Решение по дело №555/2012 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1038
Дата: 18 юни 2012 г.
Съдия: Пламен Петров Чакалов
Дело: 20125300500555
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 февруари 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 1038

 

гр. Пловдив 18.06.2012г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Пловдивският окръжен съд Х-ти граждански състав в закрито заседание на осемнадесети юни две хиляди и дванадесета година в състав:

 

                                                                           Председател: Елена Арнаучкова

                                                                                  Членове: Величка Белева

                                                                                                    Пламен Чакалов

                   

като разгледа докладваното от съдия Чакалов гр. д. № 555 по описа за 2012г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Обжалвано е постановление от 25.01.2012г. за възлагане на недвижим имот – СОС с идентификатор 56784.530.2375.1.74, находящ се в гр. Пловдив, ул. „*******съставено от Частен съдебен изпълнител Л. Мурджанова по изп. д № 20108190401112.

Жалбоподателят  В.К.В., чрез адв. М., моли съда да отмени постановлението за възлагане поради обстоятелството, че в хода на проведената публична продан са нарушени процесуални норми и имотът е възложен по цена, различна от най – високо постигнатата в деня на обявяването на купувач.

Взискателят „Сибанк” ЕАД счита жалбата за неоснователна.

Длъжниците не вземат становище.

Съдебният изпълнителят представя мотиви, в които изразява становище за неоснователност на жалбата, а обжалваното действие за законосъобразно.

Предвид доказателствата съдът установи следното:

В жалбата се излагат две групи нарушения, извършени при провеждане на публичната продан, а именно: 1. процесния обект е предмет на публична продан и по друго изпълнително дело при друг съдебен изпълнител – ЧСИ Т. Луков, който е уведомил ЧСИ Мурджанова, че с постановление от 11.03.2011г. е обявен купувач на същия имот, за който е проведена публична продан от 10.02.2011г. до 10.03.2011г. и 2. при провеждане на публичната продан са нарушени процесуални правила, свързани с обявяването на първи купувач – чл. 493  и чл. 495 ГПК.

Първото възражение, че е налице паралелно извършвани две публични продажби при различни съдебни изпълнители не попада в кръга от обстоятелства, които подлежат на преценка за законосъобразност при жалба против постановлението за възлагане подадена по реда на чл. 435, ал.3 ГПК, тъй като то не засяга надлежното наддаване и възлагането на имота по най – високата предложена цена. Въпреки това, при служебно извършената справка се установи, че възбраната, наложена по настоящето изпълнително дело за извършване на процесната публична продан е наложена на 07.09.2010г., а възбраната върху същия имот наложена от ЧСИ Т. Луков по изп. д. № 349/10г.  е наложена на 21.12.2010г., което обстоятелство преценено с оглед разпоредбите на чл. 452 и чл. 453 ГПК обосновава непротивопоставимост на действията, извършени по изп. д № 349/40г. по описа на ЧСИ Т. Луков спрямо действията по настоящето изпълнително дело.

По второто възражение: Жалбоподателят твърди, че при извършване на проданта са допуснати процесуални нарушения, изразяващи се в следното: В публичната продан взискателят е участвал с четири броя наддавателни предложения, а наддавачът В. К. В. е направил едно наддавателно предложение.

При отваряне на наддавателните предложения съдебният изпълнител е констатирал, че най – висока цена е предложил взискателят „Сибанк” ЕАД и затова него е обявил за купувач.

С молба подадена на следващия ден – 20.04.11г. взискателят е направил изявление, че оттегля три от своите наддавателни предложения. При тази ситуация, жалбоподателят твърди, че съдебният изпълнител е следвало да изготви разпределение, а не да приеме за валидни действията по оттегляне на наддавателните предложения и да кани наддавачът В.В. да внесе предложената от него цена.

Изложеното от жалбоподателя не намира опора в закона, тъй като в срока за внасяне на предложената цена взикателят е заявил, че оттегля трите си наддавателни предложения. Следователно към момента на подаване на молбата от взискателя за оттегляне на част от наддавателните си предложения не е налице обвързваща съдебния изпълнител воля за закупуване на имота по така предложените цени от взискателя и не е било налице основание за обявяване на взискателя за купувач и съставяне на разпределение по нея. Ето защо, правилно съдебният изпълнител е обявил жалбоподателя за купувач, който не е внесъл предложената от него цена.

След изтичане на едноседмичния срок от обявяването на В. В. за купувач съдебният изпълнител правилно и законосъобразно е обявил отново всискателя за купувач на имота по не оттегленото наддавателно предложение и е изготвил разпределение според последното по стойност наддавателно предложение.

Изложеното налага извода, че при извършването на процесната публична продан съдебният изпълнител не е допуснал посочените в жалбата процесуални нарушения. Имотът е възложен по най – високата предложена цена и затова атакуваното постановление за възлагане следва да се потвърди.

Воден от горното съдът

 

                                        Р   Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА постановление от 25.01.2012г. за възлагане на недвижим

-стр.3 от Решение по гр. д. № 555/12г. на ПОС-

 имот – СОС с идентификатор 56784.530.2375.1.74, находящ се в гр. Пловдив, ул.

 „******** съставено от Частен съдебен изпълнител Л. Мурджанова по изп. д № 20108190401112.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                             2.