Решение по дело №1989/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 190
Дата: 12 февруари 2020 г.
Съдия: Ивелина Митева Събева
Дело: 20193100501989
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р     Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

                                                  /                    2020г.

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД – ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ,       

ІVс. в публично съдебно заседание на 02.12.2020г. в състав :

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ :ИВЕЛИНА  СЪБЕВА

                                   ЧЛЕНОВЕ :         МАЯ НЕДКОВА

                                                              ФИЛИП РАДИНОВ-мл.съдия                                                       

Секретар : ПЕТЯ ПЕТРОВА

Разгледа докладваното от председателя на състава

В.гр.д.№ 1989  по описа за  2019г. 

 

Производството е по реда на чл. 268-273 ГПК.

С въззивна жалба от К.С.К., представлявана от адвокат Р.М., е обжалвано решение № 3830/ 13.09.2019г., постановено по гр.д№ 4428/ 2019г. на Районен съд-Варна, в частите в които:

-на основание чл.59, ал.9 от СК е отхвърлен предявеният от К.К. срещу Х.Й.Х.  иск   за изменение на решение № 1011/ 13.03.2018г. по гр.д.№ 788/ 2018г. ВРС,  относно местоживеенето на детето Й.Х.Х. и режима на лични отношения на бащата с детето;

-на основание чл. 127а ,ал.2 от СК е от отхвърлено искането за издаване на разрешение за пътуване на детето до САЩ  по отношение на срока, над определение от две години до поискания от пет години, и издаденото разрешение на пътуване на детето до държави- членки на ЕС, ограничено до посочените периоди;

-и по отношение на постановения отказ от предварително изпълнение на решението.

Оспорва решението в посочените части като неправилно и необосновано, постановено при неправилна преценка на доказателствата по делото за намерението на майката да създаде семейство с настоящия си приятел, неговият социален статус и стандарт  на живот в САЩ, заключението на СПЕ и становището на ОДЗ-Варна. Счита, че съдът формално се е позовал на §1, т.5 от ДР на ЗЗакрД, без да съобрази желанието на детето да живее с майка си в САЩ. По отношение на разрешения срок и периодите на на пътуване   на детето се позовава на актуалната съдебна практика на ВКС на РБ. 

По същество поддържа искане за отмяна и постановяване на решение , с което исканията да бъдат уважени както са предявени.

Въззиваемата страна Х.Й.Х., не изразява становище по жалбата.

 Контролиращата страна – Дирекция „Социално подпомагане” –Варна, не е депозирала становище по жалбата и направеното искане..

Съставът на Варненския окръжен съд, съобразно становищата на страните и доказателствата по делото, преценявани при условията на чл.269 ГПК и чл. 235, ал. 1-3 ГПК, констатира:

 Решение № 3830/ 13.02019 г. не е обжалвано в частта,в която е отхвърлен иска на Х.Й.Х. срещу К.С.К., за изменение на решение № 1011/ 13.03.2018г. по гр.д.№ 788/ 2018г. Районен съд-Варна, относно упражняването родителски права по отношение на детето Й.Х.  Х., и предоставянето им на бащата, на основание чл. 59, ал. 9 от Семейния кодекс.

В посочената част поражда последици на влязъл в сила съдебен акт.

В предмета на въззивно разглеждане е искането на К.С.К. за постановяване на решение, с което да бъде  изменено първоначално определеното местоживеене ***, и да се определи местоживеенето му в САЩ, щат Флорида , гр.Маями, 33179,1780 Североизточна , ул.“191-ва“,ап.412, да се определи режим на лични отношения на бащата Х.Й.Х. с детето  Й.Х., който да включва период на пребиваване на детето при бащата- всяка година по един месец през лятото, за времето от 15.юни до 15.юли,  връзка по скайп или вайбър, всяка неделя от 12.00ч. до 13.00ч. местно американско време, и във друго време, подходящо за детето.

Съобразно поддържаното искане следва да се произнесе за определените граници на разрешеното пътуване на детето до Съединени Американски Щати и държави-членки на Европейския съюз,   за срок от пет години , без ограничение на броя на пътуванията.

Обстоятелства, по които страните не спорят :

С решение № 1011/ 13.03.2018г. по гр.д.№ 788/ 2018г.постановено от Районен съд-Варна, в сила от 13.03.2018г., на основание чл. 50 от СК е прекратен гражданския брак на К.  С. Христова и Х.Й.Х., и утвърдено постигнатото споразумение.  С решението родителските права по отношение на детето Й.Х.Х., са предоставени на майката, при която е определено неговото местоживеене/*** /.Определен е режим на лични отношения на бащата с детето, който включва определени дни от месеца, от националните празници на страната и десет дни през лятото, когато майката не  е в платен годишен отпуск            , всяко друго време, след предварителна уговорка на родителите, месечна издръжка в размер на130лв.

Спорът за родителските права е приключил, поради необжалване на решението по отношение на отхвърления насрещен иск за родителски права от Х.Й.Х., като по силата на утвърденото споразумение, на основание чл.51 от СК , те са възложени на майката. 

Всички съображения на страните по въпроса кой от двамата родители е по-пригоден да изпълнява родителската функция в пълен обем са извън предмета на разглеждане, определен с подадената въззивна жалба.

Съдът приема като релевантни за спора следните факти и обстоятелствата:

Детето Й.Х., родено но ***г., е в предучилищна възраст, посещава ДГ №7 „А.С.Пушкин“ . Понастоящем живее с майка си в гр.Варна.

Установено е, че след развода майката К. К. се запознава чрез общи приятели с лицето Я. Ч., който живее и работи в САЩ, гр.Маями По това време е при своите роднини в България. При второто си посещение през октомври 2018г. предприели пътувания до гр.Балчик и гр.Несебър, заедно с детето Й.. Ищцата получила предложение за брак и  пръстен, а в дома на нейните родители в гр.Преслав отпразнували годеж. При следващото идване на Я. Ч. през януари 2019г. посетили заедно с детето неговите родители в с. Чернево. За посочените обстоятелства се преценяват като непосредствени, основани на лични впечатления,  посочените от свидетелите Ц. К.-Д., сестра на ищцата, и  Ч.Ч., без родство.

 Намерението на майката е да се установи трайно в САЩ  при своя годеник и бъдещ съпруг, заедно с малолетния Й.Х..

При изслушване на страните в първоинстанционното производство К.К. е потвърдила желанието си да бъдат семейство с Я. Ч., без да се разделя със своя син. Заявява, че до сега не е ограничавала срещите на бащата с детето, съобразявала е преместването му в гр.София и е осигурявала възможност да общуват в различни периоди , извън графика. Според нея могат да поддържат контакти по скайп, месинджър или вайбър, и през лятната ваканция в България , когато детето не е на училище. 

Бащата Х.Х. не оспорва полаганите от майката грижи за сина му,и  възможността да се среща с детето , когато може да го вземе. Намира за прибързано решението на майката да заживее с човек когото не познава и да води детето на толкова голямо разстояние.По този повод е предложил да остави детето при него за една година,  да замине сама и да разбере дали може да живее там, но тя категорично отказала.

От Дирекция „Социално подпомагане“-Варна, е представен социален доклад за извършеното проучване, на основание чл.15..   ЗЗакрД. На 01.08.2019г.е проведена среща с майката и детето в техния дом-апартамент под наем. Проведен е разговор с майката, която е споделила плановете си за общо бъдеще и общо дете със своя годеник, но заедно с малолетния Й..Смята, че там детето ще има добри перспективи за своето образование. Обмисляла варианти да започне училище в гр.Маями, ако не заминат -ще бъде ученик в първи клас в общообразователно училище в гр.Варна. Пред социалните работници Й. е разказал за престоя при баща си в гр.София, при баба си и дядо си в  гр.Преслав. С охота говорил за „ чичо Я.“ и изразил желание да отиде с майка си в Америка.

Обобщаващо  констатациите на доклада  е становището, че за детето се полагат много добри грижи от неговата майка, и в негов интерес е да  продължат да живеят заедно „ като израстването в друга държава е перспектива за образователно и личностно развитие„ . Подчертано значението на пълноценния контакт с другия родител и възможността да бъде постигнат при подходящ режим, съобразен с новите обстоятелства - учебна заетост и разстояние.

Съгласно социалния доклад на  Дирекция „Социално подпомагане“ –Девня, бащата и детето са в добри взаимоотношения и имат  изградена емоционална връзка. По време на посещението, детето е във ваканция при баща си в с.Езерово. Г-н Х. е в отпуск, осигурил е подходящи битови условия и спокойна среда, полага грижи за задоволяване потребностите на сина му от храна, облекло, обич и внимание. Не е съгласен да се отглежда в друга държава и да го вижда два пъти в годината.

Според заключението на съдебно-психологичната експертиза с вещо лице д-р М.Р.,  между родителите и детето Й. съществува силна емоционална връзка, без дисквалификация на майчината или бащината фигура. Детето показва желание да живее с двамата родители , които заемат ключово място в неговия живот. След  изследване на предпоставките за родителско отчуждение  вещото лице е категорично, че няма данни за PAS синдром . Майката споделя готовност и подкрепа детето да поддържа контакт с баща си, като го посещава веднъж годишно през летния период за срок от един месец, и чрез  ежедневна връзка по  Skype, в разумно време. Проведеното обследване не дава ясен резултат дали на детето е известно, че  планираното заминаване в чужбина е за постоянно, при пълна смяна на семейната, езикова и културна среда.

Представени са  документи в  превод от английски , които насрещната страна не е оспорва. По нотариален акт с гарантирано право на собственост с дата 03.08.2017г. лицето Я. Ч. е придобило собствен имот - самостоятелен обект 412-2, в сграда на етажна собственост , вписан в имотен регистър том 6259, стр.22, от официалния архив на окръг Маями-Дейд, Щата Флорида. Писмо, че е устроен на работа като управител на склад в компания „ЕмКейТиДжи“  MKTG , Южна  Флорида, Маями,  през последните десет години. От негово име е подаден  формуляр I-129F, Петиция за чуждестранен годеник /ца за К.К., България, която е в процес на обработка, според приложеното  уведомление Формуляр I-797 I от Департамент вътрешна сигурност от 29.11.2018г., в превод на български език. Писмо  от 14.05.2019г. от Държавния департамент на САЩ,  Национален визов център до К.С.К. , за получено и одобрено заявление / петиция: обр. 1129F, с превод на български език. За същото обстоятелство- Писмо от Консулството на САЩ, Отдел „ Имигрантски визи“, София до К.С.К., за започване на процедура по издаване на годеническа виза. Писмо от 28.06.2019г. по дело № SOF **********, до Консулството на САЩ , Служба „Американско гражданство и имиграция“ ,за отсрочка на интервюто за виза К-1 за К.К. и синът й Й.Х.Х. , с превод на български, и писмо IV  Sifia „Имигрантски визи“ –София, до Я. Ч. ,с копие до К. С. К., относно удължаване срока на явяване на интервю във връзка със заявление I-129F , с превод на български. По твърдения на ищцата към днешна дата е издадена виза. 

1.По основателността на предявеният иска за изменение по чл.59, ал.9 от СК:

С влязло в сила споразумение между страните упражняването на родителските права е възложено на майката К.К., която ги изпълнява в пълен обем. Полаганите до момента грижи за детето не са оспорени и опровергани с насрещния иск за предоставяне на родителските права на бащата,  който е отхвърлен и постановеното в тази част решение е окончателно.

Според критериите въведени с ППВС №1/ 12.11.1974г.  упражняването на родителските права следва да бъде възложени на този родител, който с оглед възрастта, пола и степента на развитието им е по-способен да полага адекватни грижи  не само от битов характер, но и за тяхното добро възпитание и изграждането им като личност. В изпълнението на тази функция родителят следва да бъде адекватен към конкретните потребности на детето, да осигурява необходимата грижа с обич и внимание, но също и родителски надзор за правилното му възпитание и изграждането му като личност. 

Събраните данни в процеса по чл.59, ал. 9 СК сочат, че майката е отговорен родител за решенията свързани с детето в процеса на неговото отглеждане и възпитание. Непосредственото и ежедневно общуване, преди и след раздялата на страните, е подпомогнало изграждането на дълбока емоционална връзка „родител-дете“, съхраняването на която е в интерес на детето.

Искането за промяна относно местоживеенето произлиза от намерението на майката да създаде семейство и живот в друга държава, с нейният годеник Я. Ч., който живее и работи в  САЩ, Флорида, гр.Маями. До момента ищцата не е пребивавала на територията на Съединени Американски Щати, поради установеният визов режим, и няма придобити на място впечатления за условията на живот там.

Посочените обстоятелства от една страна и отсъствието на доказателства за сключен брак, получена виза и установено местоживеене на посочения адрес от друга, са формирали изводи, че решението за промяна е прибързано и не добре обмислено.   Настоящият състав не приема това становище за обосновано.

Възможностите за информираност и комуникация в съвременния свят са големи, което позволява на всеки средно интелигентен човек да се ориентира по време и място, относно регулацията на обществените отношения, публични забрани и ограничения , политическо-икономически условия на живот. Самото решение не е продиктувано от нагласа към авантюристичен живот и неудовлетвореност, стремеж към лесни забавления, които очевидно не са били приоритетни за ищцата до момента, а поради обвързаността с друг мъж и съвместното им решение да създадат  семейство. По този начин предстоящото пътуване е благоприятствано от присъствието на човек, който има български произход, двойно гражданство и повече от десет години живее на територията на САЩ. 

По отношение на възможността майката да взема осъзнато решение за своето и на детето бъдеще, следва да се има предвид също, че тя е на 35 години, с висше образование,постоянна трудова заетост в сферата на услугите, и съзнателен  родител. Създала е благоприятни среда за общуване в периодите на общите почивки в страната. Познава родителите на своя годеник, посещава ги,а  те от своя страна познават детето и нейните роднини. Повече от година поддържат близки отношения. Създадени са добри  взаимоотношения според показанията на св. Ч.Ч. и св.Ц. К.- Д., които показват близост и топлота в общуването между детето и „чичо Я.“, както и с  неговите родители. Въз основа на тези данни може да се приеме, че намерението за брак е сериозно.

В основата на търсеното разрешение са интересите на детето. Според §1, т.5 от ДР на Закона за закрила на детето „ най-добрият интерес на детето“ е определен като преценка на неизчерпателно изброени в разпоредбата обстоятелства, които включват желанията на детето, неговите потребности/ физически, психически и емоционални/, възраст, пол, минало и други характеристики, опасността или вредата, която е причинена или има вероятност да бъде причинена на детето , способността на родителите да се грижат за детето,  последиците, които ще настъпят при промяна на обстоятелствата.

Съобразно Тълкувателно решение №1 от 03.07.2017г. на ВКС по т.д.№1/ 2016г., ОСГК ,  в случаите на определяне местоживеенето на детето / заедно с родител, с други лица или институции../, е необходимо да бъдат съобразени  различните потребности на детето в различна възраст, да се подложат на изследване различни обстоятелства от значение за развитието му по  най-благоприятния за него начин.

Съображенията на майката за конкретното искане се основават на необходимостта детето да живее при нея, съответно тя да полага необходимите грижи за неговото отглеждане и възпитание, при  възможност то да пътува неограничено до посочената дестинация и обратно за срок от пет години. Действителния интерес на детето поставя на първо място нуждата от пълноценно ежедневно общуване с майката,  в подходяща семейна среда и при благоприятни за неговото развитие условия. По този начин родителят, комуто е предоставено упражняването на родителските права, може непосредствено и в пълен обем да изпълнява своите задължения, а детето- да получава неговата обич, подкрепа и грижи, адекватно на своята възраст, пол и степен на развитие.

Изразеното от ответника противоположно становище за необходимостта да бъде променено местоживеенето на детето съобразно местоживеенето на майката, не е подкрепено с действия към промяна упражняването на родителските права. В случай, че бъде допуснато, ще засегне интересите на бащата, с когото има определен режим на лични отношения, ограничавайки възможностите за срещи и комуникация.

Промяната ще предостави нови възможности на детето да разширява и обогатява възприятията си  за света, но без на прекъсва връзката със своя  баща и своя род.  Преместването в САЩ, Флорида, Маями, за периода на пребиваване на майката,  доколкото  това не е място на размирици, епидемии или зона на размирици,  не  може да се третира като потенциална заплаха за живота и сигурността на детето .

По изложените съображения искането следва да се уважи и да се допусне изменение на постановеното решение за определеното местоживеене *** , и вместо това да бъде определено местоживеене на посоченият от майката адрес в САЩ, Флорида, Маями.

2. Съпоставимо с промяната в местоживеенето на детето извън пределите на Република България, следва да бъде променен режима на лични отношения с бащата.

С оглед да не бъде прекъсвана връзката с  родителят, при когото не живее,  и да се съхрани емоционалната нагласа на детето към него и бащиния му род, следва да се определят периоди от годината, през които ще остава при своя баща за по-продължително време. Приема за подходящ по този  критерии един месец през лятото и общо десет дни в друго време от годината. На бащата следва да се осигури възможност да осъществява интернет връзка и  разговори по телефона със сина си, поне пет дни от седмицата, в подходящо за детето време.

3. По отношение на предявените искове с правно основание чл.127а от СК:

Издаденото разрешение , заместващо съгласието на бащата Х.Й.Х. за пътуване на детето до САЩ, придружено от своята майка / или друго упълномощено от нея лице/ следва да бъде неограничено за срок от пет години, считано от влизане на решението в сила.

Издаденото разрешение , заместващо  съгласието на бащата Х.Й.Х. за пътуване на детето Й.Х. до държави -членки на Европейския съюз, придружено от своята майка или друго упълномощено от нея лице, следва да бъде неограничено за срок от пет години.

Разрешеното свободно пътуване на детето, придружавано от неговия законен представител или друго упълномощено от него лице, ще предоставят нова възможност за срещи с бащата на територията на страна, предварително съгласувани с майката и по този начин ще отговори на интересите на детето. 

С изложените мотиви решението в обжалваните части следва да бъде отменено и вместо него да се постанови ново в съответствие с изведените правни заключения.

На основание чл.271 от ГПК и чл.280, ал. 2 от ГПК , съдът

 

Р    Е    Ш    И  :

 

ОТМЕНЯ решение № 3830/ 13.09.2019г. по гр.д.4428/ 2019г. на Варненски районен съд, в частта, с която е отхвърлен предявеният  иск от К.С.К., ЕГН- **********, срещу Х.Й.Х., ЕГН- **********, за изменение на решение № 1011/ 13.03.2018г. по гр.д.№ 788/ 2018г. ВРС,            относно местоживеенето на детето Й.Х.Х., ЕГН- **********,  и режима на лични отношения между бащата и детето, и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ИЗМЕНЯ решение № 1011/ 13.03.2018г. по гр.д.№ 788/ 2018г. ВРС, по отношение на определеното при условията на чл. 51 от СК местоживеене на детето Й.Х.Х., ЕГН- **********, като

ОПРЕДЕЛЯ това да бъде адреса посочен от майката К.С.К., ЕГН- **********,  в САЩ, щат Флорида, гр.Маями, 33179, 1780 Североизточна , ул.“191-ва“, ап. 412, за периода на пребиваването й на територията на Съединените Американски Щати.

ОПРЕДЕЛЯ  режим на лични отношения на бащата Х.Й.Х.,ЕГН-**********, и детето Й.Х.Х., ЕГН- **********, който включва период на пребиваване на детето при бащата през съответната календарна година- един месец през лятото,  и  общо 10 дни в друго време от годината, и възможност да осъществява интернет връзка и разговори по телефона, поне пет дни от седмицата, в подходящо за детето време.

ОТМЕНЯ решение № 3830/ 13.09.2019г. по гр.д.4428/ 2019г. на Варненски районен съд, в частта, с която е отхвърлено искането на К.С.К., ЕГН- **********, срещу Х.Й.Х., ЕГН- **********, за издаване на разрешение, заместващо съгласието на бащата, детето Й.Х.Х., ЕГН- **********,  да напуска пределите на Република България и да пътува да Съединени Американски Щати придружено от своята майка , за срок от две до пет години, и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ заместващо съгласието на бащата Х.Й.Х., ЕГН- **********, детето Й.Х.Х., ЕГН- **********, да пътува до Съединени Американски Щати придружавано  от своята майка и законен представител К.С.К., ЕГН-**********, неограничено за срок от  пет години, считано от влизане на решението в сила,  на основание чл. 127а , ал.2 от СК .

ИЗМЕНЯ решение № 3830/ 13.09.2019г. по гр.д.4428/ 2019г. на Варненски районен съд,  в частта на даденото разрешение, заместващо съгласието на бащата Х.Й.Х., ЕГН- **********, за пътуванията на детето Й.Х.Х., ЕГН- **********, извън пределите на Република България до държави- членки на ЕС, за срок от пет години, по отношение на определените ограничения пътувания, както следва :

ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ, заместващо съгласието на бащата Х.Й.Х., ЕГН- **********, детето Й.Х.Х., ЕГН- **********, да пътува придружавано от своята майка и законен представител К.С.К.,ЕГН **********, или упълномощено от нея лице, до държави- членки на ЕС, неограничено за срок от пет години, на основание чл.127 , ал.2 СК във връзка с чл.76, ал.1, т.9 от ЗБЛД.

ПОТВЪРЖДАВА  решението в останалата обжалвана част.

В необжалваната част решението е влязло в законна сила.

РЕШЕНИЕТО  подлежи на касационно обжалване пред Върховен касационен съд  на Република България в едномесечен срок от съобщението до страните.

           

 

 

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ : 1.         

 

 

 

                                                                                       2.