Решение по дело №4584/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260357
Дата: 23 февруари 2023 г.
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20211100504584
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, 23.02.2023г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

       СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-А състав в публично съдебно заседание на седми март през две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                                                                                        ДИМИТЪР КОВАЧЕВ

при секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Йовчева гр. дело № 4584 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

С решение от 02.10.2020 г. по гр.д. № 23041 по описа за 2020г. на СРС, I ГО, 162 състав са отхвърлени предявените от С.А.Е. срещу В.С.Ю., С. С. Е. и Ц.Н.В., осъдителни искове с правно основание чл. 45, ал. 1 ЗЗД за солидарно заплащане на сумата от 3911,66 лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди от противоправно поведение на ответниците, изразяващо се в противозаконно отнемане на собствени на ищеца парични средства в размер на 2000 евро, находящи се в брой в стаята на ищеца (под покривката на масата), в апартамент № 1, находящ се в гр. София, ж.к. „*********, в периода 04.12.2016 г. - 05.12.2016 г.

Срещу решението е подадена въззивна жалба от ищеца С.А.Е., с оплаквания за неговата неправилност. Поддържа, че първоинстанционният съд не е взел предвид доводите му и представените от него доказателства, като неправилно са били кредитирани показанията на свидетелката  - негова дъщеря, доколкото били във влошени отношения. Поддържа, че исковата претенция се доказва от приложени по делото полицейски протоколи, жалби до полицията и прокуратурата, които били игнорирани от съда. От представените по делото брачен договор, фактури и банкови извлечения се установявало, че имуществото и парите в жилището са били изключителна собственост на ищеца, като той е имал и значителни финансови средства, част от които е държал в дома си. От страна на районния съд не бил обсъден фактът, че ответницата В.С.Ю. също имала ключ от дома. Ищецът превеждал на ответниците В.С.Ю. и С. С. Е. значителни суми под формата на заем, а не като издръжка. Не са били взети предвид и списъците с иззето имущество. Посочва, че ответниците са имали мотив за извършването на деянието – ответникът С. С. Е. имал кредити, които не могъл да обслужва. Моли съда да отмени решението и да уважи предявения иск, с присъждане на разноски.

            В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК въззиваемите-ответници В.С.Ю., С. С. Е. и Ц.Н.В. оспорват въззивната жалба като неоснователна и молят съда да я остави без уважение. Подържат, че ищецът не е изпълнил възложената му с доклада по делото доказателствена тежест за установяване на тяхно противоправното поведение, като не са представени никакви доказателства в тази насока. От представените банкови извлечения се установя единствено, че ищецът е притежавал парични средства, но не и че е съхранявал пари в брой в жилището. Излагат съображения, че не се установява твърдения от ищеца мотив за извършването на противоправното деяние – нуждата от пари, но дори такава да е била налице, това не води до извод за извършване на твърдените действия. Сочат, че представените по делото полицейски протоколи и жалби до прокуратурата и полицията съдържат едностранни изявления на ищеца и на налагат различен извод. Излагат, че е неотносим и представеният брачен договор, който установява единствено режим на разделност в брака между ищеца и ответницата В.С.Ю.. Възможността за достъп до жилището също не установява основанието на исковете. Твърдят, е по делото не е доказано ищецът да е имал значителни доходи и парични средства. Молят съда да потвърди решението, с присъждане на разноски.

По делото е депозирана частна жалба от ищеца С.А.Е. срещу определение от 08.01.2021 г. по гр.д. № 23041/2020 г. на СРС, I ГО, 162 състав, с което е оставена без уважение молбата му за изменение на решението в частта за разноските. Поддържа, че в последното по делото заседание е навел възражение за прекомерност на претендираното от ответниците адвокатско възнаграждение, което обаче не е било отразено в протокола от заседанието. Моли съда да отмени обжалваното определение, като намали претендираното възнаграждение.

Насрещните страни по частната жалба – ответниците В.С.Ю., С. С. Е. и Ц.Н.В., заявяват становище за неоснователност на частната жалба и молят съда да я остави без уважение.

Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал.2 от ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК, поради което е допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК, въззивният съд проверява правилността на първоинстанционното решение само в рамките на релевираните оплаквания, а служебно следва да ограничи проверката си само за валидност, допустимост на решението в обжалваната част, както и спазване на императивните норми на материалния закон /т. 1 на Тълкувателно решение № 1/09.12.2013г. по тълк.д. № 1/2013г., ОСГТК на ВКС/.

Първоинстанционното решение е валидно и допустимо.

Производството е образувано по искова молба на С.А.Е. срещу В.С.Ю., С. С. Е. и Ц.Н.В. за осъждане на ответниците да заплатят солидарно, на основание чл. 45, ал. 1 от ЗЗД, сумата 3911,66 лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди от противоправно поведение на ответниците, изразяващо се в противозаконно отнемане на собствени на ищеца парични средства в размер на 2000 евро, находящи се в брой в стаята на ищеца (под покривката на масата), в апартамент № 1, находящ се в гр. София, ж.к. „*********, в периода 04.12.2016 г. - 05.12.2016 г. Следва да се посочи, че в случая не се касае за предявяването на частичен иск, както правилно е приел СРС. Посоченото от ищеца общо вземане от 71 47 5 5лв., част от което се твърди да е настоящата претенция, по същество представлява четири различни вземания, всяко със свой отделен фактически състав – обезщетения за противоправно присвоени конкретно обособени парични суми, обезщетение за отнети движими вещи, както и връщане на предоставени в заем парични средства. В конкретния случай съдебна защита се търси само за едно от тези вземания – обезщетение за отнемане на сумата от 2000 евро.

По делото не се спори, че ищецът и ответницата В.С.Ю. са бивши съпрузи, като бракът им е бил прекратен с влязло в сила на 05.06.2017г. съдебно решение. Не се спори също така, че ответникът С. С. Е. е техен син, а ответницата Ц.Н.В. фактически съжител на последния. Тези лица са живели заедно в процесното жилище, находящо се в гр. София, ж.к. „********* до към 2016 г.

Фактическият състав на регламентираната в чл. 45, ал. 1 ЗЗД деликтна отговорност включва наличието на следните елементи: деяние, вреда /имуществена или неимуществена/, причинна връзка между деянието и вредата, противоправност и вина. В случаите на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното / чл. 45, ал. 2 ЗЗД/, като останалите елементи от фактическия състав подлежат на доказване от претендиращия обезщетението за вреди ищец, съобразно правилата за разпределение на доказателствената тежест.

В конкретния случай, настоящият съдебен състав намира за правилен извода на първоинстанционния съд, че съобразно разпределената му доказателствена тежест, ищецът не е доказал фактите, формиращи основанието на предявения от него иск - противоправно поведение на ответниците или претърпяната от него имуществена вреда. Представените по делото полицейски протоколи, както и подадени от ищеца сигнали и жалби до полицията и прокуратурата, обективират негови изявления, удостоверяващи изгодни за него факти, като те не се ползват с материална доказателствена сила и имат минимална доказателствена стойност. Твърденията на ищеца в подадените от него сигнали и жалби не са довели до установяването на престъпно деяние, а още по-малко до ангажиране на наказателната отговорност на ответниците. Не е образувано досъдебно производство, като са налице няколко изрични отказа за образуването на такова по жалби на ищеца във връзка с твърдяното изнасяне от жилището му на движими вещи и парични суми в периода 04.12.2016 – 05.12.2016г. Ирелевантно е обстоятелството дали ищецът е разполагал със значителни финансови възможности, тъй като няма пряко отношение нито към твърдяното противоправно поведение, нито към настъпването на имуществената вреда. Достъпът на ответницата В.С.Ю. до имота, както и евентуалните финансови затруднения на сина му – ответникът С. С. Е., също сами по себе си също не могат да доведат до извод за отнемането на процесната парична сума. Без доказателствено значение е и изготвеният от ищеца списък на движими вещи, които се твърди да са отнети от ответниците и документите за закупуването им. Още повече това обстоятелство, както и преводите на парични суми, за които се твърди, че са предоставени в заем, излизат извън по-горе очертания предмет на делото.

Отделно следва да се отчете и проведеното от ответниците насрещно доказване, чрез депозираните показания на свидетелкатаЛ.Е.– дъщеря на ищеца и ответницата В.С.Ю. и сестра на ответника С. С. Е.. Свидетелката посочва, че баща ѝ никога не е имал навика да държи пари в жилището, като рядко е носил пари в брой в себе си. Свидетелката е дала показания, че не ѝ е известно майка ѝ и брат ѝ да са изнасяли лично имущество на баща ѝ – пари или вещи. Съдът, по реда на чл. 172 от ГПК, отчита евентуалната заинтересованост на свидетелката, обусловена от близостта с нейните майка и брат, респ. от влошените отношения с ищеца - неин баща. Независимо от това, показанията ѝ не противоречат на събрани по делото доказателства, като следва да се отчете, че насрещното доказване е достатъчно да внася съмнение в осъществяването на твърдените от насрещната страна факти.

Поради съвпадането на изводите на въззивния съд с тези на първоинстанционния съд, въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение като неоснователна, а обжалваното с нея решение на СРС-потвърдено, като правилно и законосъобразно.

По частната жалба срещу определението по чл. 248 ГПК, с което е оставена без уважение молбата на ищеца за изменение на решението в частта за разноските:

С обжалваното определение първоинстанционният съд не е разгледал възражението за прекомерност на размера на претендирания от ответниците адвокатски хонорар, доколкото същото е било преклудирано, като наведено след края на устните състезания по делото. В частната си жалба ищецът навежда, че възражение по чл. 78, ал. 5 от ГПК е било наведено в последното по делото заседание пред първоинстанционния съд, но не е било удостоверено в протокола от заседанието. С оглед очертаната в чл. 152, изр. второ от ГПК доказателствена сила на протокола, следва да се приеме, че доколкото възражението за прекомерност не е удостоверено в него, същото не е било направено.  С оглед изложеното, правилно СРС е приел, че възражението по чл. 78, ал. 5 ГПК, направено за първи път с молбата по чл. 248 ГПК, преклудирано. Ето защо, частната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

По разноските:

С оглед изхода на делото, ищецът следва да заплати на всеки от въззиваемите-ответници претендираните и доказани разноски за адвокатско възнаграждение в размер от по 500 лв. за настоящата инстанция. До приключване на устните състезания по делото не е направено възражение по чл. 78, ал. 5 ГПК.

Така мотивиран,  Софийски градски съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение от 02.10.2020г. по гр.д. № 23041/2020 . на СРС, I ГО, 162 състав. 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на С.А.Е. срещу определение от 08.01.2021 г. по гр.д. № 23041/2020г. на СРС, I ГО, 162 състав.

ОСЪЖДА С.А.Е., ЕГН ********** да заплати на В.С.Ю., ЕГН **********, С. С. Е., ЕГН ********** и Ц.Н.В., ЕГН **********, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, сума от по 500 лв. /на всеки ответник/ – адвокатско възнаграждение за въззивното производство.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на касационно обжалване, на основание чл. 280, ал. 3 ГПК.

                                              

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  

                                                                                                      

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                      

 

                                                                          2.