Решение по дело №170/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 146
Дата: 4 юни 2019 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Татяна Христова Костадинова
Дело: 20191500500170
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е  №146

гр. Кюстендил, 04.06.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в публично заседание проведено на четиринадесети май през две хиляди и деветнадесета  година, в състав :

                                                                  

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА САВОВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

                                                                                       СИМОНА НАВУЩАНОВА

 

при участието на секретаря Р. С. след като разгледа докладваното от съдия Костадинова гр. д. №170 по описа за 2019 г. на КнОС и за да се произнесе взе предвид :

 

 

Й.Д.С., ЕГН ********** ***, чрез адв. Г.У., с адрес ***, адв. Г.У. обжалва решение №516/13.11.2018 г., постановено по гр.д. № 310/2016 г. по описа на ДнРС  в частта, в която е отхвърлен  предявеният от нея срещу Е.А.Я., С.Е.Я. и П.Е.Я., иск с правно основание чл. 108 от ЗС за признаване за установено по отношение на ответниците правото на собственост на ищцата върху парцел * за имот с планоснимачен номер *, квартал *, целият с площ от * кв.м., заедно със застроената в него жилищна сграда, с административен адрес: гр. К., ул. „* №*, придобито по давност в периода от 28.06.2002 г. до 07.08.2012 г., и за осъждане на ответниците да предадат на ищцата владението върху описания имот.

Във въззивната жалба се твърди, че решението на районен съд в обжалваната част е постановено в противоречие на материалния и процесуалния закон, не е мотивирано и е необосновано. Конкретното твърдение е, че при анализа на доказателствения материал, районен съд не е взел предвид всички показания на свидетелите, пропуснал е да обсъди показанията на свидетелите В. Ш., Г. П., Р. М. и по този начин  не е възпроизвел точно фактическата обстановка по делото. Мотивите на първоинстанционния съд   да приеме обратното са неправилни и са в разрез със свидетелските показания. Искането е да се отмени решението в обжалваната част и да се постанови друго, с което да се уважи искът. Претендира разноски.

В  срока  по чл. 263, ал.1 от ГПК  е постъпил писмен  отговор от адв. Й.Г., действащ като процесуален представител на Е.А.Я.. В същия се твърди, че въззивната жалба е допустима, но е неоснователна. Оспорва се твърдението, че районен съд не е обсъдил правилно събрания по делото доказателствен материал. Искането е за потвърждаване на решението на районен съд. Претендират се разноски.

В  срока  по чл. 263, ал.1 от ГПК  е постъпил писмен  отговор от адв. Й.Г., действащ като процесуален представител на П.Е.Я.. В същия се твърди, че въззивната жалба е допустима, но е неоснователна. Твърди се, че по делото не са събрани доказателства, установяващи владение на П.Я. върху процесния имот. Искането е за потвърждаване на решението на районен съд. Претендират се разноски

Жалбата, като подадена в законоустановения срок, отговаря на изискванията на чл.259 и сл.от  ГПК, подадена е от лице, имащо право и интерес от обжалване и срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество=

          Окръжен съд, след като прецени становищата на страните, събраните по делото доказателства при условията на чл. 12 от ГПК и след преценка на обжалвания съдебен акт, приема следното:

Първоинстанционното производство е образувано по предявени от Й.Д.С., срещу Е.А.Я., С.Е.Я., Д.Б.В., В.Б.Н., П.Е.Я., искове с правно основание чл.26, ал.2, пр.2 ЗЗД, чл.124, ал.1 ГПК и чл.108 ЗС, а именно: за прогласяване по отношение на Е.А.Я., наследниците на съпругата му И. П. Я. /С.Е.Я. и П.Е.Я./, наследниците на Б. Д. В. /Д.Б.В. и В.Б.Н./ на основание чл.26, ал.2 от ЗЗД нищожността на договора, обективиран в нотариален акт № **, том *, рег. № **, дело № *г. от 28.06.2002 г. поради „липса на съгласие" от ищцата; за признаване за установено на основание чл.124, ал.1 ГПК по отношение на С.Е.Я., че не е собственик на дворно място в гр. К., представляващо парцел * за имот с планоснимачен номер **, квартал *, целият с площ от * кв.м., заедно със застроената в него жилищна сграда, с административен адрес: гр. К., ул. „* №* и за признаване за установено на основание чл.108 ЗС по отношение на Е.А.Я., С.Е.Я. и П.Е.Я. правото на собственост на ищцата върху парцел * за имот с планоснимачен номер *, квартал *, целият с площ от * кв.м., заедно със застроената в него жилищна сграда, с административен адрес: гр. К., ул. „* №*, придобито по давност в периода от 28.06.2002 г. до 07.08.2012 г., и за осъждане на ответниците да предадат на ищцата владението върху описания имот.

С обжалваното решение районен съд е  отхвърлил исковете, като предмет на въззивната жалба е само решение, касаещо отхвърляне на иска с правно основание чл. 108 от ЗС. В останалата част решението като необжалвано е влязло в сила.

 

По делото се установява следната фактическа обстановка:

От приложения по делото нотариален акт № *, том *, рег. № *, д. № *г., се установява, че към 28.11.2000 г. процесният имот е бил съсобствен и е принадлежал на Р. Д. В. Й.Д.С. и Б. В., при квоти: за Р. В. - 4/6 ид. части, за Й.Д.С. и Б.В. - по 1/6 ид. част. От представеното удостоверение за наследници /л.172/ е видно, че Р. Д. В. е починала на 02.07.2016 г.

От приложения по делото нотариален акт № *, том *, рег. № **, дело № 139/2002 г. се установява, че на 28.06.2002 г. тримата съсобственици чрез пълномощника А. Ж. В. /съпруга на Б. В. към момента на сделката, като бракът им е прекратен с развод на 22.04.2006 г. – л.191/ са прехвърлили в собственост на Е.А.Я. срещу дълга на Б. Д. В. към Е.А.Я. в размер на ** лв. върху описаното дворно място и построената в него двуетажна масивна жилищна сграда. Съгласно договора прехвърлителите са запазили право на ползване върху имота за срок от 1 година.

От приложения по делото нотариален акт № * том *, рег. № **, дело № * от **** г. се установява, че на 12.01.2004 г. Е.А.Я. и съпругата му И. П. Я. са учредили договорна ипотека върху придобития недвижим имот за обезпечаване на банков кредит.

От приложения по делото нотариален акт № *, том**, рег. № **, дело № ** от *г. се установява, че на 07.08.2012 г. Е.А.Я. и съпругата му И. П. Я. са дарили процесния недвижим имот на дъщеря им С.Е.Я., като са запазили безсрочно право на ползване върху дворното място и жилищната сграда.

По делото са разпитани свидетели, които установяват факти и обстоятелства относно владението и ползването на процесния имот.

 

          С оглед установената фактическа обстановка следва да се приеме, че предявеният иск с правно основание чл. 108 от ЗС е неоснователен и следва да бъде отхвърлен. Съображенията за това са следните:

          Съгласно чл.108 ЗС собственикът на дадена вещ може да я иска от всяко лице което я владее/държи/ без да има основание за това, като обуславящо за уважаването на предявен иск по цитирания законов текст е ищецът, който претендира че е собственик на дадена вещ /движима или недвижима/ да докаже правото си на собственост като придобито по поддържания от него способ за това и че  ответникът упражнява фактическа власт върху вещта. Ответникът следва докаже основанието на което владее имотът. Горното следва от разпоредбата на чл.154 ал.1 ГПК според която всяка страна е длъжна да установи обстоятелствата на които основава своите претенции или върху които основава своите възражения.

В настоящия случай ищцата обосновава правото си на собственост върху процесния имот по силата на  давностно владение в периода от 28.06.2002 г. до 07.08.2012 г.

          Ответниците по иска оспорват претенцията на  ищцата като считат, че този имот е собственост на ответницата С. Е. Я. по силата на договор за  дарение, оформен в нотариален акт № **, том *, рег. № *, дело № * от * г. и на това основание  тя владее имота.

Съдът намира, че ищцата не е доказала, че е придобила имота на посоченото от нея основание, а именно давност. Съображения:

В случая ищцата следва да докаже наличието на всички елементи от фактическия състав на заявения от нея придобивен способ- давност, а именно упражняване на фактическа власт върху имота явно, необезпокоявано и непрекъснато с намерение за своене повече от 10 години. В тази насока съдът счита, че е обоснован изводът на районен съд, че не е проведено пълно доказване на елементите от фактическия състав на чл. 79 от ЗС.

Съдът счита, че ищцата при пълно и главно доказване не е установила, че  необезпокоявано е упражнявала фактическа власт върху процесния имот  по отношение на ответниците и че е отблъснала на техните владелчески действия в определения от закона срок. По делото няма спор, а и от нот.акт №***, том **, рег. № **, д. № ***/**** г., се установява, че към 28.11.2000 г. процесният имот е бил съсобствен и е принадлежал на Р.а Д. В. (*** на ищцата ) на нея и на ***- Б. В.. В исковата молба  се твърди, че на 28.06.2002 г. без знанието на ищцата, имотът е прехвърлен на Е.Я., но от този момент тя е започнала да го владее като свой. Съдът намира, че действително от представения нотариален акт № **, том * рег. № **, дело № * г. се установява, че имотът е прехвърлен в собственост на Е.А.Я., но не може да приеме, че от тази дата ищцата е започнала да осъществява фактическа власт върху същия. Няма спор по делото, че Й.С. постоянно живее в гр. С. В показанията си свид. В. Ш. твърди, че тя е идвала редовно в гр. К. при майка си- събота и неделя, за да се грижи за нея- да почисти, да сготви, да подреди, както и да се грижи за градинката на майка си, която се навирала до къщичката й. Тази свидетелка сочи и че е виждала Е.Я. да влиза в къщата, но не знаела какъв е. Свидетелката твърди, също така, че след смъртта на брата на ищцата- Б. В., свид. С. Н. и съпругата му живеели в къщата, намираща се в процесния имот. Свид. Г. П. сочи, че до 2012 г. Й. идвала постоянно при майка си, работела градинката, почиствала. Този свидетел сочи, че в къщата вижда свид. Н.със съпругата му, които още когато Б. е бил жив са обитавали втория и третия етажи на къщата. Свид. Н. твърди, че живее в имота от пет години и половина и никой не е възразил, че Е.Я. го е настанил да живее там. Ищцата го е виждала, че живее в имота, но не е възразявала. Според свидетеля Й. е идвала при Б. и при майка си. Преспивала е на първия етаж, където живеел брат й. Свид. Р. М. сочи, че причината често Й. да ходи в гр. К. е нейната майка, която била болна и нямало кой да я гледа. От показанията на посочените свидетели може да се направи извод, че фактическа власт върху същия е упражнявал Е.Я., който без противопоставянето на ищцата е настанил наематели в имота. Няма данни ищцата да се е противопоставила на това и по този начин да е отблъснала владението осъществявано от Я..  Не може да се приеме, че през процесния период ищцата да е осъществявала действия в имота, които да бъдат квалифицирани като владелчески. Владението, като елемент от фактическия състав на придобивната давност трябва да е непрекъснато, спокойно /да не е установено и поддържано с насилие/, явно /да не е установено и поддържано по скрит начин/ и несъмнено /да се установи, че действително се упражнява фактическа власт с намерение за своене/. В случая,  имайки предвид показанията на свидетелите, анализирайки действията, извършвани от ищцата- идвала е при майка си, грижила се е за нея, обработвала е градинката й, съдът не може да приеме, че с посещенията в имота ищцата е демонстрирала действия по упражняване на фактическа власт върху същия. Никой от свидетелите не приема действията на ищцата като такива, от които може да се направи извод, че тя идва в имота като в собствен, т.е. тя не е домонстирала пред тях своителното си намерение върху същия. Липсват данни за извършени от С. действия, от които да може да се направи безспорен и категоричен извод, че ищцата е упражнявала фактическа власт в имота. Съдът кредитира показанията на свидетелите, тъй като всеки от тях изнася в тях впечатленията си за ползването на процесния имот и в показанията им липсват противоречия, доколкото липсват взаимно изключващи се изявления за един и същи факт, поради което липсва основание същите да не бъдат приети за безпристрастни. С оглед на изложеното съдът намира, че е неоснователно възражението във въззивната жалба, че при анализа на доказателствения материал, районен съд не е взел предвид всички показания на свидетелите, пропуснал е да обсъди показанията на свидетелите В. Ш., Г. П., Р. М.и по този начин  не е възпроизвел точно фактическата обстановка по делото.

Горното обосновава извода, че решението на районен съд е постановено при правилна преценка на събраните по делото  доказателства. Установено е, че не е доказан един от елементите на фактическия състав на иска с правно основание чл. 108 от ЗС, поради което го е отхвърлил. Ето защо решението в обжалваната част следва да бъде потвърдено.

С оглед неоснователността на жалбата, на въззиваемите Е.Я. и П.Я. се дължат деловодни разноски за въззивната инстанция в размер на по ** лв.- адвокатско възнаграждение.

Мотивиран  от горното, КнОС

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА №516/13.11.2018 г., постановено по гр.д. № 310/2016 г. по описа на ДнРС  в частта, в която е отхвърлен  предявеният от Й.Д.С., ЕГН ********** ***, чрез адв. Г.У., с адрес ***, адв. Г.У. срещу Е.А.Я., ЕГН **********, адрес: ***; С.Е.Я., ЕГН **********, адрес: *** и П.Е.Я., адрес: ***, иск с правно основание чл. 108 от ЗС за признаване за установено по отношение на ответниците правото на собственост на ищцата върху парцел *за имот с планоснимачен номер *, квартал *, целият с площ от * кв.м., заедно със застроената в него жилищна сграда, с административен адрес: гр. К., ул. „* №* придобито по давност в периода от 28.06.2002 г. до 07.08.2012 г., и за осъждане на ответниците да предадат на ищцата владението върху описания имот.

ОСЪЖДА Й.Д.С., ЕГН **********, да заплати на Е.А.Я. направените пред въззивната инстанция разноски за адвокатско възнаграждение в размер на **лв.

ОСЪЖДА Й.Д.С., ЕГН **********, да заплати на П.Е.Я. направените пред въззивната инстанция разноски за адвокатско възнаграждение в размер на *лв.

Решението в останалата част е влязло в сила.

Решението подлежи на обжалване в едномесечен срок от връчването му на страните пред ВКС .

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ           :