Присъда по дело №115/2019 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 октомври 2019 г.
Съдия: Йохан Мирославов Дженов
Дело: 20194440200115
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 април 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

                                          гр.Червен бряг, 14.10.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Червенобрежки районен съд в публично съдебно заседание на четиринадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОХАН ДЖЕНОВ

Съдебни заседатели:1. В.Д.Ц.

2. Г.Б.Г.

 

при участието на секретаря Елеонора Йотова

и с участието на прокурора Светла Христова

като разгледа докладваното от съдията Дженов НОХд № 115 по описа за 2019 година по описа на Червенобрежкия районен съд,  въз основа на данните по делото и закона

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

Признава подсъдимия Т.И.Д. -роден на ***г***, жител и живущ ***, българин, с българско гражданство, разведен, със средно образование, *** ***, осъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН  в това, че:

В периода от 19.10.2018 г. в помещения на ресторант /пивница/, находящ се в ***повторно в немаловажен случай държал акцизни стоки, както следва: 20 бр. кутии цигари марка „BENTON на стойност 150 лв., 33 бр. кутии цигари марка „ROYAL на  стойност 247,50 лв. и 50 бр. кутии цигари марка „PRSIDENT” на стойност  375 лв., всичките без бандерол, когато такъв се изисква по закон – закона  за акцизите и данъчните складове, като общата пазарна стойност на държаните акцизни стоки без бандерол възлиза на 772,50 лв. /седемстотин седемдесет и два лева и 50 стотинки/, а резмерът на невнесения  акциз в републиканския бюджет възлиза на 417,66 лв./четиристотин и седемнадесет лева и 66 стотинки/, поР.което и на осн.  чл. 234, ал.2, т.1, вр. ал. 1 вр. чл. 28, ал. 1 от НК ГО ОСЪЖДА на 2 /две/ години лишаване от свобода, при първоначален общ режим на изтърпяване на наказанието, ГЛОБА в размер на 20/двадесет хиляди/ лева и на основание чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК лишава от право да упражнява търговска дейност и продава акцизни стоки без бандерол за срок от 2/две/ години, считано от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.

На основание чл. 234, ал. 3 от НК предмета на престъплението- 20 бр. кутии цигари марка BENTON  3 3 бр., кутии цигари марка  ROYAL и 50 бр. кутии цигари марка PRSIDENT, всички без акцизен бандерол и 2 бр. чанти, поставени в хартиен плик- на съхранение в РУ гр. Червен бряг, които след влизане в сила на присъдата да бъдат да бъдат изпратени на АГЕНЦИЯ МИТНИЦИ за унищожаване.

           Осъжда на основание чл. 189, ал. 3 от НПК Т.И.Д., ЕГН **********,***,  да заплати по сметка ОДМВР Плевен направените разноски за вещо лице по досъдебно производство ЗМ -479/2018г. по описа на РУ - Червен бряг в размер на 70,38 лв. /седемдесет лв. и 38 ст./.

   Осъжда на основание чл.189 ал.3 от НПК подсъдимия Т.И.Д., ЕГН **********,*** да заплати по бюджетната сметка на РС Червен бряг сумата 99,77 лв. /деветдесет и девет лева и 77 стотинки/ съдебно деловодни разноски по делото за вещо лице.

 

            Присъдата може да се обжалва или протестира в 15-дневен срок от днес пред Плевенски окръжен съд.               

 

                                                                           

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:_________________

 

                                                                Съдебни заседатели:1._________________

 

                                                                                                     2.__________________

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ по НОХД № 115/2019 г.:

 

Подсъдимият Т.И.Д., с ЕГН ********** ***, е предаден на съд с обвинение по чл.234, ал.2, т.1 от НК за това, че на ***г. в помещения на ***находящ се в ***повторно, в немаловажен случай държал акцизни стоки, както следва: 20 бр. кутии цигари марка „BENTON” на стойност 150.00 лв., 33 бр. кутии цигари марка „ROYAL” на стойност 247,50 лв. и 50 бр. кутии цигари марка „PRSIDENT” на стойност 375.00 лв., всичките без бандерол, когато такъв се изисква по закон – Закона за акцизите и данъчните складове, като общата пазарна стойност на държаните акцизни стоки без бандерол възлиза на 772,50 лв. /седемстотин седемдесет и два лева и 50 стотинки/, а резмерът на не внесения  акциз в републиканския бюджет възлиза на 417,66 лв./четиристотин и седемнадесет лева и 66 стотинки/.

            В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура поддържа обвинението срещу подсъдимия като безспорно доказано. Пледира, за извършеното престъплението на същия да бъде наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от 3 години, които да изтърпи при първоначален „строг“ режим и налагане на глоба в размер определен от закона, но не по-малко от 50 000.00 лв.

Подсъдимият Т.И.Д. не се признава за виновен по повдигнатото му обвинение. Пледира, че не държал цигари без бандерол в стопанисвания от него търговски обект и подробно описва фактическата обстановка.

          Защитникът на подсъдимия – адв. Р.М. от ЛАК също счита, че повдигнатото обвинение е недоказано. Пледира за оправдателна присъда. 

             След преценка на събраните по делото доказателства, съдът установи следното от фактическа страна:

             Подсъдимия Т.И.Д. е роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, с българско гражданство, разведен, със средно образование, работи като *** ***, осъждан, с ЕГН **********.

            От приетата по делото справка съдимост на Т.И.Д. / лист 24-25 от досъдебното/ съдът намира като установено, че същия е осъждан 8 /осем/ пъти, като последния влязъл в сила съдебен акт, а именно: С Определение № 36/04.06.2015 г. по НОХД № 133/2015 г. по описа на ЧРС, 11 н.с., в сила от 04.06.2015 г. , е одобрено споразумение и признат за виновен за извършено на 03.11.2014 г. в условията на повторност, престъпление по чл.234, ал.2, т.1 от НК и му е наложено наказание седем месеца лишаване от свобода, като на основание чл.68, ал.1 от НК е приведена в изпълнение присъда по предходно условно осъждане в размер на една година лишаване от свобода. Това осъждане е определящо за деянието предмет на разглеждане по настоящето делото като извършено при „повторност” по смисъла на чл.28, ал.1 от НК.

На ***г. сутринта, в РУ – Червен бряг при ОДМВР *** се провеждала специализирана полицейска операция по линия на противодействие на търговията с акцизни стоки без бандерол. По повод на тази СПО свидетелите Н.К., П.А., Я. М., Р.Р. и П.Т.полицейски служители на РУ – Червен бряг, извършвали проверка на търговски обект – пивница, находяща се в ***, стопанисван от ***, в който обект подсъдимия работел като ***. Пред заведението имало 5 души – 3 жени и двама мъже. Същите били редовни клиенти по това време, тъй като жените пътували до *** и чакали служебния автобус да мине да ги вземе. Единия от мъжете св. И.Г.М., помагал на Д. в работата в заведението, а другия – св. Л.Х.Г., идвал да пие кафе. Около 07:00 ч. пристигнали полицейски служители от РУ – Червен бряг. При извършване на проверката, зад  бара бил подсъдимият Д.. Полицейските служители се представили и обяснили на подсъдимият, че следва да извършат проверка за наличие на акцизни стоки без бандерол.  Подсъдимият в този момент, станал видимо неспокоен, взел една голяма чанта и тръгнал бързо към помещения намиращи се зад бара. Полицейските служители с. К. и Р. тръгнали след него. Зад бара се намирало складово помещение, а зад него двора на бившия ресторант в ***През вратата на складовото помещение от към двора, К. и Р. видели подсъдимия да изхвърля чантата. Тя попаднала в бивша асансьорна шахта, която била пълна и с др. боклуци. Р. слязъл взел чантата и усетил, че била пълна с пакети, които били леки. След изваждането й, в нея намерили 33 бр. кутии цигари марка „ROYAL” на  стойност 247,50 лв. и 50 бр. кутии цигари марка „PRSIDENT” на стойност 375 лв., всички без поставен акцизен бандерол. Тъй като това станало веднага след влизането им в търговския обект, при последващ оглед в складовото помещение открили още една чанта, в която имало 20 бр. кутии цигари марка BENTON”.  

Подсъдимият обяснил на полицейските служители, че не били негови. Били извикани поемни лица от ***– св. К.Г. и Р. П. и бил съставен Протокол за изземване. В хода на провеждащото се полицейско разследване е била назначена съдебно-икономическа експертиза. Видно от изготвеното от вещото лице Е.Г. заключение /лист 64-66 от БП/, е че представените за изследване кутии с цигари, различна марка, всичките били без бандерол, какъвто се изисква по закон – Закона за акцизите и данъчните складове, като общата пазарна стойност на държаните акцизни стоки без бандерол възлиза на 772,50 лв. /седемстотин седемдесет и два лева и 50 стотинки/, а резмерът на невнесения  акциз в републиканския бюджет възлиза на 417,66 лв./четиристотин и седемнадесет лева и 66 стотинки/. Експертните заключения са приобщени в хода на съдебното следствие.

           Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на обясненията на подсъдимия, показанията на свидетелите Н.К., П.А., Я. М., Р.Р. и П.Т., И.Г.М., Л.Х.Г., Д.Н., Л.Г., К.Г. и Р. П., заключенията на вещите лиза по назначените експертизи, както и писмените доказателства приложени по делото.

            В диспозицията на състава на престъплението по чл.234, ал.1 от НК са предвидени две форми на изпълнително деяние – „държане” и „продаване” на акцизни стоки без бандерол, всяка от които има самостоятелно правно значение и не е функционално свързана с другата. За съставомерността на изпълнителното деяние – „държане” на акцизни стоки без бандерол, са без значение собствеността на вещите и продължителността на самото държане. Ще е налице престъпление и в случаите, когато в едно лице са открити акцизни стоки без бандерол и се приеме, че случаят не е маловажен по смисъла на чл.93, т.9 от НК. /В този смисъл е Решение № 299 от 05.07.2011 година на ВКС, постановено по н.д. № 1551/2011 година, трето наказателно отделение; Решение № 353 от 07.10.2011 година на ВКС, постановено по н.д. № 1838/2011 година, второ наказателно отделение/.

             В разглеждания случай подсъдимият Д. е предаден на съд за извършено престъпление по чл.234, ал.2, т.1, във връзка с ал.1, във връзка с чл.28, ал.1 от НК, а именно, че на инкриминираната дата е държал акцизни стоки без бандерол – 33 бр. кутии цигари марка „ROYAL” на  стойност 247,50 лв., 50 бр. кутии цигари марка „PRSIDENT” на стойност 375 лв. и 20 бр. кутии цигари марка BENTON, като деянието е извършено в условията на повторност и случаят не е маловажен.

От събраните по делото доказателства съдът намира за безспорно установено, че подсъдимият Д. е извършил така описаното престъпление, а именно държане на акцизни стоки без бандерол в условията на повторност и при немаловажност на случая. Както бе посочено по-горе, за съставомерността на деянието са без значение собствеността на вещите и продължителността на държането. Достатъчно е тези вещи да бъдат открити в държане у дееца.

В разглеждания случай от събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява по несъмнен начин, че на ***г. в помещения на ***находящ се в ***повторно, в немаловажен случай държал акцизни стоки, както следва: 20 бр. кутии цигари марка „BENTON” на стойност 150.00 лв., 33 бр. кутии цигари марка „ROYAL” на стойност 247,50 лв. и 50 бр. кутии цигари марка „PRSIDENT” на стойност 375.00 лв., всичките без бандерол, когато такъв се изисква по закон – Закона за акцизите и данъчните складове, като общата пазарна стойност на държаните акцизни стоки без бандерол възлиза на 772,50 лв. /седемстотин седемдесет и два лева и 50 стотинки/, а резмерът на не внесения  акциз в републиканския бюджет възлиза на 417,66 лв./четиристотин и седемнадесет лева и 66 стотинки/.

Съдът намира, че изпълнителното деяние на престъплението държане на акцизни стоки без бандерол е реализирано от подсъдимия Д.. В подкрепа на това са свидетелските показания по делото, които следва да се разделят на две групи. Първата група свидетели, това са полицаите Н.К., П.А., Я. М., Р.Р. и П.Т. и Д.Н., Л.Г., К.Г. и Р. П., които са придобили първоначалните възприятия към момента на извършената проверка на търговския обект, в която са допуснати от подсъдимия Д.. и са установили извършеното престъпление. Втората група свидетели са свидетелите И.Г.М. и Л.Х.Г., чиито показания съдът кредитира с достоверност, единствено в частта им относно държането на инкринимираната вещ от подсъдимия, а именно, наличието на 20 бр. кутии цигари марка „BENTON” в обекта, твърдейки, че били собственост на М., което се явява ирелевантен по делото факт. Основно писмено доказателство е съставеният протокол за оглед на произшествие от ***година, приобщен към доказателствения материал по съответния ред.

Съдът намира, че не следва да се спира поотделно на всички гласни и писмени доказателства, които съдът преценя, че са относими към установената и описана по-горе фактическа обстановка по делото, тъй като в своята цялост установяват по безспорен начин възприетата и описана по-горе фактическа обстановка. Обобщавайки приобщените и събрани в хода на съдебното следствие доказателства, съдът намира, че всички събрани факти по делото, базирани на доказателствата, несъмнено водят до логичния извод, че подсъдимият Т.Д. е извършил престъпния състав, реализиран чрез изпълнителното деяние – „държане” на акцизни стоки без бандерол – 20 бр. кутии цигари марка „BENTON” на стойност 150.00 лв., 33 бр. кутии цигари марка „ROYAL” на стойност 247,50 лв. и 50 бр. кутии цигари марка „PRSIDENT” на стойност 375.00 лв. Тъй като това престъпление е извършено след две предходни осъждания по същия член, то извършеното от Д. престъпление несъмнено се явява повторно такова по смисъла на чл.234, ал.2, т.1 във връзка с ал.1 от НК.

             Няма основание и за извод, че конкретният случай може да бъде определен като маловажен по смисъла на чл.93, т.9 от НК. Този извод следва не само от паричната равностойност на предмета на престъплението – 772,50 лева, но и с оглед данните, че подсъдимият Д. е личност, която вече неколкократно е била осъждана, и то за същото престъпление, което говори, че начинът на живот на Д. е изграден в тази насока, като наложеното предходно наказание не е изиграло своята превантивна роля и не е поправило дееца, давайки му насока да не извършва подобни престъпления.

Конкретното извършено престъпление е от вида с висока динамика в днешното общество, насочено е срещу финансовата система и е мотивирано от желанието за разрешаване на битовите проблеми чрез осъществяване на престъпна дейност. Ето защо цялостната характеристика на деянието и дееца не дават основание за извод, че извършеното не може да бъде определено като маловажен случай по съображение, че то е с по-ниска степен на обществена опасност.

            По гореописания начин, с деянието си подсъдимият Т.И.Д. е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.234, ал.2, т.1, във връзка с ал.1, във връзка с чл.28, ал.1 от НК, тъй като на ***г. в помещения на ***находящ се в ***повторно, в немаловажен случай държал акцизни стоки, както следва: 20 бр. кутии цигари марка „BENTON” на стойност 150.00 лв., 33 бр. кутии цигари марка „ROYAL” на стойност 247,50 лв. и 50 бр. кутии цигари марка „PRSIDENT” на стойност 375.00 лв., всичките без бандерол, когато такъв се изисква по закон – Закона за акцизите и данъчните складове, като общата пазарна стойност на държаните акцизни стоки без бандерол възлиза на 772,50 лв. /седемстотин седемдесет и два лева и 50 стотинки/, а резмерът на не внесения  акциз в републиканския бюджет възлиза на 417,66 лв./четиристотин и седемнадесет лева и 66 стотинки/, като деянието е извършено повторно – извършил е престъплението след като е бил осъден с влязла в сила присъда за друго такова престъпление.

             Непосредствен обект на деянието по чл.234 от НК са обществените отношения, свързани с неспазване правните норми в отделните стопански отрасли. Деянията, въздигнати в престъпления по раздел ІІ на глава VІ от НК, са с такава степен на обществена опасност, че законодателят ги е определил като престъпления. От обективна страна деянието се осъществява чрез действие, като престъплението е от вида на формалните (т.е. за съставомерността му е необходимо осъществяването на изпълнителното деяние при виновност на поведението на дееца, без от това да са настъпили вредни последици като резултат).

             От субективна страна деянието може да бъде извършено само умишлено.

             Съобразно чл.1 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), предметът на нормативния акт е уреждане на обществените отношения по облагането с акциз, както и контрола върху производството, употребата, складирането, движението и обезпечаването на стоките, подлежащи на облагане с акциз. Съгласно чл.2, т.2 от закона, на облагане с акциз подлежат тютюневите изделия, включително и тютюна за пушене, който е  предмет на настоящото деяние. По смисъла на чл.4, т.1 от същия закон, „акцизни стоки” са стоките, посочени в чл.2. Съгласно нормата на чл.28, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия: „Тютюневи изделия местно производство и от внос се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски обекти и складове на едро и дребно само с акцизен бандерол, залепен върху потребителската опаковка при условията на чл.25 във връзка с чл.25, ал.1 – „Тютюневите изделия от местно производство и от внос се продават на вътрешния пазар с поставен върху потребителската опаковка бандерол по начин, който да  гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване”, вр.ал.2 -  „Бандеролът е държавна ценна книга и представлява специална хартиена лента, която доказва  внасянето на дължимият акциз”.

               Извършеното от подсъдимия Д. деяние не представлява маловажен случай по смисъла на чл.93, т.9 от НК, тъй като същото не разкрива наличие на липса или незначителност на вредните си последици. Не са налице и други смекчаващи обстоятелства, които да водят до по-ниската степен на обществена опасност на деянието. Подсъдимият Д. е държал значително количество цигари20 бр. кутии цигари марка „BENTON” на стойност 150.00 лв., 33 бр. кутии цигари марка „ROYAL” на стойност 247,50 лв. и 50 бр. кутии цигари марка „PRSIDENT” на стойност 375.00 лв., на стойност надхвърляща една минимална работна заплата за страната към датата на деянието. Подсъдимият Д. е извършил настоящото престъпление след като е бил осъждан с влязла в сила присъда (в случая одобрено споразумение, имащо характера на влязла в сила присъда) за друго такова престъпление, което обуславя деянието като извършено в условията на повторност по чл.28, ал.1 от НК.

            От субективна страна деянието е извършено от подсъдимия виновно при пряк умисъл – подсъдимият Д. е съзнавал, че държи акцизни стоки акцизен бандерол, т.е. съзнавал е общественоопасния му характер, предвиждал е неговите общественоопасни последици, но въпреки това не се е отказал от извършване на деянието си, т.е. искал е настъпването на тези последици.

           При определяне на вида и размера на наказанието съдът се съобрази с принципите за законоустановеност и индивидуализация на наказанието, залегнали в чл.54 от НК, изхождайки от предвидено за гореописаното престъпление наказание, степента на обществената опасност на деянието и дееца и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и с целите на наказанието, залегнали в чл.36 НК. За така извършеното престъпление законодателят е предвидил наказание „лишаване от свобода” за срок от две до осем годинии глоба от двадесет хиляди до сто хиляди лева, както и лишаване от права по реда на чл.37, ал.1, т.7 от НК, а именно лишаването от право да се упражнява определена професия или дейност.

            При определяне на наказанието съдът не отчете смекчаващи вината на подсъдимия обстоятелства. Отегчаващи вината на подсъдимия обстоятелства, които не са обхванати от правната квалификация на престъплението, не са налице.

            Съдът, като взе предвид така изложеното, характеристичните данни на извършителя на престъплението, неговото материално и имотно състояние, както и че извършеното престъпление е от вида с висока динамика в днешното общество, насочено срещу финансовата система на страната, както и че мотивът за извършването му е желанието за решаване на битови проблеми по престъпен начин, намира, че следва да наложи наказание „Лишаване от свобода” под средния размер към минималния предвиден в закона. В разглеждания случай средният размер на наказанието е 5 години лишаване от свобода. С оглед на това, че деецът осъществява търговска дейност по реда на Търговския закон, съдът намира, че следва да определи наказание 2 /две/ години лишаване от свобода, при първоначален общ режим на изтърпяване на наказанието, ГЛОБА в размер на 20/двадесет хиляди/ лева и на основание чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК лишава от право да упражнява търговска дейност и продава акцизни стоки без бандерол за срок от 2/две/ години, считано от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода. Съдът намира, че именно размерът на това наказание би изпълнил целите на закона, визирани в чл.36 от НК, а именно деецът да се поправи и превъзпита и да въздейства така върху него, че същият да не извършва други престъпление.

            С оглед изхода на делото и на основание чл.234, ал.3 от НК съдът постанови инкриминираните вещи – 20 бр. кутии цигари марка „BENTON” на стойност 150.00 лв., 33 бр. кутии цигари марка „ROYAL” на стойност 247,50 лв. и 50 бр. кутии цигари марка „PRSIDENT” на стойност 375.00 лв., на съхранение в  РУ Червен бряг, да се отнеме в полза на държавата, след което да се унищожи по надлежния ред.

С оглед изхода на делото и на основание чл.189, ал.3 от НПК съдът осъди подсъдимия Т.И.Д. да заплати в полза на държавата по сметка на ОД на МВР гр.Плевен направените разноски за вещо лице по досъдебно производство ЗМ -479/2018 г. по описа на РУ - Червен бряг в размер на 70,38 лв. /седемдесет лв. и 38 ст./, както и сумата от 99,77 лева в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд гр. Червен бряг.

Въз основа на изложените мотиви съдът постанови присъдата си.      

 

                   Районен съдия: