Решение по дело №11833/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7302
Дата: 30 октомври 2019 г. (в сила от 26 май 2020 г.)
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20181100511833
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 септември 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр. София, 30.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II „А” въззивен състав, в публично заседание на единадесети март две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

 ЧЛЕНОВЕ:  ЛЮБОМИР ЛУКАНОВ             

                      АНЕТА ИЛЧЕВА                                                  

при секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия  Йовчева гр. д. № 11833/2018г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК

С решение от 08.07.2018г., постановено по гр. д. № 36690/2017г. по описа на СРС, 156 състав, са отхвърлени предявените от В.Н.П. срещу И. по р. при БАН, гр. София, кумулативно обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ – за признаване за незаконно дисциплинарното уволнение, извършено със заповед № 30/02.05.2017г. и неговата отмяна; с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ – за възстановяване на ищеца на заеманата преди уволнението длъжност – „доцент“ и с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ, във вр. с чл. 225, ал. 1 КТ – за заплащане на парично обезщетение за времето, през което е останал без работа след уволнението – 24.04.2017г. – 24.10.2017г., общо в размер на сумата от 3192. 62 лв., както и за сумата 11. 56 лв. – лихва за забава за периода 24.04.2017г. – 05.06.2017г., като неоснователни. С решението са присъдени разноски съобразно изхода на спора.

Решението е обжалвано от ищеца в частта за отхвърляне на исковете по чл. 344, ал.1, т. 2 и т. 3 вр. чл. 225, ал. 1 КТ като неправилно и необосновано. Въззивникът поддържа, че атакуваната заповед е издадена при нарушение на разпоредбата на чл. 193, ал. 2 КТ, тъй като работодателят не е обсъдил дадените от него писмени обяснения. Твърди, че неправилно първоинстанционният съд е отказал да кредитира ангажираните от него свидетелски показания, като заинтересовани, а не е отчел заинтересоваността на свидетелите на ответника, които са в трудовоправни отношения с него. Сочи, че събраните гласни доказателства чрез показанията на свидетелите Г.Р.и Г.Г.установяват присъствието му на работното място на сочените в атакуваната заповед дати, а показанията на свидетелите Р.и Н.са недостоверни и не кореспондират с представения доклад, в чието изготвяне са участвали. Отделно се поддържа, че показанията на св. Н.са неконкретни и недопустими, тъй като разпитаната свидетелка не се е явила в преклузивния срок до първото съдебно заседание. Твърди, че в обжалваното решение не са обсъдени показанията на свидетеля Р., че заедно с ищеца са излизали за изпитание с дрон на 12 или 13.04.2017г., както и факта, че ненамирането му в определен момент на работното му място, не налага извод за фактическо отсъствие от работа, с оглед установеното от свидетелите, че ищецът често заключва кабинета си или не отговаря на повикване. Отделно излага съображения, че първоинстанционният съд неправилно е ценил липсата му на подпис в представения присъствен списък, тъй като същият никога не се е подписвал в присъствени  списъци и пред  ставеният присъствен списък никога не е бил задължителен за удостоверяване присъствието на служителите на работното им място. Предвид изложеното, моли съда да отмени решението и да уважи предявените искове, с присъждане на разноски.

Въззиваемият - ответник е подал в законоустановения срок отговор на въззивната жалба, с която я оспорва като неоснователна. Поддържа, че работодателят е изпълнил задължението си за изискване на писмени обяснения преди налагане на атакуваното уволнение, а отказът на ищеца да депозира такива не рефлектира върху законосъобразността на атакуваното уволнение. Твърди, че по делото е безспорно доказано отсъствието на ищеца от работното му място на посочените в заповедта три дати, съгласно ангажираните от него гласни доказателства, преценени в съвкупност с писмените доказателства по делото. Сочи, че показанията на разпитаните свидетели на ищеца не следва да се кредитират, тъй като свидетелят Р. няма преки впечатления, тъй като е преустановил работата си в Института, считано от м. февруари 2017г., а показанията на св. Г.са общи и не установяват конкретни относими за спора обстоятелства. Сочи, че началният момент на предявения иск по чл. 225, ал. 1 КТ е посочен неправилно –24.04.2017г., преди прекратяване на трудовото правоотношение с връчване на атакуваната заповед на ищеца на 02.05.2017г. Моли съда да потвърди решението като правилно и законосъобразно в обжалваната част.

Решението  в частта за отхвърляне на иска с правно основание чл. 344, ал.1, т. 2  КТ е влязло в сила, като необжалвано.

             Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал.2 от ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

    Въззивната жалба, с която е сезиран настоящият съд, е подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

               Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

    При извършената служебна проверка по чл. 269, изреч. 1 от ГПК, въззивният съд намира, че първоинстанционното решение е валидно и процесуално допустимо в атакуваната част.

    При проверка на атакувания акт в рамките на правомощията по чл. 269 ГПК, въззивният съд намира решението за правилно, като препраща към мотивите на СРС по реда на чл. 272 ГПК, които изцяло споделя. С оглед доводите в жалбата, следва да се отбележи следното:

    Не се спори по делото, а е установено и от събраните писмени доказателства, че между страните е било налице валидно трудово правоотношение, като въззивникът – ищец е заемал длъжността „доцент“ в И.по р.- БАН. С атакуваната заповед № 30/02.05.2017г., изд. от директора на ИР - БАН, на ищеца е наложено дисциплинарно наказание „уволнение“. В заповедта за уволнение се сочи като основание за издаването й – чл. 190, ал.1, т. 2 КТ вр. чл. 44, ал.1 и ал.2 от Устава на БАН, поради неявяване на ищеца на работа в течение на три последователни работни дни – 11.04.2017г., 12.04.2017г. и 13.04.2017г. В заповедта са изложени съображения, че отсъствието на служителя на посочените три дати е удостоверено след многократни търсения в установеното работно време от служители на Института на ищеца на работното му място – кабинет № 103 и лаборатория № 123, като са посочени конкретните часове за всеки ден. В заповедта се сочи, че с писмено искане № 162/24.04.2017г., получено от ищеца на същата дата, са поискани писмени обяснения, но такива не са постъпили в указания срок. Заповедта е връчена на ищеца на 02.05.2017г., като е удостоверено от същия, че подписва с особено мнение, защото нито една от причините в заповедта не е вярна.

Атакуваната заповед е изготвена след депозиран доклад вх. № 41/20.04.2017г. от Е.К., пом. - директор на ИР-БАН, Д.Р.– зав. служба „Човешки ресурси“ и Р.Н., технически сътрудник, секретар, в който се сочи, че в изпълнение на нареждане от 10.04.2017г.  на директора на ИР – БАН, посочените служители са търсили ищеца на трите дати в периода 11.04.2017г. – 13.04.2017г. в указаните помещения, но двете помещения са били заключени при проверките и ищецът не е намерен на работното си място.

Въззивният съд намира за неоснователно възражението на ищеца за нарушаване на дисциплинарната процедура за изискване на писмени обяснения по чл. 193 КТ. В случая са поискани от работодателя писмени обяснения за неявяването на работа на ищеца с писмо – искане от 24.04.2017г., връчено му лично на същата дата, като под подписа на ищеца е налице ръчно изписан подписан текст, че не знае как са извършени нарушенията, тъй като е бил на работното място. Ето защо процедурата по чл. 193, ал. 1 КТ е спазена. Доводът в жалбата, поддържан и в хода на първоинстанционното производство, че в атакуваната заповед се сочи липса на писмени обяснения, в несъответствие са действителното фактическо положение, е изцяло неотносим. Същественото е, че са поискани от ищеца писмени обяснения за отсъствието му от работа на процесните три дати, поради което не е нарушено правото му на защита при налагане на атакуваното дисциплинарно наказание. Ето защо уволнението е законосъобразно на соченото формално основание.

По същество нарушението по чл. 190, т. 2 КТ също е установено по делото – фактическото отсъствие на ищеца от работното му място на трите процесни дати в рамките на работното време от 9.00 до 17. 30 ч. , чиято продължителност е регламентирана в чл. 15 от представения Правилник за вътрешния трудов ред.

В тази връзка СРС правилно е кредитирал показанията на разпитаните свидетели Р.и Н., които са констатирали отсъствието му фактически и удостоверили извършените проверки в изготвения доклад. Показанията на свидетелите са логични и последователни и кореспондиращи с останалия доказателствен материал по делото, включително и с представените присъствени списъци за съответните дати, в които липсва подпис на ищеца. Неоснователни са доводите в жалбата, че последният никога не е удостоверявал присъствие на работното място по този начин, поради липса на такова изискване, тъй като регламентацията му е в чл. 41 от Правилника за вътрешния трудов ред. Неоснователно е и оплакването, че показанията на свидетеля Н.не следва да се ценят, тъй като свидетелката е разпитана след първото по делото заседание. Не е налице процесуално нарушение, тъй като искането за гласни доказателства е своевременно направено от ответника, а делото е отложено  след провеждане на първото заседание не само поради неосигуряване на свидетеля, а и поради представени от ищеца нови писмени доказателства с искане за приемането им.

Неоснователни са доводите в жалбата относно достоверността на показанията на св. Р.и Н., с оглед липсата на подпис на св. Р.в присъствения списък за 13.04.2017г. и удостовереното в доклада , че тя е участвала в проверките на 12/13.04.2017г.  Липсата на ищеца на работното му място се установява на самостоятелно основание от разпитаните в хода на съдебното производство свидетели на ответника, а прецени съвкупно с удостовереното в доклада, също се установява, че на всяка от посочените дати има удостоверени проверки поне от един служител в различни часове на деня. Обстоятелството, че една от проверките, удостоверени в доклада, не съответства като част на казаното при разпита, не рефлектира върху законността на уволнението. Отделно от това, за налагане на дисциплинарното наказание по чл. 190, ал.1 т. 2 КТ е достатъчно неявяването на работа в течение на два последователни работни дни, което в случая е налице.

Неоснователни са оплакванията в жалбата относно достоверността на ангажираните от ищеца показания на свидетелите Г.и Р.. В тази връзка е основателно възражението на въззиваемия, че св. Р. не е работил при ответника за процесния период и са недостоверни неговите показания, че след прекратяване на правоотношението му с ответния И.през м. февруари 2017г., до края на м. април 2017г. е продължил работа без договор. Поради това съдът намира, че същият няма преки непосредствени впечатления и СРС правилно не е кредитирал неговите показания. Показанията на св. Г.също не налагат различни изводи, тъй като същият не установява конкретно фактическо присъствие на ищеца на работното му място за процесните дати. Твърденията в жалбата, че установените от св. Г.провеждани срещи на ищеца с участници по проект, поради наближаващ краен срок, както и за провеждани изпитания на дрон на 12 или 13.04.2017г.  на въшно изпитателно поле, също са без значение за крайния извод.

Ето защо въззивният съд намира, че заповедта е издадена в съответствие с материалния закон. Налице е доказано нарушение по чл. 190, ал.1, т. 2 КТ, тъй като за трите процесни дати е доказано по делото неявяване на работа на ищеца в рамките на работното време, на работното му място, с цел да престира труд за изпълнение на основните си задължения по договора.

            Предвид гореизложеното, въззивният съд намира, че при наведените в исковата молба съображения за незаконосъобразност на процесното уволнение, на които се основава предявеният по делото иск с правно основание чл. 344, ал.1, т. 1 КТ, за въззивника - работодател е възникнало субективното потестативно право да уволни ищеца на посоченото в процесната заповед основание за това – чл.190, ал.1, т. 2 КТ. С оглед на това, предявеният по делото иск с правно основание чл. 344, ал.1, т. 1 КТ се явява неоснователен и недоказан.

С оглед неоснователността на главния иск по чл. 344, ал.1, т. 1 КТ, неоснователен е и акцесорния иск по чл. 344, ал.1, т. 3 вр. чл. 225, ал.1 КТ за заплащане на 6 - месечно обезщетение за оставане без работа. По отношение на релевираните взърежения на въззиваемия досежно периода на иска, следва да се отбележи, че искът за периода  преди прекратяване на трудовото правоотношение е неоснователен на соченото отделно основание, но поради липса на изменение на иска до приключване на устните състезания пред първоинстанционния съд, въззивният съд следва да се произнесе съобразно цената и периода на иска, предмет на обжалваното решение. С депозираната в хода на въззивното производство уточняваща молба е направено едновременно изменение на периода и на цената на иска, което е недопустимо.

 Поради съвпадение на изводите на двете инстанции, обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

 С оглед изхода на спора, на въззиваемата страна следва да бъдат присъдени претендираните и доказани разноски за заплатено в брой адвокатско възнаграждение в размер на 600 лв.

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

                                                 РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение от 08.07.2018г., постановено по гр. д. № 36690/2017г. по описа на СРС, 156 състав, в обжалваната част за отхвърляне на исковете с правно основание чл. 344, ал.1, т . 1 и т. 3 вр. чл. 225, ал. 1 КТ.

ОСЪЖДА В.Н.П., ЕГН ********** да заплати на И.по р.при БАН, БУЛСТАТ *********, гр. София, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, сумата 600 лв. – разноски за въззивното производство.

Решението в останалата част е влязло в сила, като необжалвано.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния касационен съд по правилата на чл. 280 ГПК в 1-месечен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                

 

 

                                                ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                                                                                     

                                                                       2.