Решение по дело №1361/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260012
Дата: 15 септември 2020 г. (в сила от 5 ноември 2020 г.)
Съдия: Атанас Ангелов Маджев
Дело: 20201100901361
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 23 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№……

 

Гр. София, 15.09.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VI-2 СЪСТАВ, в съдебно заседание проведено при закрити врата на тридесет и първи август през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                           СЪДИЯ: АТАНАС МАДЖЕВ

                                                                    

при секретаря Габриела Влахова, като разгледа докладваното от съдията т.д. № 1361/2020 г., намери следното:

Производството е по реда на чл. 625 и сл. ТЗ.

Образувано е по повод на упражнена молба с правно основание чл.625 ТЗ от Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда /ИАГИТ/ за откриване на производство по несъстоятелност спрямо търговско дружество - „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, р-н „Младост“, ж.к. „*******

Молителят Главна инспекция по труда /ИАГИТ/ твърди, че ответникът има непогасени задължения за заплащане на трудови възнаграждения към повече от една трета от служителите си, като забавата е продължила повече от два месеца. Пояснява се, че общият брой на трудово ангажираните при ответника работници и служители през месец – февруари 2020 г. възлиза на 41. Твърди, че в изпълнение на правомощията си ищецът е извършил проверка и е приложил  принудителни административни мерки спрямо ответника, ориентирани към задължаване на работодателя да изплати изискуемите и неизплатени за месец – февруари 2020 г. начислени трудови възнаграждения следващи се на 14 негови работника. Изпълнението на предписанията е трябвало да се реализира от работодателя  в изрично определени за това от контролния орган срокове. Плащане обаче не било предприето в тези срокове, вкл. и към момента на депозиране на молбата за откриване на производството по несъстоятелност – 23.07.2020 г. Вместо това от управителя на ответното дружество било дадено обяснение, че трудовите възнаграждения на упоменатите в протокола за дадени предписания работници не са заплатени, защото от една страна фирмените сметки на дружеството са с наложени запори, а от друга клиенти на ответника занимаващ се с охранителна дейност не са заплатили своевременно договорните си задължения, като възложители по сключени договори за охрана на техни обекти. От молителят се пояснява, че към визирания момент всяко едно от задълженията за изплащане на трудови възнаграждения начислени за м. 02.2020 г. било с допуснато закъснение продължаващо повече от 2 месеца, като забавянето се отнасяло до персонал надвишаващ 1/3 от общия списъчен състав на работниците и служителите за визирания месец /34,14 %/. Успоредно с това молителят изразява позиция, че поведението на „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК ******* да не изплаща изискуемите от него трудови възнаграждения към една част своя персонал трябва да се разглежда, като обективно и трайно състояние на работодателя – търговец. Тази невъзможност за обслужване на изискуеми трудови възнаграждения показвала изпадане на дружеството в състояние на  неплатежоспособност. Аргументи в посока, че затрудненията за обслужване на изискуеми парични задължения с адресат ответника имат траен характер, молителят извежда и от данните за финансовото състояние на дружеството черпени от публикуваните негови ГФО по партидата в ТР. Предвид това молителят иска от сезирания съд да постанови позитивно решение, с което на основание чл. 630, ал. 1 ТЗ да обяви неплатежоспособността на „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, вкл. да се определи началната й дата, а така също спрямо дружеството да се открие производство по несъстоятелност.  Претендира се и за присъждане на разноски.

Ответникът е надлежно призован за участие в настоящото производство, като за целта е приложена фикцията на чл. 50, ал. 2 ГПК, но от негова страна не се наблюдава активно поведение, било чрез вземане на участие посредством писмено становище, явяване в съдебно заседание или изпълнение на възложени процесуални задължения за оказване съдействие във връзка с разкриване на финансовото и имущественото му състояние през анализирания период. 

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира следното.

Дружеството-ответник по молбата – „Е.Б.Г.С.“ ЕООД е капиталово търговско дружество с правно-организационна форма – ЕООД, учредено на 13.06.2016 г. което фигурира, като правен субект  с регистриран капитал от 2,00 лева, изцяло внесен към момента на учредяването му. Основният му предмет на дейност е съсредоточен върху извършването на частна охранителна дейност.

Съгласно приложени три броя Протоколи за извършени проверки, съставени на 28.03.2020 г., 28.04.2020 г. и 23.06.2020 г. се установява, че от страна на служители при ИА „ГИТ“ е била осъществена проверка по отношение изпълнение правилата на трудовото законодателство в дружеството – „Е.Б.Г.С.“ ЕООД. Резултатите от проверката са показали, че в ответното дружество се допуска неизпълнение на задължението на работодателя да изплаща в срок уговорените със служителите му трудови възнаграждения, в т.ч. допълнителни трудови възнаграждения за труд положен през време на официални празници, възнаграждения за ползван платен годишен отпуск, обезщетения за неизползван платен годишен отпуск, както и за прекратяване на трудово правоотношение от работодателя без да е дадено предизвестие на работника, като тези необслужени парични задължения на работодателя се отнасят за периода от м. 09.2019 г. до м.02.2020 г. вкл.  В тази връзка съобразно компетентността си проверяващия орган е издал задължителни предписания към работодателя – „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, състоящи се в това в рамките на конкретно указани срокове работодателят да изплати на съответните работници констатираните вземания произтичащи от трудови правоотношения в т.ч. и работни заплати на М.М.А.и други работници начислените им трудови възнаграждения за месеците – януари и февруари 2020 г. При последвалата на 23.06.2020 г. проверка относно изпълнение на така предписаните мерки, служители на инспекцията констатирали, че „Е.Б.Г.С.“ ЕООД в качеството му на работодател не е изпълнил задълженията си за изплащане на дължимите на персонала си работни заплати за месеците – 11.2019 г., 01.2020 г. и 02.2020 г.

По делото са приобщени като писмени доказателства платежни ведомости изготвени от „Е.Б.Г.С.“ ЕООД относно начислените   възнаграждения на наетите при него работници, полагащи им се за месеците януари 2020 г. и февруари 2020 г., както и Вътрешните правила за работната заплата утвърдени от Ръководството на дружеството-работодател, в които е уредена организацията на работната заплата на работещите по трудово правоотношение в ответното дружество.

С декларация от 24.04.2020 г. изхождаща от И.Д., в качеството му на управител на ответното дружество -  „Е.Б.Г.С.“ ЕООД към ИА „ГИТ“ са подадени данни, че трудовите възнаграждение на работниците в дружеството не са им заплатени, защото възложители на дейност по охрана на обекти, с която се занимава дружеството не са превели дължимите от тях парични суми по сключените договори за охрана, и също така банковите сметки на работодателя са блокирани от НАП, което осуетява възможността да се извърши разплащане на трудовите възнаграждения.  

С друга декларация от 18.06.2020 г. И.Д., в качеството му на управител на ответното дружество -  „Е.Б.Г.С.“ ЕООД към ИА „ГИТ“ упоменава, че забавените трудови възнаграждения на работниците в дружеството не могат да им бъдат заплатени към момента, като веднага когато има извършени разплащания от клиенти на услугите предоставяни от дружеството, то последно ще погаси и задълженията си за работни заплати към персонала.

Във връзка предприетите от сезирания съд по служебен почин действия за събиране на информация, която да дава сведения за актуалното финансово и имуществено състояние, в което се намира търговско дружество -  „Е.Б.Г.С.“ ЕООД към момента, от различни държавни органи поддържащи нарочни регистри с такива данни е събрана информация, както следва :

От НАП са постъпили 10 броя Постановления за налагане на обезпечителни мерки издадени през 2018, 2019 г. и 2020 г., като обезпечителните мерки третират пари по сметки и имущество на ответника – „Е.Б.Г.С.“ ЕООД с цел обезпечаване изпълнението на натрупани публични вземания. Дадени са сведения, че спрямо „Е.Б.Г.С.“ ЕООД от публичен изпълнител има започнати действия на принудително изпълнение по реда на ГПК. Съгласно детайлна справка за актуалното състояние /основание, вид и размер/ на публичните задължения на „Е.Б.Г.С.“ ЕООД се констатира, че към датата – 06.08.2020 г. същите възлизат на сумата от общо 481 994,92 лв., като тяхното генериране е започнало през 2018 г. и е продължило през 2019 и 2020 г. Прегледът показва, че се касае за задължения свързани с начислен ДДС, корпоративен данък, ДДФЛ и осигурителни вноски, както и наложени имуществени санкции по издадени наказателни постановления. 

От постъпилия от Служба по вписванията - гр. София писмен отговор датиращ от 07.08.2020 г. се установява, че „Е.Б.Г.С.“ ЕООД не е вписано, като носител на вещни права по отношение на недвижими имоти за периода от 01.01.1992 г. до 04.08.2020 г. за територията на цялата страна.

С друго писмо от 10.08.2020 г. Отдел „ПП“ към СДВР при МВР е предоставило по делото Справка от Централизираната информационна база с данни на АИС-КАТ, от която се разбира, че към 05.08.2020 г. няма налични данни за регистрирани ППС, чиито титуляр на собственост или отстъпено ползване да е дружеството - „Е.Б.Г.С.“ ЕООД.

За целите на производството е допусната СФИЕ, по която от вещото лице е изготвено експертно заключение, което след осъществено изслушване в съдебно заседание е прието без да има оспорване от страните. Съдът изцяло кредитира така приетото заключение, като всестранно, обосновано и компетентно изготвено, доколкото същото почива задълбочен и съвкупен анализ на приложените по делото писмени документи и проверка на финансовите документи налични по партидата на ответника водена в ТРРЮЛНЦ при АВ.

Съобразно отговорите дадени от вещото лице в заключението му се разбира, че анализираното търговско дружество е регистрирано през м. 06.2016 г., като дейността на дружеството основно е концентрирана в предоставяне на услуги по физическа охрана на имущество на различни правни субекти. Във връзка с параметрите на задълженията на ответника към своя персонал, в частност незаплатени трудови възнаграждения от вещото лице е направен извод, че това неизпълнение през м. февруари 2020 г. засяга 14 работника, като общия размер на начислените но неплатени задължения към тях възлиза на сумата от 5 979,91 лв. Вещото лице допълва, че съгласно договореностите между съответния работник и работодателя заплащането на трудовото възнаграждение е с падеж 25-то число на месеца следващ отработения такъв, предвид което задълженията за работни заплати начислени за м. 02.2020 г. са станали изискуеми за плащане на 26.03.2020 г. На следващо място вещото лице изтъква, че според данните по публикуваните от „Е.Б.Г.С.“ ЕООД ГФО за 2017 и 2018 г. не се наблюдават данни за наличие на каквито и да е било задължения на този търговец. Доколкото дружеството не е издиране от вещото лице на адреса му на управление *** /напуснало го е през м.05.2020 г./, то е осуетена възможността да се обследва финансовото му състояние към края на 2019 г., респективно през изтеклия период на 2020 г. Тъй като обаче от останалите материали приложени в кориците на делото без съмнение се констатира наличие на паричен дълг в размер на сумата от близо 6 хил. лв. съставляващ задължения на дружеството към неговия персонал за м. февруари 2020 г. Такъв дълг макар да не е ясен неговия размер според вещото лице е налице и за последните месеци на 2019 г., като предвид съдържанието на писмените декларации дадени от управителя на ответника спиране на плащанията с висока степен на вероятност трябва да се допусне, че е настъпило още в края на 2019 г. Единственият актив които дружеството оповестява в своите отчети през 2017 г. и 2018 г. е пари на каса в размер от 12 хил. лв., доколкото обаче към края на 2019 г. дружеството е било адресат на задължения към персонала, за които няма данни да са били обслужени, а напротив контролните органи са констатирали неизпълнение в това отношение, то позицията на вещото лице е, че вероятно сумата от 12 хил. лв. вече не е била на разположение на ответника към този момент. Добавено е, че оповестения през 2017 г. финансов резултат на ответника показва реализиране на печалба, а през 2018 г. резултатът е вече с нулев изразител. Висока е вероятността дружеството да е преустановило извършването на типичната си търговска дейност, като индикатор за това е напускането на адреса му през м.05.2020 г. и липсата на посочване в регистрите на нов такъв. В съдебно заседание вещото лице изрично е упоменало, че при съставяне на заключението си не е ползвало информацията постъпила от данъчните власти, в т. ч. не са взети предвид наложените върху имуществото на ответника обезпечителни мерки, които се отразяват съществено върху капацитета му да обслужва задълженията си, в т.ч. и към персонал. Констатирали се освен това значителни по мащаби публични задължения към държавата, които говорят за изключително влошено финансово състояние на анализирания субект, като по отношение на същия може да се твърди с абсолютна убеденост, че е декапитализиран.      

При така установените факти по делото, съдът пристъпва към разглеждане на молбата от правна страна.  

За да бъде открито производство по несъстоятелност е необходимо кумулативното наличие на всички елементи на фактическия състав, установен в чл. 608, 625 и 631 от ТЗ, а именно: 1) да е подадена молба от някое от лицата по чл. 625 от ТЗ; 2) длъжникът да е търговец по смисъла на чл. 1 от ТЗ; 3) да са налице някои от предпоставките по чл. 608, ал. 1 от ТЗ - да е налице неудовлетворено парично вземане от някоя от четирите посочени категории; 4) да е налице неплатежоспособност на длъжника по смисъла на чл. 608, ал. 1 от ТЗ - невъзможност на длъжника да изпълни изискуемо парично вземане и 5) затрудненията на длъжника да не са временни и състоянието да е обективно и трайно.

Ответникът по молбата е "търговец" по смисъла на чл. 1, ал. 2, т. 1 от ТЗ, тъй като е търговско дружество съобразно правно-организационната си форма.

В конкретния случай молителят е Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда". Същият притежава активна материално-правна легитимация да иска откриване на производство по несъстоятелност спрямо ответника съгласно изменението на чл. 608, ал. 1, т. 4 ТЗ и чл. 625 ТЗ със ЗИДКТ (ДВ, бр. 102/2017 г., в сила от 31.03.2018 година. В този текст е предвидено, че неплатежоспособен е търговец, които не е способен да изпълни изискуемо свое задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от два месеца, като легитимиран да депозира молба по чл. 625 ТЗ в тези хипотези е Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда".

По делото са събрани достатъчно по обем и надеждност писмени доказателства, от които се установява, че ответникът по молбата – „Е.Б.Г.С.“ ЕООД е допуснал закъснение в изпълнение на задълженията си за изплащане на трудови възнаграждения на една част от работниците си за м. февруари  2020 г. - периода, посочен и в молбата по чл. 625 от ТЗ. Установява се и от заключението на съдебно-финансово-икономическата, и от събраните в достатъчен обем писмени доказателства – констативни протоколи, платежни ведомости, декларации на законния представител на работодателя, че ответника се е отклонил от задължението си да заплати в полза на една част от наетите от него работници начислените им трудови възнаграждения през месец февруари. Съпоставката на списъчния състав с наетите в тези месеци работници с броя на работниците, които са останали с неудовлетворени вземания за трудови възнаграждения показва, че делът на тези работници надвишава установения предел в чл. 608, ал. 1, т. 4 от ТЗ, а именно 1/3 от списъчния състав. При трудово ангажирани 41 броя работници, релевантния брой работници е 13, като от доказателствата е видно, че през м. февруари работниците с начислени, но незаплатени трудови възнаграждения надвишават 13, а именно касае се за 14 души персонал. Това означава, че първият заложен от законодателя материален критерии е постигнат. По отношение периода на забава, а именно поне 2 месеца, считано от настъпване изискуемостта на вземанията за работни заплати, събраните доказателства не свидетелстват за това, че до 26.05.2020 г. работодателя е заплатил възнагражденията на своите работници начислени за м. февруари 2020 г., или пък ги е заплати поне на такава част от тях, която свежда неудовлетворената група работници до нива под 1/3 от списъчния състав /под 13/. Това доказване е в тежест на ответника, но от представените от негова страна декларации без никакво колебание става ясно, че същият не може да осъществи очакваното от него изпълнение, в т.ч. в рамките на коментирания двумесечен период, считано от настъпване падежа за плащане на работните заплати през м. февруари 2020 г.

По изложените съображения, съдът приема за установена по делото предпоставката по чл. 625 ТЗ, легитимираща Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда да инициира производство по откриване на несъстоятелност спрямо „Е.Б.Г.С.“ ЕООД.

По отношение на неплатежоспособността.

Според чл. 608, ал. 1 ТЗ неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение, породено от или отнасящо се до търговска сделка, публичноправно задължение на държавата или общините, свързано с търговската му дейност или  задължение по частно държавно вземане, или задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от два месеца. Едновременно с това, за наличието на неплатежоспособност, предвид нормата на чл. 631 ТЗ, следва да се установи и че затрудненията на длъжника не са временни и че той не разполага с имущество, достатъчно за покриване на задълженията, без опасност за интересите на кредиторите.

Следователно, неплатежоспособността е обективно съществуващо имуществено състояние на длъжника, характеризиращо се с трайна невъзможност на същия да изпълни посочено в чл. 608, ал. 1 ТЗ изискуемо парично задължение чрез наличните си парични и други реално ликвидни активи.

Предвид изложените по-горе мотиви, се установи наличието на изискуеми и непогасени задължения от вида по чл. 608, ал. 1, т. 4 ТЗ. От представените по делото писмени доказателства и приетите неоспорени от страните заключения на вещото лице - А., които съдът кредитира като пълни, мотивирани и изготвени в обема на специални знания на вещото лице, се установява и това, че „Е.Б.Г.С.“ ЕООД има изискуеми и непогасени парични задължения освен към своя персонал, то и към държавата /задължения за данъци и осигурителни вноски/. Констатира се, че неизправността по отношение плащането на публичните задължения датира още от 2018 г. към края на която година приложената по делото детайлна справка показва, че тези дългове са от порядък надвишаващ 210 хил. лв.  Тези задължения градират през следващите години за да достигнат към м. август 2020 г. в мащаби над 480 хил. лв. Следователно след 2017 г. финансовото състояние на дружеството се влошава в такъв порядък, че потенциала му да посреща текущите си парични задължения, в т.ч. публичните за данъци и осигурителни вноски, а впоследствие и за работни заплати на персонал е изгубен без възможност да бъде възстановен, от каквито и да е било вътрешни или външни фактори за предприятието. Дружеството няма нужната ликвидност, като сумата от 12 хил. лв. декларирана в ГФО през 2017 и 2018 г. като налични на каса пари няма как да бъде достатъчна за покриване на текущите задължения трупани от 2018 г., чиито размер както се установи е многократно по-висок. По делото няма данни за каквито и да е било вземания на ответника от клиенти, за каквито законния представител информира молителя в дадените до него декларации, но дори да се допусне, че все пак някакви вземания съществуват то те също не биха спомогнали възстановяването на изгубената жизнеспособност на дружеството. Последното без съмнения е преустановило плащанията си още през 2018 г., като се наблюдава и манипулиране на счетоводните му записи, тъй като в ГФО от 2018 г. няма оповестени никакви задължения на този търговец, а от данните предоставени от НАП е видно, че първите необслужени публични вземания имат падеж именно от тази 2018 г. Това означава, че балансовите стойности на пасивите не кореспондират на реалното им изражение. Като закономерна последица от посоченото еднопосочно може да се посочи, че още в края на 2018 г. измерителя за обща ликвидност на дружеството е далеч под приемливото за стандарт ниво от единица, като същия клони към нулева стойност, а това означава, че дружеството не разполага краткотрайни активи, с чиято помощ да постигне обслужване на текущите си задължения и като резултат от това е изпаднало в обективното състояние на неплатежоспособност. Очевидно за „Е.Б.Г.С.“ ЕООД не съществува финансов инструментариум с приложението на който това влошено ликвидно състояние да бъде превъзмогнато, като тенденцията е отчетливо обратна, а именно дружеството след 2018 г. продължава да трупа съществени по мащаби задължения и да няма нужните активи, с които да ги покрие. Тоест касае се за необратим процес подпомогнат и от преустановеното извършване на търговска дейност, за което говори напускането на адреса на управление и липсата на нов адрес, както и липсата на каквито и да е било доказателства за съществуващи договорни отношения с клиенти по предоставяне на охранителни или прочее услуги срещу уговорено възнаграждение. Посоченото изключва всякаква възможност за преодоляване на състоянието на неплатежоспособност, в което се е озовал търговеца.  

Прегледът на приобщените по делото доказателства показва, че „Е.Б.Г.С.“ ЕООД е спрял плащанията си към кредитори, считано от 2018 г., тъй като от този момент има настъпили задължения с падеж към НАП. 

Вземайки предвид горното, от събраните по делото доказателства – заключението на вещото лице и представените по делото писмени доказателства, се установява, че към датата на устните състезания са налице и двете кумулативно посочени основания за откриване производство по несъстоятелност по чл. 608, ал. 1 ТЗ, вр. чл. 631 ТЗ. В настоящия случай, длъжникът е спрял плащанията на изискуеми парични вземания по чл. 608, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 4, поради което на основание чл. 608, ал. 3 от ТЗ, съдът приема, че е налице състояние на неплатежоспособност по отношение на „Е.Б.Г.С.“ ЕООД.

Относно началната дата на неплатежоспособността.

Началната дата е най-ранната, установена по делото дата, към която са налице всички елементи от фактическия състав на неплатежоспособността. Тя се определя според най-ранния падеж на изискуемо непогасено парично задължение, при условие, че към този момент са налице и останалите предпоставки на чл. 608, ал. 1 ТЗ с оглед общото икономическо състояние на длъжника. В случая тази най-ранна дата се явява датата - 31.12.2018 г., към който момент по безспорен начин е доказано, както наличието на изискуеми непогасени парични задължения към държавата, тоест, спиране на плащанията /като не е необходимо спиранията да касаят всички кредитори и всички задължения на ответника/, така и трайно настъпило състояние на неплатежоспособност на ответника- настъпила окончателно трайна и обективна невъзможност на длъжника да изпълнява своите изискуеми парични задължения към всички кредитори /така решение № 787/15.12.2011 г. по т.д. № 1119/2011 г. на ВКС, ІІ т.о.; решение № 90/20.07.2012 г. по т.д. № 1152/2011 г. на ВКС, І т.о. и др./. Този извод се формира с оглед на това, че в периода след 31.12.2017 г. финансовото състояние и показателите на дружеството са неблагоприятни, като към м. 05.2020 г.  с пълна степен на увереност може да се говори за наличие на вече трайно изразена тенденция на влошаването им, която не е може да бъде преодоляна- дружеството е прекратило дейността си.

По приложението на чл. 632, ал. 1 ТЗ.

По делото няма данни длъжникът да разполага с налично ликвидно имущество, което да покрие разноските необходими за провеждане на производството по несъстоятелност, а именно - достатъчно налични парични средства, респ. друго бързоликвидно имущество, което следва от заключението на вещото лице. На този етап от производството налично имущество по смисъла на чл. 629б, ал. 1 ТЗ са само наличните парични средства, а не други активи, подлежащи на осребряване, доколкото възможността за предварително осребряване е ограничена с предварителното съгласие на събранието на кредиторите, т.е. предполага такова да е възможно да бъде сформирано. Същевременно в указания с определение от 31.08.2020 г. срок от кредиторите на „Е.Б.Г.С.“ ЕООД  не е внесена определената сума за покриване на началните разноски.

Ето защо съдът следва да приложи разпоредбата на чл. 632, ал. 1 ТЗ.

Относно разноските по производството.

С оглед крайния изход на делото право на разноски се поражда единствено в полза на молителя, като в случая те съставляват такива за заплатена държавна такса за разглеждане на молбата /250 лв./, както и заплатено възнаграждение за вещо лице /800,00 лв./, или сумата от общо 1 050,00 лв., която на основание чл. 621 ТЗ, във връзка с чл. 78, ал. 1 ГПК подлежи на присъждане в полза на ИА „ГИТ“. 

Така мотивиран и на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ, съдът

 

Р   Е   Ш   И

 

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на търговско дружество – „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, р-н „Младост“, ж.к. „Младост“, ул. „**********и ОПРЕДЕЛЯ началната дата на неплатежоспособността - 31.12.2018 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на търговско дружество -  „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, р-н „Младост“, ж.к. „*******

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ търговско дружество – „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, р-н „Младост“, ж.к. „*******

НАЛАГА обща възбрана и запор върху имуществото на търговско дружество – Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, р-н „Младост“, ж.к. „*******

ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на търговско дружество – Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, р-н „Младост“, ж.к. „*******

СПИРА производството по несъстоятелност на търговско дружество - „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК *******, което е открито в рамките на т.д. № 1361/2020 г. водено по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI-2 състав.

УКАЗВА на кредиторите, че в случай, че в едногодишен срок от вписване на решението производството не бъде възобновено при условията на чл. 632, ал. 2 ТЗ, то същото ще бъде прекратено и ще се постанови заличаване на търговско дружество – „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК *******.

ОСЪЖДА „Е.Б.Г.С.“ ЕООД, с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, р-н „Младост“, ж.к. „Младост“, ул. „**********да заплати в полза на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, с адрес – гр. София,  бул. "**********, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, във връзка с чл. 621 ТЗ, сумата в размер на 1050,00 лв., представляваща направени разноски от молителя по делото, които ще се съберат от масата на несъстоятелността.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър и може да се обжалва в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър пред Софийския апелативен съд.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията за вписване на решението в търговския регистър на основание чл. 622 ТЗ.

Решението да бъде вписано във водената по реда на чл. 634в, ал. 1 ТЗ книга.

Делото да се докладва при постъпване на молба за възобновяване на производството по реда на чл. 632, ал. 2 ТЗ или след изтичане на една година от датата на вписване на решението в Търговския регистър.

 

 

 

СЪДИЯ: