Определение по дело №97/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 юни 2022 г. (в сила от 22 юни 2022 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20227260700097
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №449

 

гр.Хасково, 13.06.2022 г.

 

Административен съд – Хасково в закрито заседание на тринадесети юни през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                                                   СЪДИЯ: АНТОАНЕТА МИТРУШЕВА

                                                                                                                    

като разгледа докладваното от съдия А.Митрушева

адм.дело № 97 по описа на съда за 2022 г.

за да се произнесе, взе предвид следното:  

                                                                                                                                                        

Производството по делото е образувано по жалба на Х.Ж.К. ***. С Определение, постановено в закрито заседание на 29.05.2020 г., образуваното по жалбата производство по адм.дело № 97/2022 г. по описа на Административен съд – Хасково е спряно на основание чл. 229, ал. 1, т. 4 от ГПК, вр. чл. 144 от АПК до приключване на дела C-160/21 и C- 217/21 на СЕС във връзка с отправени преюдициални запитвания, свързани със сроковете за произнасяне по заявленията за подпомагане на земеделските производители, съответно възможността да се формира мълчалив отказ по тези заявления.

С определение от 26.05.2022 г. производството по делото е възобновено, доколкото съдът е установил, че е налице произнасяне с Решение на Съда от 28 април 2022 година по съединени дела C‑160/21 и C‑217/21. Доколкото с така постановеното решение е прието, че член 75, параграф 1 от Регламент № 1306/2013 трябва да се тълкува в смисъл, че ако разплащателната агенция на държава членка не изплати преди изтичането на определения в тази разпоредба срок помощ, поискана от земеделски производител, това не трябва да се приема за мълчалив отказ по съответното заявление за подпомагане, и то независимо дали съответният земеделски производител е бил уведомен за извършването на евентуални допълнителни проверки, които биха обосновали пропускането на срока, на жалбоподателката е било указано да  уточни дали твърди, че са формирани мълчаливи откази за произнасяне на Изпълнителния директор на ДФЗ – Разплащателна агенция по подадените от нея Заявление за подпомагане за кампания 2020 г. с УИН: 26/300420/96527 и по Заявление за подпомагане за кампания 2021 г. с УИН: 26/190521/12298 или обжалва изрично волеизявление, съответно посочи същото. В тази връзка жалбата й е била оставена без движение, като на жалбоподателката е било указано в 7-дневен срок от датата на съобщението да уточни обжалвания административен акт. Посочено е, че при неотстраняване на нередовностите по жалбата в указания срок, същата ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото – прекратено.

Съобщението до жалбоподателката, съдържащо указанията на съда, е получено на 30.05.2022 г. В указания 7-дневен срок - до 06.06.2022 г. (понеделник, работен ден), включително, както и към настоящия момент, указанията на съда не са изпълнени.

 

При така установената фактическа обстановка съдът формира следните правни изводи:

 

Законодателят регламентира задължението на съда да извърши проверка на редовността на жалбата преди произнасяне по нейната допустимост. Нередовното сезиране поставя съда в състояние да не може да упражни възложената му правораздавателна власт и поради това оспорващият трябва да понесе последиците от това свое действие.

Съгласно чл. 158, ал. 1 от АПК, „когато жалбата или протестът не отговарят на изискванията на чл. 150, ал. 1 и 3 и чл. 151, съдията-докладчик, съответно председателят на отделение във Върховния административен съд, ги оставя без движение, като изпраща на оспорващия съобщение да отстрани нередовностите в 7-дневен срок“. Съгласно ал. 3 на същия текст, „ако нередовностите не бъдат отстранени в срока по ал. 1, жалбата или протестът се оставя без разглеждане с разпореждане на съдията-докладчик, съответно председателят на отделение във Върховния административен съд. Когато нередовностите се открият в течение на производството, съдът прекратява делото“.

В конкретния случай се установява нередовност на жалбата, изразяваща се в неспазване на изискването на чл. 150, ал. 1, т. 5 от АПК, съгласно която разпоредба в жалбата следва да е налице точно означение на обжалвания административен акт.

В този смисъл и доколкото срокът за отстраняване на нередовността на жалбата е преклузивен, процесуалноправният ефект на пропускането му води до преклудиране на възможността за съдебна защита.

 

С оглед гореизложеното и на основание чл. 158, ал. 3 от АПК, Административен съд - Хасково

 

О П Р Е Д Е Л И :

   

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Х.Ж.К. ***, във връзка с която е образувано адм.дело № 97/2022 г. по описа на Административен съд - Хасково.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело № 97/2022 г. по описа на Административен съд – Хасково.

 

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

                                                                                  СЪДИЯ: