Определение по дело №322/2022 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 56
Дата: 21 февруари 2023 г.
Съдия: Димитринка Христова Стаматова
Дело: 20227280700322
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 декември 2022 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Ямбол, 56/21.2.2023г.

Административният съд Ямбол - I състав, в съдебно заседание на двадесет и трети януари две хиляди и двадесет и трета година в състав:

Председател:

ДИМИТРИНКА СТАМАТОВА

Членове:

[ЧЛЕНОВЕ]

при секретар

Красимира Юрукова

и с участието

на прокурора

изслуша докладваното

от председателя

ДИМИТРИНКА СТАМАТОВА

по административно дело № 20227280700322/2022 г.

Производството е образувано по жалба на И.Н.Р., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора, гр. Бургас против бездействие на Началника на Затвора, гр. Б. по подадена от него жалба вх. № ****/**.**.**** г. Иска се да бъде установено бездействието на ответната страна, като последната бъде задължена да извърши съответните действия.

В съдебно заседание жалбоподателят Р. участва лично. Същият поддържа изцяло депозираната жалба, заедно с направените уточнения.

Ответната страна, редовно призована, не изпраща процесуален представител в съдебно заседание. В постъпилото писмено становище вх. № 2996/20.12.2022 г. депозираната жалба се оспорва изцяло, като се прави искане същата да бъде отхвърлена като неоснователна.

След като извърши цялостна преценка на всички събрани и приложени по делото доказателства, съдът приема за установено следното:

Жалбоподателят Р. изтърпява наказание доживотен затвор без право на замяна в Затвора, гр. Бургас, при специален режим.

На 04.05.2022 г. Р. подал жалба с вх. № 1462 до Началника на Затвора, гр. Б., с която поискал: 1) да му бъде осигурено допълнително време за хигиенизиране и дезинфекция на помещението, в което е настанен; 2) във връзка със спирането на водоподаването поради аварии, да бъдат поставени два бидона за вода в общите помещения на етажа, които да се ползват в случаите, в които няма вода; 3) да бъде обособено в помещение, в което да бъдат поставени котлон и фурна; 4) да му бъде разрешено да получи компютър или лаптоп, който да използва за съхраняване на документи, речници и игри, както и 5) да бъде извършена преценка с оглед промяна на режима, при които изтърпява наложеното наказание и извеждане от I – ва ЗПС в общи части.

По повод подадената жалба, въз основа на резолюция от 09.05.2022 г., било изготвено становище от инсп. IV-та степен „СДВРинсп. П.И.Л. – ИСДВР, в което е посочено, че Р. е настанен в в условията на чл. 197, ал. 1 от ЗИНС и чл. 213 от ППЗИНЗС, т.е. в обособено отделение (в I ва зона за повишена сигурност), в помещение, което е постоянно заключено. В спалното помещение има санитарен възел и мивка, осигурен е постоянен достъп до течаща вода, а къпането е осигурено два пъти седмично. Посочено е също така, че хигиената на помещението е грижа на самите лишени от свобода, като Р. получава хигиенни материали във вид на прах за пране, сапун, почистващи препарати, дезинфектанти и инвентар за чистене всеки месец. Въпреки това обаче същият не поддържал добра хигиена в спалното си помещение, поради което са му били отправяни множество забележки. От становището става ясно също, че последното пръскане против хлебарки и дървеници е осъществено на 19.05.2022 г. Относно направеното от Р. искане за получаване на компютър или лаптоп е посочено, че лишеният от свобода е запознат с чл. 97, ал. 3 от ЗИНЗС, в който е посочено, че лишените от свобода не могат да притежават, ползват или държат при себе си оръжие, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия, включително самоделно изработени такива, мобилен телефон, фотоапарати, звуко- и видеозаписващи устройства или части от тях. Досежно режима за изтърпяване на наложеното наказание в становището е посочено, че е издадена от Началника на Затвора, гр. Б. Заповед БС № 01/17.01.2022 г., с която е потвърден специалният режим за изтърпяване на наложеното наказание и същата е била обжалвана пред Административен съд – Бургас, но към момента на изготвянето на становището не е бил постановен съдебен акт. Жалбоподателят Р. бил запознат с това становище на 31.05.2022 г., което е удостоверено с подписа му.

Предвид обстоятелството, че исканията му, изложени в жалба с вх. № 1462/04.05.2023 г. не били изпълнени, нито пък бил постановен изричен отказ, на 20.06.2022 г. Р. депозирал жалба пред Административен съд - Бургас, с която поискал да се установи незаконосъобразното бездействие, изразяващо се в мълчалив отказ и да се постанови решение, с което да се задължи Началника на Затвора, гр. Б. да: обезпечи чрез график достъпа до общите санитарни помещения – баня и тоалетна и съответно наличието на вода, чрез поставяне на два бидона за съхранение на такава, да допусне лаптоп или компютър, да издаде индивидуален административен акт относно режима за изтърпяване на наказанието.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Видно от разпоредбата на § 4, ал. 4 от ДР на ЗИНЗС, производствата за защита срещу неоснователни бездействия на органите по изпълнение на наказанията, извън случаите на чл. 276 – 283, се разглеждат пред административния съд по реда на глава петнадесета, раздел II от Административнопроцесуалния кодекс. Съгласно разпоредбата на чл. 256, ал. 1 от АПК, бездействието на административния орган по задължение, произтичащо пряко от нормативен акт може да се оспори безсрочно, като се прилагат съответно разпоредбите за оспорване на индивидуални административни актове. Съгласно ал. 2 на същия член, неизвършването на фактически, действия, които административният орган е длъжен да извърши по силата на закона, подлежи на оспорване в 14 – дневен срок от подаването на искане до органа за извършването му.

Съгласно разпоредбата на чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС, всеки лишен от свобода и задържан под стража може да иска: 1. прекратяване на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; 2. извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. В ал. 2 е посочено, че липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението по чл. 3.

Предвид цитираната законодателна уредба, както и с оглед направените искания в жалба вх. № ****/**.**.**** г., до Началника на Затвора, гр. Б. съдът счита, че исканията на жалбоподателя Р. са с правно основание чл. 256 от АПК, тъй като се иска предприемането на действия във връзка с жалбата. Твърдения за изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение, както и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство за страх, незащитеност или малоценност, не са изложени от страна на жалбоподателя. С оглед на това съдът намира, че производството следва да се развива по реда на чл. 256 от АПК, към който препраща § 4, ал. 4 от ДР на ЗИНЗС.

Жалбата с вх. № 1462 г. е подадена от л.св. Р. *** на 04.05.2022 г. Както вече бе посочено по-горе, с оглед оплакванията в нея следва да се приеме, че жалбоподателят е недоволен от бездействието на ответника по повод поискани от него фактически действия. В случай на поискани такива действия съдебната практика приема, предвиденият в чл. 256, ал. 2 от АПК срок за оспорване на бездействието по направеното искане, започва да тече след изтичането на 14 – дневния срок от подаване на искането, в рамките на който срок административният орган има време да реагира и съответно да извърши исканото фактическо действие. В случая искането е подадено от Р. на 04.05.2022 г., поради което срокът за предприемане на действия от страна на Началника на Затвора, гр. Б. във връзка със същото е изтекъл на 19.05.2022 г. От там насетне е започнал да тече 14 – дневният срок за подаване на жалбата пред съда, който е изтекъл на 01.06.2022 г. Жалбата въз основа на която е образувано настоящото производство обаче е подадена в Административен съд – Бургас едва на 20.06.2022 г., т.е. 20 дни след изтичане на предвидения в закона срок.

Предвид на това съдът намира, че подадената от И.Р. жалба, като подадена извън предвидения в закона срок за обжалване, е процесуално недопустима и като такава, следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното въз основа на нея производство - прекратено.

Водим от горното и на осн. чл. 159, т. 5 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на И.Н.Р.,***/22.06.2022 г. по описа на Административен съд – Бургас и ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 322 по описа на Административен съд – Ямбол за 2022 г.

Определението ПОДЛЕЖИ на обжалване пред тричленен състав на Административен съд – Ямбол в 7 – дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

Председател:

/п/ не се чете