Решение по дело №42/2020 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 77
Дата: 8 юли 2020 г. (в сила от 21 август 2020 г.)
Съдия: Христо Витков Първанов
Дело: 20204440200042
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.Червен бряг, 08,07.2020 година

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Червенобрежки районен съд, в публичното заседание на девети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ПЪРВАНОВ

при секретаря Павлина Плючарска,

като разгледа докладваното от съдията Първанов AНД № 42 по описа за 2020 година на Червенобрежки районен съд на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.59 от ЗАНН, вр. чл.5, ал. 3, т.1 от ЗДвП

 

В Червенобрежки районен съд е постъпила жалба от „Б. – С. с ЕИК ххх, със седалище и адрес на управление гр. „С.“ ул. „хххс управител и представляващ Й.С.Р., подадена по реда на чл. 59 от ЗАНН, против Наказателно постановление № 4/02.01.2020г. на Началника РУ Червен бряг, с което на жалбоподателя на основание чл. 53 от ЗАНН и чл.174, ал. 3, предл. 2 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 10 000 лв. за това, че на 25.07.2019 г. в 10:30 ч. в гр. Червен бряг, ул. „Тунджа“ № 9 в област Плевен в стопанисван от „Б. обект „производствена база и склад се установи, че се извършва охранителна дейност на обекта от лицето Н.М.Л. с ЕГН ********** ***, като дружеството не притежава лиценз за извършване на охранителна дейност по смисъла на ЗЧОД. Съгласно трудов договор № nnnЛ. е назначен на длъжност „ххх“, с което е нарушен чл. 4 ал. 1 от Закона за частната охранителна дейност

Жалбоподателят редовно призован, в съдебно заседание се представлява от адвокат Г.С. от В. адвокатска колегия с пълномощно по делото в заверено ксерокопие /л. 16/

Недоволен от наказателното постановление останал жалбоподателят, който го обжалва в срок и излага, че същото е неправилно и незаконосъобразно и, че случаят е очевидно маловажен. Оспорва констатациите, предмет на обжалваното НП и описани в АУАН № 113/25.10.2019 г., като противоречащи на фактическата обстановка за случая.

В съдебно заседание процесуалния представител, адв. С. навежда доводи, че НП е неправилно, тъй като напълно погрешни са констатациите изведени в АУАН и в НП, че в обекта се е осъществявала охранителна дейност по смисъла на ЗЧОД. Този извод е направен от административно-наказващият орган единствено и само защото, един от служителите в дружеството е бил назначен според трудовият си договор, като „ххх“. В направените възражения към АУАН е посочено, че това е техническа грешка и следва да се взе предвид трудовата характеристика, видно от която е, че същият не изпълнявал дейност по охрана или само охрана, съобразно ЗЧОД.

Административно наказващият орган не е съобразил,че длъжностната характеристика е задължителна част и продължение на трудовия договор. Видно е, че вменените на служителя задължения, съобразно трудовата му характеристика не попада в дейностите по чл. 5 от ЗЧОД. Евентуално при някакво съвпадение между задълженията и охранителните дейности по ЗЧОД, би могло да се направи извод за осъществяване на такава дейност. Твърди също така, е в АУАН и в НП липсва констативно съобразителна част за нарушаване на чл. 4 ал. 1 от ЗЧОД, с кои точно действия санкционираното дружество е осъществило адмнистративното нарушение.

Административно наказващият орган редовно призован не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Разпитани бяха и свидетели полицейски служители П.К.Т., Е.М.Е. и Г.П.Х.

Съдът като съобрази събраните по делото доказателства – поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид изложеното в жалбата и становищата на страните, намира за установено следното:

ПО ДОПУСТИМОСТТА НА ЖАЛБАТА:

Жалбата е подадена в преклузивния срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН, поради което е допустима и следва да бъде разгледана.

ПО ОСНОВАТЕЛНОСТТА НА ЖАЛБАТА:

Предмет на преценка в настоящото производство е както материалната законосъобразност на наказателното постановление, така и съответствието му с процесуалния закон.

По делото са събрани писмени и гласни доказателства, след чиято преценка в тяхната съвкупност и поотделно, а така също и във връзка със становищата на страните, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На хххе извършена проверка в стопанисван от „Б. обект „производствена база и склад“. Според актосъставителя се установило, че се извършва охранителна дейност на обекта от лицето Н.М.Л. с ЕГН ********** ***, който работел на длъжност „ххх“, като дружеството не притежава лиценз за извършване на охранителна дейност по смисъла на ЗЧОД. Актосъставителя установил, че съгласно трудов договор № хххЛ. е назначен на длъжност „ххх“ с което е нарушен чл. 4 ал. 1 от Закона за частната охранителна дейност.

 Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в тяхната съвкупност и поотделно като без противоречиви и относими към предмета на делото, съдът направи следните  правни изводи:

Съдът намира, че наказателното постановление е издадено в шестмесечния преклузивен срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН. Спазени са сроковете за издаване на НП. АУАН е съставен от служител, който е упълномощен с надлежна заповед за това, а НП е издадено от компетентно лице. И АУАН и НП са надлежно връчени на нарушителя.

Съгласно разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 5, наказателното постановление трябва да съдаржа описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават.

В съдебно заседание бе прието допълнително споразумение към трудовия договор на Н.М.Л. /лист 58 от делото/, описан в постановлението, от 01.02.2019г. Видно от това допълнително споразумение е, че лицето от тази дата, и в този смисъл и към момента на проверката, заема длъжността „Портиер“. Тоест, установи се безспорно, че към 25.07.2019г. Н. Л. не е заемал длъжност „ххх“. Към трудовия договор бе прието по делото и длъжностна характеристика за заеманата от Л. длъжност „П.“/лист 61/. Видно от нея е, че в трудовите му задължения не попада която и да е от описаните в чл. 5 от ЗЧОД дейности характеризиращи се като „охранителна дейност“ по смисъла на ЗЧОД.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема, че констатациите в акта за установяване на административно нарушение и издаденото наказателно постановление не съответстват на действителното правно положение. От събраните доказателства се установява, че жалбоподателят не е извършил нарушението за което му е наложено наказание.

Предвид това, обжалваното наказателно постановление, като незаконосъобразно следва да бъде отменено изцяло.

            Водим от гореизложеното и на основание  чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление № 4/02.01.2020г. на Началника РУ Червен бряг, упълномощен с 8121з-372/05.09.2018 г., с което на „Б. – С. с ЕИК ххх, със седалище и адрес на управление гр. „С.“ ул. „хххс управител и представляващ Й.С.Р. е наложено на основание чл. 4 ал. 1 от Закона за частната охранителна дейност административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 10 000 лв.,.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Плевенски административен съд по реда на глава дванадесета от Административно процесуалния кодекс, в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                       

                                                                      

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: