Решение по дело №687/2018 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 82
Дата: 19 април 2019 г. (в сила от 23 май 2019 г.)
Съдия: Димо Венков Цолов
Дело: 20183120100687
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

82/19.4.2019г.

гр. Девня

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДЕВНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ПЪРВИ СЪСТАВ, в публично заседание на деветнадесети февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

     

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМО ЦОЛОВ

 

при протоколист Светла Горчева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело №687/2018 г. по опис на РС Девня, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени са обективно и субективно кумулативно съединени искове с правно основание по чл.127, ал.2, вр. чл.123, ал.2, изр.2, вр. чл.143, ал.2, вр. чл.142 СК. Ищецът М.К.С., ЕГН **********, твърди, че с ответницата З.Е.Х., ЕГН **********, се познават от 2012 г., като са били в приятелски отношения и към него период тя често пребивавала в Германия където работела. Твърди, че в телефонен разговор от началото на 2016 г. ответницата му споделила, че е бременна и баща на детето е ищецът. Твърди, че в шестия месец от бременността ответницата се върнала в България и заживели заедно в къщата на родителите на ищеца, находяща се в ***. Твърди още, че на *** г. се родило детето Е.М.К., като тринадесет дни след раждането на детето, ответницата, въпреки несъгласието на ищеца, заминала за Германия. Твърди също, че детето знае, че майка му е в Германия, но не я познава, няма изградена емоционална връзка помежду им, че майката не е запозната с нуждите на детето и родителският й капацитет не е висок. Ишецът твърди, че от раждането на детето самостоятелно полага грижи за неговото отглеждане,  възпитание и издръжка, с непосредствената и безрезервна помощ на майка му, поради което моли, упражняването на родителските права спрямо детето Е. да бъде предоставено на бащата, да се определи местоживеенето на детето при бащата на адрес в ***, както и да се присъди издръжка за детето от неговата майка в размер 350.00 лв месечно и да се постанови режим за лични отношения на детето с майката всяка първа и трета седмица от месеца от 10.00 ч. до 13.00 ч. в неделя, в присъствието на бащата, до навършване на детето на четиригодишна възраст. Моли за постановяване на привременни мерки по реда на чл.127, ал.3 СК, чрез определяне упражняването на родителските права спрямо детето да бъде предоставено на бащата, определяне местоживеенето на детето при бащата на адрес в ***, присъждане на издръжка за детето от неговата майка в размер 350.00 лв месечно, с падеж първо число на месеца за който се дължи, считано от датата на предявяване на иска – 15.06.2018 г., до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска от падежа до окончателното плащане и постановяване на режим за лични отношения на детето с майката всяка първа и трета седмица от месеца от 10.00 ч. до 13.00 ч. в неделя, в присъствието на бащата, до навършване на детето на четиригодишна възраст.

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба. Ответницата чрез определен особен представител – адв. М. Д. ***, заявява, че искът е неоснователен. Оспорва твърдението, че ответницата рядко се връща в България, и че отказва да се върне за постоянно. Оспорва твърдението, че тя работи като „компаньонка/проститутка” под псевдонима Александра. Излага съображения относно неоснователността на иска. По отношение отправеното искане по чл.127, ал.3 СК заявява, че същото е неоснователно, тъй като привременните мерки не са в интерес на детето Е.. Моли съда, да отхвърли изцяло предявените искове.

За контролиращата страна Дирекция “СП” гр. Девня, редовно призовани, в с. з. представител не се явява.

 

Съдът, след преценка на представените доказателства, приема за установено следното:

Видно от представеното удостоверение за раждане от *** г. издадено въз основа на акт №1687 от 02.09.2016 г., детето Е.М.К. е родено на *** г., като негови родители са ищецът М. С. и ответницата З. Х..

От представени по делото Епикриза ИЗ 3403 изд. от УБ МБАЛ “Света Марина” ЕАД Варна, Първа детска клиника, Катедра по педиатрия и Епикриза ИЗ №41115 изд. от УБ МБАЛ “Света Марина” ЕАД Варна, Детска клиника по клинична хематология и онкология, Катедра по педиатрия е видно, че детето Е. К. е с диагнози “Преждевременен пубертет” и “Остър ларинготрахеит”.

Видно от представена декларация за материално и гражданско състояние, М. С. е несемеен, получава месечни доходи по граждански договори средно в размер 1500.00 лв, и осигурява издръжка за детето Е. К. средно в размер 600.00 лв месечно.

Видно от представения доклад от Дирекция „Социално подпомагане” гр. Девня, от раждането до навършване на два месеца непосредствените грижи за детето Е. са полагани от двамата родители. Сочи се, че родителите не полагат непосредствени грижи за детето поради това, че периодично напускат страната с цел работа или работят в отдалечени райони на страната. Сочи се още, че непосредствените грижи за детето Е. са поети от нейната баба по бащина линия, която е осигурила лично пространство, разнообразна храна съобразена с възрастта му, непрекъсната грижа, внимание, качествено и своевременно здравеопазване, социални контакти и обучение. Сочи се също, че майката основно работи извън страната и ежемесечно осигурява финансови средства за детето, вижда се с нея по интернет връзки ежедневно. Сочи се, че контактите на майката с детето са разредени в края на 2018 г. поради влошаване на взаимоотношенията между нея и бащата, с което е ограничен контакта на майката с детето. Сочи се още, че че детето има по-чести контакти с баща си, тъй като той по-често се прибира в дома си. Излага се становище, че за детето Е. се полагат необходимите грижи и се задоволяват потребностите му в семейна среда.

По делото са допуснати гласни доказателства – показания на свид. В.Т. и Г.М. от чиито показания се установява, че непосредствени грижи за отглеждането и възпитанието на детето при осигурени много добри материално-битови уловия, полагат бащата и бабата по бащина линия, както и че между тях и детето има изградена пълноценна емоционална връзка. Свидетелите твърдят, че майката не посещава детето и не полага грижи за него.

 

Съдът, въз основа на установеното от фактическа страна, прави следните правни изводи:

Предвид обстоятелството, че детето живее при ищеца, където получава необходимите грижи, както и съобразно данните от социалния доклад за добри материално-битови условия в дома на бащата, пълноценна емоционална връзка с бащата и с бабата по бащина линия, които полагат непосредствени грижи за детето, както и поради факта, че с майката детето има по-редки контакти, които са прекъснати поради влошаване на взаимоотоншенията на родителите, съдът намира, че е изцяло в интерес на детето, упражняването на родителските права да бъде предоставено на неговия баща, който е осигурил нужните материално-битови условия за правилното му отглеждане и възпитание. По този начин детето расте в пълноценна и сигурна семейна среда и евентуална промяна на тези благоприятни за развитието му условия би поставило детето в риск при констатираната несъпричастност към неговото отглеждане от страна на майката. При определяне на режима на лични отношения на майката с детето, предвид ниската възраст на детето, съдът намира, че до навършване на четиригодишна възраст на детето следва да бъде определен ограничен режим – всяка първа и трета неделя от месеца от 10.00 ч. до 13.00 ч. в населеното място по местоживеене *** и в присъствие на бащата, а след навършване на четиригодишна възраст на детето – всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 ч. в събота до 18.00 ч. в неделя, както и две седмици през лятото, когато бащата не ползва платен годишен отпуск.

Нормата на чл.143, ал.2 СК е императивна и вменява в задължение на родителите да издържат своите непълнолетни деца, независимо дали са работоспособни и дали имат имущество от което да се издържат, т. е. при всички случай родителите дължат издръжка по силата на закона. Установява се, че ответницата не полага грижи за детето, като същата не е ангажирала доказателства за доходите си и семейното и материалното си положение.

При така направените констатации, за да определи размера на месечната издръжка за детето Е.К., съдът прецени нуждите на детето, съобразно възрастта му, от средства за прехрана, облекло, занимателни пособия и други консумативни разходи от първостепенна необходимост за правилното му отглеждане и възпитание. При така преценените потребности на детето, както и обстоятелството, че бащата сам отлежда и обгрижва детето, и съобразно крайно ниската покупателна стойност на регламентирания с чл.142, ал.2 СК минимален размер на издръжка за ненавършили полнолетие деца – 140.00 лв (1/4 от актуалната минимална работна заплата в страната, възлизаща на 560.00 лв), съдът определи обща месечна издръжка в размер 260.00 лв, от която майката следва да заплаща 160.00 лв, а разликата да се поеме от ищеца. За разликата над тази стойност до претендирания размер 350.00 лв иска следва да бъде отхвърлен.

На основание чл.78, ал.6 ГПК следва да се осъди ответницата да заплати държавна такса върху размера на присъдената издръжка в размер 230.40 лв.

Водим от гореизложеното, съдът :

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо детето Е.М.К., ЕГН **********, на бащата М.К.С., ЕГН **********, и ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на майката З.Е.Х., ЕГН **********, с детето Е.М.К., ЕГН **********, както следва: до навършване на четиригодишна възраст от детето – всяка първа и трета неделя от месеца от 10.00 ч. до 14.00 ч. в населеното място по местоживеене *** и в присъствие на бащата, а след навършване на четиригодишна възраст от детето – всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 ч. в събота до 18.00 ч. в неделя, както и две седмици през лятото, когато бащата не ползва платен годишен отпуск, на основание чл.127, ал.2 СК.

 

ОПРЕДЕЛЯ местоживеене на детето Е.М.К., ЕГН **********, при бащата М.К.С., ЕГН **********, с адрес: ***.

 

ОСЪЖДА З.Е.Х., ЕГН **********, ДА ЗАПЛАЩА месечна издръжка в полза на детето Е.М.К., ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител М.К.С., ЕГН **********, издръжка в размер 160.00 лв. (сто и шестдесет лева) месечно, с падеж първо число на месеца, за който се дължи, считано от предявяване на иска – 15.06.2018 г., до настъпване на законна причина за прекратяване или изменение на издръжката, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска, считано от съответния падеж до окончателното плащане, като ОТХВЪРЛЯ иска за издръжка в частта за разликата над 160.00 лв до 350.00 лв, на основание чл.143, ал.1 и ал.2, вр. чл.142 СК.

 

ОСЪЖДА З.Е.Х., ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на РС Девня, 235.40 лв (двеста тридесет и пет лева, 40 ст.), от която 230.40 лв д. т. върху размера на присъдената издръжка и 5.00 лв такса за изпълнителен лист.

 

УКАЗВА на ответницата З.Е.Х., ЕГН **********, че при липса на представено доказателство за доброволно плащане на дължимите суми за държавни такси в седемдневен срок от влизане в сила на настоящия съдебен акт, съдът ще пристъпи към изпълнение на вземанията чрез издаване на изпълнителни листи, включително с присъждане на държавни такси за служебно издадените изпълнителни листи, а при доброволно изпълнение в указания срок, изпълнителни листи няма да бъдат издавани и допълнителни държавни такси няма да бъдат присъждани.

 

РЕШЕНИЕТО, в частта относно присъдената издръжка, подлежи на предварително изпълнение на основание чл.242, ал.1 ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ОС Варна, в двуседмичен срок от получаване на съобщението.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: