Определение по дело №5587/2014 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 2317
Дата: 23 декември 2014 г. (в сила от 26 януари 2015 г.)
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20142120205587
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

 

    О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                         23.12.2014г.                                      ГР.БУРГАС

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                     НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На 23.12.2014г.

В закрито заседание в следния състав:

                                                                          СЪДИЯ: ДИАНА ГАНЕВА

 

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Диана Ганева

наказателно частно дело №5587 по описа за 2014 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

       Производството е по реда на чл.243, ал.4 от НПК.

Образувано по жалба на Н.Г. ***, с ЕГН **********, против постановление на Районна прокуратура– град Бургас  от 28.11.2014 година / а не както е посочено в жалбата от 4.12.2014г/ за прекратяване на наказателното производство образувано срещу виновно лице за престъпление по чл.293а от НК.

Недоволен от постановлението, жалбоподателят моли същото да бъде отменено и делото да се върне на прокурора със задължителни указания относно прилагането на закона.

            Съдът приема, че жалбата е недопустима, като съображенията за това са следните:

             По силата на чл.243, ал.3 от НПК право на жалба срещу постановлението на Районна прокуратура - град Бургас, с което се прекратява наказателното производство имат субектите изрично посочени в цитираната законова разпоредба, а именно обвиняемият, пострадалият или ощетеното юридическо лице. Никой друг, освен посочените субекти, няма процесуално право да подава жалба срещу постановление на Районна прокуратура за прекратяване на наказателното производство.

            Жалбоподателят в настоящия процес няма нито едно от тези качества – не е обвиняем и не е пострадал от престъплението предмет на делото, по което представителят на Районна прокуратура се е произнесъл с постановление за прекратяване на наказателното производство, като съображенията за това са следните:

            Престъпният състав по чл.293а от НК има следните признаци от обективна страна:

             Наличието на влязъл в сила съдебен акт, установяващ парично задължение за дееца; наличието на парични средства или имущество у дееца, позволяващи изпълнение на задължението и  неизпълнение на същото задължение в срок от една година от влизане в сила на съдебния акт.  От субективна страна е необходимо деецът да съзнава, че е задължен парично с влязъл в сила съдебен акт, че има парични средства и/или имущество, с които да удовлетвори кредитора и въпреки това не изпълнява влязлото в сила решение.

                Деянието по чл.293а от НК е едно от престъпленията срещу правосъдието, от групата на онези, които имат за свой подродов обект правосъдната дейност и авторитета на органите на съдебната власт / чл.293а – чл.300 от НК /, тъй като е посегателство, което възпрепятства изпълнението на вече взето от съда решение. Безспорно е, че то е формално умишлено престъпление, защото съставът не свързва възможността за реализиране на наказателна отговорност с настъпването на определени обществено-опасни последици, а е достатъчно самото извършване на деянието, без да е необходимо от това да е настъпил конкретен резултат.   Счита се, че с факта на осъществяване на деянието е достигната необходимата степен на обществена опасност, за да се приложи наказателна репресия. Престъплението по чл.293а от НК не е резултатно, а е от онези, които създават само състояние на опасност за настъпване на вреда и е довършено, когато са осъществени всички обективни и субективни признаци на съответния престъпен състав. 

               Обществените  отношения, които са обект  на  съответния   вид  престъпления  по Наказателния кодекс, определят кръга от лицата, които имат качеството на пострадал в наказателния процес и съответно са легитимирани да бъдат конституирани като частни обвинители   и/или   граждански   ищци   в   съдебното   производство   по   него.  

                Обект  на престъпленията по Глава осма, раздел Трети от Особената част на Наказателния кодекс, каквото е престъплението по чл.293а от НК, са обществените отношения, свързани с престъпления против правосъдието, като в конкретният случай са нарушени обществените отношения, свързани с изпълнението на влязло в сила съдебно решение.  В случая това неизпълнение затрудняват  дейността  на  държавните  и обществени органи, както и отношенията между тях и гражданите.  Горното престъпление не съдържа  от обективната страна на състава конкретни вредни последици, относими към определено лице.  Тълкуването на чл.74 и чл.84 НПК сочи, че лицата  могат да бъдат пострадали от деяние, за което в признаците на състава са предвидени съставомерни вредни последици, т. е. вредите са елемент от обективната страна от състава на престъплението, посочено в особената част на НК. Само тогава пострадалият ще може да се конституира и като страна в процеса. Липсата на съставомерни вреди при формалните престъпления предпоставя увреждане или застрашаване на обществени отношения на по-широк кръг правни субекти или на обществото като цяло, а не на отделно лице - пострадал, което обективно да се конституира като частен обвинител или граждански ищец, каквато възможност е налице при резултатните престъпления.  С  оглед    този  специфичен обект на престъпленията против правосъдието, като  пострадал от  това   престъпление  не  може  да  бъде  определено физическо лице. 

               Ето защо жалбоподателят  няма самостоятелни права в процеса като  на  пострадал  и  не  разполага със  самостоятелни  права на участник в досъдебното  производство, които да подлежат на съблюдаване от разследващите органи, респективно  от съда в правомощията му по контрола за законосъобразност на постановлението за прекратяване на наказателното производство. При липсата на пострадал от престъплението по чл.293а от НК и съответно липсата на качеството на пострадал на жалбоподателя, подадената жалба следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото прекратено. В този смисъл е и съдебната практика-Определение по ВНЧД №1091/2012г. на Окръжен съд гр.Бургас, Определение от 13.10.2014г. по ВНЧД № 1229/2014г. на Окръжен съд гр.Варна, Определение №149/26.09.2012г. по ВНЧД № 337/2012г. на Окръжен съд гр.Ямбол и др.

            Доколкото останалите доводи в жалбата са по същество, настоящият съдебен състав счита, че те не следва да бъдат обсъждани. За гарантиране интересите на правоприлагането в сходни случаи е налице разпоредбата на чл.243, ал.9 от НПК, предоставяща възможност постановлението за прекратяване на наказателното производство да бъде предмет на служебна проверка от прокурор  от  по - горестоящата прокуратура.

           Водим от изложеното,  съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Н.Г. ***, с ЕГН **********, против постановление на Районна прокуратура– град Бургас от 28.11.2014 година за прекратяване на наказателното производство образувано срещу виновно лице  за престъпление по чл.293а  от НК като недопустима.

           ПРЕКРАТЯВА производството по НЧД 5587/2014 година по описа на Районен съд - град Бургас.

            След влизане в сила на настоящото определение заверен препис от същото ведно с досъдебното производство да бъде изпратен на Районна прокуратура – гр. Бургас.

            Определението подлежи на обжалване и протестиране  в 7-дневен срок от съобщаването му  пред Окръжен съд гр.Бургас.

 

 

                                                                                                            СЪДИЯ: