Определение по дело №1607/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1628
Дата: 20 октомври 2022 г.
Съдия: Татяна Иванова Петрова
Дело: 20227180701607
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 юни 2022 г.

Съдържание на акта

      РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

 

 

 

        О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

 

           № 1628

 

             гр. Пловдив,  20 октомври 2022 год.

 

      

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ІІ отделение, ХVІІ състав в закрито заседание на двадесети октомври през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ПЕТРОВА

 

разгледа докладваното от Председателя адм.дело № 1607 по описа за 2022 год. и взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на Глава единадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по иск с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ предявен от „РЕАЛ - 24“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***,  представлявано от управителя Я.М.К., чрез И.Й. ***. Ищецът иска ответникът да му заплати обезщетение за имуществени вреди в размер на 355,17 лв., претърпени от действието на отменената по съответния ред като незаконосъобразна разпоредба на чл. 36 от Наредбата за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество на Община Съединение (НРПУРОИОС), с влязло в законна сила съдебно решение (постановено по адм. дело № 179/22 г. по описа на Административен съда Пловдив), изразяващи се в заплащане на посочената сума от ищеца за режийни разноски върху цената на всеки един от два недвижими имота – частна общинска собственост, които същият е закупил от Община Съединение след участието му в тръжни процедури.

Административен съд – гр. Пловдив, в настоящия съдебен състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост на иска и събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност намира, че същият, е процесуално НЕДОПУСТИМ и като такъв следва да бъде оставен без разглеждане, а образуваното съдебно производство по него да бъде прекратено. Съображенията за този извод ще бъдат конкретизирани в следващото изложение.

Ищецът е оспорил законосъобразността на чл. 36 от НРПУРОИОС пред Административен съд Пловдив, във връзка с което е образувано адм. дело № 179/2022 г. (приложено по настоящото дело) приключило с постановяване на Решение № 683/19.04.2022 г., с което съдът е отменил като незаконосъобразен оспорения чл. 36 от НРПУРОИОС.

Именно въз основа на това съдебно решение е основана исковата претенция на „РЕАЛ - 24“ ЕООД (подробно описана по-горе).

В случая обаче, не се установява цитираното съдебно решение, с което е отменен подзаконовият нормативен акт в частта му относно чл. 36 от НРПУРОИОС, да е влязло в сила в съответствие с разпоредбата на чл. 195, ал. 1, във вр. с чл. 194 АПК.

Според чл. 195, ал. 1 АПК, подзаконовият нормативен акт се смята за отменен от деня на влизането в сила на съдебното решение. А в чл. 194 АПК е предвидено, че съдебното решение, с което се обявява нищожност или се отменя подзаконовият нормативен акт и срещу което няма подадени в срок касационна жалба или протест или те са отхвърлени от второинстанционния съд, се обнародва по начина, по който е бил обнародван актът, и влиза в сила от деня на обнародването му.

В тази връзка следва да се констатира, че от данните по делото не се установява съдебният акт, с който се отменя чл. 36 от НРПУРОИОС да е обнародван по начина, по който е обнародвана самата наредба. Такава информацията не се открива и на публичния сайт на Община Съединение[1]. Това именно налага извода, че хипотезата на чл. 194 АПК, във вр. с чл. 78, ал. 3 АПК не е изпълнена и отменителното съдебно решение не е влязло в законна сила.

 При това положение следва да се приеме, че искът на дружеството се явява процесуално недопустим, тъй като абсолютна процесуална предпоставка за неговата допустимост е вредите да са причинени от незаконосъобразен административен акт, който е отменен по съответния ред (чл. 204, ал. 1 от АПК). Следователно, искът на лицето е преждевременно предявен.

В АПК е налице изрична уредба на правното значение, действието и последиците на отменителното съдебно решение по оспорване на подзаконов нормативен акт. Съдебното решение по оспорване на подзаконов нормативен акт има действие по отношение на всички - чл. 193, ал. 2 АПК.

При подзаконовите нормативни актове, като административни волеизявления, установяващи трайно правила за поведение по смисъла на чл. 75, ал. 1 АПК, отмяната или обявяването на нищожността им от съда нямат обратно действие - чл. 195, ал. 1 АПК.

С оглед правната му природа, източникът на правото поражда правни последици до влизане в сила на отменящото го съдебно решение. До момента на отричане на юридическата му сила в резултат на упражнен съдебен контрол, подзаконовият нормативен акт произвежда правно действие, регулирайки обществените отношения в определена сфера. Съдебната отмяна не засяга възникналите при действието му правни последици, ефектът й не се разпростира върху издадените до този момент на това основание актове. Казано с други думи, съдебното решение (с което се отменя подзаконово нормативен акт) няма ретроактивно действие, т.е. въз основа на такова съдебно решение не е възможно преуреждането с обратна сила на породени, развили се и приключили правоотношения между гражданскоправните субекти и общината. Това разрешение се основава на основополагащия принцип за правна сигурност.

Въпросът свързан с влизането в сила на съдебното решение уреден в чл. 194 АПК (цитиран по-горе), е относим към времето на действие на нормативния акт и съответно касае срокът, в който евентуално е причинен противоправния резултат. Това е въпрос за периода, през който е била налице противоправност и е свързан с основателността на иска.

В този смисъл Определение № 11689 от 17.11.2021 г. на ВАС по адм. д. № 11016/2021 г., III о.

Изложеното налага определението, с което е даден ход по същество на правния спор да бъде отменено.

 

Така мотивиран, Пловдивският административен съд, ХVІІ състав

 

 

    О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определението, с което е даден ход по същество на правния спор.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ иск с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ предявен от „РЕАЛ - 24“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***,  представлявано от управителя Я.М.К., чрез адвокат И.Й. ***, с искане последната да бъде осъдена да заплати на „РЕАЛ - 24“ ЕООД обезщетение за имуществени вреди в размер на 355,17 лв., претърпени от действието на отменената по съответния ред като незаконосъобразна разпоредба на чл. 36 от Наредбата за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество на Община Съединение.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 1607/2022 г. по описа на Административен съд – Пловдив.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението за постановяването му.

 

                      

                        

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: