование, за квалификация, трудова книжка, документи за откриване на фирма, както и в удостоверенията за раждане на децата му той бил записан с българските си имена Р.Р.А., както и че в обществото бил познат с имената Р.Р.А..   

 

Така формулираните причини за желанието на молителя да промени собственото, бащиното и фамилното си имена, настоящия съдебен състав намира за важни обстоятелства по смисъла на закона.

Доколкото молителят е доказал, че е известен с името Росен, то в тази част неговата молба за промяна на името от Р. на Росен  е основателна.

По отношение на презимето и фамилията в конкретния случай съдът намира молбата за основателна, тъй като видно от събраните по делото доказателства се установи, че родителите на молителя носят български имена и в частност бащата на молителя носи имената Р.А.А., от което следва че съгласно чл.13 ЗГР бащиното име на молителя се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка –  ов или –ев и окончание, съобразно пола на детето или в случая следва бащиното име на молителя следва да бъде Р.ОВ, а съгласно чл.14, ал.1 от този закон, фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка –ов или –ев и окончание съобразно пола на детето или в случая фамилното име на молителя следва да се образува от бащиното име на неговия баща което е А..

Видно от събраните по делото доказателства   и съобразно разпоредбите на чл. 13 и чл. 14 ал.1 от ЗГР , че са налице важни обстоятелства по смисъла на чл. 19 ал. 1 от ЗГР , поради което искането следва да бъде уважено като напълно основателно и доказано, тъй като в случая  промяната  е позволена от нормите на ЗГР и по своята същност тя е възстановяване на предишните рождени имена на молителят – собствено, бащино и фамилно име, като съдът счита че следва да допусне промяна в собственото, бащиното и фамилното име на молителя и за напред той да носи имената Росен Р.о А..

Водим от горното, съдът

 

 

Р    Е    Ш    И  :

 

ДОПУСКА промяна в собственото, бащиното и фамилното име на Р.Р.А. с ЕГН **********, като за в бъдеще ще носи имената Р.Р.А., с ЕГН **********.

          ПРЕПИС от решението след влизането му в законна сила да се изпрати на Община гр. Нова Загора, респективно на длъжностното лице по гражданското състояние за отбелязване извършената промяна в акта за раждане и регистъра на населението по смисъла на разпоредбите на чл. 75 от ЗГР .

          Решението подлежи на обжалване в  двуседмичен  срок от съобщаването на страните пред Сливенски окръжен съд.

 

 

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ