Присъда по дело №190/2017 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 9
Дата: 10 май 2017 г. (в сила от 26 май 2017 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20171400200190
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 11 април 2017 г.

Съдържание на акта

ПРИСЪДА  N`
 
гр.Враца, 10.05.2017 год.

 

     В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично съдебно заседание на 10.05.2017 година, в следния състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:АГНЕСА СТАВАРОВА

                                        СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:М.Ц.                           Е.А.

                             

 

 

 

при участието на секретар: В.Н.

и в присъствието на прокурора: ПАРАСКЕВА КРЪСТЕВА

като разгледа докладваното от СЪДИЯ АГНЕСА СТАВАРОВА

НОХД N`190 по описа за 2017 год., въз основа на закона и доказателствата,

 

                       П Р И С Ъ Д И:

 

               ПРИЗНАВА подсъдимия  Т.Ц.Е. - роден на *** г. в гр. Белоградчик, живущ ***, българин, българско гражданство, женен, със средно  образование, работи в заведение за бързо хранене, неосъждан, с ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 31.05.2016 г. към 07.00 ч. на главен път 1-1 /Е 79/ на км. 135 + 500 м.„Кръста“ /до разклона за с. Бели Извор/ с посока на движение гр. Монтана - гр.Враца при управление на лек автомобил марка „Опел“, модел „Корса“ с per. № СТ 0331 ВВ, собственост на Любомир Ц.Е., в нарушение на правилата за движение по чл. 20, ал. 1 ЗДвП - като е бил длъжен и не е контролирал непрекъснато пътното превозно средство, което е управлявал е предизвикал ПТП и по непредпазливост е причинил смъртта на Ц.Т.Ц. на 2 г., негова дъщеря, която е настъпила на 15.06.2016 г. в УМБАЛСМ „Пирогов“ гр. София, като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалата, поради което и на основание чл. 343а, ал.1, б„б“ във вр. чл.343, ал.1, б.„в“ НК вр. чл.58а, ал.1 НК вр. чл.373, ал.2 НПК го ОСЪЖДА на 1 /една/ година "Лишаване от свобода".

На основание чл.66, ал.1 НК ОТЛАГА изпълнението на наложеното наказание за срок от 3 /три/ години, от влизане на присъдата в законна сила.

На основание чл.343г вр. чл.37, ал.1, т.7 НК ГО ЛИШАВА от право да управлява МПС за срок от 1 /една/ година и 6 /шест/ месеца, от момента на отнемане на свидетелството за правоуправление.  

ОСЪЖДА на основание чл.189, ал.3 от НПК подсъдимия Т.Ц.Е., със снета по-горе самоличност, ДА ЗАПЛАТИ в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР, сумата 424,00 /четиристотин двадесет и четири/ лева, представляваща направени разноски на ДП.

ОТНЕМА в полза на Държавата представеният диск като веществено доказателство от Национална система 112, приложен на лист 17 от ДП, който да се унищожи след влизане на присъдата в законна сила.

      

       ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред САС.

 

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                             

 

                                  СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                   2.

 

                                      

 

Съдържание на мотивите

    МОТИВИ към присъда по НОХД № 190/17 ВрОС:

 

    Врачанската окръжна прокуратура е обвинила подс. Т.Ц.Е. *** за извършено престъпление по чл.343а ал.1 б"б" вр. с чл.343 ал.1 б"в" НК,за това че на 31.05.2016 г. ,около 07:00 ч. на Главен път I-1/Е-79/ на км.1.35+500,м."Кръста"/до разклона на с. Бели извор/ с посока на движение гр.Монтана-гр. Враца,при управление на л.а.марка "Опел" модел "Корса" с рег. № СТ 0331 ВВ,собственост на Л. Ц.Е.,в нарушение на правилата за движение по чл.20 ал.1 ЗДвП,като е бил длъжен и не е контролирал непрекъснато пътното превозно средство което е управлявал,в резултат на което е предизвикал ПТП и по непредпазливост е причинил смъртта на дъщеря си Ц.Т.Ц. на 2 години,настъпила на 15.06.2016 г. в УМБАЛСМ"Пирогов" гр.София,като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалата.

    С изрично заявление от подсъдимия на досъдебното производство и пред съда за вземане на решение за разглеждане на делото по чл.371 т.2 НПК съдът разпореди предварително изслушване на страните,без призоваване на свидетели и вещи лица по чл.370 НПК,след като се убеди че са налице основания за това.

    В съдебно заседание на 10.05.2017 г. пострадалата от деянието св.И.Й.Е.,майка на жертвата и съпруга на подсъдимия, лично и чрез адв. П.С. и мл. адв. Р.С. заявиха искане за конституирането й като частен обвинител по делото.

    На осн. чл.76 НПК И.Е. беше конституирана като страна в процеса,в качеството на частен обвинител.

    При предварителното изслушване,подсъдимият по реда на чл.371 т.2 от НПК направи признание изцяло по фактите,изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласи да не се събират доказателства за тези факти.

 Подсъдимият се представлява в съдебно заседание от адв.Б.Г. от САК,договорен защитник.

    Съдът изпълни задълженията си по чл.372 НПК,разясни правата на подсъдимия и го уведоми,че съответните доказателства от досъдебното производство и направеното от него самопризнание по чл.371 т.2 НПК ще се ползват при постановяване на присъдата.

    След като се убеди,че самопризнанието се подкрепя от доказателствата,съдът обяви с определение,че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието,без да събира доказателства за фактите,изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

    Доказателствата в ДП са приобщени и предявени на страните.

    Участващият по делото прокурор в съдебно заседание заяви,че поддържа обвинението и направи искане пред съда,подсъдимият да бъде признат за виновен по обвинението и да бъде наказан при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства,както и да бъде лишен от право да управлява МПС за срок равен на срока на наказанието лишаване от свобода,чието изпълнение да се отложи по чл.66 НК.

    Поверениците на частния обвинител адв. С. и мл. адв. С. искат подсъдимия след като бъде признат за виновен  да бъде наказан с наказание,което да се определи при отчитане на многобройните смекчаващи отговорността обстоятелства по чл.55 НК.Заявяват,че  частният обвинител дори не желае подсъдимият да бъде наказателно отговорен,но тъй като законодателят не предвижда възможност за това,те изразяват становище за търсене на намалена наказателна отговорност.

    Подс. Г.,защитник на подсъдимия застъпва становище за индивидуализиране на наказателната отговорност с определяне на наказание лишаване от свобода в минимален размер,намалено с 1/3,както и с кумулативното наказание" лишаване от права".

    При установените факти,въз основа на направените самопризнания от подсъдимия,приети за доказани и подкрепени от доказателствата по делото,съдът без възможност да приеме друга извън описаната в обвинителния акт фактическа обстановка приема следното:

    Подс.  Т.Е. е правоспособен водач категория"В" от 20.11.2015г. с издадено СУМПС № ********* ОД МВР-Пловдив,със срок на валидност до 04.12.2025г./л.32 ДП/.Наказван е като неправоспособен водач с акт от 11.05.2012 г. за нарушение по чл.140 ал.1 т.б и по чл.150 ЗДвП с глоба/л.33 ДП/.

    На 30.05.2016 г. заедно със  съпругата си св.И.Е. и тяхната две годишна дъщеря Ц. Ц. били на гости при роднини от с. Дреновец,обл. Видин.Сутринта на следващия ден,рано около 05:30 ч. тръгнали на път,като пътували с л.а."Опел Корса" рег. № СТ 0331 ВВ,собственост на Л. Е.,който е брат на подсъдимия.Автомобилът  се управлявал от подсъдимия,до него на предна дясна седалка се намирала св. И.Е.,а на дясна лява задна е било детето, в монтирано детска столче.

На 31.05.2016 г. ,около 07:00 ч. вече били в района на с. Бели извор.Движили се по Главен път I-1/Е-79/ на км.1.35+500,м."Кръста"/до разклона на селото със скорост на движение около 88 км./ч. в дясната лента на пътното платно,при суха пътна настилка,слънчево време с нормална видимост,когато престанал да наблюдава внимателно пътното платно пред себе си и да контролира непрекъснато МПС,което управлявал,от което автомобилът преминал в насрещната лента за движение.Продължил да се движи в ляво по пътния банкет около 45 м. и въпреки употребените спирачки,напуснал банкета,започнал да се спуска по стръмен склон,затревен с висока растителност  и високи дървета.Загубил контрол върху управлението на автомобила,напуснал пътното платно в ляво,спускайки се по низходящия скат с наклон на спускане 2.5%, преминал с предната част на колата покрай дърво и при движението по стръмния низходящ скат последвал удар със задна лява част на автомобила в областта на вратата и купето с масивното дърво.След станалото ПТП,подсъдимият веднага излязъл от колата и след като се убедил,че съпругата му не е засегната сериозно,веднага проверил в какво състояние се намира детето. През счупеното стъкло на задната лява врата разкопчал предпазния колан на детското столче,извадил дъщеря си от автомобила,която е била в безсъзнание и с кръв по главата.С детето на ръце видимо изплашен изтичал на пътното платно,викал за помощ.По това време,в този пътен участък пътувал св. Ц.А.,който се притекъл на помощ и сигнализирал на тел 112.На местопроизшествието спрели и св.Я.И.и св. М.С.,служители от ГПУ Калотина със служебен автобус.Те спрели лек автомобил "Мерцедес",пътуващ за гр. Враца,с молба към водачът да закара пострадалите в болница.Подсъдимият ,заедно с детето и съпругата си се качили в тази кола,но по пътя за гр. Враца били пресрещнати от линейка,изпратена на местопроизшествието по сигнал на св. Иванов и Славчев.Детето било откарано с линейката до болницата в гр. Враца, а семейство Е. продължили с л.а "Мерцедес" до болничното заведение.Детето било прието в много тежко здравословно състояние ,стабилизирано в БМП гр.Враца в ДПШ зала и по спешност транспортирано до  УМБАЛСМ"Пирогов" на 31.05.16 г.,починало в 18.40 ч. на 15.06.16 г.

    В района на инцидента автомобилът се намирал в участък,сигнализиран с предупредителен пътен знак В 26-60 км./ч.

    За изясняване на въпроси от съществено значение за правилното решаване на делото са назначени Съдебно-медицинска експертиза, Автотехническа експертиза,приети от съда като изготвени обективно,прецизно от лица с познания от различни области,без съмнение в тяхната достоверност.

    От изготвената АТЕ /л.92-100 ДП/ и доказателствата по делото- протокол за оглед , скица на ПТП,приложения фотоалбум,както и свидетелските показания подкрепящи самопризнанието на дееца се установява,че на процесната дата ,време и място ПТП-о е станало в светлата част на денонощието,при сухо и слънчево време.Участъкът от пътя е прав с видимост не по-малка от 200 м.,с лек наклон на спускане от 2.5 %,с пътно покритие от дребнозърнест асфалт,без неравности.Движението в този участък от пътя е двупосочно.Платната за движение са от две ленти ,разделени с прекъсната осева линия.Скоростта на движение е сигнализирана с пътен знак В-26 до 60 км./ч. В този участък подсъдимият е управлявал л.а. със скорост преди инцидента от около 88 км./ч.Когато започнал да напуска пътното платно в ляво ,той задействал аварийно спирачки,като спирачните следи са с дължина 72 метра.Оставил успоредни следи,с характер на аварийни,преминали през левия банкет и през отбивката в ляво на пътя, завършващи до мястото на установяване на автомобила в покой.Към момента на удара на л.а. в дървото скоростта на движение на автомобила е била 76 км./ч.Изминал е 39м. в неконтролируемо състояние на управлението на автомобила, преминавайки от дясно на ляво,пресичайки осевата линия до напускане на ляв ръб на платното за движение за време около 1.6 сек.Опасната зона за спиране на л.а. при движение с 88 км./ч. от момента на възприемане на опасността от водача и реагирането му с аварийно спиране до установяване на автомобила в покой, в условията на настъпилото ПТП е 71.3 м.При движение в максимално разрешената от 60 км./ч. е около 40 км./ч.

В АТЕ е даден отговор на вероятния механизъм  от техническа гледна точка на настъпилото ПТП,който се приема от съда.Лекият автомобил се е движил по главен път Е-79 в посока  гр.Монтана -Враца,км/1.35+500 в землището на с. Бели извор,м."Кръста".При движение с 88 км/ч преди инцидента в дясната лента за около 1.6 сек., автомобилът е променил траекторията на движението си в посока лентата за насрещно движение под ъгъл 8% ,преминал през нея и достигайки с предна лява гума левия ръб на лентата,навлязъл в левия банкет,продължил движението си по него и след около 45 м. го напуснал.Навлязъл в стръмния низходящ скат,осеян с висока растителност и високи дървета.Преминавайки с предната лява част покрай масивно дърво и наклонен на ляво по релефа на ската със задната половина в областта на задната лява врата и таван на купе над нея  се е ударил в дървото със скорост около 76 км/ч.Последица от удара са получените наранявания от Й. Е. и от детето Ц. Е..

    Вероятната причина за настъпилото ПТП е загубата на контрол върху управлението на автомобила от страна на подсъдимия,като водач на МПС-о при скорост около 88 км/ч. и излизане на автомобила извън пътното платно в ляво по посока на движението си .Настъпилите травматични увреждания за пострадалите не са в причинна връзка в превишената скорост на управление на автомобила.Причинената щета е в размер на 329лв./СОЕ л.150 ДП/

    От заключението на СМЕ на съдебния медик д-р А. /л.109 ДП/ се установява ,че пострадалата Й. е получила счупване на втора кост на пестницата на лява ръка и пукване на близката фаланга на трети пръст на същата  ръка.

    От заключението на изготвената експертиза от в.л. д-р Т.Б.,съдебен лекар от "Съдебна медицина" при УМБАЛСМ Пирогов гр. София на труп/л.116-120ДП/ е установено,че пострадалото дете Ц.,на 2 години в условията на ПТП е получила травми по главата и тялото си.Въпреки предприетите мерки за лечение,тя е починала на 15.06.2016г.Травмите са :черепно мозъчна, с изразен отток в дясно слепоочно, челно теменно и на дясната половина на лицето,хематоми по лицето,разкъсно-контузни рани,повсеместно кръвонасядания на меките черепни обвивки,многолинейно многофрагментно счупване на черепния покрив,кръвоизлив над мозъчната обвивка в дясно теменно,мозъчен отток,контузно огнище в дясно високо теменно.

    Причина за настъпилия летален изход за детето е тежката черепно мозъчна травма и настъпилите от нея усложнения.По механизъм са получили в условията на ПТП.Смъртта е в непрекъсната пряка причинно-следствена връзка с травматичните увреждания.

    Свидетели на ПТП станали Я.И.,М.С.,пострадалата И.Е..Косвени свидетели са Е.Г.,Д.Х.,Ц. Т..Техните показания подкрепят направените самопризнания на дееца,че е предизвикал ПТП,след което направил всичко зависещо от него за оказване помощ на дъщеря си.Изнесъл я на ръце на пътното платно,търсил помощ от спрелите на мястото други водачи на коли,транспортирал я до  болницата в гр.Враца,когато все още е била жива.Въпреки реанимационните мероприятия и проведено лечение в "Пирогов"детето починало.

    След привличане на подс. Е. в качеството на обвиняем на 17.03.2017 г.,в разпита му в протокола на л.160, в присъствието на защитник,същият е възприел позиция на самопризнание,заявил че осъзнава какво е извършил,че не е контролирал непрекъснато МПС,което е управлявал и е бил длъжен на това.Заявил е също че осъзнава какво е извършил,желае делото да приключи по Гл.27 от НПК и съжалява за резултата,за загубата на единственото си дете.

    От гореизложените факти,подкрепени от доказателствата по делото,съдът прие,че подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл.343а ал.1б"б" вр. с чл.343 ал.1 б"в" НК.Причинил е смъртта на дъщеря си по непредпазливост,не е предвиждал общественоопасните последици,но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди,но е съзнавал ,че нарушава правилата за движение,което нарушение е довело да противоправния резултат.

    За това деяние,съдът при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства  му определи наказание от 1г.6м. лишаване от свобода,като в условията на чл.58 а ал.1 НК го намали с 1/3 и го осъди на 1 година лишаване от свобода.Този размер е съобразен с чл.373 ал.2 НПК.

    Лиши го от право да управлява МПС за срок от 1г. и 6 м.

    Подсъдимият Т.Е. е род. на *** г.Смекчаващи отговорността му обстоятелства са чистото съдебно минало,изразено съжаление,че е причинил смъртта на единственото си дете,че е причинил не само на себе си ,но и на семейството си неизлечима травма,работи и издържа семейството си. Ползва се от намалената наказателна отговорност,защото е оказал реална помощ на пострадалата след деянието и е направил всичко зависещо от него за спасяване живота й.

    Отегчаващи отговорността обстоятелства са  завишена обществена опасност на деянието и последиците от него,свързани с причинена смърт на дете.Наложеното наказание по преценка на съда не трябва да се изтърпи ефективно.В условията на чл.66 НК съдът отложи изпълнението му за срок от 3 години от влизане на присъдата в законна сила.

    В тежест на дееца се възложиха направените по делото разноски от 424.00 лв.

    Съдът се произнесе по въпроса за веществените доказателства.

    Причина за извършеното деяние:неспазване на правилата за движение,като участник в движението по пътищата.

    На основание горните доводи съдът постанови своя съдебен акт.

                       Председател: