Решение по дело №26/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 156
Дата: 15 февруари 2022 г.
Съдия: Мария Симеонова Ганева
Дело: 20227050700026
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2022 г.

Съдържание на акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№………/………………2022 г., гр. Варна

 

В ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр. ВАРНА- ІV тричленен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и седми януари две хиляди и двадесет и втора  година в състав:                    

 ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ ГАНЕВА

 ЧЛЕНОВЕ:    МАРИЯНА ШИРВАНЯН

             НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

 

при секретаря Галина Владимирова и в присъствието на прокурора  от ВОП  Александър Атанасов , като разгледа докладваното от председателя касационно адм. дело № 26 по описа на съда за 2022 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ и чл. 348 от Наказателнопроцесуалния кодекс /НПК/.

       Образувано е по касационна жалба от М.К.К.  с ЕГН ***********  и съдебен адрес ***, офис 8 , срещу решение № 898/18.11.2021г.   по анд. № 3342/2021 г. по описа на Варненския районен съд /ВРС/.

Релевира се допуснато нарушение на закона и съществено нарушаване на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и 2 НПК във вр. с чл. 63в ЗАНН. Излагат се твърдения, че административнонаказателното производство е било инициирано по сигнал до ДИТ-Варна като в изготвения  АУАН липсва яснота относно датата на неговото съставяне – дали на 07.06.2021 г. или на 25.06.2021 г. Не се споделя тезата на районния съд за допусната   техническа грешка от  актосъставителя . Оспорва се  фактическата констатация  на наказващия орган за престиране на труд от Д.М. в полза на жалбоподателя като негов работодател. Твърди се облигационен характер на   правоотношението . Като съществено нарушение на процесуалните правила се сочи  немотивираният отказ на районния съд да допусне провеждане на очна ставка между  актосъставителя и свидетеля С.относно това дали при проверката на контролните органи и присъствал собственика на ремонтираното  жилище.

Предвид изложеното се отправя искане касационната инстанция да отмени решението на Районен съд – Варна. Отправя се и искане за присъждане на сторените по делото разноски.

В съдебно заседание касаторът , редовно призован, не се явява  и не се представлява. 

       Ответникът по касация – дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна , се представлява от ст. юриск.  Б.Н., който  твърди правилност на обжалваното  съдебно решение и моли съда същото да бъде оставено в сила , като се претендира  присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита решението на ВРС за правилно и законосъобразно.

       Касационната жалба е допустима, тъй като изхожда от процесуално легитимирано лице – страна във въззивното производство и е подадена при спазване на разписаните процесуални срокове по упражняване правото на жалба, а разгледана по същество тя е и основателна.

Предмет на съдебна проверка за обоснованост и законосъобразност пред ВРС е било НП №03-013843/30.06.2021г. на директора на дирекция "Инспекция по труда" гр. Варна, с което на М.К.К. е наложено административно наказание „глоба“ от 1500 лева на основание чл.414 ал.3 от КТ. 

От фактическа страна районният съд е приел, че на 07.06.2021 г. служители на ДИТ - Варна- св. Н. и св. Ж. , са извършили проверка на апартамент, находящ се в гр. Варна, ул. „**************“ , собственост на св. С., който е бил ремонтиран от  М.К.К.. В обекта е имало  двама работници, единия от които св. М., който е извършвал трудова дейност като общ работник.

В попълнена декларация М. е декларирал, че работи за М.К. от 07.06.2021г. като „общ работник“, с работно време от 08,00 ч. до 16.00 ч. , при договорено трудово възнаграждение от 50 лева на ден , при  липсата на сключен трудов или граждански договор, при  договорени почивни дни – 30 .

На 25.06.2021г. служител на ДИТ Варна — св. Н., съставил акт за установяване на административно нарушение срещу въззивника за това, че като работодател е допуснал до работа лицето Д.М. М. като „общ работник“, при определено работно място, определено работно време и договорено трудово възнаграждение, без да е сключен трудов договор в писмена форма между страните по трудовото правоотношение.

Актът за установяване на административно нарушение е бил надлежно предявен и връчен на жалбоподателя , който не е вписал възражения и не е депозирал писмени такива.

На 30.06.2021г. е било издадено НП с правна квалификация на деянието по чл. 414, ал.3 във вр. с чл.62 ал. 1 вр. чл.1 ал.2 и чл.61 ал.1 от КТ.

За да потвърди издаденото НП, ВРС е счел, при съставяне на акта за установяване на административно нарушение и при издаване на НП са спазени сроковете по чл. 34 от ЗАНН , както и изискванията на чл.42 и чл.57 от същия кодекс. Поради допусната техническа грешка в началото на АУАН , като дата на неговото съставяне първоначално е била вписана датата на нарушението, впоследствие коригирана.

Предходната съдебна инстанция е преценила, че е налице трудово правоотношение предвид показанията на проверяващите лица, възприели М. да полага труд в обекта, обясненията на нарушителя , които са в съответствие с писмените доказателства по делото- констативен протокол; декларация от заетото лице и др. Решаващият съд не е кредитирал показанията на  работника  М. , понеже остават изолирани от доказателствения материал по делото.

Според районния съд не е налице облигационно правоотношение между нарушителя и М. , тъй като всички събрани по делото доказателства сочат на установеност на фактологията, твърдяна от наказващия орган. Декларацията на М. свидетелства за параметрите и времетраенето на установеното трудово правоотношение, кореспондиращо с показанията на проверяващите лица- св. Н. и св. Ж..

Според ВРС са спазени правилата  по индивидуализация на адм. наказание, тъй като нарушение е първо по ред за дееца и липсват отегчаващи отговорността обстоятелства.

Касационната инстанция счита обжалваното съдебно решение за валидно, допустимо , но неправилно поради погрешно прилагане на относимите материалноправни разпоредби . Служителите на ДИТ-Варна при проверка на  07.06.2021г на апартамент , собственост на П. С., са възприели изнасяне на дограма и изкъртена  мазилка от Д.М. . Същият в писмена декларация е посочил , че това му е първия ден на обекта , без да посочи уговорени между него и  К. седмични почивки, размер на платен годишен отпуск , срок за изплащане на трудово възнаграждение.

Няма събрани доказателства дейността по изнасяне на стара дограма и мазилка от ремонтиран апартамент да е обичайно повтарящо се явление в отношенията между  М.К. и Д.М.  и поради тази причина тяхната правна връзка няма белезите на трудово правоотношение, а на облигационно такова. 

Изнасянето на изкъртена мазилка и дограма е еднократно изпълнение за определен период от време на  конкретно възложената задача от К.  на М. , като няма регулярност и продължителност на  тази деятелност. Тази дейност  не е трудова, защото не се изпълнява  трайно и постоянно.

От разпита на актосъставителя и свидетеля по АУАН се констатира, че наказаното лице  М.К. не е било на обекта , респективно  Д.М. е изнасял  стара дограма без да е под надзор или под ръководството на К. като негов работодател . Няма събрани доказателства М. да е бил длъжен да спазва трудова дисциплина при осъществяване на тази  дейност.

Именно поради облигационния характер на съглашението  между страните- изнасяне на изкъртена мазилка и стара дограма от ремонтирания апартамент , К. и М. не са договорили срок на междуседмична  почивка,  продължителност на полагаеми отпуски , които са задължителни елементи  на трудовото правоотношение.  Естеството на работата на М. е свързано с ремонтирания апартамент, но това  не  е работно място по смисъла на КТ.

Няма непрекъснатост и повтаряемост на  функциите и поради тази причина договорът между страните е такъв по изработка . Дейността на изпълнителя е определена по съдържание  и обем, цели постигане на резултат – изнасяне на изкъртена мазилка и стара дограма от  ремонтиран апартамент .

На следващо място , според регламентацията на КТ трудово правоотношение  възниква или със сключване на трудов договор / арг. глава V от КТ/ или с издаване на постановление за обявяване съществуването на трудово правоотношение / арг. чл. 405а от КТ/ . Според съдържанието на чл. 405а от КТ контролните органи при установено предоставяне на работна сила в нарушение  на чл. 1, ал.2 от КТ нямат право на избор  дали да издадат постановление , а са длъжни да го направят. Според дадените обяснения от наказващия орган няма издадено такова постановление по конкретния случай и това е поредното  доказателство за отсъствие на трудово правоотношение между М.К. и Д.М. .

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение първо от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Варна, ІV-ти тричленен състав,

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решение № 898/18.11.2021 година на Районен съд – Варна, постановено по анд. № 3342/2021г. по описа на този съд и вместо него постановява :

ОТМЕНЯ наказателно постановление НП №03-013843/30.06.2021г. на директора на дирекция "Инспекция по труда" гр. Варна, с което на М.К.К. с ЕГН ********** е наложено административно наказание „глоба“ от 1500 лева на основание чл.414 ал.3 от КТ.

Решението не подлежи на обжалване или протестиране.

 

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:     1.

                                               

                                                                                                           

                                                                                                    2.