Решение по дело №1806/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1839
Дата: 13 октомври 2021 г. (в сила от 13 октомври 2021 г.)
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20217180701806
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юли 2021 г.

Съдържание на акта

 

Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен  съд  Пловдив

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 1839/13.10.2021г.

                                                    

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд – Пловдив, XXIV състав, в открито заседание на тридесети септември две хиляди двадесет и първа година, в състав :

 

Председател : Здравка Диева

Членове : Величка Георгиева

……………………..Светлана Методиева

 

при секретаря Г.Г. и с участието на прокурор К.Димитров, като разгледа докладваното от съдия Диева касационно административно дело № 1806/2021г., взе предвид следното:

Производство по реда на глава XII от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Й.Е.Г.,***, представляван от адв.В.В. обжалва Решение № 632/18.05.2021г., постановено по АНД № 1838 по описа за 2021г. на Районен съд – Пловдив, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 21 – 0432 -000009 от 20.01.2021г. на Началник РУ към ОД МВР – Пловдив, 01 РУ Пловдив за наложена на Й.Г. глоба в размер на 2000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, за нарушение по чл.174 ал.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/, на основание чл.174 ал.3 пр.2-ро с.з.

Решението е обжалвано като неправилно по следните съображения : При неправилен анализ на доказателствата ПРС приема, че Й.Г. е отказал да подпише акта и да се запознае със съдържанието му, както и относно връчване на екземпляр от него. Твърди се, че в случая жалбоподателят е отказал да подпише акта и всички други документи, но въпреки желанието му – екземпляр от акта не му е връчен. В графата „забележки“ от акта има отразени имена на свидетел и положен негов подпис, но без да е конкретизирано кое обстоятелство удостоверява свидетеля – отказ на нарушителя да подпише акта и/или разписката за получаване на екземпляр. С позоваване на чл.43 ал.5 ЗАНН е заявено, че неподписването на акта от нарушителя не освобождава актосъставителя от задължението да връчи по надлежния ред екземпляр от същия на нарушителя. Неизпълнение на посоченото задължение винаги рефлектира върху правото на защита и препятства възможността да бъдат изложени възражения пред административния орган по реда на чл.44 ал.1 ЗАНН. Нарушението на правото на защита е съществено и представлява абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление. Поискано е решението да се отмени с отмяна на НП.

Ответникът Първо РУ при ОД МВР – Пловдив, представлявано от началника оспорва касационната жалба с твърдение за неоснователност на същата и искане за отхвърлянето й. Поддържа, че не са налице съществени процесуални нарушения, ограничаващи правото на защита на жалбоподателя. При евентуално уважаване на жалбата е заявено възражение за намаляване разноските на другата страна за адвокатско възнаграждение до размера на минималното възнаграждение по Наредба № 1 от 2004г.

Окръжна прокуратура – Пловдив, представлявана от Прокурор Димитров поддържа законосъобразност на решението.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 АПК, от страна по делото, за която решението е неблагоприятно и е процесуално допустима. По същество е неоснователна.

1. Обжалваното НП е издадено от Началник РУ към ОД МВР - Пловдив, РУ 01 Пловдив, за административно-наказателната компетентност на който е приложена Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. /т.2, 2.8/, цитирана в НП. АУАН № АА700578 от 07.01.2021г. е съставен от мл.автоконтрольор към ОД МВР – Пловдив, РУ 01 Пловдив, упълномощен да съставя АУАН по ЗДв.П с цитираната заповед.

Според обстоятелствената част от НП : на 07.01.2021г., около 17:50ч. в гр.Пловдив на ул.Лозарска - № 9, посока изток-запад, Й.Г. управлява л.а. Мерцедес МЛ 320ЦДИ с рег.№ **** /собственост на ЕАД Интерлийз ауто ЕАД/, като нарушението се изразява в следното: Водачът отказва да бъде изпробван за употреба на наркотични вещества или техни аналози с полеви тест Dreger Drug Check 3000 LOT ARNL 0981, годен до 2022 - 04. На водача е издаден талон за медицинско изследване с № 0066177. Отразено е и : „Отказва да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не изпълни предписание за химико-токсикологично лаб. изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози”. Нарушението е квалифицирано по чл.174 ал.3 ЗДв.П. Наложената санкция е основана на чл.174 ал.3 пр.2-ро ЗДв.П : „Водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв.”.

В АУАН № АА700578 от 07.01.2021г. е отразено „Отказвам да дам кръв и да подпиша акта, Й.Г. - лично”. АУАН е съставен в присъствие на свидетели – А.Т. и И.П., за които е отразено, че са очевидци на нарушението. Посредством свидетел С.Ю. е удостоверен „Отказът на нарушителя да подпише акта и/или разписката се удостоверява с подпис на един свидетел“.  В талон за изследване № 0066177 е вписано от нарушителя : „Отказвам да дам кръвна проба и да получа талон.“.

2. ПРС обсъдил събраните по делото доказателства, вкл. сведенията от разпитаните свидетели /актосъставителя и свидетелите – очевидци, отразени в АУАН/ и приел за безспорно установено осъществено от субективна и обективна страна административно нарушение по чл.174 ал.3 ЗДв.П. Посочено е, че не е оспорено и от жалбоподателя, че на процесната дата и място той е бил обект на извършена проверка за употреба на наркотици и техните аналози, в хода на която категорично е отказал да даде проба посредством техническо средство Dreger Drug Check 3000 LOT ARNL 0981, а при издаден талон за медицинско изследване, жалбоподателят вписал в същия отказ за даване на кръвна проба. Уточнено е, че съставомерното поведение се изразява в самия отказ на жалбоподателя да бъде тестван за наркотици – поведение, което е бил длъжен да предприеме, след като е бил изрично поканен от надлежен орган да извърши това. Въз основа на събраните доказателства е прието, че презумптивната доказателствена сила на АУАН не е опровергана. Потвърдена е правилна правна квалификация на нарушението, като правилно е посочено, че нормата на чл.174 ал.3 пр.2 ЗДв.П едновременно съдържа хипотеза и санкция на нарушението и предвидените наказания са фиксирани, без възможност за изменение. По отношение възражението за невръчен екземпляр от АУАН, съдът се е позовал на отказа за подписване на АУАН, за запознаване със съдържанието му, съответно да получи екземпляр от него. Според ПРС, отсъствието на подписа му в двете графи на акта категорично сочи това. Волята на жалбоподателя е удостоверена с подпис на конкретен свидетел, различен от свидетелите по установяване на нарушението и съставянето на акта. Описаното положение не е рефлектирало върху правото на защита на жалбоподателя.

3. Пред РС – Пловдив и в касационната жалба не се отрича извършеното нарушение, което е от значение при преценка на изводите на ПРС по отношение правото на защита. С основание съдът се е позовал на презумптивната доказателствена сила на АУАН по см. на чл.189 ал.2 ЗДв.П, приложима при конкретните факти и не е налице нарушение на чл.13 ал.1 НПК. АУАН е съставен в присъствие на нарушителя, с което е гарантирано правото му на защита към този момент. Спазено е изискването за вписване в акта на свидетел – очевидец, което е от значение за разкриване на обективната истина - т. 10 от Постановление № 10/28.09.1973 г. на Пленума на Върховния съд : "При наличие на очевидци при извършване на нарушение или при констатиране на същото следва те да се посочат в акта като свидетели, за да се осигури разкриването на обективната истина". В случая не се установи да е имало препятстване за разкриване на обективната истина. При отсъствие на възражение против съдържанието на АУАН, пред административно-наказващия орган не е имало спорни факти, които да бъдат проверени в хипотезата на чл.52 ал.4 ЗАНН. Без съмнение критерий за същественост на процесуално нарушение, допуснато в адм.нак.фаза е дали правото на защита е ограничено и за всеки конкретен случай подходът при преценката е индивидуален. В случая правото на защита не е ограничено, нито нарушено във фазата на съставяне на АУАН, поради което се отчита действителната фактическа обстановка според събраните доказателства за извършване на конкретно посоченото нарушение. Няма данни и не се твърди водачът да се е явил на медицинско изследване. Адм.нак.орган орган се е произнесъл при наличие на обективни данни, за опровергаване на които доказателствена тежест носи жалбоподателя.

Нормата на чл.174 ал.3 ЗДв.П едновременно предписва поведение и санкция при неизпълнение на установеното задължително предписание. В тежест на административно-наказващия орган е да докаже извършването на нарушението, участието на наказания и неговата вина, което е сторено в случая. Не е налице неяснота в какво се изразява вмененото на лицето нарушение, а именно - отказ да бъде тестван с техническо средство. Яснотата в описание на нарушението води до извод, че волята на административния орган е конкретизирана в степен, позволяваща разбиране относно юридическите факти на упражненото правомощие.

Верен е извода на ПРС относно последицата от отсъствие на подпис на нарушителя в двете графи на акта – за запознаване със съдържанието му и за получаване на препис от акта. Действително не е подчертано вярното от забележката „Отказът на нарушителя да подпише акта и/или разписката се удостоверява с подпис на един свидетел“ – част от образеца на АУАН, но това не означава отсъствие на отказ да бъде получен препис от АУАН, тъй като липсва подпис на нарушителя именно в частта от АУАН за разписката, посредством която се удостоверява получаване на препис от акта. Дори да бъде възприета тезата на касатора, се съобрази, че критерий за същественост на процесуално нарушение е доколко и дали ограничава правото на защита на санкционираното лице - нарушението е идентично описано в АУАН и в НП, а защитата против квалификацията е пред съда. В хипотеза на допуснато нарушение, то не е съществено, тъй като не е ограничено правото на защита с прилагане нормата на чл.53 ал.2 ЗАНН.

Мотивиран с изложеното и на основание чл.221 ал.2 от АПК, Административен съд-Пловдив, XXIII състав,

 

Р  Е  Ш  И  :

 

Оставя в сила Решение № 632/18.05.2021г., постановено по АНД № 1838 по описа за 2021г. на Районен съд – Пловдив. 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател :

 

 

Членове :